PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vefat eden kayin babama ( varislere ) Finanzamt Steuer

satraca
06 Ekim 2023, 18:16
Selamun aleykum dostlar
Kayin babam 2022 Mart ayinda Türkiyede vefat etti.
Kendisi 1996 yilindan beri Türkiyede yasiyordu. ( Almanyadan Emekli )
Emeklilik maasi zannedersem 970 € civarindaydi
+ 55 € Betriebsrente.

Son 4-5 ay Firmanin zor durumda olmasindan dolayi Betriebsrente ödenmiyordu.
Mahkeme tarafindan bize bir yazi geldi ve daha sonra sigorta tarafindan karsilanacagini belirttiler.

Kayin babamin mirascisi ( Varis ) olarak 4 kizi var.
Biri (benim esim burada ) digerleri Türkiyede yasiyor.

Gecenlerde Finanzamt dan mektup geldi. Vefat edenin varisi olarak kabul ediyormusunuz diye. Bizde
kalan Betriebsrente zannederek evet dedik. Ablalari esime imza atarak esimi görevlendirdiler.

Bugün mektup geldi.
2020 Einkommenssteuerbescheid. yillik geliri 12452 €
Steuer ( Vergi ) 531,00 € ödenmesi gerekiyor

2021 Einkommenssteuerbescheid. yillik geliri 12664 €
Steuer ( Vergi ) 542,00 € ödenmesi gerekiyor

Benim Steuerberater suan izinde
Siz veya bu isten anlayan ne diyor bu ise?

cevaplariniz icin simdiden tesekkürler

atsiz77
06 Ekim 2023, 18:25
Vergi dairesinden gelen mektubun içeriğini tam bilmediğimiz için, büyük ihtimal sizlere varisliği kabul edip etmediklerini sordular sizde evet deyince arkasından size rahmetlinin devlete olan borcunu göndermişler.

murat39
06 Ekim 2023, 18:43
Basiniz sag olsun.

Bu konu Bord da islenmisti.Bord da arastir detayli bilgilere sahip olacaksin.

Durum söyle.
Ikametgahi Türkiye de olan birisi, Almanya dan emeklilik gelir i olan birisi senede 10.000 € yu gectiginde vergiye tabi.Gönderdigi ilk € dan itibaren hesap edip vergi aliyor. (Almanya da yasasa evli sift 16.000 € freibetrag Türkiye ikametinde kalkiyor) Bu Almanya nin vergisi Türkiye beni ilgilendirmez diyor, emeklilisnden vergi almiyorsa onun problemi.
Babami n adresini bulmuslar birkac yerde Türkiye de ikameti vardi, gönderilen mektubu biliyorum.arastirmam icin bana gönderildi. Türkiye deki aldigi emeklilik ayligini ne hepsini yazmislar.Türkiye emekliligi beni ilgilendirmez.Benim gönderdigim paranin vergisini aliyorum diyor. Finanzamt vergi borc kisinin üzerine zimnetli bir borc, emeklilik ayligindan keser varislerden miras olayindan geri kalan varislerden yine alir.)3 sene 5 sene zaman harcasa da yine alir.Finanzamt la ugrasamazsiniz.

Benim Almanya dan gönderdigim paraya 10.000 € gectigi icin vergi alirim diyor.Bu size 2020-2021 gelmis daha 2022 ve 2023 gelecektir.Einzugsermächtigung ne vermeyin.
Bu miktarlari ödeyin.Ödemezseniz geride kalan ese giden emeklilik ayligindan keser yine alirlar.Finanzamt la ugrasamazsin devlet.

Babam emekli ikametgah Türkiye de 3 sene sonra gelip Neu Brandenburg Finanzamt i sorumlu babami Türkiye de ikametgahini buluyor ve Hesabini yapmis, öde bakalim diyor.
3 ayda senede 4 defa Finanzamt vermis olduklari kontoya göndereceksin.Ben arastirdim.Lohnsteuercim evet böyle bir durum var.Ödemen gerekir dedi.

Almanya da ikametgah olsa bu da senenin 6 ayindan fazla ikameti Almanya da yasamasi gerekir.O zaman Evliler ne 16.000 € kadar steuer frei betrag ne iniyor, vergi kesilmiyor.
Bu olay yukarda yazdigim Türkiye ikameti ve senelik gelir 10.000 € 1€ gecse bu duruma vergiye tabi oluyorsun.

Bu durum esasinda Mahkemeye verilmesi gereken konum calisirken zaten vergisi ödenilen para, tekrardan harac gibi soygunculuk.Devlet kasasini doldurmak icin gözünü dikmis kabadayi ca soyuyor.
Bu durum cogu emeklinin ensesinde olan bir konu.6 aydan fazla süreyi Türkiye de gecirenler de basina gelecek.Istedigi kadar Ikameti Türkiye de degil desin.Ikametim Almanya da desin.
Ikamet senin gümrükden giris cikis da 6 aydan fazla kaldigin yer ikametin orasi.Otomatik kanumlar la sabit bir durum.(kisi kendini abmelden yapmamis sa yapmayabilir ama 6 aydan 1 gün nerede kaliyorsa ikameti otamatik olarak orasi gümrük kayitlarindan cikarip mektuplari göndermeye baslarlarsa sasmayin. Geriye dönük borclari istiyorlar.)
Bunu incelediklerinde Finanz amt yavas yavas yukarda basiniza gelen cogunun basina gelecek.
Türkler senelerce yememis icmemis Alman ekonomisine calismis simdi ise para kaynagi.Almanya ya.

Yukardaki mektubu kabul etmeseydiniz, Es yasiyorsa emeklilik maasi giden biri varsa ona dönecekti.
Sonra varisleri.. Almanya da hesap konto..Emlak.... bulamazsa.
Yine sizin üzerinize varslere mektup vefat edenin mal varligi.sorgulayacak.Siz ise mecbur gelen mektuba cavap vermeniz gerekecek.Karsinizda Finanzamt siz de burada yasiyorsunuz.
Bir tek mirasi da evlatligi da red ettim belgesi varsa babam beni evlatlikdan red etti, belgeler burada bor cu da red ediyorum diyebilirdiniz.Bu da nadir olan bir durum.

Bord da Islenilen bir tanesini hemen buldum youtub videolar da eklemistim bu konu hakkinda, asagida bir bakin.
https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?96658-Almanya-emeklilikten-vergi-kesiyor

https://www.youtube.com/watch?v=jIZgFS2mTW8
https://www.youtube.com/watch?v=T_fB6Zt2jpQ

Ben babam yasli rahat birakin su kontodan babam icin hesap ettiginiz parayi cekin (diye evrak takibini evlat olarak ben ilgileniyorum) Einzugserächtigung verdim.
Dikkat edilmesi gereken , Allah gecinden versin bu durum la bazi arkadaslar da karsilasirsa ölüm durumunda Einzugsermächtigung hemen geri cekilmesi gerekir.

Yoksa ödenen paralar geri almaniz ugrastirir.

Sunu gördüm ki gizli sakli diye birsey artik yok,Almanya istediginde her türlü bilgiye sahip.Almanya Türkiye arasinda bilgi paylasimi var.
Bilgisayarda dügmeye basiyor sorguluyor, karsidan cevap hazir geliyor.

Türkiye de bankada islerim vardi.Müsteri temsilcisi ekrani bana cevirdi, benim TC kimlik numarama girince benim bütün ikametlerim bankanin önündey di.
Bakin sizin 3 ikametinizin biri Almanya gözüyküyor bilgiler otomatikman bankanin merkezine oradan da Almanya ya aktariliyor demisti.

Nüfusa gidip ikametimi Türkiye ye alayim diye kurnazliga ne gitmeyin, O zaman da hic farkinda olmadan otomatik olarak saglik sigortasina tabi olursunuz.Ruhunuz bile duymaz borc üstüne borc faiziyle birikir.(Veya konsoloslukda islem yaptiginizda tekrar Yurtdisi adres sisteme girer.Saglik sigortasi borcu devam calisir.)
E devletten saglik sigortasi borcu veya 4B kapsaminda ne borc sorgulamasi yapmakda fayda vardir.Türkiyede bir islem yaptirisiniz, memurun yanlis bir dügmesi size bu borc olayiyla karsilastirir.Siz takip etmezseniz farkinda olmazsiniz.Bütün bunlari sildirmek se ugras.Belediyeden Almanya da yasadiginiza dair ikamet, tercümesi. Türkiye de SGK dilekce.. LVA verlauf. belgeler. ugrastiriyor.

Umarim bu bilgiler arkadaslari aydinlatir.