PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cifte Vatandaslik hakkinda bilgi lazim

üsküdar
09 Aralık 2015, 13:48
Benim kizim (1994 dogumlu)Alman vatandasi.Bundan 2 sene evvel yabancilar polisi tekrardan sordu.Alman vatandasliginda kalmak isteyip istemedigini.Bizde alman vatandasi kalmasini istedik.Simdide cifte vatandaslik Almanyada kabul edildi.Bizde müracat edip alman makamlarindan böyle bir belge aldik.Simdi Türk konsolosluguna bas vuracagiz.Benim sorum, ne gibi belgelerle basvuru yapmamiz gerekiyor.Konsolosluk bizden ne ister.Böyle bir durum basindan gecmis kisilerin izledigi yolu yazmalarini bir yol göstermelerini rica ediyorum.Tesekkür ederim.

Cebbisamcan
09 Aralık 2015, 14:36
Slm a kardes hangi bölgeye ait sen Türk konsolosluguna orayi arayip bilgi alabilirsin . Ama normal senin ve hanim inin pasaport ,nufüs cuzdnlariniz ,ikinizden 2 adet resim
cocugunuzun alman pasaportu ve alman kimlik,4 adet resim tabi Türk pasaportu ve kimlik, kizin calisiyomu ,okuyomu ona göre belge ,aylik kagidi , calistigi yerden belge calistigina dahil.
benim bildiyim bunlar.ama dediyim gibi kardes Türk konsoloslugunu ara onlar daha iyi bilgi verirler.<bol <sanslar ve Allah Kolaylik versin.

üsküdar
09 Aralık 2015, 14:43
Sagolasin arkadasim.

hOrOz
09 Aralık 2015, 15:17
Benim kizim (1994 dogumlu)Alman vatandasi.Bundan 2 sene evvel yabancilar polisi tekrardan sordu.Alman vatandasliginda kalmak isteyip istemedigini.Bizde alman vatandasi kalmasini istedik.Simdide cifte vatandaslik Almanyada kabul edildi.Bizde müracat edip alman makamlarindan böyle bir belge aldik.Simdi Türk konsolosluguna bas vuracagiz.Benim sorum, ne gibi belgelerle basvuru yapmamiz gerekiyor.Konsolosluk bizden ne ister.Böyle bir durum basindan gecmis kisilerin izledigi yolu yazmalarini bir yol göstermelerini rica ediyorum.Tesekkür ederim.

sanirim böyle cifte vatandas olunmuyor ..
benim bildigim bu kanun sadece opsiyon modelinde olanlari kapsiyor

siz zaten Alman Vatandasligini kabul etmissiniz ...
sonradan Türk Vatandasi olup ta cifte Vatandaslik olmuyor diye biliyorum

üsküdar
13 Aralık 2015, 21:08
Alman makamlarindan belge aldik.1990 dogumlulardan itibaren isteyen cifte vatandaslik icin basvuru yapabiliyor.

aslankral
13 Aralık 2015, 21:29
Benim 1992 ve 1997 dogumlu cocuklar 2001 de alman vatandasi oldular, Konsolosluktanda Mavi Kart aldik , cifte vatandas benim cocuklar icinde gecerli oluyormu ?
Nereye basvurmamiz gerekiyor ?

hOrOz
13 Aralık 2015, 21:48
http://i.hizliresim.com/3j58z4.jpg

kaynak Türkische Gemeinde in Schleswig-Holstein e.V.

Mavi Kartin Vatandasklikla bir ilgisi yoktur ..
sadece Türkiye deki islemleriniz de problem olmasi diye verilmektedir

21 yasinda Option modeliyle Alman vatandasligina gecenler haklarini yitiriyor

aslankral
14 Aralık 2015, 01:14
hOrOz usta verdigin örnekte" Almanyada dogmakla Alman vatandasi olmu$" cocuklar icin örnekler var,
biz ailece 2001 yilinda Alman vatandasligina gectigimizde cocuklar 9 ve 4 yaslarindaydi hepimiz TC vatandasiydik
cocuklarin Türk vatandasligini alma $ansi varmi (alman vatandasligindan cikmadan).

BiBakipCikicam
17 Aralık 2015, 01:40
Bende olmak isterim, almanyada dogdum, yasim 24, acaba ne gibi haklarim var ? Hepimizde alman vatandas pasaportu var.
Insl cvp verirsiniz.

hOrOz
17 Aralık 2015, 16:15
Bende olmak isterim, almanyada dogdum, yasim 24, acaba ne gibi haklarim var ? Hepimizde alman vatandas pasaportu var.
Insl cvp verirsiniz.

arkadasim sen optiyon modeliyle sadece Alman Vatandasligini kabul ettigin böyle bir hakkin yok..
ancak Beibehaltungantrag yapabilirsin sonuc ne olur bilemem

Die Beibehaltungsgenehmigung (BBG) ist ein Bescheid in Form einer Urkunde nach § 25 Abs. 2 StAG.

Sie berechtigt dazu, die Staatsangehörigkeit eines anderen, im Bescheid genannten Landes anzunehmen,
ohne die deutsche Staatsangehörigkeit zu verlieren. Seit dem 28. August 2007 ist die Beibehaltungsgenehmigung nicht mehr nötig,
wenn die Person die Staatsangehörigkeit eines EU-Mitgliedstaates oder der Schweiz annimmt.

Voraussetzungen für die Erteilung einer Beibehaltungsgenehmigung sind unter anderem, dass

der Antragsteller nachvollziehbare Gründe hat, aus denen der angestrebte Erwerb der anderen Staatsangehörigkeit in seiner konkreten Situation für ihn von Vorteil ist, und
er fortbestehende Bindungen an Deutschland hat, die das Nebeneinander zweier Staatsangehörigkeiten rechtfertigen, und
das andere Staatsangehörigkeitsrecht die doppelte Staatsangehörigkeit zulässt.

BiBakipCikicam
18 Aralık 2015, 12:35
Saol horoz usta ,

ohooo hic ugrasmayayim ozaman... Grund diyor ne grund olacakki

antika
28 Aralık 2015, 17:50
Slm arkadasim benim cocuk ayni durum yani alman vatandasi sen alman makamlarindan nasil bir belge alsin ne diye müracat ettin de belge verdiler biraz bilgi verirsen memnun olurum almanca ltf tskl

üsküdar
28 Aralık 2015, 20:32
antika arkadasim,öncelikle staat,a basvuruyorsun, cifte vatandaslik icin,sana formular gönderiyorlar,dolduruyorsun.Sonra onlar sana (Genehmigung zur Beibehaltung der deutschen Staatsangehörigkeit)adli bir belge (basvuran adina) imzali ,damgali olarak veriyor.Bir sene icinde Türk konsolosluguna basvurup bütün islemlerin bitirilip bu belge tekrar bu Alman bürosuna geri verilmesi gerekiyor.

antika
28 Aralık 2015, 21:39
hizli cevabin icin tsk ederim arkadasim cifte vatandas olacak kisi sahsenmi bas vuruyor ? benim cocuk 18 kücük oldugu icin soruyom tbiki bilgin varsa bu arada sonradan alman vatasliigna gecenler icinde gecerlimi bu ? tskl birazda bilgi iicn detayli sordum

üsküdar
31 Aralık 2015, 16:09
Bugün Stuttgart Konsolosluguna gittim.Eger cifte vatandas olacak kisi resit yasta ise kendide gidebilir.Anne, Baba,nin gitmesi zorunlu degil.Beraberde götürecegi,1= Landrtsam,dan alinacak olan belge (Genehmigung zur Beibehaltung der deutschen Staatsangehörigkeit )2= Rathausdan Aufenthaltsbeschenigung alinacak.Birde basvuran kisinin alman kimligi ve varsa alman pasaportu lazim.Hepsi bu kadar,resim bile lazim degil.Birde cep telefon numarasi ve email adresi isteniyor.Belgelerin 3 ay icinde gelecegi ,ya verilen adrese mektupla,yada email ile haber verilecek.Bas vuru yapanda konsolosluga gidip yeni nüfüs cüzdanini alacak.Birde kasaya yapilan is icin 47€ ödeme yaptim.

karrtal
18 Ocak 2016, 19:44
Arkadaşlar merhaba ,
Benimde bir sorum olacaktı yardımcı olrsanız sevinirim.
Oğlum 01.12.1996 doğumlu 05.10.2011 yıldında alman vatandaşlığına geçti geçen sene 01.12.2014 te 18 yaşına girdi şu anda Türkiyede öğrenci .
Sadece alman vatandaşlığında kalması için en son ne zamana kadar türk vatandaşlığından çıkış işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor, bilgisi olan varmı acaba teşekkürler.

ASi KarTaL
18 Ocak 2016, 20:01
Arkadaşlar merhaba ,
Benimde bir sorum olacaktı yardımcı olrsanız sevinirim.
Oğlum 01.12.1996 doğumlu 05.10.2011 yıldında alman vatandaşlığına geçti geçen sene 01.12.2014 te 18 yaşına girdi şu anda Türkiyede öğrenci .
Sadece alman vatandaşlığında kalması için en son ne zamana kadar türk vatandaşlığından çıkış işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor, bilgisi olan varmı acaba teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla alman makamları 18 en geç 19 yaşına kadar bekler.

ASi KarTaL
18 Ocak 2016, 20:07
birde bunu görüm

Regelung für Kinder / Optionspflicht

Ein Kind ausländischer Eltern erwirbt mit seiner Geburt in Deutschland neben der Staatsangehörigkeit der Eltern auch die deutsche Staatsangehörigkeit, wenn ein Elternteil zum Zeitpunkt der Geburt seit acht Jahren rechtmäßig in Deutschland lebt und ein unbefristetes Aufenthaltsrecht besitzt. Nach Vollendung des 21. Lebensjahres muss das Kind sich zwischen der deutschen und der ausländischen Staatsangehörigkeit entscheiden (Optionspflicht), es sei denn, es ist in Deutschland aufgewachsen oder es besitzt neben der deutschen nur die Staatsangehörigkeit eines anderen EU-Staates oder der Schweiz.