PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'den cikislarda nedenini bilmedigimiz Trafik cezasi ödemesi

Nazarnet
07 Eylül 2023, 17:13
Merhabalar.
Yillardir Türkiye'ye aracla gidiyorum ama son 2 yildir cikislarda sebebini söylemeden plakaniza ait trafik cezasi var deniliyor ve ceza ödüyorum. Gecen sene bazi kontrol giselerinde ceza ödeniyordu bu sene galiba her kontrol noktasina pos cihazi konulmus gördügüm kadariyla cogu insandan ceza aliyorlar. Bu sene ben dahil farkli bölgelere giden akrabalarimda cikislarda ceza ödemis. Herhangi bir polis kontrolünde ceza yemedim aklima tek gelen "Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi" geliyor bunu nerede nasil ihlal etmis oldugumu nasil ögrenebiliriz? Türkiye'ye vardiktan 1 hafta sonra sohbetimiz olan trafik polisine plaka sorgulatiyorum ceza gözükmüyor. Galiba dönüs yaparken bir yerde kameralara takiliyorum. Bu arada 110'luk yolda tempomati 118'e ayarlayarak gidiyorum acaba tolerans olayi ortalama hiz hesaplamada gecerli olmuyor mu? Ayrica cezayi ödediğim memur bana itiraz edin milleti geldigine pisman ediyorlar dedi cezayi ödedikten sonra itiraz edebilecegimiz bir imkanimiz var mi?

Emo1980
07 Eylül 2023, 17:53
Parayı ödedikten sonra itiraz etsen ne fayda? Ben bu sene Hamzabeyli‘den geri dönüş yaptım. Önümde 5 araba vardı ve 45 dakika bekledim. Bana sıra geldi ve 3 dakikada işlemler bitti. Önündekilerin hepsi ceza ödedikleri için uzun sürdü. Şanslıyım. Türkiye’de 4000km yapmama rağmen hiç bir yerde yakalanmamisim.

Nazarnet
07 Eylül 2023, 18:29
Cezayi ödedim itiraz edip parayi geri almak degil amacim neden ne zaman nerede sorularimin cevabini alabilecegim bir sonuc ariyorum. Gecen sene 300 küsür bu sene 1300 küsürlü cezalar ödedim. Bende Hamzabeyliden cikis yaptim ben dahil önümdeki araclarin kartla ceza ödedigini gördüm. Bu da yetmez gibi beni geri döndürüp X-Ray'e sokturdu 1 saatte orada kaybettim. Sizin adiniza sevindim bir sikinti yasamadan cikis yapmissiniz.

neco54
07 Eylül 2023, 18:56
Tc,niz varsa e-Devleten takip edebilirsiniz

Nazarnet
07 Eylül 2023, 19:08
Tc,niz varsa e-Devleten takip edebilirsiniz

e-Devletten bakmaya calistim ama bir sonuca ulasamadim galiba Türk plakali araclarin cezalarini görebiliyoruz. Vergi dairesinin sayfasindan yabanci plaka arac ödemelerinden sansimi denedim ceza ödendigi icin mi bilmiyorum ceza göremedim.

Musti
07 Eylül 2023, 19:18
bende bu sene hic ceza yemedim Otobanda hizli gitim halde

Nazarnet
07 Eylül 2023, 19:26
bende bu sene hic ceza yemedim Otobanda hizli gitim halde

Benim tahminim bölünmüs yol olarak belirtilen güzergahlarda bir hiz tespit uygulamasina denk geliyoruz.

antika
07 Eylül 2023, 19:41
arkadaslar mesafe kontrolleri bagzi yerler bizim bilmediigmi hiz kontrolu her yerde var genelde plakaya geliyor ceza bizlerin haberi bile olmadan ne yaziyorsa uymak dikkat etmek lazim otomatik geldigi icin iztiraz etsenizde hakli cikma sansiniz yok kamera kayitli hep deneme isteyen ayni yurt disindaki gibi masraflari kabul eder itiraz hakkini kullanir isterseniz deneyin yabanci plaka oldugu icinde adresinize resim veya aciklama gönderilmiyor bilginize ama E devletten tam bakin nerde nasil ceza yediignize saniyom orda aydinlatici bilgi var ya kendinizden eminseniz cimere yazin size detayli aciklma gönderirler uzun sürsede suan aklima gelen tavsiyem bu yönde

Emo1980
07 Eylül 2023, 20:14
E-devletten göremezsin. Araç turkiyede kagitli olmadigi için

Mezarci59
07 Eylül 2023, 20:57
Devlete Para lazim bence 230 TL cezan var dedi güldüm. cünki 230 tl ne cazasi ? hele 2023 yilinda önceden kalmistir dedi. Olamaz gecen yil gelmedim araba ile dedim öyle olsa bile 230 simdi olmustu en az 1000 TL. Cok garip ama verdik parayi. Önümdeki araba iki ayri ceza ödedi 1300 bir defa 2300 bir defa Kendime sükür ettim 230 tl diye. :))

Haziran
07 Eylül 2023, 22:00
Gecen yil Türkiyeden cikarken banada Trafik cezasi cikardilar.
Bende cok sasirdim.
Burdur - Bucak yakinlarinda Radara girmisim.
Ve plakaya yazilan ceza varmi diye nette defalarca aradim, yabanci Plakalara kesilen Radar cezalarini gösteren sistem yok.

Ama gümrükte ceza cikti.
Biraz tuhaf ama ne yapalim seve seve ödedim.

Mafyan
07 Eylül 2023, 22:29
e-devlette gözükmüyor, siz gib bakacaksiniz

siegenli06
07 Eylül 2023, 22:39
Arkadaslar bu sayafada sag tarafta yaziyor yabanci plaka arac ödemeleri yazan yere girin orda hepsini gösteriyor, benim yol parasi ise karayollari ceza radar ise emminet genelmüdürlügü diye yaziyor.

https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb 48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d92 6bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7

tr-22
07 Eylül 2023, 23:09
Merhabalar.
Yillardir Türkiye'ye aracla gidiyorum ama son 2 yildir cikislarda sebebini söylemeden plakaniza ait trafik cezasi var deniliyor ve ceza ödüyorum. Gecen sene bazi kontrol giselerinde ceza ödeniyordu bu sene galiba her kontrol noktasina pos cihazi konulmus gördügüm kadariyla cogu insandan ceza aliyorlar. Bu sene ben dahil farkli bölgelere giden akrabalarimda cikislarda ceza ödemis. Herhangi bir polis kontrolünde ceza yemedim aklima tek gelen "Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi" geliyor bunu nerede nasil ihlal etmis oldugumu nasil ögrenebiliriz? Türkiye'ye vardiktan 1 hafta sonra sohbetimiz olan trafik polisine plaka sorgulatiyorum ceza gözükmüyor. Galiba dönüs yaparken bir yerde kameralara takiliyorum. Bu arada 110'luk yolda tempomati 118'e ayarlayarak gidiyorum acaba tolerans olayi ortalama hiz hesaplamada gecerli olmuyor mu? Ayrica cezayi ödediğim memur bana itiraz edin milleti geldigine pisman ediyorlar dedi cezayi ödedikten sonra itiraz edebilecegimiz bir imkanimiz var mi?

gecmis olsun,evet kesinlikle radara tutulmusun EDS olan yerlerde,cezayi ödedigin yerde gümrükte sorsaydin söylüyorlar,nerde cekilmisin, bende gecen yil cikarken ceza yatirdim,memur bayan bana söyledi,hep ayni yerde cekildigimi söyledi.

Yabanci Plakali arabalara yazilan cezalari HGS& e devlette göremiyorsun,yalniz yerli arabalari görülüyor,Hiz tolarans olayi var,belki kendin yanlis hatirliyorsundur,bir hafta önce basimdan gecti,tarafik durdurdu, 110 olan yerde 123 ile gittigimi idda etti,121 olsaymis yokmus dedigine göre,ben yinede cekilen hizimi görmek istedigimi söyledim bana inandirici gelmedi,radarda memur kamarayla oynuyordu bundan dolayi bana inandirici gelmedi,ve benle beraber TIR durdurdular buna hic bir ceza kesmeden biraktilar.
Radar tespitini görebilmem icin mahkemeye verip dava acmam gerekiyormus,kimugrasirsa.
yalniz EDS her yerde var dikkatli olmak lazim.

hOrOz
08 Eylül 2023, 08:39
Bazı arkadaşlar kendini Almanya da sanıyor hep kamera çekimlerini görmek istiyor

Bir çok ülkede mümkün değil

Geçende Hollada dan radar cezası geldi tam 6-7 ay sonra.

Hollanda da kameralar aracın arkasından çekiyor

Gelen yazıda sadece nerede çekildiği yazıyor..hızımı yazıyor

Sözde daha önce mektup göndermişlr bu sefer biraz daha üzerine koymuşlar

64€ mu nolmuş .. Eğer belirli tariha kadar ödmezsen iki katına çıkacağı yazıyordu.

Mecburen ödedik Hollanda sınırında giriş çıkış lar plaka okuma sistemi var

bauber41
08 Eylül 2023, 09:42
araba yabanci plaka? nasil bakiliyor? baktim bisey göremedim, aracimi nasi kayit edicem Edevlete? ve nereye bakmam gerekiyor, yardimci olurmusunuz?
gecen sene bende ödedim, memura sordugumda ne cezasi diye, bilmiyorum dedi, zaten stres var, yolcuyxuz bildikleri icin ugrasmiycamizi biliyorlar, itiraz et deyip gecistiriyorlar, isgüzarlik, devletin ilgilenmesi yada bizim sikayet edip durumu anlatmamiz gereken bi olay, neden ödeyelim ki bilmedigimiz bir parayi? madem borc var sölyersin verirsin kagidini öderiz geceriz, rahatsizlik verici bi durum malesef. cimere yazilsa mesela, 50 kisi yazsa sorun cözülür eminimki. ben yazicam seneye sag isem :)

tr-22
08 Eylül 2023, 09:53
araba yabanci plaka? nasil bakiliyor? baktim bisey göremedim, aracimi nasi kayit edicem Edevlete? ve nereye bakmam gerekiyor, yardimci olurmusunuz?

yabanci plakar görünmez ben yazdim konu icersinde bir kac arkadasimizda yazmistir,araba türkiyedeki trafige kayitli olanlar görebiliyor,yabancilar göremez.

Mafyan
08 Eylül 2023, 10:21
GIB bakacaksin

eren
08 Eylül 2023, 10:40
Merhabalar.

Selam Öncelikle
Ben Sana Tercübe etdigim konuda aydinlatayim

Eskiden Polisler Cevirme yapip Ceza yiyorduk ve arada gine var ama son zaman artik cevirme yapmiyorlar Cogu yerde

ve Ceza Direk Plakaya isliyor ve bu Sinirda cikarken ceza karsina cikiyor

Yabanci Plaka Sabit Radarlar bizlere kesinikle islemiyor
islemis olsa ben O kadar ceza ödiyemezdim diye Düsünüyorum
mesela bu sene Afyon da girisde Polis Radar arabasi vardi bende ordan bile bile hizli gitmisdim ama cevirme yapmadilar
1 hafta sonra internetden bakdim ceza islenmis
Bucak yolunda ve Edirnede Sabit radar lar var mesela 70 lik yol ben 110 la radari gectim onlarin hic biri ceza göremedim
HGS gelince bu Radar olmadigi icin plakaya isliyor
zaten HGS cogu yerde nakit ödüyorsun giselerde bilemm farkina vardinizmi
bu benim Yasadiklarim
o Sebebden ben Hiz Mesafesi ölcümü bizlere ya islemiyor yada öyle bir sistem yok

aynisi Sirbistan da da ayni
Sabit radar var evet ama mesafeli ölcüm yok

olmus olsaydi ben kesin yakalanirdim son 3 sene

saygilar

Haziran
08 Eylül 2023, 11:13
Ama yabanci Plakaya eger ceza kesiyorsan o arac sahibinin sorgulama yapaip cezasini ögrenebilecegi bir sistemide kurman gerek.
Yok ben yazdim cezayi eeee ne zaman TR'den cikarsan o zaman zamli öde.Bu olacak ismi?
Cezayi mektupla gönderemiyiorlar, cünkü TR'de mektup ile bildirme kültürü yok.Hic yoktan online Plaka numarasini verdigimizde cezamizi ögrenebilecegimiz bir sistem kurun.Gecen yil cok aradim nette bulamadim.Bu o kadar zormu? Varsada ben bulamadim.Eger otobanlardan kacak gecersen bunu Plaka ile sorgulayabiliyorsun ama radar cezalarini gösteren sistem yok, bildigim kadariyla.

Mafyan
08 Eylül 2023, 11:31
Ama yabanci Plakaya eger ceza kesiyorsan o arac sahibinin sorgulama yapaip cezasini ögrenebilecegi bir sistemide kurman gerek.
Yok ben yazdim cezayi eeee ne zaman TR'den cikarsan o zaman zamli öde.Bu olacak ismi?
Cezayi mektupla gönderemiyiorlar, cünkü TR'de mektup ile bildirme kültürü yok.Hic yoktan online Plaka numarasini verdigimizde cezamizi ögrenebilecegimiz bir sistem kurun.Gecen yil cok aradim nette bulamadim.Bu o kadar zormu? Varsada ben bulamadim.Eger otobanlardan kacak gecersen bunu Plaka ile sorgulayabiliyorsun ama radar cezalarini gösteren sistem yok, bildigim kadariyla.

Var ustam GIB diye bir sistem var

Haziran
08 Eylül 2023, 12:16
Var ustam GIB diye bir sistem var

ustam bahsettigin siteyi defalarca denedim yola cikacagim günden bir gün önce yine denedim.O site interaktif vergi dairesinin sitesi ama plakami ne zaman verdiysem girdiginiz plakaya ait borc bulunamadi mesaji verdi.
Ama gümrükte ceza cikti.Ordaki memura sordum Yabanci plakalara ait Radar cezalari sisteme düsmüyor dedi.

moralist
08 Eylül 2023, 12:29
Boşverin Ayakbastı parası diye kabul edin

Birbey 3.0
08 Eylül 2023, 14:27
Şu linkten bakabiliyorsunuz.

Plakayı verirken boşluksuz vereceksiniz.

Misal, M - TR 345, siz MTR345 yazacaksınız. HGS'den kaçak geçseniz bile yazıyor.

https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb 48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d92 6bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7

Türkiye'de çok radar var. Ama kurtulamak çok kolay. Blitzer.de Pro diye appi yükleyin Türkiye'de bile sabit ve sabit olmayan ama daha önce oraya radarlar konduysa söylüyor.

Bölünmüş yollarda mübarek hiç susmadı. Bağzen kameralar oluyor bölünmüş yollardada. Onu bile söylüyor.

Nazarnet
08 Eylül 2023, 16:26
e-devlette gözükmüyor, siz gib bakacaksiniz

Belirttiginiz sayfadanda baktim ceza ödendigi icin mi bilmiyorum kayitli ceza gözükmüyor. Keske bu ceza sistemini uygulamaya basladiklarinda yabanci plakalar icin ceza sorgulatabilecegimiz detayli bilgilerini görebilecegimiz bir olanak sunsalardi daha iyi olurdu.

Nazarnet
08 Eylül 2023, 17:12
gecmis olsun,evet kesinlikle radara tutulmusun EDS olan yerlerde,cezayi ödedigin yerde gümrükte sorsaydin söylüyorlar,nerde cekilmisin, bende gecen yil cikarken ceza yatirdim,memur bayan bana söyledi,hep ayni yerde cekildigimi söyledi.

Yabanci Plakali arabalara yazilan cezalari HGS& e devlette göremiyorsun,yalniz yerli arabalari görülüyor,Hiz tolarans olayi var,belki kendin yanlis hatirliyorsundur,bir hafta önce basimdan gecti,tarafik durdurdu, 110 olan yerde 123 ile gittigimi idda etti,121 olsaymis yokmus dedigine göre,ben yinede cekilen hizimi görmek istedigimi söyledim bana inandirici gelmedi,radarda memur kamarayla oynuyordu bundan dolayi bana inandirici gelmedi,ve benle beraber TIR durdurdular buna hic bir ceza kesmeden biraktilar.
Radar tespitini görebilmem icin mahkemeye verip dava acmam gerekiyormus,kimugrasirsa.
yalniz EDS her yerde var dikkatli olmak lazim.

Sagolun. Cezayi ödedigim memura sordum detayli bilgi veremiyor sadece bana verdigi ödeme fisinde Yildizeli-Akdagmadeni yaziyor tamam ben bu güzergahtan gidis dönüs yaptim. Yalniz tek bir ceza var iki tane farkli illere bagli ilce ismi yaziyor buda aklima bu güzergahlar arasi ortalama hiz asimindan kaynaklandigini düsündürüyor.

Hiz asimi konusunda eminim bölünmüs yollarda hiz sabitleyiciyi 118 yapip devam ediyorum yani tek düsüncem bölünmüs yollarda bazen sehir girisleri oluyor hiz siniri bölgesi 50 yaziyor az ilerisinde baska tabelada 70 yaziyor bende 75'le gidiyorum acaba oradan mi ceza geliyor her ihtimali düsünüyorum. Ceza yedigim icin mahkemeye falan itiraz etmeyi düsünmüyorum sadece neden ceza yedigimi detayli ögrensem bir yerde bilmeden hiz ihlali yapiyorsam daha dikkatli olup hiz kuralina uyarim ama böyle ülkeden cikarken detayli bir bilgi sunulmadan cezayi ödemeden cikamazsin denilmesi tuhafima gidiyor.

Nazarnet
08 Eylül 2023, 17:20

Söylediklerinize katiliyorum galiba böyle devam ederse nedenini bilmedigimiz cezalari her yil ödeyecegiz.

webci
08 Eylül 2023, 18:00
Arkadaslar bu uygulama uzun zaman var..
Ben 2018 de gittigimde bile yabanci plakalar sorgulaniyordu,,
Problem nerde anlamadim..
Sen arabayi gumrukte belirtiyorsun ve izin donusune kadar senin araban tr de kayitli..
Sayet dedayli bilgi ye ulasamiyorsaniz arayin karayollarini size radar sistemine nasil girilir anlatsinlar..

Nazarnet
08 Eylül 2023, 18:03
Şu linkten bakabiliyorsunuz.

Plakayı verirken boşluksuz vereceksiniz.

Misal, M - TR 345, siz MTR345 yazacaksınız. HGS'den kaçak geçseniz bile yazıyor.

Türkiye'de çok radar var. Ama kurtulamak çok kolay. Blitzer.de Pro diye appi yükleyin Türkiye'de bile sabit ve sabit olmayan ama daha önce oraya radarlar konduysa söylüyor.

Bölünmüş yollarda mübarek hiç susmadı. Bağzen kameralar oluyor bölünmüş yollardada. Onu bile söylüyor.

Paylasmis oldugunuz linkten daha öncede plaka sorgulamasi yapmama ragmen kayitli bir ceza bulunamiyor uyarisi aliyorum.

Bahsettiginiz bu uygulamayi radarlardan kurtulmak icin degilde güzergah üzerinde kac km/h ile gitmemiz gerektigini görebiliyormuyuz yoksa sadece radarlari mi söylüyor? En azindan nerede ne kadar hizla gitmemiz gerektigini bilebiliriz.

webci
08 Eylül 2023, 18:12
Paylasmis oldugunuz linkten daha öncede plaka sorgulamasi yapmama ragmen kayitli bir ceza bulunamiyor uyarisi aliyorum.

Bahsettiginiz bu uygulamayi radarlardan kurtulmak icin degilde güzergah üzerinde kac km/h ile gitmemiz gerektigini görebiliyormuyuz yoksa sadece radarlari mi söylüyor? En azindan nerede ne kadar hizla gitmemiz gerektigini bilebiliriz.

Yabancilar icin vergi kimlik numarasindan sorgula..
Sms yoluylada ayrintili bilgi gonderiliyormus .
Yada bir ay icinde mektupla adrese gonderiliyor..
Tabi siz ikametgah adresi tr al almanya al ,birinci adres ikinci adres gibi isler yaparsaniz birsey gelmez..
Ayrica turk devilseniz gorunmez..mesela alaman..arabayi gumrukte nasil kaydettiniz o sekil..

Nazarnet
08 Eylül 2023, 18:53
Yabancilar icin vergi kimlik numarasindan sorgula..
Sms yoluylada ayrintili bilgi gonderiliyormus .
Yada bir ay icinde mektupla adrese gonderiliyor..
Tabi siz ikametgah adresi tr al almanya al ,birinci adres ikinci adres gibi isler yaparsaniz birsey gelmez..
Ayrica turk devilseniz gorunmez..mesela alaman..arabayi gumrukte nasil kaydettiniz o sekil..

Ben Türk vatandasiyim ve ülkeye girerken arac benim pasaportum üzerine kayit edildi. Simdi sorgulama yaparken yabancilar icin vergi kimlik numarasindan mi sorgulama yapacagim? Ayrica benim ikametgah adresim Almanya kayitli Türkiye'de ikinci ikametgah adresi belirtmedim.

webci
08 Eylül 2023, 19:03
Ben Türk vatandasiyim ve ülkeye girerken arac benim pasaportum üzerine kayit edildi. Simdi sorgulama yaparken yabancilar icin vergi kimlik numarasindan mi sorgulama yapacagim? Ayrica benim ikametgah adresim Almanya kayitli Türkiye'de ikinci ikametgah adresi belirtmedim.

Turksun ama plaka yabanci..
Ayrica ikametgah adresi tr 0 yani sifir...
Yukarda sadece turk vatandaslarinda gorunur yazdik biraz yanlis oldu..araba yabanci ulkede...
Yani sistem olarak boyle calisiyor lakin biz turkler alamanlar gibi yeni icadlarda bulunuyoruz ama sistem ya calismiyor yada turk kafasi gec calisiyor..sisteme cezalar bazen gec giriyor..
Tr ye girerken kayit altina alinan bir yabanci plaka nasil oluyorda sistemde gorunmuyor..
Yada siz bir gurbetci olarak almanyada veya eu da cezalarinizi odeyebiliyorsinuzda nasil oluyorda kendi ulkenizde odeyemiyorsunuz..
Arabaniz yabanci katagoride siz turk olarak tc kimlik no uzerinden sorguluyorsunuz..

webci
08 Eylül 2023, 19:22

Onu bilmen icin en basitinden speedcam uygulamasi calistir..
Mobiller cakar ama festler bilinenilir..
Sana kim soyleyecek orada 50 km git diye..
Avrupa ve tr guzergahinda ne kadar fest veya arasira kontrol edilen mobil stationlar varsa öter..
Yukardaki linke trafik borcu olan baksin..

Haziran
08 Eylül 2023, 20:28
Arkadaslar gümrükteki memur bana o verdiginiz Internet adreslerine ve e-devlete Radar cezalari düsmüyor.

Samsunlukurt
09 Eylül 2023, 07:30
Selamun Aleykum,
bende bu sene Kapikuleden Cikisda 37,50 Tl ceza ödedim ..... Memura sordum neyin nesi bu bilmiorum dedi sirf ödemeden cikamassiniz dedi bana hayret 37tlik cezami var Türkiyede

batum
09 Eylül 2023, 09:24
Beyler
Cezalar e devletten değil
Interaktiv vergi dairesi uygulamasından takip edin
Yediğiniz ceza bir iki günde orda görünüyor

Beni gecen sene Samsun çarşambada şehir içinde 120 km/h ile mobil radara girdim e devlette hiç görünmedi

Şu an tr deyim

Türkiyede dıkjat edeceğiiniz noktalar

Ortalama hız tespiti yapılan yerler
Emniyet şeridini kullanmayın
Otobanlarda ortada TERS yönde duran arablara dikkat edin
Onlar mobile Blitzer
Bir kaç km sonra durdurup cezayı yazıyorlar

He bana gelince
Motorsikletle EDS Radar emniyet şeridi filan takmıyorum
Otobanda 200 km/h asagııda gitmiyorum

Sadece üstte belirttiğim gibi yolda ters duran arabalara dikkat ediyorum

Son 4 sene iüstte yazdığım Samsun’da ters duran mobil arabadaki radara yakalandım

Onuda o zamanlar bilmiyordum

Haziran
09 Eylül 2023, 09:24
Bu kadar insana Gümrük kapisinda Radar cezaniz var diye ceza ödetilmesi tesadüf olamaz.Bence bu isin icinde bir is var.
Ama neyse artik ayak basti parasi olarak görecegiz.
Birde bu cezayi ödemek istediginde kredi karti ve Banka karti ile ödeyemiyorsun o an.
Peş para ile ödeyeceksin, eger kart ile ödeyeceksen seni başta bir Gişe var oraya yönlendiriyor memur.Yani arabayi park edeceksin, ineceksin ilk siradaki gişeye gideceksin orda ödeyip ödenmistir makbuzunu alip tekrar sana islem yapan memura getireceksin.Işlemi bitireceksin.Yani buda orda insani cok strese sokuyor.

moralist
09 Eylül 2023, 09:51
Bu iş bir garip yeni bir Para musluğu sanki

Nazarnet
09 Eylül 2023, 18:11
Turksun ama plaka yabanci..
Ayrica ikametgah adresi tr 0 yani sifir...
Yukarda sadece turk vatandaslarinda gorunur yazdik biraz yanlis oldu..araba yabanci ulkede...
Yani sistem olarak boyle calisiyor lakin biz turkler alamanlar gibi yeni icadlarda bulunuyoruz ama sistem ya calismiyor yada turk kafasi gec calisiyor..sisteme cezalar bazen gec giriyor..
Tr ye girerken kayit altina alinan bir yabanci plaka nasil oluyorda sistemde gorunmuyor..
Yada siz bir gurbetci olarak almanyada veya eu da cezalarinizi odeyebiliyorsinuzda nasil oluyorda kendi ulkenizde odeyemiyorsunuz..
Arabaniz yabanci katagoride siz turk olarak tc kimlik no uzerinden sorguluyorsunuz..

Bugün belirtmis oldugunuz (yabancılar için potansiyel vergi kimlik numarası ) seceneginden bilgilerimi dogru olarak girdigim halde bir sonuc alamadim.

Karsima cikan mesajda "Kimlik ve pasaport bilgilerinizin doğruluğu sağlanamadı. Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Doğrulamanın sağlanamaması durumunda yabancılar için potansiyel vergi kimlik numarası talebinizi pasaportunuz ile birlikte en yakın vergi dairesine başvurarak gerçekleştirebilirsiniz." yaziyor.

webci
09 Eylül 2023, 18:22
Bugün belirtmis oldugunuz (yabancılar için potansiyel vergi kimlik numarası ) seceneginden bilgilerimi dogru olarak girdigim halde bir sonuc alamadim.

Karsima cikan mesajda "Kimlik ve pasaport bilgilerinizin doğruluğu sağlanamadı. Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Doğrulamanın sağlanamaması durumunda yabancılar için potansiyel vergi kimlik numarası talebinizi pasaportunuz ile birlikte en yakın vergi dairesine başvurarak gerçekleştirebilirsiniz." yaziyor.

Vergi kimlik nr verdinmi usta..

Nazarnet
09 Eylül 2023, 18:31
Vergi kimlik nr verdinmi usta..

"Yabancılar için potansiyel vergi kimlik numarası" bölümünde bilgileri doldururken vergi numarasi yazabilecegim bir alan yok. Eger ki vergi dairesine gidip basvuruda bulundugumu soruyorsaniz hayir gitmedim.

Nazarnet
09 Eylül 2023, 18:36
Bu kadar insana Gümrük kapisinda Radar cezaniz var diye ceza ödetilmesi tesadüf olamaz.Bence bu isin icinde bir is var.
Ama neyse artik ayak basti parasi olarak görecegiz.
Birde bu cezayi ödemek istediginde kredi karti ve Banka karti ile ödeyemiyorsun o an.
Peş para ile ödeyeceksin, eger kart ile ödeyeceksen seni başta bir Gişe var oraya yönlendiriyor memur.Yani arabayi park edeceksin, ineceksin ilk siradaki gişeye gideceksin orda ödeyip ödenmistir makbuzunu alip tekrar sana islem yapan memura getireceksin.Işlemi bitireceksin.Yani buda orda insani cok strese sokuyor.

Belirtmis oldugunuz ödeme giseleri kapilara göre degisebiliyor gecen sene Kapikulede belirttiginiz gibi ödeme yaptim bu sene Hamzabeyli kapisinda gördügüm her gisede pos cihazi vardi genelde kartla ödemeni istiyorlar.

bauber41
09 Eylül 2023, 20:50
bendede ayni sonuc, yani sonuc yok, calissa sok olurdum zaten :))

Haziran
10 Eylül 2023, 11:22
Belirtmis oldugunuz ödeme giseleri kapilara göre degisebiliyor gecen sene Kapikulede belirttiginiz gibi ödeme yaptim.

Evet gecen yil bende kapikuladen cikis yaptim Kart ile ödeme yapamadim.Arabadan indim en bastaki giselere gittim orda gisenin birinde ödedim, makbuzu alip getirip kontrolden gectigim giseye verdim ve gectim.Ama diger gümrüklerde belki dedigin gibi kart ile ödeme olabilir.Ama bir yerde olan diger yerde neden olmaz? Iste biz Türklerde böyle.

Yukarda bir arkadas yazmis gercekten dogru sanirim Webci yazmisti. Bu yazilan cezalari bazilarimiz görüyor , bazilarimiz göremiyor, gümrükte karsimiza cikiyor. Ya bu TR'ye yanimizda götürdügümüz araclarimiz Gümrükte bizim T.C numaralarimiza kayit olmuyormu? Ister E -Devlet olsun, ister baska sorgulama sayfalari olsun, T.C Numaramizi verdigimiz an görmemiz gerekmiyormu? Bu okadar zormu?
Cünkü zaten 80% Gurbetci TR'den geri dönerken acaba cezam falan varmi diye merak edip ögrenmek ister.Ve kendi memleketeinde ödemek ister.Niye Gümrükte o sira esnasinda cezayla falan ugrasssin.Yapin su gurbetcilere böyle bir sistem ne ugrastiriyorsunuz ki? Yil olmus 2023.

Haziran
11 Eylül 2023, 19:47
evet arkadaslar bu TR'den cikarken kesilen cezalar gercekten normal degil.
Su gurbetci youtuber'in son videosundada ayni sekilde ceza cikarmislar ve beceriksiz bir görevlinin yüzünden basina gelenler.Hatta peronda calisan memur kendisine Ülkeye gelmeseydin demis. Bu nedir yaaa??
Videonun 12:48 zaman diliminden itiberen bakin.

https://www.youtube.com/watch?v=2DAHOzZ8Aag