PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [SORU] Türkiye'de emekli olan birinin Almanyada calismasi

banane78
07 Şubat 2024, 12:48
Ustalar,

cok konu var ama, ben tam olarak anlamadim.
1. Sorum: Türkiye'de emekli olan memur emeklisi (20 yil Türkiye'de calismis, EYT kapsaminda emekli olmus, hic borclanmasi yok yani) Almanya'da Vollzeit calisabiliyor mu? ve calistigin da Türkiye'den aldigi emekli maasi kesilir mi?
2. Sorum: Saglik sigortasina durumu bildirmis, Türkiye'den emekli maasinin %11ini Beitrag olarak ödeyecegini söylemisler.

Bilen arkadaslardan yardim bekliyorum.

guney1
07 Şubat 2024, 13:38
Ustalar,

cok konu var ama, ben tam olarak anlamadim.
Sorum: Türkiye'de emekli olan memur emeklisi (20 yil Türkiye'de calismis, EYT kapsaminda emekli olmus) Almanya'da Vollzeit calisabiliyor mu?
2. Sorum: Saglik sigortasina durumu bildirmis, Türkiye'den emekli maasinin %11ini Beitrag olarak ödeyecegini söylemisler.

Bilen arkadaslardan yardim bekliyorum.

ben ikinci soruya cevap vereyim.eger saglik sigortasina bildirilmişse ki bildirmek zorunlu.yaklaşık 11%kesiliyor.slm

haveri68
07 Şubat 2024, 14:32
Emin degiim ama benim bildigim Türkiyeden emekli olan ,borclanma yapmadigi icin onun icin degisen bir sey yok egerki borclanma yoksa ,ama yinede burda daha bilgili arkadaslar var ,onlar yardimci olur

banane78
07 Şubat 2024, 17:20
galiba cevabi buldum.

https://www.youtube.com/watch?v=KmSc0FT--iY