PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1+1 daire yatirimlik ve finanzamt olayi

BuraK!
19 Aralık 2023, 15:20
Selamlar,

almanyada 1+1 daire almayi düsünüyorum yatirim amacli. Fakat aklimda bi soru var bu vergi olayi tam olarak nasil isleniyor? Diyelim kira aylik kaltmiete 250 euro getiriyor yani yilda 3.000 euro. Ben burda nekadar vergi vermem gerekir? tek gelirli biriyim (angestellter) evli degilim ve bitane evim var kendim oturuyorum kredili...

finanzamtdan sene sonu yaklasik 2bin üzeri para aliyorum (lohnsteuerbescheinigung dan) ailem benle yasadigi icin ve gelirleri az oldugu icin bunuda etkilermi daire olayi?

murat39
19 Aralık 2023, 17:33
Herkesin senelik gelir boyutuna göre degisir.

Gelir hesap olunur..Giderler faiz..Verwaltung a ödenen para. Faiz gideri ...Ilk senelerde alim masraflari düser.

Genc yasta emlak a yatirilan para bosa gitmez.Yaslilikda extra bir gelir olup rahat yasatir.

Benden % 20 Finanzamt aliyor.

Uygun fiata dek geldiginde al kiraya ver, Kira dan gelen para ve senden 100-150 € da ciksa ilerde sana toplu gelir.

Önce Lohnsteuer cinle konus.Senin konumunda hangi hesap mantikli olur.

Nakit para verip daire almak.???? Vergi verirsin. Gelir var. Gider yok.
Kredi cek, faizi düs.

Elindeki nakit varsa Cumhuriyet altini al.Degerini korur.Kimseye de hesabin olmaz.Bankadan kasa kirala birak.
Nakit para erir.Yerinde durdugunda. Yatirmaya kalksan Finanzamt la ne ugrastirir.
En iyisi benim gördügüm nakit paraya ceyrek, Cumhuriyet Altin al birak.

Bekarsan evlilikden önce alinan mal, ilerde problem halinde bosanmalarda sende kalir.
Takip et ilerde yasliliginda kalabilecegin sekilde giris kat 2 oda sekilde birsey al.Yasliligina kadar kiraci kendi kendini öder.
Krediyle alinacaksa Faiz olayi 5 sene yapmak iyidir.

BuraK!
19 Aralık 2023, 18:12

Gelir hesap olunur..Giderler faiz..Verwaltung a ödenen para. Faiz gideri ...Ilk senelerde alim masraflari düser.

Genc yasta emlak a yatirilan para bosa gitmez.Yaslilikda extra bir gelir olup rahat yasatir.

Uygun fiata dek geldiginde al kiraya ver, Kira dan gelen para ve senden 100-150 € da ciksa ilerde sana toplu gelir.

Kredi cek, faizi düs.

Elindeki nakit varsa Cumhuriyet altini al.Degerini korur.Kimseye de hesabin olmaz.Bankadan kasa kirala birak.
Nakit para erir.Yerinde durdugunda. Yatirmaya kalksan Finanzamt la ne ugrastirir.

Usta sana özel mesaj yolluyorum yorumun icin cok tesekkür ederim.

hOrOz
19 Aralık 2023, 18:16

Usta altının EUR/Altın fazla getirisi yok ..

Zamanında 4-5 tane aldım TL ye vurursan kârlı görünüyor

ama EUR ya çevirince fazla getirisi yok gibi

murat39
19 Aralık 2023, 18:19
Gönder Burak. Seni yönlendiririm.
Genc yasta erken baslayanlar birseylere sahip olur.

Ben basladigimda 19 yasindaydim.
Arkadaslarim altlarina krediyle Araba cekti.Sonra evlilik cocuk masraflar. derken.Su an hicbirsey yapamiyorlar anca ayi zor getiriyorlar.

20 sene tasarruflu gittim 45 yasindan sonra kendim yaptiklarima yeter dedim.Cocuklari yönlendirip onlar kendilerine emlak almaya basladilar.
Ben suan rahat yasiyorum
Isyerlerinde kafama göre kisa calisyorum.Gece vardiyasi ne yapmiyorum.Istedigim zaman senede 4 defa izin yapiyorum.(Kira gelirleri sayesinde.)

Genc yasta gelir düzeyini ileriye dönük yapamazsan elin mahkum olur.O zaman yaslilik da üzerine biner, elin kolun bagli kalir.

Olaylari önceden görüp hareket edenler kazanir.
Türkiye den emekliligi yatirdigimda kendim ve esim icin emekli olma hakkina 15 sene vardi.( O zaman 22.000 € kisi basi yatmisti). Cogu güldü.Ne geregi var dediler.
Simdi ise EYT den esim emekli oldu. 7.500 TL simdilik geliyor.Emekli statüsünde.Hayat standartlarina göre böyle kalmayacaktir.
Kanunlar sartlar hükümetler degisir.Emekli hakki kalir.

BuraK!
19 Aralık 2023, 18:48
Gönder Burak. Seni yönlendiririm.
Genc yasta erken baslayanlar birseylere sahip olur.

Ben basladigimda 19 yasindaydim.
Arkadaslarim altlarina krediyle Araba cekti.Sonra evlilik cocuk masraflar. derken.Su an hicbirsey yapamiyorlar anca ayi zor getiriyorlar.

20 sene tasarruflu gittim
Ben suan rahat yasiyorum
Isyerlerinde kafama göre kisa calisyorum.Gece vardiyasi ne yapmiyorum.Istedigim zaman senede 4 defa izin yapiyorum.

Genc yasta gelir düzeyini ileriye dönük yapamazsan elin mahkum olur.O zaman yaslilik da üzerine biner, elin kolun bagli kalir.

gönderdim usta, ayni düsüncedeyim bende, suan yatirim yapip ilerde iyi hayat sürmek istiyorum

murat39
19 Aralık 2023, 18:52
Horoz ustam
Fazla birsey yapamayanlar icin, elinde ufak parasi olup bunla birsey yapilmaz diye cesareti olmayanlar.Altin alsin derim.
Parayi hemen birsey lere takarlar.

Ben almanya ya geldigimde ufak altin 40 markti.40 marki elimizde tutsak bugun 20 €
Altin alip dursaydi. Simdi ise 95 € larda degeri olurdu.

Piyasalarin gidisati.Benim görüsüm Avrupa birligi dagilip, yeni digital paraya gececek her ülke. 10 sene zaman alabilir.
Ülkeler Bu gidisati kontrol altina alamayacaklar, develasyona benzer köklü bir degisimle yeniden yapilanmaya gidilecek.

Emlak en iyi yatirim araci.
Almanya da göcler, yapilanmalardaki maliyet yeni yapi 1qm=7.500 € yeni yapi. Kiralar bizim Bayern-Augsburg da metrekaresi 10 € larda Nebenkosten metrekaresi 3€ Toplamda 13 € standart.
Ev acigi o kadar büyük ki.Bir ilana 100 kisi disarda bekliyor.

bayern
19 Aralık 2023, 22:49
Horoz ustam
Fazla birsey yapamayanlar icin, elinde ufak parasi olup bunla birsey yapilmaz diye cesareti olmayanlar.Altin alsin derim.
Parayi hemen birsey lere takarlar.

Ben almanya ya geldigimde ufak altin 40 markti.40 marki elimizde tutsak bugun 20 €
Altin alip dursaydi. Simdi ise 95 € larda degeri olurdu.

Piyasalarin gidisati.Benim görüsüm Avrupa birligi dagilip, yeni digital paraya gececek her ülke. 10 sene zaman alabilir.
Ülkeler Bu gidisati kontrol altina alamayacaklar, develasyona benzer köklü bir degisimle yeniden yapilanmaya gidilecek.

Emlak en iyi yatirim araci.
Almanya da göcler, yapilanmalardaki maliyet yeni yapi 1qm=7.500 € yeni yapi. Kiralar bizim Bayern-Augsburg da metrekaresi 10 € larda Nebenkosten metrekaresi 3€ Toplamda 13 € standart.
Ev acigi o kadar büyük ki.Bir ilana 100 kisi disarda bekliyor.

4 yıl önce Almanya’nın en büyük emlak firması Vonovia da çalışmıştım Augsburgda çalışıyordum genelde çok iyi hatırlıyorum eve ufak bir renovieren yaptırıp 5 bin euro’luk Renovierung maliyetini 25 bin Euro olarak gösterip kiralara %50 zam yapmışlardı Almanya’da gördüğüm en kötü firmaydı..!

Egenin Efesi
19 Aralık 2023, 23:21
Slm Murat39 Ustam ,

Cumhuriyet altını Almanya’da satıliyor mu ? Fiyatı kaç Euro ?

hOrOz
19 Aralık 2023, 23:35
Slm Murat39 Ustam ,

Cumhuriyet altını Almanya’da satıliyor mu ? Fiyatı kaç Euro ?

Cumhuriyet altını online altın satan shoplarda oluyor

bence külçe altın almak daha akıllıca

Almanya da 2000€ kadar kayıt işlemi yapmıyorlar .

2000€ üzeri kayıt yapıyorlar

mustafa200222
20 Aralık 2023, 01:11

Kredi cek, faizi düs.

Bekarsan evlilikden önce alinan mal, ilerde problem halinde bosanmalarda sende kalir.
Takip et ilerde yasliliginda kalabilecegin sekilde giris kat 2 oda sekilde birsey al.Yasliligina kadar kiraci kendi kendini öder.
Krediyle alinacaksa Faiz olayi 5 sene yapmak iyidir.Murat ustam altini nerden almamizi tavsiye edersin güvenli saglam bir sayfa varmi veya sen nerden aliyorsun

Gesendet von meinem SM-N986B mit Tapatalk

BuraK!
20 Aralık 2023, 02:11
Altin tarihin en yüksek seviyesinde , yatirim icin suan almak cok mantiksiz. Geliri okadar az olurki degmez bile. Ilerde zarar bile ettirebilir.

https://www.goldpreis.de/charts/goldpreis-euro-goldpreisentwicklung-feinunze.jpg?1703031022060

Tarih boyunca altin fiyat listesi ekledim.

Yatirim yapmadan önce en önemlisi arastirmak. Eger birseyi en yüksek seviyesinde alip yatirim yaparsaniz kazanciniz cok az olur - zarar bile ettirir.

murat39
20 Aralık 2023, 02:36
Almanya da Türk sarraflarda bulunur.Cumhuriyet altini.Kayit altine gerekmeden.Al kaldir.

Internete baktiginizda fiatlar güncel cikar.
https://canlialtinfiyatlari.com/cumhuriyet-altini.html
Sarraflar da 10-20 € fark olabilir.

Elinde parasini degerlendirenler icin zaten ne yapacagini bilir.
Bu tavisye öyle kisiler var ki hic bir seye cesareti yok.elinde ki para öylesine duranlar.

Cengiz Bond
20 Aralık 2023, 10:51
Selamlar,

almanyada 1+1 daire almayi düsünüyorum yatirim amacli. Fakat aklimda bi soru var bu vergi olayi tam olarak nasil isleniyor? Diyelim kira aylik kaltmiete 250 euro getiriyor yani yilda 3.000 euro. Ben burda nekadar vergi vermem gerekir? tek gelirli biriyim (angestellter) evli degilim ve bitane evim var kendim oturuyorum kredili...

finanzamtdan sene sonu yaklasik 2bin üzeri para aliyorum (lohnsteuerbescheinigung dan) ailem benle yasadigi icin ve gelirleri az oldugu icin bunuda etkilermi daire olayi?

olay söyle:

senin kiradan ayri gelirin vardir, bu aldigin net kira gelir sayilir. yani mesela 40.000 € brutto kazandiysan, 43.000 € kazanmis olursan.
isyeri üzerinden 40.000 € yu mevcut Steuerklassen ile ödedigin icin, seni sonu tabii borclu cikacaksin.

ama su da var, o 3.000 € kirayi kazanmak icin harcadiklarini, kazancindan düsüyorsun Steuererklärung yaparken. mesela o sene ödedigin faizler, kendin öedigin sigartalar, tamiratlar, daireye her türlü yatirimlar.

korkacak birsey yok, biraz fazla vergi ödersin, ama onun yerine kazancin yükseliyor ve bir dairen extra olmus oluyor.

murat39
20 Aralık 2023, 13:02
Sunu da bilmek gerekir.

Ilerde Finanzamt devamli ensende Limon gibi suyunu cikarir.alacagini alir.Temelli Türkiyeye kesin dönüs de yapsan dahi.

Bütün bu yaptiklarin ilerde emeklilikde. Türkiyede kesin dönüs yapip pasaportunu öldürsen dahi.

Emeklilik + kira geliri + Metallrente.. senelik gelir 10.000 € yu 1 € gectigi an. Fianzamt a vergisini alir.

10.000 € alti gelir Türkiye de yasamak vergi cikmiyor.

Bu da Genel bilgi.

Cogumuz Metall rente yapmisizdir.
Su kadar steuer frei, sizden su kadar kesiliyor diye süsleyip püslüyorlar 63 yasinda topdan alma hakkiniz var. Meblalari gösteriyorlar.
Bunun detayini arastirdim. 90.000 € alacaksiniz dedikleri miktar.
63 yasinda senelik gelir + 90.000 € da üzerine geliyor. Lohnsteuercim bir hesap etti. 60.000 € alirsin dedi.
Bir de olay o kadarla kalmayip. 10 sene boyu Krankenkasseye beitrag ödenmesi gerekiyormus.

Cogu bilmiyordur.

BuraK!
20 Aralık 2023, 14:19
olay söyle:

senin kiradan ayri gelirin vardir, bu aldigin net kira gelir sayilir. yani mesela 40.000 € buroo kazandiysan, 43.000 € kazanmis olursan.
isyeri üzerinden 40.000 € yu mevcut Steuerklassen ile ödedigin icin, seni sonu tabii borclu cikacaksin.

ama su da var, o 3.000 € kirayi kazanmak icin harcadiklarini, kazancindan düsüyorsun Steuererklärung yaparken. mesela o sene ödedigin faizler, kendin öedigin sigartalar, tamiratlar, daireye her türlü yatirimlar.

korkacak birsey yok, biraz fazla vergi ödersin, ama onun yerine kazancin yükseliyor ve bir dairen extra olmus oluyor.

Yorumun icin tsk ederim usta.

Olayi cözdüm nekadar borclu yaparsam kendimi okadar faydali. Bankayla bi görüsecegim bana nekadar kredi verir diye elimde nakit olmasina ragmen kullanmak istemeyecegim bakalim banka nekadari kabul edecek

peki diyelim fazla giderim yok ve evden 4.000 euro kazandim yillik. Bu 4.000 eurodan benden alacagi vergi ortalama nekadar 20% mi?

Cengiz Bond
20 Aralık 2023, 15:59
Yorumun icin tsk ederim usta.

Olayi cözdüm nekadar borclu yaparsam kendimi okadar faydali. Bankayla bi görüsecegim bana nekadar kredi verir diye elimde nakit olmasina ragmen kullanmak istemeyecegim bakalim banka nekadari kabul edecek

peki diyelim fazla giderim yok ve evden 4.000 euro kazandim yillik. Bu 4.000 eurodan benden alacagi vergi ortalama nekadar 20% mi?

Mülk satın alırken ödedigim faiz vergiye tabi gelirinden düşüldügünden, yüksek faiz oranları o kadar da büyük bir sorun degildir. Hatta bazen bir nimettir.

İki yıl önce bazı evlerdeki faiz oranlarım 3.9-4.2'den 0.7-0.8'e düştü. O zamandan beri birkaç bin Euro daha fazla gelir vergisi ödüyorum.
Ama iyi tarafi tilgung birden yükseldi. eski faizle 15 senede ödenmesi gereken ev, simdi yeni faiz ile 10 senede ödenecek.

BuraK!
20 Aralık 2023, 19:35
Mülk satın alırken ödedigim faiz vergiye tabi gelirinden düşüldügünden, yüksek faiz oranları o kadar da büyük bir sorun degildir. Hatta bazen bir nimettir.

İki yıl önce bazı evlerdeki faiz oranlarım 3.9-4.2'den 0.7-0.8'e düştü. O zamandan beri birkaç bin Euro daha fazla gelir vergisi ödüyorum.
Ama iyi tarafi tilgung birden yükseldi. eski faizle 15 senede ödenmesi gereken ev, simdi yeni faiz ile 10 senede ödenecek.

Anladim usta tesekkürler.

Bugün eve bakmaya gittim her konuda anlastik fiyatdan da indirim daha yapariz dedi fiyat konusu yarin tekrar görüsecegiz. Bana buna imza attirdi normal degilmi bu kagit?

https://ibb.co/g7jWG2b

ilk kagitda saticinin ismi felan yaziyordu benimde aldi ve buna imza attirdirdi... daha önce emlakcilarla hic isim olmamisti.

Yarinda bankada terminim var bakalim hayirlisi eger bankada onay verirse alacagim

Birbey 3.1
21 Aralık 2023, 07:34
2 hafta vazgeçme süren var. O iki haftayı iptal ederek seni bağlamış. Yani vazgeçersen senden yine komisyonu almaya kalkar.

BuraK!
21 Aralık 2023, 13:23
2 hafta vazgeçme süren var. O iki haftayı iptal ederek seni bağlamış. Yani vazgeçersen senden yine komisyonu almaya kalkar.

2 hafta vazgecme süren derken usta evi alirsam mi o 2 hafta süre basliyor? Simdi diyelim almadim evi yinede mi istieyecek? ortada kaufvetrag hic birsey yok sadece bu var tam anlayamadim

Birbey 3.1
21 Aralık 2023, 13:29
Tam bilmiyorum, biraz bence bicdanına adamın bağlı. Ara sor ne içindi o imza diye. Niyetini anlarsın.

BuraK!
21 Aralık 2023, 13:31
Tam bilmiyorum, biraz bence bicdanına adamın bağlı. Ara sor ne içindi o imza diye. Niyetini anlarsın.

Ama o widerruf kagidi yani was soll ich da widerrufen wenn ich kein kaufvetrag habe? bana yollasin rechnung derim schick mir kaufvetrag nasil alacak ki parayi?

Haziran
21 Aralık 2023, 13:53
Bende merak ettim neymis o kagit ya?

BuraK!
21 Aralık 2023, 14:07
Bende merak ettim neymis o kagit ya?

1 saat sonra bankada görüsmem var onlara gösterecegim yazarim burda

bana benim güvenligim acisindan dedi saticinin bilgileride yaziyordu bende güvendim attim imzayi. ( für dich kostet es nichts dedi damit ich beweisen kann das ich dir die wohnung gezeigt habe für die auftraggeberin) Emlakci bizim bu cevrenin en büyük emlakcisi hic kötü yorum yok adamin hakkinda o yüzdende güvendim

BuraK!
21 Aralık 2023, 16:26
Selamlar,

bankadan geldim simdi, cok sükür kötü bir art niyet yokmus olayda.

Aynisi benim banka bile yapiyormus. Galiba bi kanun cikms evi alirsam 14 gün icinde noter parasini geri talep etme gibi durum. Bu Widerruf ile emlakci isini garantiye aliyor. Böyle hakkim olmuyor yani. Ve bu widerruf sadece evi alirsam gecerli yani - es muss kaufvetrag da sein - evi almasam emlakci benden birsey talep edemiyor kaufvetrag gerceklesmedigi icin, bana iyi ders oldu birdaha birseye imza atmam

Banka krediye onay verdi 3,8% ile veriyor. Bende emlakciyi aradim fiyatdan 10bin düserse alirim dedim... satici ile görüsecek ve bana yarin dönecek insallah kabul eder bakalim

Haziran
21 Aralık 2023, 21:55
Haydi Hayirlisi!

BuraK!
22 Aralık 2023, 13:04
Haydi Hayirlisi!

Tesekkürler emlakci aradi satici fiyatdan en fazla 1.500 euro düserim demis. bende teklifimi 3bin euro artirdim kabul etmedi. Acele etmek istemiyorum ilan daha yeni eklendi bekleyecegim Anlasamadigimiz rakam sayisi: 5.500 euro

BuraK!
23 Aralık 2023, 01:17
Selamlar,

bi sorum olacakti dairenin alti garaj olmasi kötü birsey mi? yatirim acisindan ilerde satarken zorlanirmiyim? sahsen benim hosuma gitti komsu derdin yok diger komsularin girisi ayri 9 kisilik bina. Noter de daire olarak geciyor o konuda sorun yokta ilerde zorlatirmi beni?

dairenin fotografi:

https://ibb.co/YXp25bT