PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ford SMAx ile ilgili tecrübeleriniz..

Cologne
28 Kasım 2015, 17:51
Ford Smax 2,0 tdci almak istiyorum.. Bu araclardan kullanip ta olumlu veya olumsuz tecrübeleri olan arkadaslar yazabilir mi, örnegin sehir icin yakit durumu nedir?

Hemso27
28 Kasım 2015, 18:22
Slm,

ben bu sene aldim 163ps izine de gittim cok muazzam ben cok memnunum 70l tank ile yaklasik 1000km gittim
tavsiye ederim sana.

S&S Hemso27

Ford Smax 2,0 tdci almak istiyorum.. Bu araclardan kullanip ta olumlu veya olumsuz tecrübeleri olan arkadaslar yazabilir mi, örnegin sehir icin yakit durumu nedir?

Cologne
29 Kasım 2015, 15:11
2006-2009 arasindaki model ler nasil? Yanlis bilmiyorsam 2010 dan sonra biraz daha degisti modeller.

samsunlu
29 Kasım 2015, 16:05
Bende 2010 Modeli var 140PS 6 Vites Diesel. Arabayi aldigim Birbucuk sene oluyor simdiye Kadar sorun yapmadi ALLAHIMA sükürler olsun, araba konfor ve kullanis acisindan cok muazzam Tavsiye ederim.

belalimisa
09 Aralık 2015, 01:52
Bende 2008 de aldım s-max çok şükür bugüne kadar bir sorun yaşamadım. Sadece bir turboschlauch patlamışti onuda 60.00 € değiştirdik.
Daha halende kullanıyorum , ayrıca 4 kere Türkiye yüzü gördü.
Yakıt yönünde super denecek birşey yok.

samsunlu
09 Aralık 2015, 02:02
Benim araba dün Sabah ben park motoru kapatmadan kendiliginden Durdu?, ve bu durma olayi 2 sefer oldu bir dahada tekrar etmedi. Basinizdan böyle bir olay gectimi?.

MEGAbond
10 Mayıs 2022, 09:26
yeni konu acmak istemedim,,,arkadasin konusunda devam edeyim diyorum,,,arkadaslar ford smax almayi düsünüyorum,,diesel otomatik

benim icinde birikmis tecrübelerinizi yazarsaniz sevinirim,10.000 euro civari almayi düsünüyorum.

hangi motor daha iyi?

kac ps daha iyi ?

hangi model daha iyi? hangi modeller hastalikli ?

simdiden edeceginiz yardimlar icin tsk ederim.

atsiz77
11 Mayıs 2022, 09:56
Ben 2013’den beri Smax kullanıyorum, powershift otomatiklerde tam km aklımda değil her 10 veya 20.000km otomatik şansıman yağı değişmesi gerekiyor.

Diesel şartmı kaç km yol gidiyorsun senede?
Benim araba 2008 245000km Diesel 2.0 140ps, 3 ay önce bir injektör mazot kaçırıyordu tamir ettirdim bayram günü tekrar kacırmaya başladı, bu sefer kendim söktüm ve kupferdichtung değiştirdim.

Senin alacağın araba bu fiyatlara sanırım 2012/2013 model olması lazım en az..

MEGAbond
12 Mayıs 2022, 07:58
Ben 2013’den beri Smax kullanıyorum, powershift otomatiklerde tam km aklımda değil her 10 veya 20.000km otomatik şansıman yağı değişmesi gerekiyor.

Diesel şartmı kaç km yol gidiyorsun senede?
Benim araba 2008 245000km Diesel 2.0 140ps, 3 ay önce bir injektör mazot kaçırıyordu tamir ettirdim bayram günü tekrar kacırmaya başladı, bu sefer kendim söktüm ve kupferdichtung değiştirdim.

Senin alacağın araba bu fiyatlara sanırım 2012/2013 model olması lazım en az..

verdigin bilgiler icin tsk ederim ustam.

bende 2012 veyahutta 2013 modellerine bakiyorum dedigin gibi.

km ye gelince haftanin 5 günü ise gidiyorum,,her gün gidis gelis 64 km

bulursam 200 ps düsünüyorum ,ne dersin ?

birde, neden her 20.000 km de $anziman yagi degismesi lazim,,cok erken degil mi ustam ????

atsiz77
12 Mayıs 2022, 08:03
Kaç çocuk var büyük araba şartmı, bu yakıt fiyatlarında 200ps araba bence gereksiz.
Zaten yakında Tempo kontrolü olacakmış, hızlı gitmek hayal olur…

2.0 140PS olanı yeter ve artar, bununlada 190km/H hız yapıyorsun…

Benim aklımda 20.000km vardı her 60.000km veya 3 sene olacak şimdi tekrar baktım.

MEGAbond
12 Mayıs 2022, 08:13
ustam 2 ufak birde 2 büyük cocuk var( 3 ve 4 yasinda,,büyüklerin (22-24)en az birininde binme sansi olabilir.

birde $u sunmus oldugum smax tan olursa süper olur. kac modeldir bilmiyorum ???

illa 200 ps olmasina gerek yok 149 da uyar ustam,,ama büyük araba olmak zorunda. smax tam istedigim büyüklük.

https://i.ibb.co/nsszb0G/smax.jpg (https://ibb.co/TBBmkTf)

https://i.ibb.co/QrCTV9Y/smax2-2.jpg (https://ibb.co/V2QzGVM)

https://i.ibb.co/k26dw2n/smax3.jpg (https://ibb.co/HTpJbTv)

atsiz77
12 Mayıs 2022, 08:18
O zaman 7 koltuk olanlara bak, eğer 5 körüklü olanı alırsan arkaya 2 koltuğu kendin sonra ekleyebiliyorsun.
Bu resimdeki model S-Max Titanium S (Facelift) sanırım 2012 itibaren bulursun…

Titanium modelleri Ford Smax lüks model gibi düşün içide ona göre güzel…

MEGAbond
12 Mayıs 2022, 08:33
ustam araba tamirinden anliyorsun biraz heralde,,,

bir kac soru sorup fikrini almak isterim.

ben $u an vw golf 5 kombi otomatik 7 gang diesel 105 ps - 12.2008 model kullaniyorum.

1400 euro ya bundan 3 sene önce ruspartikel filter degisti.

2400 euro ya vw de getribe tamir edildi.

bütün querlenkeler degisti.

aku yeni

yanliz gecen sene TR de izinde motor gitti,,motor piston kolu blogu parcalayip disari cikti. cikma motor attirdim TR de.(krank mili yenilendi cikma motorun)

almanyaya geldikten sonra araba ilk calistiginda beyaz duman atiyor,,isindiktan sonra duman gidiyor, ve sanki araba 3 piston calisiyormus gibi calisiyor,,yani motor unruhig calisiyor ve cok az yag eksiltiyor.

bir tamirci arkadas,,,enjektörleri söküp boscha ölctürmek lazim diyor,,belki biri düzgün diesel püskürtmüyor olabilir diyor. (söküp takilmasi ve prüfüng icin 250 civari diyor 4 enjektör icin)

veyahutta pistonlarin yag sekmanlari yani contalari asinmis kaciyor olabilir diyor,,birde kopf dichtung ta gitmis olabilir diyor.

senin tahminini veyahutta fikrini ögrenmek isterim.

bozulan motor 298.000 deydi,,,cikma motorun kac binde oldugunu bilmiyoruz.

bu arada golf ün plakasi = RE IS-1881 :o

firstantepli
13 Mayıs 2022, 07:53
Merhaba Arkadaslar bende yeni konu acmak istemedim. Bende Smaxlere bakiyom ana cogunda getriebe Probleme var diye okudum. Bunlarda hastalik mi var neye dikkat etmek lazim.

Suan birtane gözümde 2012 2.0 163 PS Diesel

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

MEGAbond
13 Mayıs 2022, 15:57
Merhaba Arkadaslar bende yeni konu acmak istemedim. Bende Smaxlere bakiyom ana cogunda getriebe Probleme var diye okudum. Bunlarda hastalik mi var neye dikkat etmek lazim.

Suan birtane gözümde 2012 2.0 163 PS Diesel

evet arkadasim getriebe olayi benim de gözüme takildi,,bir cok getriebe problemli Smax gördüm net te ,,,acaba dedim tecrübesi olan arkadaslar birsey yazar mi diye,,,,konuyu takipteyim.

insallah birileri birseyler yazar.

atsiz77
14 Mayıs 2022, 09:48
ustam araba tamirinden anliyorsun biraz heralde,,,

bir kac soru sorup fikrini almak isterim.

ben $u an vw golf 5 kombi otomatik 7 gang diesel 105 ps - 12.2008 model kullaniyorum.

1400 euro ya bundan 3 sene önce ruspartikel filter degisti.

2400 euro ya vw de getribe tamir edildi.

bütün querlenkeler degisti.

aku yeni

yanliz gecen sene TR de izinde motor gitti,,motor piston kolu blogu parcalayip disari cikti. cikma motor attirdim TR de.(krank mili yenilendi cikma motorun)

almanyaya geldikten sonra araba ilk calistiginda beyaz duman atiyor,,isindiktan sonra duman gidiyor, ve sanki araba 3 piston calisiyormus gibi calisiyor,,yani motor unruhig calisiyor ve cok az yag eksiltiyor.

bir tamirci arkadas,,,enjektörleri söküp boscha ölctürmek lazim diyor,,belki biri düzgün diesel püskürtmüyor olabilir diyor. (söküp takilmasi ve prüfüng icin 250 civari diyor 4 enjektör icin)

veyahutta pistonlarin yag sekmanlari yani contalari asinmis kaciyor olabilir diyor,,birde kopf dichtung ta gitmis olabilir diyor.

senin tahminini veyahutta fikrini ögrenmek isterim.

bozulan motor 298.000 deydi,,,cikma motorun kac binde oldugunu bilmiyoruz.

bu arada golf ün plakasi = RE IS-1881 :o

Bana kalırsa bu hatayı bulmak biraz şans işi tam kaplı kutu, belki motorblokları tam düzgün değildir ve motora hafif su kaçırıyor olabilir. Bana kalsa fazla masraf yapma sat gitsin arabayı, keşke motoru Türkiye’de yaptırmasaydın çünkü arabanın büyük önemli kısımları değişmiş… sağlam motor ile seni bir kaç sene daha götürdü rahat bence…

Arkadaşlar getriebe olayını bilmiyorum, 2-Massenschwungrad daha fazla problemli gibi duruyor.

Benim araba 245.000km 154.000km su pompası bozuldu ve bu yüzden kayış koptu tamiri 3500€ yakın para tuttu.

Şimdi enjektör hala hafif kaçırıyor tam hatayı bulamadım , ve su pompasından tekrar sesler gelmeye başladı.

Arabayı bugün İnşâAllah 3.000€ satıyorum satıcı sözleşme falan istemiyor.

MEGAbond
14 Mayıs 2022, 17:16
Bana kalırsa bu hatayı bulmak biraz şans işi tam kaplı kutu, belki motorblokları tam düzgün değildir ve motora hafif su kaçırıyor olabilir. Bana kalsa fazla masraf yapma sat gitsin arabayı, keşke motoru Türkiye’de yaptırmasaydın çünkü arabanın büyük önemli kısımları değişmiş… sağlam motor ile seni bir kaç sene daha götürdü rahat bence…

Arkadaşlar getriebe olayını bilmiyorum, 2-Massenschwungrad daha fazla problemli gibi duruyor.

Benim araba 245.000km 154.000km su pompası bozuldu ve bu yüzden kayış koptu tamiri 3500€ yakın para tuttu.

Şimdi enjektör hala hafif kaçırıyor tam hatayı bulamadım , ve su pompasından tekrar sesler gelmeye başladı.

Arabayı bugün İnşâAllah 3.000€ satıyorum satıcı sözleşme falan istemiyor.

ilk mesajda yazmayi unutmusum,,cikma motorun zähnrihmen i ve su pompasini yeni taktirdim,,krank milini degistirtdigimi yazmistim.

yani senin anliyacagin gelen cikma motorun bayagi bir seyleri yenilenmis oldu,,sözde

ustam araba bir gram su eksiltmiyor.

TR de keske yaptirmasaydin diyorsun.

ya blogu parcalanmis 298.000 deki motorumu rektefe yaptiracaktim,,veyahutta cikma bir motor bulacaktim.

benimde zamanim dar oldugu icin vede cikma motor isi daha hesapli oldugu icin,(750 euro) öyle yapmak zorunda kaldim.

yani benim motor ölmüstü,,,cuma günü dönü$e gececektim almanyaya dogru,,persembe günü memlekette bursa da araba benden bu kadar dedi.

cikma motoru zor buldum,,ankaradan geldi,,,,hatta ilk gelen motoru yanlis yollamislar,,oysaki motor kodunu verdigimiz halde yanlis yolladilar,,,baska motor gelesiye kadar 2-3 gün gecti,,,hatta hafta sonu pazar günü motoru getirtebildik.cikma motor takilip islemler bittikten sonra yola cikabildim,,

bir hafta i$e gec kaldim.

arabani satacagini yazmissin,,,simdi den hayirlisi neyse o olsun ustam,,i$in gücün rast gitsin.

daha kafama göre bir tane Smax bulamadim.adam 180.000 deki arabaya 10.000 euro istiyor yaa

atsiz77
24 Mayıs 2022, 18:32
Arabayı exportculara sattım bozuk halde, 2500€ son günde probefahrt yaparken turbo cekememezlikte yapmaya başladı.
Bende böyle bozuk olarak sattım, araba sağlam olsaydı rahat 3500/4000€ giderdi.

Arkadaşlar aranızda belki Smax alacaklar için lazım olur, Smax için özel Menüler.
Benim telefonda kayıtlıydı şimdi silmeden önce buraya ekleyim dedim.

Aus S-Max Wiki - Geheime Codes

Softwareversion der Motorsteuerung auslesen
Zündschlüssel auf die zweite Stufe drehen, den "OK-Knopf" für den Bordcomputer im Lenkrad lange drücken, dann läuft ein komplettes Testprogramm durch, alle Instrumente und Zeiger werden bewegt, nichterschrecken!
Mit "OK" dann die einzelnen Anzeigen durchgehen.

Klimaanlage
Software-Version der Klimaanlage auslesen: OFF & Taste für Fußraum gleichzeitig drücken, dann relativ schnell auf A/C drücken
Auslesen Fehlercodes: OFF & Fußraum, dann Mitteldüsen drücken
Selbstest Klimaanlage und Ausgabe Fehlercodes: OFF & Fußraum, dann AUTO drücken
Zum Beenden jeweils eine beliebige Taste drücken.

Zentralverriegelung
Umprogrammierung von Doppelt- zur Einfachöffnung
1. Das Auto mit der Fernbedienung öffnen (2 x hintereinander drücken)
2. Erst den Knopf "öffnen" und dann "Schließen" gleichzeitig auf der Fernbedienung drücken und gedrückt halten, bis nach ca. 5 Sekunden der Blinker kurz aufflackert.
Rückgängig machen, das gleiche Procedere, wobei jedoch Punkt 1 (Auto öffnen) mit einem Druck funktioniert!

Reset der Serviceanzeige
Es muss gleichzeitig das Bremspedal und das Gaspedal durchtreten und gehalten werden. Danach die Zündung einschalten. Nach ca. 15 Sekunden kommt dann die Bestätigung im Instrument: Oil Reset oder Service Reset.

Piepen vom Sicherheitsgurt
Türen vom SMax zu, Zündung ein, Fahrergurt 9 mal hintereinander schließen und öffnen, Gurtkontrolle leuchtet und verlischt fertig. Um die Pieperei wieder herzustellen einfach das selbe nochmal.

Händlermenü beim DVD Navi NX
wenn ihr beim DVD Navi NX (Blaupunkt) die NAV und MENU Taste gemeinsam drückt, bekommt ihr ein Händlermenü. Dort gibt's folgende Funktionen:
- Navi DVD auswerfen (nach PIN Eingabe, bitte vorher aber unbedingt die Abdeckung abmachen
- Radioeinstellungen (z.B. auch 0.05 MHz Auswahl, d.h. 101.15 anstatt nur 101.1 MHz)
- GPS Info (ähnlich wie die INFO Taste, nur bleibt die Anzeige stehen)
- Ereignisprotokoll (das wäre mal nett zu vergleichen, bei mir stehen da einige interessante Infos drin)

Engineer Menü beim DVD Navi NX
wenn ihr beim DVD Navi NX (Blaupunkt) die CD/AUX, CLIMATE und HOME Taste gemeinsam drückt, bekommt ihr ein weiteres geheimes Menü. Dort gibt's folgende Funktionen: FOLGT !

Service Menü Blaupunkt NAVI FX
Durch gleichzeitiges drücken der Taste "NAV" + "SET" kommt man ins Service Menü.

Setup-Menü beim "alten" Denso DVD Touchscreen Navi (bis 05/2007)

Batterie/Spannungswächter resetten
Zündung auf Pos 2
Drehlichter für die Lampe auf ein (nicht auf Lichtautomatik)
5 mal die Nebelschlussleuchte (hinten) an und ausschalten
3 mal die 4 Winker an und wieder ausschalten
Dann erscheint kurz das Batteriesymbol 8Rot) und der Spannungswächter ist resettet
Das kann den Leuten helfen die manchmal die Medung der niedrigen Spannung bekommen, aber auch wenn die Batterie mal ganz tief entladen war und dann wieder geladen wird

Rammstein
24 Mayıs 2022, 20:20
evet arkadasim getriebe olayi benim de gözüme takildi,,bir cok getriebe problemli Smax gördüm net te ,,,acaba dedim tecrübesi olan arkadaslar birsey yazar mi diye,,,,konuyu takipteyim.

insallah birileri birseyler yazar.

Usta biz almanyadan getirmistik smax 2.2 vites otomatik 204ps. Yanilmiyorsam 2016-2017 modeldi. Aldiktan sonra vites kutusu problemi basladi. Belkide vardi biz sonradan fark ettik.
Sonra ford servisine goturduk. Problemi soyledik, yag falan degisiyorsa veya ne gerekse yapin dedik. 2 gun sonra hicbirsey yapmadik cunku ariza yok boyle kullanin dediler.
Zaten her zaman degil arasira problem yapiyordu. (hava sicak iken, lambada veya stopta durduktan sonra bazen kalkarken tak diye bir ses geliyor ve araba silkeleniyor).

Daha sonra sirf vites kutusu tamir yapan bu konuda uzmanlasmis bir garaja goturduk. Icini acip degismesi gereken tum parcalarini degiselim dediler. Tamam dedik. (1700 euro).
15 gun sonra aldik arabayi. Gerekeni yaptiklarini degisebilen tum elektronik parcalari degistirdiklerini ve yagini yenilediklerini soylediler. Mekanique bir sorunu yok dediler.
Aradan birkac ay gecince gene stoptan kalkarken ayni sesi yapiyor ve silkeleniyordu. Anladik ki bu hatayi sadece hava sicakken yapiyor Sonucta ne yaptiysak problem bitmedi, ama azaldi.
Arkadas hala o sekilde arabaya biniyor. Hicbirsey de olmadi. Tavsiyem ford vites automatique alma.

MEGAbond
10 Haziran 2022, 03:00
son yazilanlari yeni fark ettim,,,Bilgiler icin cok tsklerok78rcp

@atsiz77
@Rammstein

ustalarim.

kendi arabami tamir ettirmeye karar verdim,,,,bakalim istedigim sonucu alabilecekmiyim.

pazartesi sözlestik,,,tamire baslicaz bakalim.

sonuclari paylasmak, insallah nasip kismet olur ?

Yigido
22 Haziran 2022, 23:08
Gecen hafta smax ile kötü bir tecrübemiz oldu. Arkadas 2018 smax diesel otomatik aldi. 85000km deydi. Bosch servisine götürdük ve tamirci birseylerden süphelenip baya kurcaladi.
Bilgisayarda arabanin getriebesi 225000 de gözüküyor. Daha sonra kendisi forda götürdü orda da aynisi cikti. Almanya da da ilk defa böyle birsey gördük

Galaxy3764
03 Aralık 2022, 20:46
Arkadaşlar bende 2008 model smax diesel var ona Ford etisden girip baktım. Rückrufaktion var Airbag ler için ücretsiz değiştiriyorlarmış. Haberiniz olsun.

Gesendet von meinem SM-A528B mit Tapatalk

firstantepli
04 Aralık 2022, 08:13
Nasil baktin? OrayA kayit mi olmak gerekli?

Galaxy3764
04 Aralık 2022, 10:08
Nasil baktin? OrayA kayit mi olmak gerekli?

Gesendet von iPhone mit TapatalkBenim kardeşimin kayıt bilgileri ile giriş yapıp girdim. Arabanın şase numarası ile bakılıyor.

Gesendet von meinem SM-A528B mit Tapatalk

atsiz77
04 Aralık 2022, 12:18
arkadaşlar Ford etis kendinizde kayıt olabilirsiniz ücretsiz, bende ford arabam olduğunda oraya kayıt olmuştum

izmirefesli
04 Aralık 2022, 19:24
Bende 2010 model Facelift titanyum S-Max 163 PS normal Getriebe var 5 kişilik yaklaşık 6 yılı geçti kaç kez izin yaptım sadece yağ ve filtreleri değişti birde Türkiye de ufak bir kaza yaptık duran arabaya içkili lale nin biri gelip vurdu o masrafda bize kaçtı kısaca sorunsuz bir araç bu güne kadar hiç problem yaşatmadı sağolsun fakat şimdi Mercedes Viano mu alsam diye düşünüyorum Aile biraz büyüdü bakalım nasip

hOrOz
04 Aralık 2022, 19:49
arkadaşlar Ford etis kendinizde kayıt olabilirsiniz ücretsiz, bende ford arabam olduğunda oraya kayıt olmuştum

Ben bu Ford Etis bir türlü giremiyorum..tam adres nedir?

Sadece Händler girişi var

atsiz77
04 Aralık 2022, 20:27
Ben bu Ford Etis bir türlü giremiyorum..tam adres nedir?

Sadece Händler girişi var

Adres buraya.

https://www.etis.ford.com/home/loginForm.do

Händler girişi ile bağlanırsın zaten pek sorgulama yok.

Şirket ismi sorarlarsa Horoz Automobile yazarsın [emoji23]

samsunlu
26 Kasım 2023, 18:56
yeni konu acmak istemedim, benim araba su anda 235binde, ben 170binde iken zahriemeni+wasserpumpuyu degistirmisdim. Bir daha degistirmem lazimmi?.

Birbey 3.1
26 Kasım 2023, 20:08
Arabanda küf pas falan yoksa yaptır yaptır bin arabana.

2005 Modell mercedesim var. 8 yaşındaki mercedes 15.000 - 20000 istiyorlar. Sonra onada para yamayacaksın.

Son bir yılda arabama yaptığım masraflar:

8 yeni lastik
Arka federle yeni
Ön amoetiserler yeni
Lichtmaschine ve Anlasser
Motorsteuergerät tamir oldu.
Differenzdrucksensor değişti.
Eksoz değişti.
Arabanın bagajında küf vardı. Oraya Blech kesilip kaynak edilip boyandı.
Wasserpumpe değişti.
Motorun iki yerinde undicht contalar vardı onlar değişti.

Belki 2000 - 2500 Euro masraf ettim. Ama düzgün bir arabaya 30000 vermekdense daha iyi.

hOrOz
26 Kasım 2023, 20:23
yeni konu acmak istemedim, benim araba su anda 235binde, ben 170binde iken zahriemeni+wasserpumpuyu degistirmisdim. Bir daha degistirmem lazimmi?.

Ford 2005 modele kadar her 250 bin 2006 dan sonraki modellerde 200bin km de veya 10 senede bir değişmesi gerek diyor

Birbey 3.1
26 Kasım 2023, 20:39
İyimiş. 200.000 km. Kim öle kim kala misali.