PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cifte vatandaslik baska bir Bahara kaldi

Haziran
16 Aralık 2023, 13:30
Hükümet yine anlasamamis, Ciftevatandaslik baska bir Bahara kalmis.

https://youtu.be/SHERSXjsquE?si=YW9tLpbzucYo5Mpo

hOrOz
16 Aralık 2023, 15:36
Usta ben bunu 6 ay önce söyledim yasa çıksada bile binbir engel getirirler

Geçen hafta çıkan haberlere bakarsan eğer Türkler bir siyasi parti kurarsa Almanya da ciddi söz sahibi olacak diye haber yapmışlardı..

Bazı eyaletlerde İsraili destekleyen kağıt imzalatıyorlarmış.

Varsın Alman Pasaportu onların olsun ..

40 senedir Türk Pasaportu ile Almanya da yaşadık yaşamaya devam ederim

deniz2000
16 Aralık 2023, 16:09
gecen sene T.C Pasaportumu 10 sene uzattim 9 sene sonra Allah ömür verirse ozaman bakariz

Birbey 3.1
17 Aralık 2023, 01:32
Bu çifte vatandaşlık komisyonunda Hakan Demir var SPD'den.

Onun söylediğine göre sadece bir iki küçük pürüz kalmış.

Ben geleceğine inanıyorum. Almanya'da koalisyon sözleşmesinde ne yazıyorsa şimdiye kadar hep zar zorda olsa yerine getirildi. Kimse ilk istemek olmayacak.

Anlaşmadıkları nokta kaç yıl sonra Alman vatandaşlığı verileceği. Birde sosyal yardım alanların geçip geçmeyeceği

Uzamaın nedeni birazda vatandaşlıkdan daha önemli konular girdi araya. Ukrayna savaşı, Filistin savaşı ve son olarak 60 Milyar Avro bütce açığı.

Dile kolay. Büç konu tabiki öncelikli olacak.

İsrail olayına gelince. İmzalatsınlar evrakı. Sorun nerede. O evrakda filistin savaşı sorulmuyor. Yahudilerin yakılması ve Israil devletinin olma hakkına dair imza atılıyor. Bu konuda sorun yokki. Evet yahudiler maalesef yakıldı. İsrail devletide olsun. Sorun yok. Sizden sadece yahudi düşmanlığı yapmayacağınıza dair imza alınıyor.

Benim zaten hangk dinle olursa sorunum yok. Her dinim icinde iyilik vardır. Dinlerin ismini kirlendilenr insanlardır. İşin içine istedikleri gibi yorum katarlar.

webci
17 Aralık 2023, 03:35
Israil nere almanya nere ..
Almanyanin,bir israil devleti olmasinin veya yahudi dusmanligi yapilmamadiyla ne alakasi var..devletler devlet olma hakkini kazanip statüsü elde ederler ve kendi iclerinde kanunlari vardir..
Turkiye gibi,almanya gibi ,belcika veya hollanda gibi..savasarak sinirlarini cizmis ve devlet olmuslardir..
Ama israil hic savasmadan filistine yerlesmis yani ora onlara hibe edilmistir..hirsizdir,isgalcidir..tum hirsiz ve isgalci devletler biraraya gelip dunyadaki yahudileri filistine toplamistir..
Yahudilerin gitmesi gereken yer bugun rusyanin en uzak dogu bolgesi olan yakutistandir..avrupada para ve guce erismis yahudiler 1920 lerde buraya gitmeyi kabul etmemis,once stalinin sonrada h.itlerin hismina ugramis sada,,sibirya soguklarinda donarak olmus veya firinlarda almanyada pisirilmislersede bugun yakudistanda 1600 moskovada 50 bin petersburga 20 bin yahudi yasamakta..bugun putin yakudistani ikinci bir yahudi devleti haline getirilmesine izin vermedigi icin yahudi dusmanligi yapmakta ...yukarda arkadas diyorki israil devleti olsun sorun yok,yahudiler malesef yakildi,,
Yani alman olana kadar her pohu kabul edin ne olacak..
Insan o kadar olen bebeklerin acisina bukadar rahat konusmaz..
arkadasin hicbir dinle sorunu yok,,yahudilikde olsa sapik inanclari kabul ederim diyor..
Cahillik kadar kotu birsey yok..
Muslumanlik nufus cuzdaniyla ispat edilmez veya dille muslumanim diye iddiayla olmaz .
Zaten cahil bir toplum oldugumuz icin kafamizi eziyorlar..aynen araplarida boyle yaptilar..
Gerci konu biraz sapti ama ..
Konuyu cok geriye sarmadan : hz isayi gambazlayan ve isyan cikaran yahudi rahipler romanin onu asmasina yardim ettiler ve hieistiyan yahudi dusmanligi burada basladi,,tum avrupada ve dunyada hiristiyanlarca bir yahudi avi basladi,hicbir yerde yaranamadilar ve kovuldular,nihayet h.iitler ,paraya ve silaha boguldu,avrupayi terk etmeyen tum yahudiler h.itler eliyle firinlarda yakildi,gaz odalarinda boguldu ve yakudistana goce zorlandi,stalin sibiryanin dondurucu soguklarinda cirilciplak birakti,trenlerle surgune surdu,,ve nihayet 1948 de yahudilere vadedilmis kutsal topraklar yalaniyla filistin hediye edildi..
Biliyoruzki araplar ve yahudiler amca ogullaridir..hz.ishakin soyundan gelen kenanlilar yani kuranda anlatilan, bu yahudulerin soyundan peygamber efendimiz gelmistir..diger soyuda hz ismail peygambere dayanir,,bunlarda hz.ibrahimin ogullaridir..
Filistinliler hz.isa ve hz musa tarihinden cok cok once ve hatta hz davud peygamber tarihinden once filistine gelmis,kral ve firavunlarin el degistirmesi sonrasi filistine yahudiler gelmistir....yahudiler filistinlileri yenmis o donem bugunku gibi kuzeyde ve guneyde iki krallik kurmuslardi ...
Taki lanetli babil krali nebukadnezar gelip yahudi kralligini bastirip tum yahudileri bugunku misir kenan diyarina ozamanli babil kralligi topraklarina surene kadar,,bu tarihden sonra araplar ve yahudiler ic ice yasamis 3000 yillik savas baslamis ,bugun hala israil ve filistin arasinda devam ediyor..
Bundan sonrasi bakilmasi gereken filistinliler kimlerdir??
Bilmeyenler icin hizli bir gecis ...
Burada dikkat etmemiz gereken sey yahudilik kelimesini bir kotuluk olarak algilamamaktir,,hz.ishakin oglu hz.yakubdan sonra yahudilere israilogullari denmis,israil ayni zamanda hz yakub peygamberin ismidir ve ALLAH in kulu manasinadir..bitim karsi cikrigimiz tum tarihi carpidan ve isgalcilik yapan bugunku siyonizm kafasidir..

hOrOz
17 Aralık 2023, 18:37
Akif´in torunlarının düştüğü duruma bakın.

alpeg
18 Aralık 2023, 01:58
Yesiller Partisindeki MV'ine sormustum, bu sene kesin diyordu :))

Bunlar biz Türklere cifte vatandaslik vermez cünkü Türkiye secimlerinde 70%'e yakin AKP/MHP/RTE cikiyor.

Mevcut koalisyon hükümeti zaten gidici, asla tekrardan secilemez. CDU ve AfD baya güclü olacak gelecekteki Almanya Meclisinde.

SPD-CDU koalisyonunu hatirlayin. SPD sartsiz cifte vatandaslik derken, CDU tamamen karsi idi. Orta yolu bulmak icin cogu kisinin isine yaramayan sartli cifte vatandasligini getirmislerdi. Yanlis hatirlamiyorsam 2004'de Alman vatandasligi bulunup 23 yasinda örnegin Türk vatandasligini secipte Almanya vatandasligini kaybedenler cift vatandas olabiliyor.

Yani 2004 yilinda velilerim beni cifte vatandas yapmadigi icin burada dogup, büyümeme, okula, üniversiteye gitmeme ragmen cifte vatandas olamiyorum ama Yemen cöllerinden gelen bir Arap 3-4 yil icerisinde cifte vatandas olabiliyor :))

webci
18 Aralık 2023, 02:30
Veya bir ukraynali alman vatandasi olabiliyor,,odemedigi halde full rente hakkina sahip..sosyal yardim aliyor..bize gelince kafatasimiz gorunup iskeletiniz cikinca emekli olacaz ve dilenciler gibi hakkimiz olan parayi alacaz..oda ölmessek..
Ey gidi ne gunlere kaldik..
Kim derdi almanyanin derdi turkleri gerdi..
Almanya isbilmezlerin eline kaldi..
Biz turklerde su dusunce hakim olmus;
Senelerdir almanyadayiz degerimiz bilinmiyor,hakkimiz verilmiyor veya uvey evlat muamelesi goruyoruz..
Bu sacmasapan fikirleri bu insanlarin beynine kim kazidi anlamak zor..
Sanki alman senin babanin oglu,,turkiyede olsan ayagina giyecek donu zor bulurdun,gecen bir almanla bir turk kavga ettiler..alman dediki,sen bir essek binicisiyken bugun mercedes sahibi oldun..
Evet bakis acisi bu ...
Bur hollandali veya bir portekize soylenmeyecek veya soylenecekse bin kere dusunen bu alman bir araba ve turke neden bir cirpida soyleyiveriyor acaba??
Akifin torunlari oldugumuz icin mi acaba??

bayern
18 Aralık 2023, 10:24
Veya bir ukraynali alman vatandasi olabiliyor,,odemedigi halde full rente hakkina sahip..sosyal yardim aliyor..bize gelince kafatasimiz gorunup iskeletiniz cikinca emekli olacaz ve dilenciler gibi hakkimiz olan parayi alacaz..oda ölmessek..
Ey gidi ne gunlere kaldik..
Kim derdi almanyanin derdi turkleri gerdi..
Almanya isbilmezlerin eline kaldi..
Biz turklerde su dusunce hakim olmus;
Senelerdir almanyadayiz degerimiz bilinmiyor,hakkimiz verilmiyor veya uvey evlat muamelesi goruyoruz..
Bu sacmasapan fikirleri bu insanlarin beynine kim kazidi anlamak zor..
Sanki alman senin babanin oglu,,turkiyede olsan ayagina giyecek donu zor bulurdun,gecen bir almanla bir turk kavga ettiler..alman dediki,sen bir essek binicisiyken bugun mercedes sahibi oldun..
Evet bakis acisi bu ...
Bur hollandali veya bir portekize soylenmeyecek veya soylenecekse bin kere dusunen bu alman bir araba ve turke neden bir cirpida soyleyiveriyor acaba??
Akifin torunlari oldugumuz icin mi acaba??

Almanya’da çifte standart var Ukraynalı mültecilere tanınan haklar kimseye tanınmadı mesela toplu taşımaya ücretsiz binme şehir merkezlerinde park bileti almadan park edebilme ilticacı oldukları halde bayramlarda veya istedikleri zaman kendi ülkelerine gidip gelebilme dediğiniz gibi Ukraynalılara hem çifte vatandaşlık hemde 8 yıl şartını doldurmadan vatandaşlık verdiler mesela bu haklar neden Suriyeli mültecilere değilde Ukraynalı mültecilere tanındı bunun adı ya çifte standart yada ırkçılıktır bu ırkçılık yüzünden Almanya’dan Amerika’ya göç edeceğim zaten

deniz2000
18 Aralık 2023, 10:44
millet türk vatandasligini almak icin türkiyede 400bin dolar ödüyor
bazi kisiler türk vatandasligindan neden cikmak ister? nedeni nedir yazinda bilelim

webci
18 Aralık 2023, 11:37
millet türk vatandasligini almak icin türkiyede 400bin dolar ödüyor
bazi kisiler türk vatandasligindan neden cikmak ister? nedeni nedir yazinda bilelim

Usta bunun nedeni turke gore degisir..
Herkesin bir sebebi vardir..
Belki haindir..
Belki teroristtir..
Bazilari actir..hersey devlet tarafindan altin tebside sunulsun ister .
Benim kesfettigim genelde avrupada yasayan turkler vatandasliktan cikiyor..
Bazilarinin kafasina kanunlar basmiyor..
Ben mesela coktan cikma hakkim varken bir sebebim olmadi ve cikmadim veya alman vatandasligini almayi coktan hak ettigim halde cikmadim..
Benim evde benden haric herkes alman;)
Bir yabanci benim..
Bunda benim turk kulturune cok derinden bagli olmam yatiyor diye dusunuyorum..
Ilkokulu biritip buraya geldim ama hicbir zaman boyle birsey aklima gelmedi..benim icin baskalarinin cok yaptigi seyi yapmak degil ,benim kendi secip karar verdigim birseyi yapmak daha onemli..
Bakin ne avrupadaki nede turkiyedeki turkler kitap okumayi sevmiyor,,kendini gelistirmiyor,,
Tabiat bosluk kabul etmez..
Boyle olunca bos ve gereksiz dusunce ve aliskanliklarin yeri baska seylerle doldurulmus oluyor,,
Bu defa yerine cahillik geliyor
Hainlik geliyor
Hirsli ve kisa yoldan köseyi donmek geliyor
Aile kopuklugu geliyor
Sevgisizlik saygisizlik geliyor..
Yabanci kültüre sevgi geliyor,,kendi kultur ve medeniyetini unutmak geliyor..
Kültür emperyalizmi boyle gelisir,once cahillik ardindan kapitalizmin çarklarini dondurmek gelir..

hOrOz
18 Aralık 2023, 11:39
Aslında suç bizim büyüklerde yıllarca boş işlerle uğraştılar bir sesimizi duyuramadık..

Bu ülkenin kalkınmasında büyük rol oynayan Türkler ama kaymağı yiyen başkaları Polonlar, Ruslar, Kazaklar son olarak ta Romenler, Bulgarlar, Ukraynalılar oldu

Sesimizi çıkarmadık ve ezildik .. Biz sadece Camiler deki Kermes lerde mideyi gömmekle uğraştık

İçimizden çıkan bir kaç kişi de Almanlara yalakalık yapmak uğruna bizi sattı ...

Amerikada ki zencilere,Kızılderililere, İsrail deki Filistinlilere döndük

Bundan sonra bir şey olurmu .. Bence sanmam tren kaçalı yıllar oldu

2. sınıf Vatandaşlığa devam ..

Alman Pass alsan bile Hasan Hans olmadıkça bir şey değişmez

W211
18 Aralık 2023, 11:59
Aslında suç bizim büyüklerde yıllarca boş işlerle uğraştılar bir sesimizi duyuramadık..

Bu ülkenin kalkınmasında büyük rol oynayan Türkler ama kaymağı yiyen başkaları Polonlar, Ruslar, Kazaklar son olarak ta Romenler, Bulgarlar, Ukraynalılar oldu

Sesimizi çıkarmadık ve ezildik .. Biz sadece Camiler deki Kermes lerde mideyi gömmekle uğraştık

İçimizden çıkan bir kaç kişi de Almanlara yalakalık yapmak uğruna bizi sattı ...

Amerikada ki zencilere,Kızılderililere, İsrail deki Filistinlilere döndük

Bundan sonra bir şey olurmu .. Bence sanmam tren kaçalı yıllar oldu

2. sınıf Vatandaşlığa devam ..

Alman Pass alsan bile Hasan Hans olmadıkça bir şey değişmez

Selam millet,
Demissin bizim büyüklerde cok suc var boş islerle uğramışlar.
O dedigin insansanlar buraya geldiklerinde hepsi kördü acti yoksulluk vardi madende almanlarin tehlikeli olan yerler onlar girerdi almanlara sen gir dedinmi cevap buydu ......biz sizleri buraya neden getirdikki sizler bizim tehlikeli olan yerlere
girmeniz icin... çünkü karsilik veremezlerdi anasina babasina küfür ederlerdi ama onlar eyvallah derdi neden elleri mahkûmdu sen aclik nedir bilirmisin yoksulluk nedir bilirmisin kalkmisin vay birinci nesil boşuna yaşamış,

Uzun lafin kisasi arkadaş bizim burda hakkimiz yok var diyen aldanir çık dışarı protesto et bak bakalim seni hemen terörist ilan ederler demezlerki vatandaş bu dinleyelim derdini.
Yahu bir bakin söyle senin dedigin nesil doktor konrolinden gecip saglikliysa buraya gelmeye izin verdiler simdi sana sorarim,2000 den sonra gelenlerin hangi birisi doktor kontrolinden gecip buraya geldiler hepside beş kuruş sigorta ödemeden faydalandilar yalanmi
Bizim degerimiz olamaz zaten adin Türk bu yetiyor nokda

Ben türküm ben vatanimi satmam bu zulüm sadece Müslüman lara yapiliyor artik cidden vijdanim el vermiyor haksizlik hat safada ukrainalilara bir bakin nasil davraniyorlar ben 45 senedir burdayim insan n kaldiramiyorum bu haksizligi nokda

murat39
18 Aralık 2023, 12:51
Müslümansin kan gurubun tutmuyor.Adin Hasan Türk sün.
Tarihten gelen ruhlara kadar islemis korku tedirginlik var.

Ilk gelenler Almanca yok, yoklukdan fakirlikden gelmisler.Iclerine kapanik sadece calisip para kazanip.Türkiye de akraba larina yardim etmisler.
Boyunlari bükük her denileni yapmislar.Bu sekil profile isverenler...ortam alismis.

Türkleri iclerine kabul etmezler, okumus olsaniz da yüksekde görmek istemezler.Devamli 2 derece alttan baslarsin.
Okulda cocuklar icin de ögretmen bir Alman cocuguna ilgi gösterir, Türk yabanci cocuklar a Alman a gösterilen ilgi gösterilmez.

Isyerlerinde ne kadar iyi olsaniz da geride kalirsiniz.Yükseltmek istemezler genelde.

Son zamanlarda Politikacilarin yanlis ASYL politikalari yabanci lara karsi öfkeyi artirdi.(Medya da cikan olumsuz haberler..)

webci
18 Aralık 2023, 13:30
Ben herzaman diyorum almanyada politikacilar ne zaman bir şakrabanlik yapip milyar avrolari peskes cekse ,birsekline uydurup birileri sucu yabancilara atip olaydan siyriliyor ve ortbas ediyor..gecen bu afd konusundada yazdim,bu parti bir maşa...
Birileri dugmeye basiyor,bu irkci kafa bunu her defasinda yapiyor,,
Diyorumki almanin birasi masada oldugu muddetce sorun yok,sayet bira biter alman fakirlrsirse ilk saldiracagi senin benim cocugum olacak..
Bu almanyada en salaklar keteleri takip disco larda dolasan,altlarindaki mercedeslerle polise kafa atan gencler..

hOrOz
18 Aralık 2023, 14:17
Ben herzaman diyorum almanyada politikacilar ne zaman bir şakrabanlik yapip milyar avrolari peskes cekse ,birsekline uydurup birileri sucu yabancilara atip olaydan siyriliyor ve ortbas ediyor..gecen bu afd konusundada yazdim,bu parti bir maşa...
Birileri dugmeye basiyor,bu irkci kafa bunu her defasinda yapiyor,,
Diyorumki almanin birasi masada oldugu muddetce sorun yok,sayet bira biter alman fakirlrsirse ilk saldiracagi senin benim cocugum olacak..
Bu almanyada en salaklar keteleri takip disco larda dolasan,altlarindaki mercedeslerle polise kafa atan gencler..

Bende yazacaktım ama sildim..

Bakıyorum 5 sene önce Almanya ya gelen Suriyeli gençlere çoğu meslek yaptı dil öğrendi

Bizde 50 senedir Almanya da yaşayan Almanca bir cümle kuramayanlar dolu

ayaz
18 Aralık 2023, 14:42
Dil öğrenme konusunda bizim türkler en sonuncu sırada,eskiler çok çalıştı pis işlerde çalıştı demişler,evet doğru ama arkadaş 45 sene bir insan bir ülkede çalışıpta 2 cümle kurmayı öğrenemezmi.

Öğrenmediler malesef yada öğrenmek istemediler.

İtalyanı,polonyalısı aynı zamanda gelenler şakır şakır almanca konuşurken hatta araplar bile,ben almanca konuşan ilk nesil insanımızı görmedim.varsada çok çok azdır.

Eskiden almanca bilmiyorlar diye kızar küfür ederlerdi.

Ha bilsen ne olacakmış, şimdi almanca konuşsan bana cevap veriyor diye mıymıntılanıyorlar.ama en azından laflarının altında kalınmıyor.

Ben mümkün mertebe Alman olmayan doktor seçiyorum,alman olmasında hangi milletten olursa olsun,niye çünkü hiçbir alman doktordan bir almanı muayene yaptığı gibi ilgi alaka görmedimde ondan.

Avrupa ya yasal olmayan yollardan kaçmış gelmiş,son zamanlarda o kadar çok Türk vatandaşı varki,

Bu şahısların sadece pasaportunda TC vatandaşı yazıyor.Türklükle,Vatan milletle uzaktan yakından alakaları yok.

bunların işi gücü Vatanını kötülemek,bir almanın duymak istediği herşeyi bunlardan duyabilirsin.Almanları gaza getirende bu tip TR vatandaşları.

Avrupa daki sözde Bazı Türkler TR deki Türklere Hainlikte 10 basar.

Birde burda doğmuş büyümüş Deutsch-Türke olan bir kesim var,bunlar kraldan çok kralcı.TR ye her türlü hakareti,eleştiriyi yapmak mübah,

ama alman devletininin politikalarını eleştirirsen beyenmezsen topla pılını pırtını git o zaman TR ye diyebilen almandan daha almancı bir kesim var.
Bunlar almandan daha tehlikeli almanlaşmış kişiler.

Arkadaş sorarım size 3 tarafı denizlerle çevrili, 4 Tarafıda düşmanla dolu, içinde ve dışında bu kadar Hain dolu başka bir millet varmı?

Haziran
18 Aralık 2023, 14:46
Bence sorun Dil ve Meslek mi?
Sanmiyorum.
Soralim almancasi anadili gibi olan bir Türk gencine, hatta meslegide iyi olan birine.Sen Türk düsmanligi gördünmü diye, inanin bize bir cok kez Türk düsmanligini gördügünü söyler.yasamayan yoktur!
Neden Türk Düsmanligi diyorum, yabanci düsmanligi diye birsey yok.Almanyada yabanci düsmanliginin %80'ini Türk ve Müslüman düsmanligi olusturur.
Ne yaparsak yapalim Türk Düsmanligi bitmez ister agzimizla kus tutalim.Bakin burdaki kariyer yapan türklere, bunlarin cogu ya Türkiyeye , ya islama saldirir ondan sonra tüm kapilar öyle acilir.
Ben Türkiyeyi seviyorum ben, Dinimi yasamak istiyorum diyen bir Türke hic bir zaman kapilar acilmaz, acilsada belirli bir yere kadar.
Türkiyeyi elestirirsen ilerlersin, Dinini kötülürsen ilerlersin, Görgü ve Adetlerini elestiririsen ilerlersin.
Bakin burda milletvekili olmus Türklere, Sinama yönetmeni olmus Türklere, Komedyen olmus Türklere ve Gazeteci olmus Türklere!
Bu söylediklerimi yapan burda Cumhurbaskanligi ödülü dahi alabilir, Altin Ayi ödülü alabilir.

webci
21 Aralık 2023, 02:10
Dil öğrenme konusunda bizim türkler en sonuncu sırada,eskiler çok çalıştı pis işlerde çalıştı demişler,evet doğru ama arkadaş 45 sene bir insan bir ülkede çalışıpta 2 cümle kurmayı öğrenemezmi.

Öğrenmediler malesef yada öğrenmek istemediler.

İtalyanı,polonyalısı aynı zamanda gelenler şakır şakır almanca konuşurken hatta araplar bile,ben almanca konuşan ilk nesil insanımızı görmedim.varsada çok çok azdır.

Eskiden almanca bilmiyorlar diye kızar küfür ederlerdi.

Ha bilsen ne olacakmış, şimdi almanca konuşsan bana cevap veriyor diye mıymıntılanıyorlar.ama en azından laflarının altında kalınmıyor.

Ben mümkün mertebe Alman olmayan doktor seçiyorum,alman olmasında hangi milletten olursa olsun,niye çünkü hiçbir alman doktordan bir almanı muayene yaptığı gibi ilgi alaka görmedimde ondan.

Avrupa ya yasal olmayan yollardan kaçmış gelmiş,son zamanlarda o kadar çok Türk vatandaşı varki,

Bu şahısların sadece pasaportunda TC vatandaşı yazıyor.Türklükle,Vatan milletle uzaktan yakından alakaları yok.

bunların işi gücü Vatanını kötülemek,bir almanın duymak istediği herşeyi bunlardan duyabilirsin.Almanları gaza getirende bu tip TR vatandaşları.

Avrupa daki sözde Bazı Türkler TR deki Türklere Hainlikte 10 basar.

Birde burda doğmuş büyümüş Deutsch-Türke olan bir kesim var,bunlar kraldan çok kralcı.TR ye her türlü hakareti,eleştiriyi yapmak mübah,

ama alman devletininin politikalarını eleştirirsen beyenmezsen topla pılını pırtını git o zaman TR ye diyebilen almandan daha almancı bir kesim var.
Bunlar almandan daha tehlikeli almanlaşmış kişiler.

Arkadaş sorarım size 3 tarafı denizlerle çevrili, 4 Tarafıda düşmanla dolu, içinde ve dışında bu kadar Hain dolu başka bir millet varmı?

Usta gerci konu vatandasliktan hainlige donusmus .
Turkiyenin her tarafinda hain olmasi veya turkiyenin hainlerle cevrilmis olmasinin nedenlerini osmanlidan gunumuze kadar uzanan bir tarihde aramamiz gerekli..bizler herseyin kolayina kacip olaylari 10 veya 20 seneye baglayip sucu atacak birilerini devamli buluyoruz..
Icinde bulundugumuz durumun veya hainligin temelleri adete genlerimize islemis,taa ozamanlardan gunumuze dna siyla gelmistir..hainlilerle yatar hainlerle kalkar olduk,savas pisikolojisi ve 4 tarafimiz devamli dusmanlarla cevrili korkusuyla herkesi dusman gorduk..yakin tarihimizden uzak tarihimize kadar bu ulke devamli hain gormus veya hainleri bazen bizler ellerimizle var etmisiz..veya isimize gelmeyen herkes veya isimiz bittiginde herkesi veya birilerini hain ilan etmisiz veya kendimiz hain olmusuz .
Bu olayi yani hainligimizin tarihini burada acmayacagim,,,cunku herkes iki kelime ile cevap istiyor,,,
Isimiz cok zor ...

Birbey 3.1
21 Aralık 2023, 07:41
Ben olaya şöyle bakıyorum. Verirlerse alırız. Vermezlerse almayız. Vatandaşlığı alınca pek birşey değişmiyor.

Avantajları, sadece gezmek tozmak için. Vize ile uğraşmıyorsun. Bir reşit olmayan çocuğun varsa sen geçince oda geçmiş oluyor. Bir abimiz böyle yaptı. Çocuğu Türkiye'de üniversite sınavına girdi. Yabancı öğrenci kontejyanı var üniveristelerin. Düşük puan ile mesela İstanbul üniversitesini girdi ve bitirdi.

Haziran
21 Aralık 2023, 10:36
Sadece seyahat kolayligi var, yurtdisinda istedigin kadar kalma faydasi var.
Baskada bir getirisi yok!

Birbey 3.1
23 Aralık 2023, 22:47
Aynen. İnanki kendim için almıyorum. Belki saçma biraz ama torunum çocuklarını falan düşünerek almak istiyorum. Olurda birşeye faydası olur diye.

*05300
24 Aralık 2023, 08:36
Alman vatandasligi konusunda yukarisi devlet gözünde "biz ikinci sinif vatandasiz" diyenlerle dolmus.
Kendini gelistir arkadas, olma ikinci sinif vatandas. Devlet sana her imkani veriyor.

30 senedir Almanya'da yasarim, evlenip geldim. 8 senede burada devam okudum.
Beni ikinci sinif insan yerine koyacak adamin alnini karislarim.

Almanya'daki Türk varligini devletin gözünde görünür kilmak icin yapilacaklar cok zor degil

1) Weiterbildung (kendin ve cocuklarin icin ve yeri gelince "Nein" lafinin altini doldurabilmen icin)
2) Cocuklari muhakkak üniversiteye göndermek / okutmak
3) secimlerde oy kullanmak. secimlerde oy kullanmak. secimlerde oy kullanmak.

Etrafimdaki Alman vatandasi olan Türklere soruyorum, secimde oy kullandinmi diye. Cevap: Amaaan bana ne.
Iste tam da bu yüzden elin Ukraynalisi bizden daha cabuk haklarina ulasiyor. Oy vermeyen adamla devletin ne isi olur?

hOrOz
24 Aralık 2023, 10:23
Aynen. İnanki kendim için almıyorum. Belki saçma biraz ama torunum çocuklarını falan düşünerek almak istiyorum. Olurda birşeye faydası olur diye.

Ya Birbey 3.0 veya yeni versiyonu ile 3.1
Adamı güldürme torunu içinmiş ..nerden biliyorsunki torunun olacağını..

Neyseki zar zor yasa meclise geliyor

Almanya'da Sosyal Demokrat Partisi (SPD), Hür Demokratik Parti (FDP) ve Yeşiller'den oluşan hükümet üyeleri yeni vatandaşlık yasasında anlaşma sağladı.

Yasanın, ocak ayında Federal Mecliste görüşülmesi bekleniyor.

İlk görüşmesi 30 Kasım'da mecliste yapılan tasarının yasalaşması halinde, ülkede yaşayan Türklere çifte vatandaşlığın önünü açılacak.

Hemen yasa çıkınca ertesi sabahı belediyenin kapısında sabahlayacak değilim

Önce şu İsrail mevzusunu bekleyeceğim, bir çok mevki bunun yasal olmadığını savundu

Şimdiye kadar sadece Sachsen-Anhalt böyle bir şey talep etmiş (zaten çok az yabancının yaşadığı bir eyalet)

Sanırım 2.Dünya savaşındaki kanlı ellerini temizleyeceklerini sanıyorlar

("Dass die besondere deutsche Verantwortung für den Staat Israel
ausdrücklich anerkannt wird und auch das Existenzrecht Israels anerkannt wird,
das wird jetzt von denjenigen, die eingebürgert werden wollen,
schriftlich zu bestätigen sein."
Sachsen-Anhaltische Innenministerin Tamara Zieschang CDU

https://www.mdr.de/nachrichten/deutschland/politik/israel-bekenntnis-voraussetzung-einbuergerung-100.html

Birbey 3.1
24 Aralık 2023, 11:55
İstemek kuldan, takdir Allah'dan. Çok şükür şu zamana kadar hemen hemen her duam kabul oldu.

hOrOz
19 Ocak 2024, 19:34
Çifte Vatandaşlık Bundestag ta kabul edildi.

Yahudileri koruyan bir de madde eklediler

Almanya’da göçmenlerin uzun yıllardır beklediği çifte vatandaşlığı kolaylaştıran tasarı, Meclis'ten geçti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) oluşturduğu koalisyon hükümetince hazırlanan "Vatandaşlık Yasasının Modernizasyonu" başlıklı tasarı için 382 kabul oyu kullanıldı.

Tasarı için 234 "hayır" oyu verilirken 23 milletvekili ise çekimser kaldı.

Çifte vatandaşlık tasarısı Alman Meclisi'nden geçti

Federal Meclis'te tasarıyla ilgili söz alan Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Reem Alabali-Radovan,
aşırı sağa karşı kararlı bir duruş sergilenmesini isteyerek, "Güçlü bir anayasamız,
güçlü kurumlarımız ve güçlü bir sivil toplumumuz var ancak sonsuzluğun garantisi yok.
Her şey kararlılıkla savunulmalıdır." ifadelerini kullandı.

Yeşiller Partili Milletvekili Canan Bayram da aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi'nin (AfD)
göçmenleri sınır dışı etme planları yaptığı dönemde bu tasarıyı onaylamanın çok önemli olduğunu vurgulayarak,
"Özgür ve eşit şekilde bir arada duran ve nereden gelirseniz gelin ait olabileceğiniz bir toplumu savunuyoruz.
Böylece nihayet ülkemizdeki çeşitliliğin hakkını veriyor ve bugüne kadar
pek çok insanın vatandaşlığa geçmesini engelleyen bir bariyeri yıkıyoruz." diye konuştu.

"Reformumuz, modern bir Almanya'ya bağlılığımızın bir göstergesidir"

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yaptığı yazılı açıklamada,
yasanın kabul edilmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, "Reformumuz,
modern bir Almanya'ya bağlılığımızın bir göstergesidir.
Çeşitlilik arz eden toplumumuzun hakkını veren modern bir göç yasası oluşturduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Kabul edilen yeni reformla göçmenlere “Siz, Almanya'ya aitsiniz.”
mesajının verildiğini kaydeden Faser, vatandaşlığa geçişin Almanya'ya en güçlü bağlılık olduğunu vurguladı.

Yasanın, nisan gibi yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Haziran
19 Ocak 2024, 20:23
@Horoz
o zaman konunun basligini degistirmem gerek Cifte vatandaslik baska bir Bahara kaldi yazmistim Bahara yürürülüge girecek galiba!
:)

Birbey 3.1
20 Ocak 2024, 00:43
Hayırlı uğurlu olsun.

Meclisden geçti. Şimdi sıra Bundesrat'da. Bundesrat Meclis'den sonra Cumhurbaşkanına imzaya gitmeden önceki tüm eyaletlerin temsilcisi olduğu bir küçük parlemonto. Şuanda baktım. Çoğunluk yine hükümetde. 69 oy var. Yaklaşık 40 - 50 hükümetde.

Yani hükümet düşmezse bu olay bitti.

Siyasi tarafına gelince. Benim için hangi dinden, hangi ırkdan insan ölürse ölsün yazıktır. Tarih'de her devletin eline er veya geç kan bulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyet'den önceki Türk devletleride dahil. Kısaca kimse kimseden daha temiz değil, çünkü savaşsız toprak kazanılmıyor. Her savaştada masum insanlar ölüyor. Kimse demesin şu vey bu şavaşta siviller ölmedi. Onun için Almanya İsraili destelliyor falan diye almaktan vazgeçmek bence doğru değil. O mantık ile gidersen Rusya'da Ukrayna'ya savaş açtı. Kimse diyormu Türkiye Rusya ya sahip çıkıyor Türk vatandaşlığından çıkıyorum? Hayır hisleriniz ile harekt etmeyin.

Ben 60 yaşının altında olan herkese almasına tavsiyem ederim. Böylece Türk toplumun birazda olsa daha fazla söz sahibi olur. Birde bilinmez önümzdeki yıllarda ne olacak. Dursun cepte.

Olivium
20 Ocak 2024, 08:33
bende aynı görüşteyim..
yalnız bu Kanundan faydalanabilmek için belirli kriterler varmış..

Son 24 ay içinde en az 20 ay tam zamanlı çalışma,
33 soruluk bir test ve Antisemitismus/ Irkçılık vs. gibi konularda dikkatli olacağına dair Form doldurup imzalamak gerekiyormuş..
Test konusu sıkıntılı ,zira bizim Vatandaşlarımız biyük kısmı Türkiye de mahalle muhtarının dahi ismini bilir fakat Almanya CB nın ismini bilmezler .
Hayırlısı olsun diyelim

QUOTE=Birbey 3.1;333373]Hayırlı uğurlu olsun.

Meclisden geçti. Şimdi sıra Bundesrat'da. Bundesrat Meclis'den sonra Cumhurbaşkanına imzaya gitmeden önceki tüm eyaletlerin temsilcisi olduğu bir küçük parlemonto. Şuanda baktım. Çoğunluk yine hükümetde. 69 oy var. Yaklaşık 40 - 50 hükümetde.

Yani hükümet düşmezse bu olay bitti.

Siyasi tarafına gelince. Benim için hangi dinden, hangi ırkdan insan ölürse ölsün yazıktır. Tarih'de her devletin eline er veya geç kan bulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyet'den önceki Türk devletleride dahil. Kısaca kimse kimseden daha temiz değil, çünkü savaşsız toprak kazanılmıyor. Her savaştada masum insanlar ölüyor. Kimse demesin şu vey bu şavaşta siviller ölmedi. Onun için Almanya İsraili destelliyor falan diye almaktan vazgeçmek bence doğru değil. O mantık ile gidersen Rusya'da Ukrayna'ya savaş açtı. Kimse diyormu Türkiye Rusya ya sahip çıkıyor Türk vatandaşlığından çıkıyorum? Hayır hisleriniz ile harekt etmeyin.

Ben 60 yaşının altında olan herkese almasına tavsiyem ederim. Böylece Türk toplumun birazda olsa daha fazla söz sahibi olur. Birde bilinmez önümzdeki yıllarda ne olacak. Dursun cepte.[/QUOTE]

hOrOz
20 Ocak 2024, 19:02
Doğrusunu söylemek gerekirse bu yasa en çok Ukrayna lılara ve Suriyeli lere yarayacak

Şuna katılmıyorum tamam yahudi düşmanlığı yapmıyoruz ama o kadar akıtılan çocukların kanı benim elimede bulaşmasın

Herkes kendi vicdanına göre karar verir

Akif in bir kaç dizesi ile kapatalım
https://image.milimaj.com/i/milliyet/75/0x0/605aee2f55427f03ac847d37.jpg

ayaz
20 Ocak 2024, 19:46
Son 24 ay içinde en az 20 ay tam zamanlı çalışma,devletten yardım almama şartı

Arbeitslosengeld ALG1 alanlar?

Veya ALG2 Bürgergeld geçmiş olanlar alman vatandaşlığına başvuramıyacakmı?

Buradaki kriterler ney?

Haziran
20 Ocak 2024, 22:14
Bir iki soruda ben sorayim.
1- Simdi Eger Doppelburgerschat alininca, Rentenkassedeki ödemis oldugumuz Primleri ilerde TR'ye dönüs falan yapacak olursak artik alamiyoruz demi?

2- Alman Vatadasi olmus bir genc tekrar TR vatandasligini geri alirsa Askerlik icin gerekli olan 5200 € yu ödemek zorundami?

hOrOz
21 Ocak 2024, 15:29
1- Simdi Eger Doppelburgerschat alininca, Rentenkassedeki ödemis oldugumuz Primleri ilerde TR'ye dönüs falan yapacak olursak artik alamiyoruz demi?

2- Alman Vatadasi olmus bir genc tekrar TR vatandasligini geri alirsa Askerlik icin gerekli olan 5200 € yu ödemek zorundami?

1.soru daha kimse bilmiyor.
Zaten primleri almak delilik. Alanların çoğu pişman şimdi.

Yaşı gelenler şimdi ne güzel Almanya dan emekli maaşı alacaktı.

Benim aşağı yukarı 100bin € birikmiş o parayı hesaplamıyorum. Böyle giderse malulen emekli olacağız galiba

2.soru Askerlik ölünceye kadar vatan borcu.

Tekrar Türk Vatandaşı olan askerlik yapmak mecburiyetinde.
Anayasal bir mecburiyet.
Askerlikten kurtuluş ancak mezarda
Kalkması için Anayasanın ilgili maddesinin değişmesi gerek oda şuanda çok zor.

Çifte Vatandaşlığın şuanda tek getirisi Almanya ya geri dönüş.
Ben başka bir artısını göremedim.
Şimdi diyenler olacak istediğin yere vizesis gidebileceksin.
sanki Evliya Çelebiyiz de dünyayı dolaşıyoruz.

Oy hakkı diyen olacak şimdiye kadar hepimiz bir uç görüşe dağılacağız. Türklerin belli bir siyaseti olmayacak.
Binbir görüş binbir yöne dağılacak.

samsunlu
21 Ocak 2024, 18:41
1.soru daha kimse bilmiyor.
Zaten primleri almak delilik. Alanların çoğu pişman şimdi.

Yaşı gelenler şimdi ne güzel Almanya dan emekli maaşı alacaktı.

Benim aşağı yukarı 100bin € birikmiş o parayı hesaplamıyorum. Böyle giderse malulen emekli olacağız galiba

2.soru Askerlik ölünceye kadar vatan borcu.

Tekrar Türk Vatandaşı olan askerlik yapmak mecburiyetinde.
Anayasal bir mecburiyet.
Askerlikten kurtuluş ancak mezarda
Kalkması için Anayasanın ilgili maddesinin değişmesi gerek oda şuanda çok zor.

Çifte Vatandaşlığın şuanda tek getirisi Almanya ya geri dönüş.
Ben başka bir artısını göremedim.
Şimdi diyenler olacak istediğin yere vizesis gidebileceksin.
sanki Evliya Çelebiyiz de dünyayı dolaşıyoruz.

Oy hakkı diyen olacak şimdiye kadar hepimiz bir uç görüşe dağılacağız. Türklerin belli bir siyaseti olmayacak.
Binbir görüş binbir yöne dağılacak.

Bildigim kadariyla 46 yasina kadar Askerlik yapma zorunlugu var egerki 46 yasindan büyüksen zorunluluk yok.

deniz2000
21 Ocak 2024, 19:50
Bildigim kadariyla 46 yasina kadar Askerlik yapma zorunlugu var egerki 46 yasindan büyüksen zorunluluk yok.

usta zaten askerlik yok 5200€ ödüyorsun teskereyi aliyorsun

Birbey 3.1
21 Ocak 2024, 20:33

Çift olunca çekmiyorsun.

Öyle olsa Türkiye'de yer içer herkes parayı sonra yaşlılıkda geri gelir sosyal yardım alır. Para ha emekliden gelmiş ha sosyalden.

Zaten askerliğini yapmazsam vatandaşlıkdan çıkarılıyorsun ve vatandaşsız kalıyorsan Alman vatandaşlığına gecemediysen.

Geri Türk vatandaşlığı dövizli askerliği yatırman gerek. Ama cezalı yatırıyorsun. Şimdi nasıl biliyorum ama önceden 50% cezalıydı.

Haziran
21 Ocak 2024, 22:33
Arkadaslae Rentenkasseden parayi cekmeyi bende önermiyorum.Ögrenmek istedigim su:
REHA yapinca Rentenkassedeki kendi ödedigimiz Primler sifirlaniyor. Simdi Doppelbürgerschaft oluncada bu kendi Anteilimiz sifirlaniyormu?
Ben ordaki Paramin durmasini istiyorum ne olur ne olmaz? 126.000 € para var, emekli oluncaya kadar dursun, Dünyanin binbir türlü hali var.Eger ki Doppelbürgerschaft alinca bu Para sifirlaniyorsa o zaman bana bu Doppelbürgerschaft 126.000 €'ya mal olmus oluyor.

2.Soruma gelince Doppelbürgerscahft alininca Askerlik icin ödenemesi gereken 5200 € ödenmesi gerekiyormu? Örnegin Alman vatandasliginda olan Gencler tekrar Türk Pasaportu alinca 5200 € 'yu ödemek zorundami?

hOrOz
21 Ocak 2024, 22:45
Arkadaslae Rentenkasseden parayi cekmeyi bende önermiyorum.Ögrenmek istedigim su:
REHA yapinca Rentenkassedeki kendi ödedigimiz Primler sifirlaniyor. Simdi Doppelbürgerschaft oluncada bu kendi Anteilimiz sifirlaniyormu?
Ben ordaki Paramin durmasini istiyorum ne olur ne olmaz? 126.000 € para var, emekli oluncaya kadar dursun, Dünyanin binbir türlü hali var.Eger ki Doppelbürgerschaft alinca bu Para sifirlaniyorsa o zaman bana bu Doppelbürgerschaft 126.000 €'ya mal olmus oluyor.

2.Soruma gelince Doppelbürgerscahft alininca Askerlik icin ödenemesi gereken 5200 € ödenmesi gerekiyormu? Örnegin Alman vatandasliginda olan Gencler tekrar Türk Pasaportu alinca 5200 € 'yu ödemek zorundami?

Usta Birbey3.1 2-3 mesaj önce ne yazdı 19:33 mesaj no #36 ... aradan 2 saat geçti

Sizinki de ne şiş yansın ne kebab oldu artık.

Türk lerden başka sanırım bir Yugoslavlar birde Faslılar çekebiliyor gerisi Hansa hediye

Usta sorular hep tekrarlanıyor

46 yaşın sonuna kadar askerlik mecburmuş buna sonradan tekrar Türk Vatandaşı olanda da dahil mesaj #34

Bir zahmet edip konuları göz geçirsen

Haziran
22 Ocak 2024, 00:05
Usta Birbey3.1 2-3 mesaj önce ne yazdı 19:33 mesaj no #36 ... aradan 2 saat geçti

Sizinki de ne şiş yansın ne kebab oldu artık.

Türk lerden başka sanırım bir Yugoslavlar birde Faslılar çekebiliyor gerisi Hansa hediye

Usta sorular hep tekrarlanıyor

46 yaşın sonuna kadar askerlik mecburmuş buna sonradan tekrar Türk Vatandaşı olanda da dahil mesaj #34

Gözden geciriyorum Usta sen cevap veriyorsun Allah razi olsun ama cevap verirken eviriyorsun ceviriyorsun anlamiyorum ki inan.Net bir cevap yazmiyorsun.
Ne bileyim rentenkasseden parayi cekmezdim, önermem bilmem ne.
Yorum yapmadan cevap vermiyorsun.

Birde muhakkak insana bir sey yakistiriyorsun aynen su asagidaki yazdigin cümle gibi, ama insan kendisi ne ise karsisindakini öyle sanirmis.

Sizinki de ne şiş yansın ne kebab oldu artık

Ama Birbeyin cevabini gercekten gözden kacirmisim.

Birbey 3.1
22 Ocak 2024, 13:39
Başvuru esnasında sırf Türk vatandaşı olmak yeterli. Çifte vatandaş olursanız Alman vatandaşlığından çıkınca sorun oetadan kalmış oluyor. Mutlaka onun çifte vatandaşlığını alın. Türk toplumu güçlenir Almanya'da. Özellikle yerel seçimlerde siyasiler camiileri ziyaret etmeye başlar ve vaadlerde bulunabilinir.

Babam 69 yaşında. İstediği kadar Türkiye'de kalabilir. Yabancılar dairesinde özel izin kağıdı aldım. Boşuna para vermem dedim. Olurmu dedi, hak hakdır. Hakkın neyse alacaksın. Haklıda. Yabancılar polisi istediği zaman kağıdı bir bahane buldumu iptal edebilir. Ama vatandaşlık asla.

Haziran
22 Ocak 2024, 15:10
Başvuru esnasında sırf Türk vatandaşı olmak yeterli. Çifte vatandaş olursanız Alman vatandaşlığından çıkınca sorun oetadan kalmış oluyor. Mutlaka onun çifte vatandaşlığını alın. Türk toplumu güçlenir Almanya'da. Özellikle yerel seçimlerde siyasiler camiileri ziyaret etmeye başlar ve vaadlerde bulunabilinir.

Babam 69 yaşında. İstediği kadar Türkiye'de kalabilir. Yabancılar dairesinde özel izin kağıdı aldım. Boşuna para vermem dedim. Olurmu dedi, hak hakdır. Hakkın neyse alacaksın. Haklıda. Yabancılar polisi istediği zaman kağıdı bir bahane buldumu iptal edebilir. Ama vatandaşlık asla.

Zaten bu Doppelbürgerschaft Türklere bize oy versinler diye verildi.Cünkü AFD devamli gücleniyor.
Gercektende Türkler bu Hakki kullanirsa ilerde bu Politikacilar bizlerden oy almak icin biraz Türklere karsi tavirlarini degistirmek zorunda kalirlar.
Su an biz Türkleri bir hic olarak görüyorlar.
Ama yinede Türklerin iyi organize olmasi gerek. Yaklasik 1.5 Milyon Türkün bu haktan yararlanmasi bekleniyor.
Bunun yarisi oy kullansa ve beraber hareket etse bir Lobi olustursa bazi seyleri degistirebiliriz!

Birbey 3.1
22 Ocak 2024, 15:30
Olur olur inşAllah. Almanya'da mektup ile oy kullanmak var. Camilerde insanlar bir birine yardımcı olur doğru oy kullanılması için.

Biz Türklerin büyük partilerin içinde sadece bir parti var kullanabileceğimiz. Oda iyide yapsa kötüde yapsa SPD. Belki birazda CDU. Linke ve yeşiller PKK'lı. FDP işverenin partileri.

Federal seçimlerde pek faydası olmazda belediye seçimlerinde baya bir faydası olur. Para vermezlerde, ama misal camiilerin inşaat başvurularında kolaylık gösteriler, fazla dayatmazlar.

Birde Türk adaylar çoğalır.

Birbey 3.1
23 Ocak 2024, 14:41
Flaş Flaş Flaş - SON DAKİKA

Bundesrat 02.02. tarihinde oturumda çifte vatandaşlığı karara bağlamak için bu konuyu son dakikada toplantıya koydu.

Allah'ın izni ile ondan sonra imza sadece formalite için Çumhurbaşkanına kalıyor.

webci
23 Ocak 2024, 14:43
Cifte vatandaslik kadar sacma birsey yok..
Cifte vatandas ol paraciklar cift cift gitsin..
Konsoloslikda osurmal bile parayla..
Devlet malesef vatandasini maddiyen degerlendiriyor..

hOrOz
23 Ocak 2024, 15:19
Cifte vatandaslik kadar sacma birsey yok..
Cifte vatandas ol paraciklar cift cift gitsin..
Konsoloslikda osurmal bile parayla..
Devlet malesef vatandasini maddiyen degerlendiriyor..

Usta sen çifte vatandaş ol diye bir mecburiyet yok.

Keyfiyetin bilir ister olursun ister olmazsın ..

Şimdi bunu maddiyetle nasıl bağlantı kuruyorsun

Yaptığın yorum her zamanki gibi ... teyyare

Birbey 3.1
23 Ocak 2024, 15:21
Webci, cifte vatandaş olmasan bile yine paralar gidiyor.
Vergi anlaşması var iki ülke arasında zaten.

255 Euro geçmek. Ama zaten Türk pasaportu çıkarmayacağın için zaten bir kısmını geri almış oluyorsun.

webci
23 Ocak 2024, 15:30
Usta sen çifte vatandaş ol diye bir mecburiyet yok.

Keyfiyetin bilir ister olursun ister olmazsın ..

Şimdi bunu maddiyetle nasıl bağlantı kuruyorsun

Yaptığın yorum her zamanki gibi ... teyyare

Ben sana bana yazma demedimmi ..
Ayrica senin o ufak beynin anlamadigi gibi ordan burdan kopie yapip millete bilgi dagitmaktan baska bir ise yaramiyor..bense burda recrubeleri yaziyorum .

Haziran
23 Ocak 2024, 15:47
@webci kizma hemen, Horoz banada bazen ters seyler yaziyor ama yinede Hemserim diye sineye cekiyorum.
Ben Dinarli o Denizlili.
Neyse Cifte vatandasligi aldiginda Türk pasaportunu artik uzatmak zorunda degilsin.TR'de yasayan her Türk vatandasinin Pasaportu mu var?
Artik Türk Pasaportunu kullanmak zorunda degilsin.TR'ye girdin mi T.C Kimlikkartin yeterli .
Ben böyle biliyorum yanlismiyim?

hOrOz
23 Ocak 2024, 16:41
@webci kizma hemen, Horoz banada bazen ters seyler yaziyor ama yinede Hemserim diye sineye cekiyorum.
Ben Dinarli o Denizlili.
Neyse Cifte vatandasligi aldiginda Türk pasaportunu artik uzatmak zorunda degilsin.TR'de yasayan her Türk vatandasinin Pasaportu mu var?
Artik Türk Pasaportunu kullanmak zorunda degilsin.TR'ye girdin mi T.C Kimlikkartin yeterli .
Ben böyle biliyorum yanlismiyim?

Yeni kimlikler 10 sene geçerli.

Çifte Vatandaş oluncada her iki devlete karşı vatandaşlık görevin sürüyor. Askerlik de dahil

Ben Askerdeyken USA dan gençler vardı USA kimliği ve Türk kimliği var vardı onlarda bedelli askerlik yaptılar

Haziran
23 Ocak 2024, 16:57
Yeni kimlikler 10 sene geçerli.

Çifte Vatandaş oluncada her iki devlete karşı vatandaşlık görevin sürüyor. Askerlik de dahil

Ben Askerdeyken USA dan gençler vardı USA kimliği ve Türk kimliği var vardı onlarda bedelli askerlik yaptılar

Tabiki ben demek istemiyorum ki Türkiyeye karsi artik sorumlu degilsin diye.Hersey aynen devam.
Benim demek istedigim su:
Simdi Cifte vatandas olunca Türk Pasaportuna gerek varmi yokmu?
Her 10 yilda uzatmam gereklimi?
Degil, yurtdisinda Alman kimligi, Türkiyede Türk Kimligi.
Valla Horoz sana bazen laf anlatamiyorum yada kendimi ifade edemiyorum.Ben ne ne diyorum sen diyorsun.
Benim yukarda nerede yazili artik tek bir Devlete karsi sorumlusun diye? tabiki Türkiye karsida sorumluluklarimiz devam edecek.

Ha Kimlikleride 10 yilda uzatmalisin diyorsan , T.C kimligini uzatmak veya degistirmek pasaport degistirmekten hem kolay hemde ucuz.

mustafa200222
23 Ocak 2024, 17:32
Tabiki ben demek istemiyorum ki Türkiyeye karsi artik sorumlu degilsin diye.Hersey aynen devam.
Benim demek istedigim su:
Simdi Cifte vatandas olunca Türk Pasaportuna gerek varmi yokmu?
Her 10 yilda uzatmam gereklimi?
Degil, yurtdisinda Alman kimligi, Türkiyede Türk Kimligi.
Valla Horoz sana bazen laf anlatamiyorum yada kendimi ifade edemiyorum.Ben ne ne diyorum sen diyorsun.
Benim yukarda nerede yazili artik tek bir Devlete karsi sorumlusun diye? tabiki Türkiye karsida sorumluluklarimiz devam edecek.

Ha Kimlikleride 10 yilda uzatmalisin diyorsan , T.C kimligini uzatmak veya degistirmek pasaport degistirmekten hem kolay hemde ucuz.Haziran benim cocuklar ve eşim cifte vatandaş 25 yildir türk pasaport kullanmiyor ihtiyacınız da degil alman kimligi yeterli oluyor türk pasaportunu uzatmaya gerek yok yani

Gesendet von meinem SM-N986B mit Tapatalk

Birbey 3.1
23 Ocak 2024, 18:06
Uçak yolu ile giderseniz iki ülkenin kimlik kartları yeterli. Pasaporta hiç gerek yok. Kara yolunda en fazla belki Sırbistan dayatabilir. Ama onuda pek sanmıyorum. Auswertiges Amtın sayfasına bakmam lazım. Gerisi zaten Avrupa Birliği ülkesi olduğu için zaten Alman kimlik kartı yeterli. Not: Baktım onada Alman Kimlik Kartı yeterli.

Askerlik konusuna gelince. Türkiye'de dövizli askerlik yapmayanlar mecbur parasını yatıracak geri geçmek isteyen. Yaşı dolanlar birde yüksek ceza ödeyecek.

neco54
23 Ocak 2024, 18:42
@Birbey Usta
Alman kimliği ile kara yolundan istediğin gibi geçebiliyorsun.
Bir zat kendim denedim. Sorun yok

webci
23 Ocak 2024, 19:44
Uçak yolu ile giderseniz iki ülkenin kimlik kartları yeterli. Pasaporta hiç gerek yok. Kara yolunda en fazla belki Sırbistan dayatabilir. Ama onuda pek sanmıyorum. Auswertiges Amtın sayfasına bakmam lazım. Gerisi zaten Avrupa Birliği ülkesi olduğu için zaten Alman kimlik kartı yeterli. Not: Baktım onada Alman Kimlik Kartı yeterli.

Askerlik konusuna gelince. Türkiye'de dövizli askerlik yapmayanlar mecbur parasını yatıracak geri geçmek isteyen. Yaşı dolanlar birde yüksek ceza ödeyecek.

Ama oh olsun diyorum. Hele hele sözde kurtcu gençlere. Hepsi düğün dernekde "ırmağın akışına ölürüm" söyler, kuru kuruya bayrak sallarlar marifetmiş gibi, birde elleriyle hayan işareti yaparlar. Ama hepsi askerlik parasından kaçmak için hepsi Alman oldu. Sözde "ölürüm Türkiyem". Bok ölürsün. Sikdirin ordan. 5000 Euro için satın vatanını. Altına am 25000 Euro araba almaya gelince para var ama. Ülkücü gençlerin yüzde 99% böyle. Onun için hepsine gıcığım. Yalancı vatan sever bunlar. Bu arada Mustafa Yıldızdoğan'ın oğlude bedelli yaptı. Akıllı adam. Milliyetci duygular ile bunlardan paraları götürüyor, kendi çocuğunu riske atmıyor.

Aynen oyle...yani gercekci degil,savas ciksa ilk bu tipler kacar..

Birbey 3.1
23 Ocak 2024, 23:02
Evet beyler.

Şuanda kendim ve eşim için müracaatı tamamladım.

Bayern'de online oturum kartının PİN'i ile başvuru yapabiliyorsun. Oturum kartın PİN'i ile Renteninformation ve Krankenkassenin Mitgliedsbescheinigungu indirdim. Okul ve meslek diplomaların hepsini online upload yaptım.

Şimdi ben ve hanımı çağıracaklar. Sundumuz belgelerin orijinallerine bakacaklar. Savcılığa vukuatımız varmı diye soracaklar. Olumlu dönüş gelince olay bitecek.

Büyük ihtimal Versicherungsverlauf ve son 3 Gehaltsabrechnung isterler daha.

Millet yığılmadan yapayım dedim.

Herkese dijitalleşmeyi tavsiye ederim. Rentenkasseye ve Krankenkasse gidip extra kağıtlar almanız gerekmiyor. Zaman kaybı olmuyor.

255 Euro Gebühr var. Online yaparsanız önden hemen peşin alıyorlat. Normal kağıt yolu yaparsanız işlem bitince alıyorlar. Ödeme için Kredikartı ve Giropay vardı. Giropay'i ben bundan yıllar önce Postbank Onlinebanking'de yapmışdım ne olur olmaz belki lazım olur diye. Giropay ile online ödedim.

murat39
23 Ocak 2024, 23:09
Birbey Selamlar
Basvuru sayfasinin linkini eklermisin.Tesekkürler.

Birbey 3.1
23 Ocak 2024, 23:27
https://www.bayernportal.de/dokumente/leistung/25665437265?localize=false

Oturum kartın PIN'i lazım. Bilgisayarında Ve Telefonunda Ausweisapp2 yükleyeceksin. Sonra NFC açık olacak. Telefon NFC sayesinde kart okuyucu görevini görüyor. Çalışma sistemini anlaysıya kadar biraz uğraşıyorsun ama oluyor sonunda.

murat39
24 Ocak 2024, 00:06
Simdiye kadar yapmamistim.
Yazmis oldugun sekilde Oturum kartini sisteme tanittim. Önce Aktive ettim.Oturum kartiyla verilen mektubu.Kendi sifremi belirledim.
Bu isi yapmak icin bilgisayar bilginiz olmasi gerekir.

LVA verlauf E devletteki gibi önüme cikti.Indirdim. Eve postayla ne gönderme olayi yok.

Gerekli evraklari toparlayim.PDF datei olarak, Yarin Online Antragi gönderirim.

Tekrar tesekkürler, bu sekilde isimizi kolaylastiracak faydali bilgilere de sahip oluyoruz.

Birbey 3.1
24 Ocak 2024, 10:42
Araba bile yakında böyle açıp kapatabilinecek.

Plakaya karekod yolluyorlar kendin yapıştırıyorsun. Karekod gelesiye kadar yinede arabayı kullanmaya başlayabiliyorsun. Özel bir Bescheinigung hemen indirebiliyorsun.

Çoğu Krankenkasseler Auslandskrankenschein gibi şeyleride kendin indirebiliyorsun. Yada Krankenkassendeki hasta dosyasına online bakabiliyorsun.

Haziran
24 Ocak 2024, 11:11
eAT ve AusweisApp ile NFC üzerinden baglaninca zaten Anbieter Liste var.Ordaki bir cok kurum ve kurulusa girip islem yapabiliyoruz artik.
Ben DRV ye ordan Antrag gönderdim.DRV ye bir cok sorumu oradan soruyorum bir iki gün icinde Post ile cevap gönderiyorlar.
Yeterlimi? degil ama bir ilerleme var.

hOrOz
24 Ocak 2024, 12:45
iyide Çifte Vatandaşlık yasası daha Bundesrattan daha geçmedi.

Bu direkt Alman Vatandaşlığına başvuru yapmak için

Belki kanun tarihinden önceki başvurular eski kanuna göre işleme alınacak

Belki çifte vatandaşlık prozedurları değişik olacak..

Birbey 3.1
24 Ocak 2024, 13:30
Yok öyle değil. Zusageschreibeni aldığı gün hangi yasa geçerliyse o geçerli oluyor.

Berlin Friedrichhain-Kreuzberg yabancılar dairesi açıkladı bunu.

Neukölln SPD milletvekili Hakan Demir'de bunu teyit etti.

Ayrıca Landratsamt Augsburg'da dün sabah telefon ettim onlarda bana teyit etti.

Zaten Antrag'da soruyor eski vatandaşlığını bırakacakmısın diye. Ben nein işaretledim. Neden olarak da yeni çifte vatandaşlığı yazdım. Bugün hatda Sachbearbeiterin ile yazıştım, bir sorun yok.

Lazım olan evraklar fotokopi olarak:

- İmzalı Antrag yada online.
- Passaport
- Oturum Kartı
- Almanya'daki okul diplomanız (varsa)
- Almanya'daki meslek diplomanız (varsa)
- Alman Geburtsurkunde (varsa)
- Evlilik cüzdanı ile Almanca açıklama sayfaları tercüme parası vermemek için
- Mitgliedsbescheinigung Krankenkasse
- Renteninformation
- Versicherungsverlauf
- Son 3 aylık bodrosu
- Biometrik resim
- Emekli olanlar Rentenbescheinigung çalışanlar ise Renteninformation
- Berufsschule diplomaniz
- Arbeitsvertrag

ayaz
24 Ocak 2024, 13:54
Nordrhein Westfalen eyaletindeki yabancılar dairesinin internet sayfasından alıntı :

Aus gegebenem Anlass weisen wir darauf hin, dass der Bundestag am 19.01.2024 ein neues Staatsangehörigkeitsgesetz beschlossen hat, dieses jedoch noch das weitere Gesetzgebungsverfahren durchlaufen muss und daher voraussichtlich erst im Mai/Juni 2024 in Kraft tritt. Bis dahin gelten die derzeitigen Regelungen.

Von einer vorzeitigen Antragstellung unter Berufung auf die Gesetzesänderung raten wir dringend ab. Es entstehen keine zeitlichen Vorteile. Durch die Gesetzesänderung muss mit weiteren Verzögerungen der Bearbeitung aller Anträge gerechnet werden, die über die bereits jetzt bestehenden deutlich erhöhten Bearbeitungszeiten von mehr als 1 Jahr hinausgehen.

Wir bitten von telefonischen Anfragen und Mails zur geänderten Gesetzeslage abzusehen, diese können derzeit nur kurz und standardisiert beantwortet werden.

Son 24 ay içinde en az 20 ay tam zamanlı çalışma,devletten yardım almama şartı

Arbeitslosengeld ALG1 alanlar?

Veya ALG2 Bürgergeld geçmiş olanlar alman vatandaşlığına başvuramıyacakmı?

Buradaki kriterler ney?Kendi soruma kendim cevap vereyim.

eigenständige Sicherung des Lebensunterhalts (auch für unterhaltsberechtigte Familienangehörige) ohne Sozialhilfe und Arbeitslosengeld II

Birbey 3.1
24 Ocak 2024, 15:00
Nordrhein Westfalen eyaletindeki yabancılar dairesinin internet sayfasından alıntı :

Aus gegebenem Anlass weisen wir darauf hin, dass der Bundestag am 19.01.2024 ein neues Staatsangehörigkeitsgesetz beschlossen hat, dieses jedoch noch das weitere Gesetzgebungsverfahren durchlaufen muss und daher voraussichtlich erst im Mai/Juni 2024 in Kraft tritt. Bis dahin gelten die derzeitigen Regelungen.

Von einer vorzeitigen Antragstellung unter Berufung auf die Gesetzesänderung raten wir dringend ab. Es entstehen keine zeitlichen Vorteile. Durch die Gesetzesänderung muss mit weiteren Verzögerungen der Bearbeitung aller Anträge gerechnet werden, die über die bereits jetzt bestehenden deutlich erhöhten Bearbeitungszeiten von mehr als 1 Jahr hinausgehen.

Wir bitten von telefonischen Anfragen und Mails zur geänderten Gesetzeslage abzusehen, diese können derzeit nur kurz und standardisiert beantwortet werden.

Kendi soruma kendim cevap vereyim.

eigenständige Sicherung des Lebensunterhalts (auch für unterhaltsberechtigte Familienangehörige) ohne Sozialhilfe und Arbeitslosengeld II

Başvuru yapamazsın demiyor. Sadece avantajın olmaz diyor. Ama bence doğru değil. Tabiki avantajın sürede olur. Şimdi düşün bir aynı anda 10000 kişi Antrag verirse birinçi kişi mi olmak istersin yada misal 7000ninci kişi? Akıl var mantık var. İşleme sırasına göre sokacaklar.

Birde bu açıklamayı yazan şöyle saçmalamış. 19.01. meclisden geçti. 02.02. da Bundesrat'dan geçecek. Bir kaç gün sonrada Cumhurbaşkanı imzalayacak. Yani yasa bitti. Herkes istediği gibi Antrag yapabilecek.

Anlaşılan bunlar iş yükünü hafifletmek için "bugün git yarın gel" demeye çalışıyor. Ama yasal olarak böyle bir hakları yok. Antrag'ını verirsen mecbur işleme alacaklar. Zaten gelmede demiyor yazıda. Sadece rica ediyor.

Stuttgart, Berlin, NRW bunlar en çok yabancını olduğu yer. Stuttgartda normal Terminler 1 - 1,5 yıl sürüyor. Hatda insanlar sıra kapmak için iki gün kamp kuruyorlar yabancılar dairesinin önünde.

Benim tavsiyem: Siz yazana bakmayın. Antragınızı verin. Devletin sorunu iş çoksa vatandaşın değil.

murat39
24 Ocak 2024, 19:33
Einbürgerung Islemini tamamladim.Gönderdim.

Sonunda Kredi kartiyla 255 € ödemek gerekiyor.
Dosya boyutu Tamami nin 35 MB yi gecmemesi gerekiyor.Evraklari gönderirken.

Bilgisayar bilgisi olmayan zorlanir.Anmelden yapman gerekiyor.Cözene kadar zaman aliyor.

Horoz ustam en sonda Simdiki vatandasliginizi birakacakmisiniz diye bölüm var.
Evet
Hayir ISARETLEDIM
Simdiki Vatandasligimi beibehalten yapacagim Isaretleyip. Bos kareye de Yeni cikan yasanin cifte vatandasliga onay vermesinden dolayi yazdim.

LVA cok Pratik.Versicherungsverlauf indirmek icin.

Birbey 3.1
24 Ocak 2024, 21:59
https://service.berlin.de/standort/324180/

Burada yaziyor:

Abschließend noch ein Hinweis:
Sobald 2024 eine Änderung des Staatsangehörigkeitsgesetzes beschlossen wird, werden alle für Sie günstigeren Änderungen automatisch auf Ihren Antrag angewendet. Sie müssen hierfür keinen extra Antrag stellen.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tüm evraklari upload yaparak online sundum. Simdi sadece hanim ile beni cagiracaklar ve karsimizda imzayi alacaklar. Bunu yaparken sundugumuz tüm belgelerin orijinallerini görmek isteyecekler. Augsburg-Land'da yaklasik 10-12 ay sürüyormus. Ama bellide olmaz. Tüm evraklar eksizsiz olunca ve savcilikdan temiz evraki gelince aradan ciksin diye daha kisa bir sürede halledebilirler.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar bilgisi olmayan zorlanir.Anmelden yapman gerekiyor.Cözene kadar zaman aliyor.

Evet
Hayir ISARETLEDIM
Simdiki Vatandasligimi beibehalten yapacagim Isaretleyip. Bos kareye de Yeni cikan yasanin cifte vatandasliga onay vermesinden dolayi yazdim.

Zor birsey yok aslinda. Sadece basta sistemin nasil calistigini anlaman gerekiyor. Baskada birsey degil. Ben her türlü dijital imkanlari kullanmayi seviyorum. Cok zaman tasarrufun oluyor. Bundan 5 yil önce oturum karti cikardigimda Bürgerbürodaki kadin sasirdi PIN isteyince. Cogu kisi istemiyormus sorunca. Halbuki al cebinde dursun. Gün gelir, acele isin olur, lazim olursa sen yapamazsan islemi coluk cocugun yapar.

Kanca
24 Ocak 2024, 23:13
Hayirli Aksamlar,

Bendeki sorun ben su an Alman Vatandasiyim ve Cifte Vatandaslik icin bizim Köln deki Ausländeramta yazdim, cevap olarakda Alintiya ekledim. Cevap Net, sizin yazdikalrinizlan bizim Ausländertamtin yazdigi uyusmuyor?

Sehr geehrter Herr *****,

das neue Staatsangehörigkeitsgesetz ist letzte Woche durch den Bundestag gegangen.
Jetzt müssen wir die Zustimmung des Bundesrates abwarten und dann das Inkrafttreten des Gesetzes.
Bis das Gesetz in Kraft tritt, bleibt es bei der alten Rechtslage, d.h. Mehrstaatigkeit ist i.d.R. noch nicht möglich .
Wir gehen davon aus, dass das neue Gesetz etwa im April in Kraft treten könnte.
Ich würde Ihnen empfehlen, bis zum Inkrafttreten des neuen Staatsangehörigkeitsgesetzes nichts zu machen – auf keinen Fall dürfen Sie jetzt einen türkischen Pass annehmen.

Mit freundlichen Grüßen
Im Auftrag

Bezirksregierung Köln
Dezernat 21 – Ordnungsrechtliche Angelegenheiten, Staatshoheitsangelegenheiten, Stiftungsaufsicht, Enteignung, Glücksspiel, Regionale Rückkehrkoordination
50606 Köln

Dienstgebäude: Zeughausstr. 2-10, 50667 Köln
Telefon: + 49 221 147 - 2115
Telefax: + 49 221 147 - 2305

Hürmetler

Birbey 3.1
25 Ocak 2024, 00:32
Niye uyuşmasınki? Uyuşuyor. Tüm yazdıklarımı okumamışsın.

Sen gider Türk kimliği istersen konsolosluk hemen verir. Verdiği tarih yeni yasa başlamadan önce olduğu için Alman vatandaşlığını bıraktırırlar mecbur.

Bizim durum farklı. Alman vatandaşlığına geçiş sürece 1 yıla yakın. Yani süreç yeni yasa başladıkdan sonra bitiyor. Seninkinde ise süreç yok. Gir konsolosluğa al kimliği yani.

KaraKasirga
25 Ocak 2024, 11:53
Ayni bu sekilde bende Agustos 2023 de basvurdum. Internet de bir alman avukatin videosunu izlemistim,
simdiden basvurun diye. o yüzden o tarih de basvurdum.
1 ay sonra Rhein-Erft Ausländeramt email yazdi, yeni yasa daha gecmedi
sizin antrag zurücklegen yapamayiz diye. Cekmezsem bosuna 255 Euro ödeyecegimi yazdi
ve bana angebot yapti kostenlos Antrag kostenfrei zurückzunehmen. Bende o sekilde yaptim.

2 gün önce tekrar email yazdim, simdi basvuru yapabilirmiyim diye, bana su cevabi yazdi.

Guten Morgen,

nein, das neue Staatsangehörigkeitsgesetz ist noch nicht rechtskräftig. Die Rechtskraft tritt erst im Sommer ein. Ich vermute, im Juli diesen Jahres.

Mit freundlichen Grüßen
Im Auftrag

yine de senin yaptigin gibi yapsam, Antrag ayni kisiye gidecek oda yapmaz.

Kadin gicik olmus gibi, en son yazdigi cevab'i kalin yazi sekli yaparak yazmis;)

KaraKasirga
25 Ocak 2024, 11:55

Evet
Hayir ISARETLEDIM

online NRW de oluyor mu?

Birbey 3.1
25 Ocak 2024, 12:49
Ayni bu sekilde bende Agustos 2023 de basvurdum. Internet de bir alman avukatin videosunu izlemistim,
simdiden basvurun diye. o yüzden o tarih de basvurdum.
1 ay sonra Rhein-Erft Ausländeramt email yazdi, yeni yasa daha gecmedi
sizin antrag zurücklegen yapamayiz diye. Cekmezsem bosuna 255 Euro ödeyecegimi yazdi
ve bana angebot yapti kostenlos Antrag kostenfrei zurückzunehmen. Bende o sekilde yaptim.

2 gün önce tekrar email yazdim, simdi basvuru yapabilirmiyim diye, bana su cevabi yazdi.

Guten Morgen,

nein, das neue Staatsangehörigkeitsgesetz ist noch nicht rechtskräftig. Die Rechtskraft tritt erst im Sommer ein. Ich vermute, im Juli diesen Jahres.

Mit freundlichen Grüßen
Im Auftrag

yine de senin yaptigin gibi yapsam, Antrag ayni kisiye gidecek oda yapmaz.

Kadin gicik olmus gibi, en son yazdigi cevab'i kalin yazi sekli yaparak yazmis;)

Başından savuyor.

Yukarda link paylaştım. Orda yazıyor şimdiden Antrag verilebilir diye. Ayrıca milletvekili Hakan Demir, abgeordnetenwatch.de de tavsiye ediyor. İtiraz et maile bunu kaynak göstererek bak nasıl yola geliyorlar.

Antraglar yığılmasın diye baştan savuyorlar.

Yada direk gösterdiğim kaynaklar ile şeflerine yaz.

murat39
25 Ocak 2024, 19:18
Bayern de Online oluyor.

Ve sonunda simdiki Vatandasliginizi korumak istiyormusunuz diye de bölüm var, onun icin de problem yok.

Birbey in yazmis oldugu gibi, Online imkan olan eyaletlerde basvurmak süreci hizlandirir.

Cifte vatandaslik icin Termin almalar, belediyeler isin icerisinden memur calisan olsun, basvuru talebi zorlanacaktir.Onun icin de 6-8 ay sonraya Terminler tahmin ediyorum.

Cifte vatandasliga sade Türkler olmayacaktir, bütün yabancilar bir anda Termin istiyecektir.

Elinde Alman vatandasligi olup da Türk vatandasligina gecmek isteyenler Birbey de yazmis acele etmesinder.
Problem icerisine düserler.

Almanya ya Askerlik olayi gelecektir.
Türk vatandasiniz cifte vatandassiniz.
Almanya - Türkiye NATO ülkesi.Türkiye de yapmis oldugunuz askerligi burada düsüyoruz demislerdi.Ben Türkiye de dövüzle askerlik yapmistim.
Buraya geldim Türkiyede askerlikden 2ay sonra Alman vatandasligina gecmistim, bundan 25 sene önce.Almanya da da askerlik icin cagirmislardi.

hOrOz
25 Ocak 2024, 19:29
Bence biraz aceleci davranıyorsunuz.

Ortada daha yönetmelik yok kanunlaşmış bir metin yok.

Şimdi den Alman Vatandaşı olanlar hemen Türk Vatandaşlığında başvurmasınlar k kanunun onlar içinde geçerli olduğuna dair yazılı bir metin yok.

Sonra Dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmasınlar . Geçen senelerde Almanların böyle oyunları oldu.

Birbey 3.1
25 Ocak 2024, 21:11
Bu iş bitti. Böyle büyük bir yasa hükümetin çoğunlukda olduğu Bundesrat'dan dönme ihtimali yüzde 1% ancak.

Bundesrat kabul etmezse olay Vermittlungsausschuss, yani arabulucuya gidyor. Meclis ile Bundesrat arasında anlaşma sağlamaya çalışıyor. Anlaşamazlar meclis yine Bundesrata ikinci kez yollayabiliyor. İkincide etme hakkı yok Bundesrat'ın.

hOrOz
26 Ocak 2024, 00:34
Yasanın ana hatları belli ama ince detayları belli değil.

Çünkü Almanlar yasa yaparken diğer paragrafları altına diziyorlar

Biraz Alman Hukuku nu bilen benim ne demek istediğimi anlamıştır

Altta paragrafta yazan bir madde üstte yazan maddeyi iptal edebiliyor.

Oldu bittiye getirmek yanlış önce yasayı yazılı bir metin halinde görelim..

Çok şey anlatıyor ama okuyan gören yok

deniz2000
26 Ocak 2024, 09:33
her kafadan bir ses cikmadan burdan dinleyin

https://www.youtube.com/watch?v=uCjhE8grwcQ&t=661s

Birbey 3.1
26 Ocak 2024, 13:47
Kim bu adam bilmiyorum ama amatör sanki.

Yılın 365/366 günden ibaret olduğunu bu yaşa gelmiş daha öğrenememiş. 180 gün yeterli değil. 183 gün yeterli.

Önüne gelen Youtubeda video koyuyor ve paraları götürüyor. İçeriğini denetleyen yok.

Vergi bilgiside yanlış. Türkiye'ye dönsen ve Almanya'da ikametin olmasa bile emeklinin Almanya'da vergisini vermen gerekiyor.

https://www.steuertipps.de/altersvorsorge-rente/rentner-pensionaere/als-rentner-im-ausland-leben-wer-muss-eine-steuererklaerung-abgeben

https://www.wohnsitzausland.com/rente-im-ausland/tuerkei#:~:text=Leben%20in%20der%20T%C3%BCrkei%20a ls,aber%20in%20T%C3%BCrkei%20zu%20versteuern.

Birbey 3.1
31 Ocak 2024, 23:07
Evet arkadaşlar bilgiler geliyor.

Bundesrat'ın onayı gerekmiyor. Sadece Bundesrat'ı yasaya itiraz etmemesi gerekiyor. Bundesrat'da bu konuda iç işlerine bakan kısım bu yeni yasayı olumlu karşıladığını bildirdi.

Cuma günü konu kapanıyor Allah'ın izni ile. Toplantı bu cuma. Sonra Cumhurbaşkan'nına gidiyor. Cumhurbaşkan'ı Almanya'da daha çok misafir ağırlamakla görevli ve birkaç devletin temel kurallarını sarsacak konulara karışıyor. Aslen Cumhurbaşkanı SPD'li olduğu için imzası sıkıntısında bir sıkıntı yok.

webci
01 Şubat 2024, 01:52
Evet arkadaşlar bilgiler geliyor.

Bundesrat'ın onayı gerekmiyor. Sadece Bundesrat'ı yasaya itiraz etmemesi gerekiyor. Bundesrat'da bu konuda iç işlerine bakan kısım bu yeni yasayı olumlu karşıladığını bildirdi.

Cuma günü konu kapanıyor Allah'ın izni ile. Toplantı bu cuma. Sonra Cumhurbaşkan'nına gidiyor. Cumhurbaşkan'ı Almanya'da daha çok misafir ağırlamakla görevli ve birkaç devletin temel kurallarını sarsacak konulara karışıyor. Aslen Cumhurbaşkanı SPD'li olduğu için imzası sıkıntısında bir sıkıntı yok.

Evet bir kac devletin zararina konusuyor,almanyada laf carpiyor,ve ortaligi salliyor..
Bunu niye yapiyor sende bilmiyorsun..
Bunu sunun icin yapiyor;
Almanyadan fiyterleri alamayacagi haberini onceden alinca almanyanin kel baskanina agzina geleni soyluyor,,
Sayet ucaklari vermis olsalardi susacakti ama bunu niye yapiyor,,sunun icin yapiyor;
Alman toplumuna devletinizin ne mal oldugunu ogrenin diye acikliyor ve sizin yahudilere borcunuz var diyor...
Sen dusmanindan menfaat beklemeden neden dostluk yapacaksinki..
Abd almanyaya talimati veriyor ve almanyanin kendi basina karar verme yetkisini hemen ortadan kaldiriyor..
Vatandaslik konusuna gelince her poha cb karismaz ve karar vermez,,o adam oraya danismanlariyla gidiyor ve okuz danismanlar bunlari bildigi halde almanyaya gidiyor..
Ben olsam ortalikta dolasan ve dis ulkelerde bazi islerin ve firildaklarin nasil dondugunu bilmeyen danismanlari aninda cope atarim..galiba gezmeye ve poz vermeye gitmisler..bizim acimizdan konu bu..
Almanya acisindan konu zaten olsada olur olmasada olur..pek bir degeri yok,adam ukrayna dururken,almanyanin refah politikasindan abd rahatsiz ve bozmaya calisiyor zaten bunlardan haberi yok..en iyi bildigi gunde keli sivatmak icin berberlere almanlarinvergisinden odettigi 20 bin avrocuklar..vatandas zaten enayi....bunlara finanzamt hesap soramiyor ama garibana 1900 avro bankaya yatirsa nerden buldun diyor. Sokakda buldum desen inanmiyor,illa carptin caldin,devleti dolandirdin..asil hirsizlar devletin tepesinde..
siz koyunlari tr de ariyorsunuz ama koyunun asli almanyada..
Isin ozu bu....

Birbey 3.1
02 Şubat 2024, 12:06
Şuanda Bundesrat'dan çifte vatandaşlık geçti. Hayırlı uğurlu olsun. Yaklaşık saat 11.05'de geçti. Canlı olarak takip ettim. Cumhurbaşkan'ı imzaladıktan sonra 3 ay sonra yürürliğe girecek

Cengiz Bond
02 Şubat 2024, 12:36
kacirdik ya, keske bizde canli baksaydik, belki bundesratdan daha iyi gecerdi.

hOrOz
02 Şubat 2024, 14:05
kacirdik ya, keske bizde canli baksaydik, belki bundesratdan daha iyi gecerdi.

Ne gibi yararı olacaktı ? 24edq50

Steinmeier biraz önce beni aradı canlı izlemeyenlere vatandaşlık yokmuş

Cengiz Bond
02 Şubat 2024, 15:25
ne yapalim, vatan veya vaterland sag olsun gayri :-)

cassano
03 Şubat 2024, 11:46
Ben Alman vatandaslagini basvurdum. Türkiyeden mektup onay geldi. Simdi direk alman vatandasligina mi gecsem, yoksa cifte vatandaslik olurmu. Landsramti hafta ici aramam gerekli.

mustafa200222
03 Şubat 2024, 12:51
Ben Alman vatandaslagini basvurdum. Türkiyeden mektup onay geldi. Simdi direk alman vatandasligina mi gecsem, yoksa cifte vatandaslik olurmu. Landsramti hafta ici aramam gerekli.Alman vatandaşlığı al. Sonra yeniden Türk vatandaşlığına başvurabilirsiniz. 1999 yılı öncesi gibi . Cifte vatandaşlık şerbet olacağı için bir sorun olmaz

Gesendet von meinem SM-N986B mit Tapatalk

Birbey 3.1
03 Şubat 2024, 13:31
Ben Alman vatandaslagini basvurdum. Türkiyeden mektup onay geldi. Simdi direk alman vatandasligina mi gecsem, yoksa cifte vatandaslik olurmu. Landsramti hafta ici aramam gerekli.

Yürürlüğü ya 01.05. veya 01.06. gececek. Einbürgerungszusage o tarihe kadar geçerliyse Türkiye'den çıkış belgesini o tarihe kadar vermezsen o zaman gerek yok. Askerliği yapmadıysan Türkiye'de yatırman gerek. Kaç ay sürdü senin işlem?

hOrOz
03 Şubat 2024, 13:57

Bence sadece Alman Vatandaşı ol.

Çifte Vatandaşlığın hiç bir getirisi yok

Birbey 3.1
03 Şubat 2024, 14:16
Cassano:

Hak hakdır. İkisinide al. Zararı olmaz, ama ilerde belki faydası olur. Dünya hali belli olmaz.

Boşa olsaydı yıllarca Almanya'daki Türk cemiyetleri uğraşmazdı bu kadar.

Olaya şöyle bakmak lazım: Bir ülke koruma altında değilsin, iki ülke koruma altındasın.

guney1
05 Şubat 2024, 16:42
halen alman vatandaşı olup,tekrar yeniden türk vatandaşlığına geçmek isteyenler için gerekli belgeler.(çifte vatandaşlık için)
https://r.resimlink.com/BaNUxpmTRy4O.jpg
pdfhttps://dosya.co/wk3arud969yd/New1.pdf.html

Birbey 3.1
05 Şubat 2024, 17:10
Kesintisiz olarak geriye dönük 3 sene Türkiye'de ikamet etme şartı. Geçmiş olsun geri geçmek isteyenler için.

Gelecek genel seçimde am bu maddeyi gurbetciler için kaldırırlar bence.

Ver mehteri...

Cengiz Bond
05 Şubat 2024, 17:45
Kesintisiz olarak geriye dönük 3 sene Türkiye'de ikamet etme şartı. Geçmiş olsun geri geçmek isteyenler için.

Gelecek genel seçimde am bu maddeyi gurbetciler için kaldırırlar bence.

Ver mehteri...

erken sevinme, mavi kartlilar icin ikamet sarti veya süresi aranmiyor.

hOrOz
05 Şubat 2024, 20:38
Bunu kaldırsa kaldırsa seçimlerde nal toplayan partiler kaldırır.
Oda ufukta bir nokta gibi göründüğüne göre

Mavi Kartla giriş yapanlara herhangi ikamet kısıtlaması yok

Aynı Türk Vatandası gibi istediği kadar oturabilir istediği kadar giriş çıkış yapabilir

Sadece Alman Pasaportuyle giriş yapanlar 90 günden sonra ikamet tezkeresi almak zorunda.

Sakın bir kaç arkadaşın bu sene yaptığı gibi Alman Kimlikle girip Mavi Kartla çıkış yapmayın

Serkinho
05 Şubat 2024, 20:45
Sakın bir kaç arkadaşın bu sene yaptığı gibi Alman Kimlikle girip Mavi Kartla çıkış yapmayın

Hahahaha. Vallah sesli güldüm.
Böyle bir saçmalığı kim yapar?
Ne için?
Neylen girdiysen, onunlan çıkarsın...

Şaka yapıyorsundur İnşallah.

Gesendet von meinem SM-S908B mit Tapatalk

hOrOz
05 Şubat 2024, 23:52
Hahahaha. Vallah sesli güldüm.
Böyle bir saçmalığı kim yapar?
Ne için?
Neylen girdiysen, onunlan çıkarsın...

Şaka yapıyorsundur İnşallah.

Gesendet von meinem SM-S908B mit Tapatalk

Şaka değil gerçek .. konuyu şimdi bulamadım

murat39
06 Şubat 2024, 21:12
Online Alman vatandasligina basvurmustum 1 hafta önce.
Bugün Mektup geldi.Dilekcenizi isleme koyduk.

Yasadisi faliyetler...kuruluslara üyelikler. 12 sayfa terör sayfalarinin yasaklanan kuruluslarin listesi.Üyeligin var mi.Baglantin var mi.???
Evet veya hayir.
Imzalayip göndermem yazilmis.

Not da o kadar kisi talebi olmasindan dolayi 2 seneye kadar sürebilir bekleyin yaziyor.

deniz2000
06 Şubat 2024, 23:24
Online Alman vatandasligina basvurmustum 1 hafta önce.
Bugün Mektup geldi.Dilekcenizi isleme koyduk.

Yasadisi faliyetler...kuruluslara üyelikler. 12 sayfa terör sayfalarinin yasaklanan kuruluslarin listesi.Üyeligin var mi.Baglantin var mi.???
Evet veya hayir.
Imzalayip göndermem yazilmis.

Not da o kadar kisi talebi olmasindan dolayi 2 seneye kadar sürebilir bekleyin yaziyor.

murat39 usta benim tahminim bir dahaki almanya secimlerini bekliyeceksiniz

cool06
07 Şubat 2024, 18:04
geri türk vatandaslina gecisde askerlik ne olacak ben 30 yasindayken gecmisdim ve bu sene 50 olacam nasip olursa , bedelli olmuyor o yasdan sonra galiba

MEGAbond
08 Şubat 2024, 03:30
geri türk vatandaslina gecisde askerlik ne olacak ben 30 yasindayken gecmisdim ve bu sene 50 olacam nasip olursa , bedelli olmuyor o yasdan sonra galiba

aynen yasi 50 linin üzerinde,,Türk vatandasligina gecildiginde,,askerlik durumu ne oluyor ???

torpido
08 Şubat 2024, 04:54
aynen yasi 50 linin üzerinde,,Türk vatandasligina gecildiginde,,askerlik durumu ne oluyor ???
Bildiğim kadarı ile Türk vatandaşlığına geri geçerseniz askerlik parasını yatırmanız gerekiyor,yaş sınırı yok diye hatırlıyorum.

@r@y@n
08 Şubat 2024, 09:12
Bildiğim kadarı ile Türk vatandaşlığına geri geçerseniz askerlik parasını yatırmanız gerekiyor,yaş sınırı yok diye hatırlıyorum.

Hos geldin vatandasim deyilde
parayi ver- gir uyrukluga- yani para kacirilmak istenilmiyor- :(

hOrOz
08 Şubat 2024, 11:46
https://www.msb.gov.tr/Askeralma/SSS/2a08f056-2597-4652-9ae6-2d467ff0f75f

Türk Vatandaşlığından çıkmıştım yeniden alınırsam askerlik yaparmıyım?

Askeralma Yönetmeliği’nin 90’ıncı maddesi 6’ncı fıkrası gereğince askerlik hizmetinizi yerine getirmeden
Türk vatandaşlığından çıkmış iseniz Türk vatandaşlığına yeniden alınmanız halinde, askerlik hizmetini yapmanız gerekecektir.

Askeralma Yönetmeliği’nin 90’ıncı maddesi 6’ncı fıkrası
(6) Çeşitli nedenlerle Türk vatandaşlığını kaybettikten sonra yeniden Türk vatandaşlığına alınanlar sonradan Türk vatandaşı olanlar kapsamında değerlendirilmez.
Bunların askerlik işlemleri, önceki askerlik safahatları dikkate alınarak vatandaşlığı kaybettikleri tarihteki statülerine göre yürütülür.

Vatandaşlık değiştirip askerlik parası vermeyenlere ne dersin ?

Emekliliğe gelince memleketin her şeyinden yararlanmaya gelince hak, askerlik yapmaya gelince b*k ???

Haziran
08 Şubat 2024, 12:04
Bu hükümetten sonra iktidara gelecek olan Hükümet cifte Vatandasligi kaldiracakmis!!

https://youtu.be/E5R44a6OOoA?si=L-AhsIk_QkHxi7qO

deniz2000
08 Şubat 2024, 13:59

usta bizim canimiz yokmu ben askere gittim hem para ödedim
birde dükkani 2 ay kapattim ucak paralari vs yire ödemeler yaptim

gülünü seviyorsan dikenine katlanacaksin sizin askere gitmenize bilem gerek yok artik 5200€ verip teskereni alicaksin

daha ne istiyorsunuz

hOrOz
08 Şubat 2024, 14:49
usta bizim canimiz yokmu ben askere gittim hem para ödedim
birde dükkani 2 ay kapattim ucak paralari vs yire ödemeler yaptim

gülünü seviyorsan dikenine katlanacaksin sizin askere gitmenize bilem gerek yok artik 5200€ verip teskereni alicaksin

daha ne istiyorsunuz

aynen Usta para vermenin yanında birde ben 3 kere gitmek zorunda kaldım

bir sürü masraf, stres bizim alnımızda keriz mi yazıyor.

Aslında ben askerlik yapmayanlarında emeklilik hakkından yararlanmamasını düşünenlerdenim..

Her türlü hakkı talep edeceksin ama vatan borcu olunca yan çizeceksin

Vatan borcundan kaç ama emekliliği yan cebime koyun

Haziran
10 Şubat 2024, 01:30

Aslında ben askerlik yapmayanlarında emeklilik hakkından yararlanmamasını düşünenlerdenim..

Güzel fikir aslinda.
Parayi veren düdügü calmamali.
Nasil Türk vatandasi degilsen Emeklilik yaptiramiyorsan, Askerlik yapmayanada ( yada ücretini ödemeyene) Emeklilik verilmemeli. Bir kisitlamasi olmali!

@r@y@n
22 Şubat 2024, 10:59

Vazifeden kacmakla hic alakasi yok, ben sahsen severek yaparim, ama kisa zamanda gercekden bir sey getirecegine inanmiyorum. Gidenler daha iyi bilir, birde 15,18 ay gidenlerde daha iyi karar verebilir diye düsünüyorum.

Aynen öyle, iste ben buna karsiyim. Askerlik olsa neyse ne- bir, iki ayda ne ögreniceksinki? Bence en azindan 6-12ay olmasi gerekirki- yapilan egitim kana ve vücuta yatissin.
Gidenlerden cok duyuyorum, "izin gibi" gecti diyorlar.
Yalniz tekrar geriye dönebilmek icin ücret sart konuluyor- buna ne gerek var, bilhassa bu kadar yüksek meblaga.
Birimiz dükkani kapatir, birmiz üc kere gider, bir sürü gereksiz masraflar, bununlada bitmiyor- ucak masraflari, orada yasama vs., eziyet degilmi, yazik degilmi???
Burada devlet vatandasini hangi noktada düsünüyor acaba?

Baska ülkelerde böyle yapiyormu acaba, yapmazlarsa sasmam.
Bunun yerine burada Zivildienst gibi de birseyler olabilirdi, türk kurumlarinda yardim olabilirdi diye düsünüyorum.

Emeklilik baska bir mevzu, hic alakasi yok.

webci
22 Şubat 2024, 11:45
15 ay askerlik yapan bir gurbetci almanyada tum haklarini kaybeder,tekrar geri gelip isi nereden bulsun..
Zaten yapilanda senin hicbirsekilde zarar gormeden kisa donemde askerlik yapip gelmen,,mesele sen askerlik yapmisin,iyi veya kotu,buna bakilmiyor,,devlet avrocuklarin pesinde .gittim izin gibi askerlik yaptim bunlar hikaye ve kahvehane langirtilari..kendini avutma,,zaten savas cikacak olsa sizi askere kimse cagirmaz..
Oyuzden alman vatandasi olan askerden yirtar,,sen cift vatandas olmak istersen askerede gidersin..sen alman vatandasi oldun diye senin emekliligini elinden alanmi varki,askere gitmeyenin emekliligide kesilsin..
Cok vahim bir durum..

Haziran
22 Şubat 2024, 12:58
Askerligi devlet 6-12 ay yapsa bu seferde 6-12 ay Askerlik mi olur?
Isimiz gücümüz var.Isimizi gücümüzü nasil birakip 6-12 ay askerlik yapalim diye feryad edenler olur.
Iste herkes kendi acisindan bakiyor konuya.
Peki 3 hafta Gidip birde üstelik 5200€ ödeyenlerin ne sucu var?
Askerlik ödenecek gec Alman vatandasligina, Eee ilerde emeklilik ne olcak? Hemen geceyim geri Türk vatandasligina, Ama Askerlik parasini almasinlar.
Gidip o 3 hafta cileyi cekip üstüne birde 5200€ ödeyenler? Hemde o 3 hafta bende izin gibi falan gecmedi.Herkes hastaliktan kirildi toz - toprak gecenin sogugu.
Devamli rap rap yürü, ayakkabisi ayagina vuranlar, nezle olanlar.Agzimiz burnumuz tikandi nezle ile gecti.
Birde gidis gelis ucak bileti, orda harcadigim para?

Bir baska version ile söyle anlatayim:
Simdi okul okumamis birini iyi ise alsalar, okumus emek vermis kisiyide kötü ise alsalar, okumus yillarca dirsek cürütmüs kisi demez mi benim ne Sucum vardi, emek verdim,kafa patlattim bunca yil bana kötü is veriliyor diye?

guney1
16 Nisan 2024, 12:37
arkadaslar cifte vatandaslik yasasi yürürlüge girdimi,yada nezaman girecek.selamlar herkese

Fb48
16 Nisan 2024, 14:42
27. Juni 2024 yürürlüge girecek slm lar

hOrOz
16 Nisan 2024, 15:54
27. Juni 2024 yürürlüge girecek slm lar

yasa yürürlüğe girse bile en az bir sene sonra sıra gelir

Ben şahsen İsrail ver Yahudilerle ile kağıdı imzalamamak için almayı kesinlikle düşünmüyorum

Benim de Filistin halkının kanı elime bulaşmasın..

Tabiki herkesin vicdanına kalmış bir şey

Yaş dayanmış altmışına olsa Alman olsam ne yazar Alman olmasam ne yazar

webci
16 Nisan 2024, 16:02
yasa yürürlüğe girse bile en az bir sene sonra sıra gelir

Ben şahsen İsrail ver Yahudilerle ile kağıdı imzalamamak için almayı kesinlikle düşünmüyorum

Benim de Filistin halkının kanı elime bulaşmasın..

Tabiki herkesin vicdanına kalmış bir şey

!!!
Helal.....

batum
16 Nisan 2024, 18:23

Ben 30 senedir Alman vatandasiyim simdiye kadar hic bir yararini görmedim
Hayatim önceki gibi devam ediyor

Niye Millet bu kadar cifte vatandaslik diye yirtiniyor anlamadim gitti

guney1
16 Nisan 2024, 18:49
Ben 30 senedir Alman vatandasiyim simdiye kadar hic bir yararini görmedim
Hayatim önceki gibi devam ediyor

Niye Millet bu kadar cifte vatandaslik diye yirtiniyor anlamadim gitti
herkesin kendi bilecegi bir durum ben durumum ise türk vatandasligina girmek icin sormustum israi le nasil bagladiniz bu isi onu anlamadim.iktidarin israil ile yapilan ticaretine ne diyorsunuz.yazacak coksey varda board un kurali nedeniyle böyle kalsin.

hOrOz
16 Nisan 2024, 19:16
herkesin kendi bilecegi bir durum ben durumum ise türk vatandasligina girmek icin sormustum israi le nasil bagladiniz bu isi onu anlamadim.iktidarin israil ile yapilan ticaretine ne diyorsunuz.yazacak coksey varda board un kurali nedeniyle böyle kalsin.

Neyse herkesin bir beyni var neye inanıyorsa inansın

guney1
16 Nisan 2024, 19:20
Usta herhalde bi habersin Alman Vatandaşı olmak isteyenler İsrail ve Yahudiler için bir kağıt imzalamak zorunda bırakılıyorlar

herkes kendi evinin önünü süpürurse daha iyi olur.benim amacim tekrar turk vatandasligina girmek

hOrOz
16 Nisan 2024, 19:24
herkes kendi evinin önünü süpürurse daha iyi olur.benim amacim tekrar turk vatandasligina girmek

Girecektin niye çıktın ?

Bence çifte vatandaşlık saçmalık şimdi bir çok kişinin askerlik problemi çıkacak.

Olmadan önce iyi düşünmek gerekti eksisi artısı nedir!!!!

guney1
16 Nisan 2024, 19:35
Girecektin niye çıktın ?

Bence çifte vatandaşlık saçmalık şimdi bir çok kişinin askerlik problemi çıkacak.

Olmadan önce iyi düşünmek gerekti eksisi artısı nedir!!!!
23 yildir alman vatandasiyim ama hic nir zaman alman olmadim.simdi imkan oldugu icin tekrar girmeyi düsünüyorum.böyle düsünen bu durumda olan yüzbinlerce insan var herkesin kendi bilecegi bir durumdur

hOrOz
16 Nisan 2024, 19:59
23 yildir alman vatandasiyim ama hic nir zaman alman olmadim.simdi imkan oldugu icin tekrar girmeyi düsünüyorum.böyle düsünen bu durumda olan yüzbinlerce insan var herkesin kendi bilecegi bir durumdur

askerliği yaptın mı bari ?

guney1
16 Nisan 2024, 20:02
askerliği yaptın mı bari ?
haddini asiyorsun ben askerligimi kibris ta yaptim.terbiyeni takin
sana bu sorulari sorma hakkini kim verdi.!!!!

hOrOz
16 Nisan 2024, 20:10

Usta sadece sordum bunda gocunacak ne varki

guney1
16 Nisan 2024, 20:17
Usta sadece sordum bunda gocunacak ne varki
insanlari rencide edecek sorulari sorma hakkin yok ben sana askerligini nasil yaptigini sordum mu?
sen beni taniyormusun ben 1977 askeriyim

batum
16 Nisan 2024, 21:10
insanlari rencide edecek sorulari sorma hakkin yok ben sana askerligini nasil yaptigini sordum mu?
sen beni taniyormusun ben 1977 askeriyim

Arkadasin sordugu soru rencide edici veya kizacak bir soru degil
sakin ol

guney1
16 Nisan 2024, 21:30
Arkadasin sordugu soru rencide edici veya kizacak bir soru degil
sakin ol

o zaman sana sorsun

batum
16 Nisan 2024, 21:37
o zaman sana sorsun

sorsun sorun yok

varsayalim sen sordun
Ben Askerligimi yapmadan Alman vatandasligina gecdim

simdi Askerligimi yapmadan gecdim diye ne olacakki
Benimi Elesdircekler Askerligini yapmadan gecmissin diye

Elesdirsinker

Kime ne ?

hekimoglu
16 Nisan 2024, 22:09
arkadaslar biraz sakin olalim, alman vatandasligina gecis yada gecmeme herkesin özgür iradesiyle verebilecegi bir karardir, herkesin vermis oldugu karar kendini baglar cünkü kisi burada karar verirken kendine has arti eksileri degerlendirip ona göre yol izler, herkesin durumu birbirinin ayni olmayacagindan kendi vermis oldugumuz karara saygi beklerken bir baskasinin bizden farkli vermis oldugu kararada saygi duymaliyiz.

horoz arkadasin orda askerlik konusunda sormus oldugu soru, eger yapilmadan alman vatandasligina gecilmis sonra fikir degisip cifte vatandasliga veya sadece Türk vatandasligina gecis olursa, askerligi yapma zorunlulugu dogacagiyla alakali, hemen parlayip bunu kisilik haklarina saldiri gibi görmek yanlis olmus, cogumuz platformda birbirimizi sahsen tanimiyoruzki o yüzden bilemeyiz kim askerligini yapti yada yapmadi, yapmayanlarin hangi sorunla karsilasabilecegi konusunda uyari amaciyla soru sorulmasinda art niyet kasit beklememek gerekir.

iyi forumlar.

hOrOz
16 Nisan 2024, 22:37
horoz arkadasin orda askerlik konusunda sormus oldugu soru, eger yapilmadan alman vatandasligina gecilmis sonra fikir degisip cifte vatandasliga veya sadece Türk vatandasligina gecis olursa, askerligi yapma zorunlulugu dogacagiyla alakali, hemen parlayip bunu kisilik haklarina saldiri gibi görmek yanlis olmus, cogumuz platformda birbirimizi sahsen tanimiyoruzki o yüzden bilemeyiz kim askerligini yapti yada yapmadi, yapmayanlarin hangi sorunla karsilasabilecegi konusunda uyari amaciyla soru sorulmasinda art niyet kasit beklememek gerekir.

iyi forumlar.

Tebrikler Usta konuyu tek sen anladın

Askerlik görevini yapmadan (sayıları bence çokça) Türk Vatandaş lığından çıkanların önüne yine askerlik konusu gelecektir.

Bence bir çok kişi askerlik yüzünden çifte vatandaşlıktan vazgeçeceklerdir

Geçende bir Türk avukat kanun çıkmadan yapılan başvuruların eski kanuna göre işlem göreceğini anlatıyordu

Birbey 3.1
17 Nisan 2024, 10:13
İmkanı olan alsın. Bu kadar basit.

Cebinde dursun. Almanya'da emekli olupda Türkiye'de uzun kalabilir kağıdı olanlara gerek yok. Ama bugün çalışıyorsun, ama emeklin az gelecek ve ozamanda o belgeyi vermeme riski varsa, mutlaka çalışırkan geçmeli.

Ben başvuruyu yapalı herhalde iki ay oldu. Augsburg Landkreis'da yaklaşıi 10-12 ay sürebiliyormuş. Ancak ben başvuruyu online ve evraklarıda online eksiksiz olarak sundum. Yasal bir engelimde yok. Ama tahminen Kriminalamta soruyorlar ordan cevab gelmesi baya sürüyormuş.

batum
17 Nisan 2024, 15:03

Cebinde dursun. Almanya'da emekli olupda Türkiye'de uzun kalabilir kağıdı olanlara gerek yok. Ama bugün çalışıyorsun, ama emeklin az gelecek ve ozamanda o belgeyi vermeme riski varsa, mutlaka çalışırkan geçmeli.

Alman vatandasi olupda Türkiyede uzun kalmak icin cifte vatandaslik pesinde kosmak Mantiksiz
Mavi kartla da istedigin kadar kalabiliyorsun

Birbey 3.1
17 Nisan 2024, 17:48
Tersini kastediyorum. Türk vatandaşı olarak Türkiye'de uzun kalmayı kastediyorum.

Haziran
18 Nisan 2024, 14:45
Birde söyle düsünün,
Allah korusun felc oldunuz, yada ne bileyim uzun bakim gerektiren bir hastalaiga yakalandiniz, burdan emeklisiniz ama herseyinizi birakip gitmissiniz.
Alman vatandasliginiz varsa buraya gelip hem tedavilerinize devam edebilirsiniz, hemde ne bileyim hastnelerde bakim (Pfliege) firsatlarindan yararlanaabilirsiniz.
Burdaki yatalak veya felcli bir hastaya bakim TR'den cok daha iyi.

Yani ceb'te ikiside olsun.
Hangisi daha avantajli ise oranin haklarindan yararlanmak icin.

torpido
24 Nisan 2024, 18:06
Usta Türk vatandaşlığına tekrar geçmen için 3 sene Türkiyede yaşaman gerekiyor diye biliyorum, Goggle‘de arat.

torpido
24 Nisan 2024, 18:09
Adam normal bir soru sormuş bunda ne var, Horoz ustanın bazı cevaplarını tasviflemesemde elinden gelen geldiğince yardım etmeye çalışanlardan birisi kendisi.Bence bir özür yerinde olur diye düşünüyorum.

vatan1
24 Nisan 2024, 18:15
Usta Türk vatandaşlığına tekrar geçmen için 3 sene Türkiyede yaşaman gerekiyor diye biliyorum, Goggle‘de arat.

Alakasi yok benim esim Türk vatandasligina müracat etti 6 ay sonra konsolosluktan pasaport aldik tekrar Türk vatandasligina gecti.

bayern
27 Nisan 2024, 22:23

Ben başvuruyu yapalı herhalde iki ay oldu. Augsburg Landkreis'da yaklaşıi 10-12 ay sürebiliyormuş. Ancak ben başvuruyu online ve evraklarıda online eksiksiz olarak sundum. Yasal bir engelimde yok. Ama tahminen Kriminalamta soruyorlar ordan cevab gelmesi baya sürüyormuş.

Bende münihte online olarak başvurdum 4 ay oldu daha bir ses Seda yok ama tahminen 12 ile 16 ay sürebiliyor alman vatandaşlığına geçiş