PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rentenversicherunga kendi primlerimi nasil ödeyebilirim?

Haziran
21 Kasım 2023, 01:12
Arkadaslar ben 1 yildir Arbeitslosengeld 1 Aliyorum.
Bu süreler icinde Rentenkasseye kendi primimim(mein Anteil) girmiyor.
Ama bu süreleri örnegin bu yili en taban derecede ödeme hakkim varmis(Freiwillige).
Acaba bu ödemeyi nasil yapabilirim? Rentenversicherundgdan ne istemem gerekli?
Nasil talepde bulunmaliyim?
Gecen yilida ödeyebilirmiyim? Yoksa sadece bulundugumuz seneyimi ödeyebiliyorum?

Birbey 3.1
21 Kasım 2023, 07:17
Normal Arbeitslosengeld 1 aliyorsan prim ödeniyor. Almazsan prim ödenmez.

Galaxy3764
21 Kasım 2023, 08:26
Arbeitslosengeld alırken ödeniyor.

hOrOz
21 Kasım 2023, 08:56
ALG de Rente primleri ödeniyor

Bürgergeld alırsan 2010 dan itibaren Rente primleri ödenmiyor..

ALG1 en çok 24 ay ... ondan sonra Bürgergelde başvurabilirsin

https://www.sovd-sh.de/fileadmin/landesverbaende/schleswig-holstein/blog/Wie_lange_gibt_es_Arbeitslosengeld_I.png

Haziran
21 Kasım 2023, 10:37
Cevaplar icin tesekkürler Arkadaslar.
ALG1 alirken Prim ödeniyor onu biliyorum ama o sanki Arbeitsgeberanteil gibi sayiliyor ama benimde kendim Anteilimi ödemem gerek.
Ve su an 1 aydir Krankengelde düstüm.Daha henüz islemler bitmedi ama iste Doktor Raporlari falan sanirim bu ay ilk Karankendgeldi alacagim.
Neyse benim bahsettigim tarafi su:

Ilerde EM Rente icin basvurdugumda son 5 yil icinde 3 yil calismisligim'da ekisklik olursa EM Rente red ediliyor.
Yani son 60 ay icinde 36 ay kendimde Prim ödemis olmam gerekliymis.
Bende ilerde EM rente icin basvuracagim icin son 5 yil icinde 3 yil Prim ödememeis durumuna düsmemek icin en düsük Fiyattan su an yaklasik 96 € mu ne aylik, bunu ödemek istiyorum.
EM Renteye basvurdugiumda tahminim gelecek yil, bu sorunla karsilasmayim diye.

Iste bunun icin DRV'ye ne diye basvuracagim?
Freiwilligenrentenversicherung für Fehltenzeiten? Tam olarak ismi ne?
DRV'de termin yaptim ama Videotermin verdiler gelecek haftaya.Bende o güne kadar neyin ne oldugunu, ne istedigimi anlatabilmem icin sizlere sorayim dedim.

Isi 01.05.2021 Tarihinden biraktim.Bir süre Türkiyede durdum falan Arbeitslosengeld icin gecen yil september 2022 müracat ettim.Yani calismamailsigim son 5 yilda 2 seneyi geciyor.

hOrOz
21 Kasım 2023, 11:56
Usta sadece süreler sayılır .

Arbeitsamtın ödediği emekli primi süreleri sayılır.

Ayrıca işsizlik süresi için kendin prim ödemene gerek yok..

Süreler Arbeitsgeberanteil veya Eigenanteil diye hesaplanmıyor

Eksik süreleri ödeyebilirsin

Die Höhe der freiwilligen Beiträge kann selbst festgelegt und jederzeit verändert werden.
Derzeit können freiwillige Beiträge zwischen 96,72 Euro und 1.357,80 Euro pro Monat gezahlt werden.
die Anzahl der Monate, in denen freiwillige Beiträge gezahlt werden, ist frei wählbar.

Borçlanma süresini seçebilirsin. Yaptığın ödemeleri ama tekrar değiştiremezsin
Einen gezahlten Beitrag können Sie nachträglich allerdings nicht mehr ändern.

burda hesaplayabilirsin https://www.ihre-vorsorge.de/rechner/freiwillige-rentenversicherung

Haziran
21 Kasım 2023, 12:26
Saol Usta, Eksik süreleri ödemek istiyorum.Yukarda bahsettigim sorunla karsilasmamak icin.
Geriye dönükte sanirim 1 yila kadar ödeyebiliyoruz oda 31 Martina kadarmis.
Yani bu yil 2022 icin ödeme yapamiyorum 31 Marti gectigimiz icin, 2023 yilini ödeyebiliyorum.

Yani simdi DRV'e freiwillige Beiträge für fehlende Jahren desem olur.Bunu bilmek istedim adi tam nedir ne degildir.
Sartlari nedir?

Birbey 3.1
21 Kasım 2023, 12:59
@Harizan Arbeitslosengeld alırken Bruttonun 80% gibi sayılıyorsun. Geriye kalan 20% istesende ödeymezsin.

Gesetzte ausgeschlossen.

O senin dediğin hiç prim yatmasa ozaman mümkün.

Haziran
21 Kasım 2023, 13:09
Birbey ustam benim bahsettigim su videonun 5.11 dakikasindan sonraki.
Bu kadin diyorki Eger issizde olsaniz, sosyal hilfede alsaniz, yukarda Horoz ustanin verdigi en düsük 96,72 € yu ödeyin ilerde malülen emeklilik falan isterseniz son 5 yil icinde sizin Priminiz en az 3 yil ödenememisise Malülen emeklininigizi Hastalik nedeniyle hak ediyor dahi olsaniz verilmez diyor.
Videoyu buraya veriyorum bir bakarmisin bir zahmet.

Video: 5.11 - 6.37 dakikalari arasi

https://youtu.be/MjMlkmM5h8Y?si=bcBSgsscEm89WLHI

hOrOz
21 Kasım 2023, 13:29
şimdi anladım

yaşlılık emekliliğinde Arbeitsamt ın yatırdığı primleri sayılıyor

fakat malülen emeklilikte son 5 yıl içinde 3 yıl prim ödemişmi bakılıyor

Haziran
21 Kasım 2023, 13:39
Aynen bende o nedenle 2022 gecti ama 2023 yilini en düsük orandan ödemek istiyorum.
Geriye dönük 1 yil ödenebiliyor ama 2022 yilini ödeyemiyorum sanirim , cünkü Mart 31 tarihi gectigi icin.Her gecmis yili her senenin 31 Martina kadar ödeme zamani varmis.
Bende 2023 yilini ödemek istiyorum.
2023 yilini ödersem gecerli olur mu?
Iste tüm bu olayi DVR' ye nasil ne olarak sorayim diye buraya yazdim.

hOrOz
21 Kasım 2023, 13:40
eAT Oturma kartın veya Ausweissen online işlemlere açıksa online başvurabiliyorsun

Antrag auf Beitragszahlung für eine freiwillige Versicherung (V0060)
https://www.eservice-drv.de/eantrag/...ationId=124189

bu sayfda 2021 den itibaren gösteriyor
https://www.ihre-vorsorge.de/rechner/freiwillige-rentenversicherung

Antrag V0060 https://www.deutsche-rentenversicherung.de/SharedDocs/Formulare/DE/_pdf/V0060.pdf?__blob=publicationFile&v=6

Formülerde zamanları yazıyorsun

Ödeme yapmak için banka
https://www.deutsche-rentenversicherung.de/SharedDocs/Formulare/DE/_pdf/V0005-11.pdf?__blob=publicationFile&v=2

Haziran
21 Kasım 2023, 14:24
Tesekkürler evet eAT Oturma kartım online işlemlere acik hemen bakip inceleyeyim yapabilecekmiyim?
geriye dönük son bes yil hesaplarsam
2023-5 = 2018 yili.
2018 tam calistim
2019 tam calistim
2020 tam calistim
2021 -> 01.05.2023 tarihine kadar Teilzeit calistim(4 ay).
2022 -> 23.09.2022 tarihinde ALG1 icin basvurdum.

Bu hesaba göre son 5 yil icinde 3 yil 4 ay calismisligim oluyor.
Simdi müracat edersem sanirim sorun olmuyor.Ama gelecek yil 2024 yilinda basvurursam sorun oluyor.

ayaz
21 Kasım 2023, 14:30
Video daki bayanın söyledikleri malulen emeklilik için ilk defa duyuyorum,sanırım bunu ben dahil birçok kişi bilmiyordu.

Bu önemli detay nasıl olduda dikkatimizden kaçtı,duymadık veya söyleyen olmadı???

Demekki birçok vatandaşın malülen emeklilik başvurusu belkide sırf bu sebepten ötürü kabul edilmedi.

Diğer bir yandan sonradan ödense dahi bu sefer diğer şartlar uygun değil deyip yine red edebilirler.

Gesendet von meinem SM-G980F mit Tapatalk

hOrOz
21 Kasım 2023, 14:55
Video daki bayanın söyledikleri malulen emeklilik için ilk defa duyuyorum,sanırım bunu ben dahil birçok kişi bilmiyordu.

Bu önemli detay nasıl olduda dikkatimizden kaçtı,duymadık veya söyleyen olmadı???

Demekki birçok vatandaşın malülen emeklilik başvurusu belkide sırf bu sebepten ötürü kabul edilmedi.

Diğer bir yandan sonradan ödense dahi bu sefer diğer şartlar uygun değil deyip yine red edebilirler.

Valla bende duymamıştım

emeklilik başvuruşundan önce yaparsan sorun olmaz sanırım

Haziran
21 Kasım 2023, 15:21
Valla bende duymamıştım

emeklilik başvuruşundan önce yaparsan sorun olmaz sanırım

Usta bende dün youtubede bu emeklilik vidolarini karistirken gördüm.
Ben duymustum daha önce ama ALG1 aliyorum ya , Arbeitsagentur ödüyor sorun olmaz saniyordum.
Simdi senin verdigin sayfadan girdim dolduruyorum. Baslangic icinde januar 2022 sectim bakalim olacakmi?
Ödeme miktarinida mindesbeitrag sectim.
Januar 2022 secinca acaba bügüne kadarmi hesap eder?

Tabiki diger sartlar baska mesele, saglik durumunun ne kadar ciddi olduguyala ilgili.

Bu konu sundan önemli.
Yillardir calisismistir vatandas, ne bileyim artik kira geliri falan filan vardir onunla gecinirim deyip isi birakir ne bileyim TR'ye gider emekli oluncaya kadar TR'de durayim diye, Allah korusun bu esnada bir felc, bir hastalik gelir haydi emeklilige basvuralim densede son 5 yilda Rentenkasseye prim ödenmedi ise Emekli olamiyor.
Videodaki kadinin dedigine göre bu durumda EM Renteye degilde Grunsicherungsamta baglaniyormus.Bir nevi Sosyal yardim oluyormus.O zaman emekli gibi rahat degilsin bir nevi.

Birbey 3.1
21 Kasım 2023, 16:04
Malüliyetden emeklilik için son 5 yılda 3 sene zorunlu prim (=Pflichtbeitrag) lazım.

Arbeitslosengeld 1 zaten Pflichtbeitrag olduğu için isteğe prim ödenmesine izin verilmiyor.

Freiwillige Beitrag ile malüliyetden dolayı emekli hakkını kazanmak istiyorsanız 1984'den önce 5 yıl Pflichtbeitrag lazım ve 1984 kesintisiz prim. Ister zorunlu prim, ister ALG2 fark etmiyor.

Karının videosuna bakmadım. Ama yazdıklarınızdan kadının kuru fasulye ile nohut yemeğini karıştırmış anlıyorum.

Haziran
21 Kasım 2023, 16:28
Malüliyetden emeklilik için son 5 yılda 3 sene zorunlu prim (=Pflichtbeitrag) lazım.

Arbeitslosengeld 1 zaten Pflichtbeitrag olduğu için isteğe prim ödenmesine izin verilmiyor.

Freiwillige Beitrag ile malüliyetden dolayı emekli hakkını kazanmak istiyorsanız 1984'den önce 5 yıl Pflichtbeitrag lazım ve 1984 kesintisiz prim. Ister zorunlu prim, ister ALG2 fark etmiyor.

Karının videosuna bakmadım. Ama yazdıklarınızdan kadının kuru fasulye ile nohut yemeğini karıştırmış anlıyorum.

Yani su an ALG1 aldigim zamanlar 5 yil icinde ödenmesi gereken zorunlu Prim ödenmis mi oluyor? Yani 2024 basinda EM icin basvursam(simdi Raporlarimi toparliyorum) 5 yil icinde 3 yil calismisliginiz yok diye red gelmezmi?
Bahsettigin bu 1984'den önce 5 yıl Pflichtbeitrag lazım ve 1984 kesintisiz prim falan demissin.Ben o yillarda calismiyordum ki?

Kafam karisti simdi.Gelecek hafta Videoterminim var ozaman anlatmya calisacagim bakalim Berater ne diyecek?

Bu DRV'in kendi sayfasindan:
https://rvrecht.deutsche-rentenversicherung.de/SharedDocs/rvRecht/01_GRA_SGB/06_SGB_VI/pp_0026_50/gra_sgb006_p_0043.html#Inhalt_6_1_3

Birde ayni benzer soru burda sorulmus:
https://www.ihre-vorsorge.de/expertenforum/3-jahre-pflichtbeitraege-in-den-letzten-5-jahren-nicht-erfuellt

Birbey 3.1
21 Kasım 2023, 21:12
İki yol var yani şartları yerine getirmek için.

1. Son beş yılda üç yıl zorunlu prim.

2. 1984...

Haziran
22 Kasım 2023, 00:44
İki yol var yani şartları yerine getirmek için.

1. Son beş yılda üç yıl zorunlu prim.

2. 1984...

Bende onu yazdim yukarda geriye dönük 1 yillik freiwillige rentenversicherungen yapip en düsük dereceden Prim ödenip bu durumdan kurtulunabiliniyormus.Arbeitslos dahi olsan bu Primi ödeyebiliyormussun.Bu sekilde kendi Primininde girmis oluyormus.

Haziran
30 Kasım 2023, 14:35
Evet arkadaslar bugün DRV ile Videoberatungsterminim vardi.
Yukarda Videodaki kadinin belirttigi gibi degilmis isler.

Yani ALG1 sürelerinde ve Krankengeld sürelerinde Pflichbeitrag ödendi olarak sayiliyormus.Yani son 5 yilin 3 yilinda bu dediklerim aliniyorsa yine calismis gibi Pflichbeitrag DRV'ye ödeniyormus. Yani malülen emeklilikte son 5 yıl içinde 3 yıl prim ödenmişmi bakılıyor ya, Arbeitslosengeld1 ve Krankengeld sürelerinde bizim icin Pflichtbeitrag DRV'ye devamli ödeniyormus.

Ikinci bir sorumda su aldu:
Biliyorsunuz %50 GdB si olan bir kisi 35 yil sigortali calismis ise 61-62 yasinda frührenteye gidebiliyor.
Eger 50% Behinderungu olupda ödenen Prim yil sayisi az olan bir kisi (35 yil calismisligi tamamlamamis) freiwillige rentenversicherung yaptirip mindesbeitrag öderse bu 35 yili bu sekilde tamamlayabiliyormus.

Yani örnegin benim 27 yil calismisligim 2 yilda Arbeitslos sürem var hepsi 29 yil yapiyor.Ben geriye kalan 35-29= 6 yili kendim mindesbeitragdan ödersem 61 veya 62 yasinda frührente icin beantragen yapabiliyormusum.
ALG1 veya Krankengeld alindigi süreler icinde Freiwillige Rentenversicherung istensede yaptirilamiyor.Önce bunlarin bitmesi gerekliymis.

webci
30 Kasım 2023, 15:45

Yani ALG1 süreleri ve Krankengeld aliniyorsa bu sürelerde pflichbeitrag ödendi olarak sayiliyormus.Yani son 5 yilin 3 yilinda bu dediklerim aliniyorsa yine calismis gibi Pflichbeitrag DRV'ye ödeniyormus. Yani malülen emeklilikte son 5 yıl içinde 3 yıl prim ödenmişmi bakılıyor ya, Arbeitslosengeld1 ve Krankengeld alindigi süreler icinde bizim icin Pflichtbeitrag DRV'ye devamli ödeniyormus.

Biliyorsunuz %50 GdB si olan bir kisi 35 yil sigortali calismis ise 61-62 yasinda frührenteye gidebiliyor.
Eger 50% Behinderungu olupda ödenen Prim yil sayisi az olan bir kisi (35 yil calismisligi tamamlamamis) freiwillige rentenversicherung yaptirip mindesbeitrag öderse bu 35 yili bu sekilde tamamlayabiliyormus.

Yani örnegin benim 27 yil calismisligim 2 yilda Arbeitslos sürem var hepsi 29 yil yapiyor.Ben geriye kalan 35-29= 6 yili kendim mindesbeitragdan ödersem 61 veya 62 yasinda frührente icin beantragen yapabiliyormusum.
ALG1 veya Krankengeld alindigi süre icinde freiwillige rentenversicherung istensede yaptirilamiyor.Önce bunlarin bitmesi gerekliymis.

Usta bunlari ben zaten yazdim..bunlar bilinen standart ayarlar..wartezeit oldugun ve sureleri tamamladiginda %50 ile etken emekli olunacagini yazdik..
Alge 2 akdiginda sureler sayilmadigini yazdik..
Logik olarak tabiki freiwillige beitraglar bitmis olmasi dogru..

Haziran
01 Aralık 2023, 14:01
Ustam yukarda baktim yazdigin mesaji göremedim ama neyse sanirim baska zamanlarda baska konularda yazdigini kast ettin galiba.
Ama Birbey 3.1 hakliymis, yukurda linkini verdigim Videodaki kadin gercektende kuru fasulye ile nohut yemeğini karıştırmış.

hOrOz
01 Aralık 2023, 18:30

Yani ALG1 süreleri ve Krankengeld aliniyorsa bu sürelerde pflichbeitrag ödendi olarak sayiliyormus.Yani son 5 yilin 3 yilinda bu dediklerim aliniyorsa yine calismis gibi Pflichbeitrag DRV'ye ödeniyormus. Yani malülen emeklilikte son 5 yıl içinde 3 yıl prim ödenmişmi bakılıyor ya, Arbeitslosengeld1 ve Krankengeld alindigi süreler icinde bizim icin Pflichtbeitrag DRV'ye devamli ödeniyormus.

ALG1 veya Krankengeld alindigi süre icinde freiwillige rentenversicherung istensede yaptirilamiyor.Önce bunlarin bitmesi gerekliymis.

O zaman 6 yıl için 5-6 bin Euro primi cebinden ödeyeceksin

Haziran
01 Aralık 2023, 21:00
Maalesef ödeyecegiz!
Ama önce Krankengeld, ALG1 sürecleri bitmesi gerekli!

Haziran
04 Aralık 2023, 11:06
Neyse arkadaslar ben gecen hafta Rentenkasse(DRV)ile görüsme yaptiktan sonra, Erwerbsminderungsrente icin gerekli tüm Forumlari doldurdum.Befundeleri, Diagnoseleri hazirladim.
Yanliz Krankenversicherungdan bir Memur bana Mail göndermis "Bitte beachten Sie, dass immer Reha VOR Rente geht. D.h. hier wäre die Rehabilitation klar vorrangig durchzuführen, um eine mögliche Berentung zu bewirken" diyor.

Ben önce REHA'yami antrag vereyim, yoksa su ana kadar yapmak istedigim gibi direkt EM icin Rentenkasseyemi?
Hangi yol daha avantajli olur? Sizler nasil bir yol izlediniz?(Basindan gecen arkadaslar)
Zaten Rentankasse(DRV) beni sundugum Belgelere göre Gutachten veya REHA icin yönlendirmeyecekmi?

hOrOz
04 Aralık 2023, 11:51
Neyse arkadaslar ben gecen hafta Rentenkasse(DRV)ile görüsme yaptiktan sonra, Erwerbsminderungsrente icin gerekli tüm Forumlari doldurdum.Befundeleri, Diagnoseleri hazirladim.
Yanliz Krankenversicherungdan bir Memur bana Mail göndermis "Bitte beachten Sie, dass immer Reha VOR Rente geht. D.h. hier wäre die Rehabilitation klar vorrangig durchzuführen, um eine mögliche Berentung zu bewirken" diyor.

Ben önce REHA'yami antrag vereyim, yoksa su ana kadar yapmak istedigim gibi direkt EM icin Rentenkasseyemi?
Hangi yol daha avantajli olur? Sizler nasil bir yol izlediniz?(Basindan gecen arkadaslar)
Zaten Rentankasse(DRV) beni sundugum Belgelere göre Gutachten veya REHA icin yönlendirmeyecekmi?

Bildiğim kadar Kura gitmen gerek

Milyonlarca sigortalı LVA nereden bilecekki kimin kura gitmek istidiğini

Kura ev doktoru veya seni tedavi eden doktora kura gitmek istediğini söyle Kur Antrag yapın

Mesela benim Hanım a Psikolog u önerdi ve gönderdi.

Orada erken emekli olup olmayacağını karar veriyorlar ..

bu sağda çıkan paylaşımlar nedeniyle yazılanların çoğu karanlığa gömülüyor

Biri 20 tane singel çıkarıyor 20 kere yeni paylaşım yapılıyor..

Yazıyoruz çiziyoruz ama nafile

Haziran
04 Aralık 2023, 13:01
Ev doktorum ile zaten basvurduk Krankenkasseye ordan Formular geldi REHA icin.(Cünkü Rheuma doktorumun Berichtinde tavsiyesi var, bunun yaninda Orthopedie Doktoruda Berichtine yazdi yani 2 doktordan tavsiye var.)

Ama gecen hafta LVA'da görüsütügüm kisi direkt bize basvurabilirsiniz, ya REHAYA yada GUTACHTENE yönlendiririz yada ablehnen yapilir dedi.Hastalik bulgularinin durumlarina göre.

O nedenle kafam karisti:
Takip etmem gereken yol Direkt REHA'yami gitmek, yoksa önce LVA'ya EM icin Antrag verip onlarin tavsiyesi ilemi REHA'ya gitmek?
Ben REHA'ya gitmeye karsi degilim.LVA gönderirse daha iyi olmazmi?

Neden iki yolda mümkün?

Dedigin gibi bu Paylasimlardan hic bir konuyu göremiyoruz, konular asagilarda kaliyor.Paylasimlarin bu kadar cok olmasindan dolayi Formun ismi bence degsimeli artik.
Becerenlerpaylasim, yada ne bileyim becereiksizpaylasimlar falan olmali.Cünkü sadece ve sadece paylasim yapilan yere döndü burasi.

hOrOz
04 Aralık 2023, 14:10
Ev doktorum ile zaten basvurduk Krankenkasseye ordan Formular geldi REHA icin.(Cünkü Rheuma doktorumun Berichtinde tavsiyesi var, bunun yaninda Orthopedie Doktoruda Berichtine yazdi yani 2 doktordan tavsiye var.)

Ama gecen hafta LVA'da görüsütügüm kisi direkt bize basvurabilirsiniz, ya REHAYA yada GUTACHTENE yönlendiririz yada ablehnen yapilir dedi.Hastalik bulgularinin durumlarina göre.

O nedenle kafam karisti:
Takip etmem gereken yol Direkt REHA'yami gitmek, yoksa önce LVA'ya EM icin Antrag verip onlarin tavsiyesi ilemi REHA'ya gitmek?
Ben REHA'ya gitmeye karsi degilim.LVA gönderirse daha iyi olmazmi?

Neden iki yolda mümkün?

Dedigin gibi bu Paylasimlardan hic bir konuyu göremiyoruz, konular asagilarda kaliyor.Paylasimlarin bu kadar cok olmasindan dolayi Formun ismi bence degsimeli artik.
Becerenlerpaylasim, yada ne bileyim becereiksizpaylasimlar falan olmali.Cünkü sadece ve sadece paylasim yapilan yere döndü burasi.

Madem REHA ya başvurdunuz niye REHA dan cevap gelmedi ?

LVA daki memur öyle söylediyse bir dene istersen.

REHA ya öyle böyle LVA gönderecek ödeyecek ..

REHA hastaneleri sonuçta LVA ya çalışan Reha Merkezleri

haveri68
04 Aralık 2023, 14:30
Bende fikrimi söyleyim bu islerin icinden gecmis birisi olarak Yapacagin islemden hic bir sonuc alamazsin .
1 Elindeki rapaor kesin diyerek diger olasiliklari kaldirmali yani calisamaz
Böyle rapor olmazsa ister Rehaya git ister kendin basvur hic bir sey elde edemezsin
Elindeki raporlar muglak olmayacak onu yazacak doktor sayisi cok az
ugras basarabilirsinde basaramassinda ,denemeden zarar gelmez

Haziran
04 Aralık 2023, 17:01
Bende fikrimi söyleyim bu islerin icinden gecmis birisi olarak Yapacagin islemden hic bir sonuc alamazsin .
1 Elindeki rapaor kesin diyerek diger olasiliklari kaldirmali yani calisamaz
Böyle rapor olmazsa ister Rehaya git ister kendin basvur hic bir sey elde edemezsin
Elindeki raporlar muglak olmayacak onu yazacak doktor sayisi cok az
ugras basarabilirsinde basaramassinda ,denemeden zarar gelmez

Ben elimdeki rapor cok güclü gücsüz onu kast etmiyorum.
Yani orasi Doktorlarin verecegi karar.
Olurmu olmazmi kimse tabiki bilemez.O kisinin hastalik derecelerine bagli.

Ben prosödürün isleyisi konusunda kafamin karisitigini belirttim.Nasil yapsam diye soruyorum?
LVA -> REHA
yada
REHA -> LVA mi?

@Horoz
Doktor Krankenkasseye basvurdu Krankenkasse bana gerekli Forumlari(G0100, G0110, G0115, S0050) gönderdi.
Onlari Doldurup gönderecegiz sonra onaylanacak, sonra Rehadan Termin alinacak.
Direkt Reha Merkezlerine Antrag yapmiyorsun ki!

hOrOz
04 Aralık 2023, 19:31
Ben elimdeki rapor cok güclü gücsüz onu kast etmiyorum.
Yani orasi Doktorlarin verecegi karar.
Olurmu olmazmi kimse tabiki bilemez.O kisinin hastalik derecelerine bagli.

Ben prosödürün isleyisi konusunda kafamin karisitigini belirttim.Nasil yapsam diye soruyorum?
LVA -> REHA
yada
REHA -> LVA mi?

@Horoz
Doktor Krankenkasseye basvurdu Krankenkasse bana gerekli Forumlari(G0100, G0110, G0115, S0050) gönderdi.
Onlari Doldurup gönderecegiz sonra onaylanacak, sonra Rehadan Termin alinacak.
Direkt Reha Merkezlerine Antrag yapmiyorsun ki!

Usta sen REHA Başvurunu yap . çünkü LVA senin için REHA Antrag yapmaz.

Einen Reha-Antrag müssen Sie als Patient selbst stellen.

Senin kendin yapman gerek. Yoksa o evraklar masanın üzerinde sadece süs olarak kalır

Bazen REHA yeri bulmak uzun sürüyor.

Hanımın kur yeri tam 630 km oturduğumuz yerden uzaktaydı.

Sorun değil tren biletinide gönderiyorlar. Bavulları almaya HERMES geliyor.

Benim hanım tam Corona pandemisine denk geldi epey sıra bekledik

Haziran
04 Aralık 2023, 19:46
Haklisin Horoz, ben Reha Forumlari doldurup göndercem.
Hayirlisi.

Cevap veren Arkadaslara tesekkürler.
Ilerde gelismeleri bildiririm.

feza
05 Aralık 2023, 00:09
slm,

genelde önce Reha daha sonra DRV müracaat yapiliyor.
Rehaya gitmeden direk DRV müracaat yapanlar var ama ya Drv heyetine cagiriyorlar yada Reha git diyorlar,
Reha gitmeden emekli olan var her halde hastalik durumuna göre uyguluyorlar.
bir ihtimalde hic kabul etmiyorlar ve mahkeme süreci basliyor bu olumlu/olumsuz sonuc icin cok uzun sürüyor.

malulen emeklilik müracaatindan önce Reha istenmesinin sebebi/önemi:
Rehabilitasyon:
bir kimsenin iş yapmaya engel olan sakatlığını ya da hastalığını gidermek, onu iş yapabilecek, çalışabilecek duruma getirmek için uygulanan sağaltım, bakım ve eğitim işi. amaci sagligi iyilestirmek ve yasami kolaylistirmak.

ayaz
05 Aralık 2023, 00:17
Reha daki Doktorlara ben hiç güvenmedim.2021 Senesinde schwerere Lungenentzündüng (COPD) dan hastane beni Reha ya gönderdi.

Aynı Reha da asansör kullanmayıp merdivenleri koşarak inip çıkan insanlarda vardı .lungenfunktion 37% olanla o merdivenleri koşarak çıkanlar genellikle aynı aktiviteleri yapıyorlar.

Örneğin odada sabit bisiklet sürerken çoğu insan birbirleri ile yarışır gibi pedal çeviriyorlardı.karşındaki therapeut senin ne tür rahatsızlığın olduğunu bilmiyor,yürümekte zorluk çekiyorsun nefes çok az ama senden daha hızlı sürmeni bekliyor.bir değil iki değil dayanamadım tersledim.

Hauptsache werte ler yüksek çıksın kağıtta onu nasıl yapacağın onları ilgilendirmiyor.
2.haftanın sonunda doktor eee 1 hafta daha uzatalım sizde pekbir değişiklik yok dedi, tamam yapalım.dedim.Değerleri yüksek göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar senide buna zorluyorlar.

Dahasıda varda uzatmıyayım.mümkün mertebe seni çalışabilir 3-6 saat olarak çıkarmaya çalışıyorlar.istisnalar kaideyi bozmaz.

Eğerki reha gitmek gerekiyorsa iyiliğiniz için mutlaka gidin,ama sonuç olarakta bir mucize beklemeyin.hatta tam tersine reha aleyhinize bile olabilir.

ayaz
05 Aralık 2023, 00:52
Reha şimdilik arbeitsunfähig 2 ay sonra tekrar doktor kontrolu olmamı doktorumun onayıyla gerekirse işe başlayıp denememi yazdı. sonra lungenartz daki testlerde reha dakinin tam tersi çıktı hatta eskisine oranla dahada düşük çıktı.

Schwerbehindertenausweis başvurdum sadece lungenfunktionminderung dan itiraza bile gerek olmadan tek seferde 50% mit Merkzeichnen G ( Gehbehindert) Unbefristet verdiler.

Kağıt göndermişler doldurdum gönderdim.WertMarke geldi für Bus und Bahn Senelik 92€ ödedim.
ALG2 alsaydım 0€.

Haziran
05 Aralık 2023, 11:03
@ayaz
Bakalim, illa olacak diye birsey yok.Nasipse olur, eger hak ediyorsam Allahi nasip etsin, hak etmiyorsam nasip etmesin, haksiz emekli olupda Haram para yemek istemem.
Ben REHA ne veirir ne vermez onu burda tartismak istemiyorum cünkü orasi insandan insana degisir.
Herkesin Hastaligi, Rahatsizligi degisik. Birine verilen birine verilmeyebilir.

Hayirlisi diyelim hayirlisi olsun.Sanada gecmis olsun.

hOrOz
05 Aralık 2023, 11:37
Oradaki görevliler veya terapistler ilgilenmiyor gibi görülüyor

sizin bütün gün ne gibi etkinlik yaptığınızı dikkat ediyorlar sonuçta günlük raporlerını yazıyorlar

Ben hanıma giderken tembihlemiştım çünkü biliyorum herşeye ilk atılacağını

her geziye etkinliğe katılmış tabiri caizse halay başı olmuş

sonuç raporunda da aktifelere katıldığıını, negatif bir şey bulamadıklarını yazmışlar

Sonuçta REHA bir terapi merkezi eski sağlığına kavuşturma merkezi değil.

Fazla bir şey beklememek gerek..

ayaz
05 Aralık 2023, 12:46
@hOrOz Terapistler işini hakkıyla yapıyorlar ,içlerinde sehr net olanlarda vardı onlara lafım yok lakin sap ile samanı karıştıranlar vardı, merdivenleri koşarak çıkan insanlarla yürümekte zorluk çeken insanı aynı kefeye koyamazsın,aynı performansı ondan bekleyemezsin.

Benim kaldığım Reha Hastane den daha kapsamlıydı, odamda sauerstoffgerät vardı yatağımın başında ,ilaçları hemşireden isteyip alabiliyordun.bir tek ameliyat yapmıyorlar geri herşey fazlasıyla var.

Hastane neden beni Reha ya gönderdi?

sauerstoff vermekten başka birşey yapamıyorlardı,Reha da hepsi var günlük asker gibi eğitim görüyorsun.(Spor,vs..)
Amaçları bu zaten seni fit edebilmek.

Tabiki Her Reha değişik hastalığa göre.

dadaloglu3865
06 Aralık 2023, 01:46
Benim de sorum var arkadaşlar erken emeklilik için 35 yıl sigortalılık mı gerekiyor yoksa çalışma mı yaşım 59 iş yerinden çıkış verdiler şu an krankdayım seneye Arbeitsamta yazılacağım Türkiye de dahil şu an 33 yıl sigortalılık çıkıyor % 40 sakatlık derece var kura falan gittim yüzde 50 almak için müracaat ettim bekliyorum ret gelirse mahkeme gitmeyi düşünüyorum bu konuda ne yapmalıyım

Ejderabi
06 Aralık 2023, 08:42
Benim de sorum var arkadaşlar erken emeklilik için 35 yıl sigortalılık mı gerekiyor yoksa çalışma mı yaşım 59 iş yerinden çıkış verdiler şu an krankdayım seneye Arbeitsamta yazılacağım Türkiye de dahil şu an 33 yıl sigortalılık çıkıyor % 40 sakatlık derece var kura falan gittim yüzde 50 almak için müracaat ettim bekliyorum ret gelirse mahkeme gitmeyi düşünüyorum bu konuda ne yapmalıyım

Buradan görürsün - tabiki 50% olsa isler dahada kolaylasiyor

https://www.deutsche-rentenversicherung.de/DRV/DE/Online-Services/Online-Rechner/RentenbeginnUndHoehenRechner/rentenbeginnrechner_node.html

Haziran
06 Aralık 2023, 14:46

Sen ne yap ne et %50 GdB'yi al.
Ve 33 yili 35 yap zaten olur cünkü 2 yil kadar'da ALG1 alirsin yada Krankengeld, bu zamanlarida koy 33 yilin üstüne etti 35.
62 yasinda %50 GdB ile Altersrente für schwerbehinderte Menschen icin Antrag verirsin.
Ama %10.8 eksik alirsin Emekli maasini.

dadaloglu3865
06 Aralık 2023, 20:24
Sen ne yap ne et %50 GdB'yi al.
Ve 33 yili 35 yap zaten olur cünkü 2 yil kadar'da ALG1 alirsin yada Krankengeld, bu zamanlarida koy 33 yilin üstüne etti 35.
62 yasinda %50 GdB ile Altersrente für schwerbehinderte Menschen icin Antrag verirsin.
Ama %10.8 eksik alirsin Emekli maasini.

Teşekkür ederim arkadaşlar şu müracaat devam ediyor ret gelirse itiraz edeceğim oda ret gelirse mahkeme ye müracaat edeceğim bir de şu var benim çıkışımı LWL onayladı yine sağlık sorunları olur diye bu raporların yüzde on almam için mahkeme de faydası olurmu

feza
06 Aralık 2023, 21:07

malulen emeklilik (Erwebsminderungsrente) icin son 5 sene icinde 3 sene prim ödemis olmak yeterli
engelli emeklilik (Schwerbehindertenrente) icin 35 sene sigortalik süresi, Gdb 50% ile 62 yasinda 10,8 % kesinti ile emekli ola bilirsin.

Haziran
06 Aralık 2023, 21:31
Tek eksigi %50 GdB.

Is yerin cikisi saglik sorunlari yüzünden mi verdi?
Yoksa anlasmali cikis mi aldin?

dadaloglu3865
07 Aralık 2023, 20:16
Tek eksigi %50 GdB.

Is yerin cikisi saglik sorunlari yüzünden mi verdi?
Yoksa anlasmali cikis mi aldin?

Evet sağlık sorunları nedeniyle çıkış verdiler mahkeme de anlaştık

dadaloglu3865
07 Aralık 2023, 20:22
malulen emeklilik (Erwebsminderungsrente) icin son 5 sene icinde 3 sene prim ödemis olmak yeterli
engelli emeklilik (Schwerbehindertenrente) icin 35 sene sigortalik süresi, Gdb 50% ile 62 yasinda 10,8 % kesinti ile emekli ola bilirsin.

Son beş sene de 3 yıl prim ödeme olmuyor sanırım 2023 7.ayın birinden itibaren işsiz kaldım 2. Aydan beri krankdayım seneye 7.ayda Arbeitsamt geçiyorum o zaman prim ödeniyormu onu da bilmiyorum nasıl olacak o zaman

hOrOz
07 Aralık 2023, 20:51
Son beş sene de 3 yıl prim ödeme olmuyor sanırım 2023 7.ayın birinden itibaren işsiz kaldım 2. Aydan beri krankdayım seneye 7.ayda Arbeitsamt geçiyorum o zaman prim ödeniyormu onu da bilmiyorum nasıl olacak o zaman

Usta işsizlik ve krank parası alırsan primler ödeniyor

eğer Bürgergeld alırsan o zaman primler ödenmiyor

Usta 78 Hafta 1,5 sene Krankengeld alma hakkın var

o bitince Arbeitslosengeld devam edersin

Benim hanım öyle yaptı .. Ağustosta Alg1 bitti ama hala Krank yazılıyor

feza
07 Aralık 2023, 22:15

yukarida @hOrOz ustanin belirtdigi gibi krank ve issizlik sürelerinde emeklilik kasasina prim ödeniyor.

dadaloglu3865
07 Aralık 2023, 23:59
Usta işsizlik ve krank parası alırsan primler ödeniyor

eğer Bürgergeld alırsan o zaman primler ödenmiyor

Usta 78 Hafta 1,5 sene Krankengeld alma hakkın var

o bitince Arbeitslosengeld devam edersin

Benim hanım öyle yaptı .. Ağustosta Alg1 bitti ama hala Krank yazılıyor

Teşekkür ederim kardeşim Allah razı olsun

xedox
08 Aralık 2023, 09:47

Saglik sorunlari derken, Firma hangi durumlarda cikis verebiliyor? 54 yasindayim benimde %40 GdB. var.

Haziran
08 Aralık 2023, 10:33

Arkadaslar yazmis zaten.
59 yasindasin senin simdi yapacagin %50 GdB'yi alip su 3 yilida Krankengeld ve ALG1 ile doldurup 62 yasinda Altersrente für schwerbehinderte Menschen icin Antrag vereceksin.(Emekli Maasini 10,8 % kesinti ile alirsin ama)

hOrOz
09 Aralık 2023, 08:14
Saglik sorunlari derken, Firma hangi durumlarda cikis verebiliyor? 54 yasindayim benimde %40 GdB. var.

Eğer firma senin iyileşip eski randımanı veremeyeceğine kanaat getirirse işten çıkarabilir.

Bir iş yerinde gerekli bir sayının üstünde Schwerbehindertenausweis olan varsa Prozent lere fazla güvenmeyin işten çıkarabilirler

xedox
09 Aralık 2023, 11:06
Eğer firma senin iyileşip eski randımanı veremeyeceğine kanaat getirirse işten çıkarabilir.

Bir iş yerinde gerekli bir sayının üstünde Schwerbehindertenausweis varsa Prozent lere fazla güvenmeyin işten çıkarabilirler

Sagolasin usta, olasi bir cikis durumunda Prozent,in tazminata bir faydasi oluyormu yoksa seni anlasma yapmadan cikarabiliyorlarmi?

Birbey 3.1
09 Aralık 2023, 22:34
@Haziran özelden yazdim sana.

Herkes bilsin diye aciktanda yazayim.

Krankenkassenin derdi senin sagligin degil. Krankenkasse'nin ümidi, eger Reha basarisiz olursa ve seni Rentenversicherung emekli ederse bu aylik geriye dönük baglaniyor emekli kurumu. Geriye dönük zaten Krankengeld aldigin icin geriye dönük cakisan sürelerde ayligi sana degil Krankenkassey iyasde ediyorlar. Yani Krankenkassenin derdi ödedigi krank parasini geri almak.

Erwerbsminderungsrente icin dilekce verince ayni sonuca ciktigi icin Krankassede memur kabul eder.

Tüm gercekler bundan ibaret.

Haziran
10 Aralık 2023, 10:32
@Birbey 3.1 tesekkürler,

Arkadaslar ben simdi Krankengeld'e aliyorum.Ve 2 haftaya bir Krankenscheini aliyorudm Doktordan.
Bu krankenscheini Krankenkasseye gönderiyorum. Arbeitsagentura göndermem gereklimi hala?
Birde DRV'ye EM icin Antrag yolladim yine Arbeitagentura bildirmem gereklimi? DRV'ye EM icin Antag verdigimi?
Krankasseye haber verdim.Arbeitsagentura bildireyimmi?

Birbey 3.1
10 Aralık 2023, 16:39
İkiside evet.

Haziran
12 Aralık 2023, 17:19
@birbey tesekkür dostum.

dadaloglu3865
12 Aralık 2023, 20:25

Kardeşim hOrOz usta yazmış firma bana kafayı taktı çıkarmak için omuzlar dan ameliyat olmuştum kronik bel fıtığı vardı doktor raporları hepsi mevcut du bana göre işler vardı vermediler yüzde 40 gleichstellung antrag yapmadıysan hemen yap o zaman arbeitzamt seni yüzde 50 olarak kabul ediyor 3 gün fazla izin 800 Euro vergi indirimi birde kündigungsschutz oluyorsun firmalar çıkış veriyorlar isterse LWL kurumu izin verirse o zaman çıkış geçerli oluyor senin durumuna göre karar veriyorlar o zaman mahkemeye gidiyorsun hemen 25 yıllık olduğum halde verdiler bende istiyordum zaten tazminatı mahkemeden sonra anlaştık durum bu

feza
12 Aralık 2023, 22:44
Krankengeld döneminde Krankenscheini devamli Arbeitsagentura göndermeme gerek yokmus.
Arbeitsagentura Mail göndermistim bana söyle Cevap verdiler.
"Die übersandten Unterlagen werden von der Agentur für Arbeit nicht benötigt. Diese wurden nicht archiviert. Bitte sehen Sie von einer zukünftigen Übersendung ab.

Mit freundlichen Grüßen

Ihre Agentur für Arbeit"

maasi Krankenkasse ödedigi icin diger kurumlara bildirmeye gerek yok.
krankmeldung Krankenkasseye(AOK) doktordan otomatik olarak gidiyor.

ayaz
12 Aralık 2023, 23:59
Krankengeld döneminde Krankenscheini devamli Arbeitsagentura göndermeme gerek yokmus.
Arbeitsagentura Mail göndermistim bana söyle Cevap verdiler.
"Die übersandten Unterlagen werden von der Agentur für Arbeit nicht benötigt. Diese wurden nicht archiviert. Bitte sehen Sie von einer zukünftigen Übersendung ab.

Mit freundlichen Grüßen

Ihre Agentur für Arbeit"@Haziran usta sen yukarda Jobcenter ya göndermek gereklimi diye sormuşsun,şimdide Arbeitsamta göndermem gerekli değilmiş diyorsun.ikisinin işlemleri farklı birbirlerinden hemen hemen haberleri bile yok.

Krankengeld alıyorsan Jobcenter de isen istiyorlar krankenschein belli durumlarda.yok Arbeitsamtta isen 6 Hafta sonra onları krank olman ilgilendirmiyor krankschein vermenede gerek yok.

AOK ya krankenschein göndermenede gerek yok zira Doktor dan otomatik olarak AOK gidiyor.için rahat etmiyorsa MeinAOK app ten einreichen yapabilirsin.

Eğerki Arbeitsamt ta iken 6 Hafta krank yaptığın zaman seni abmelden yapıyorlar.Krank bitipte tekrar Arbeitsamt geçersen persönlich gidip tekrar anmelden yapman lazım.

Haziran
13 Aralık 2023, 09:36
@ayaz haklisin dostum.
Soruyu sorurken Arbeitsagentur yazacagima Jobcenter yazmisim.
Ben Arbeitsagenturdayadim simdi Krankengelde gectim.
Neyse düzelttim.
Bazen Arbeitsagentur yazacagima Jobcenter yaziyorum otamatikmen.
Uyari icin Tesekkür.

runner
18 Şubat 2024, 20:05
Selamlar Arkadaşlar. Bu V0060 formunu doldururken örneğin;
07/2023 -10/2023 yani sadece 2023 yılı için 4 aylık ödeme yapabiliyormuyuz? Bu 4 aylık sürede türkiye emekliliği hariç hiçbir kurumdan para almadım. 11/2023 te tekrar Almanyada işyerindeki eleman sıkıntısı ve tüm masraflarımı ödemeleri ve önceki aylığımdan daha yüksek ve günde 6 saat çalışmak şartı ile ve 6 ay süreyle olmak şartıyla işe başladım.
Amacım o 4 aylık prim ödenmeyen süreyi ödemek. Fakat V0060 formunda hangi ayda başladağı yazıyor ama ne zamana kadar yazmıyor. Cevabınız için şmdiden teşekkürler.