PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Babanin ölümünden sonra emekli ayligi dul kizina baglaninca

Haziran
07 Ağustos 2023, 20:44
Türkiyede babanin ölümünden sonra emekli ayligi dul kizina kalirsa bu ayligigi alan bu kisi burada bu emekli dul ayligini finanzamta ve krankenkasseye bildrmelimi? Bu kisi burada yasiyor ama calismiyor.

murat39
07 Ağustos 2023, 22:48
Her türlü Yurtdisi gelir.Bildirilmesi gerekir.
Kira geliri, emeklilik...

Burada yasiyorsa bütün gelir toplanir ona göre de Einkommensteuer cikar.Freibetrag düser, ona göre hesap yapilir.Dogrusu bu.

kayserli
08 Ağustos 2023, 00:37
Her türlü Yurtdisi gelir.Bildirilmesi gerekir.
Kira geliri, emeklilik...

Burada yasiyorsa bütün gelir toplanir ona göre de Einkommensteuer cikar.Freibetrag düser, ona göre hesap yapilir.Dogrusu bu.

Arkadasin dedigi gibi dogrusu bu. Krankenkasse ye de bildirmelisiniz. Burda calismiyor demissinde, Jobcenter den veya herhangi bir yerden yardim aliyorsa oraya da bildirmeli.

Haziran
08 Ağustos 2023, 13:55
Burdan gecen yil EM rente oldu 3 yilligina, hastaliklari var.
Simdide Türkiyede Babasi vefat etti, kendiside dul oldugu icin o aylikda baglanacak.
Hani Miras'dan vergi alinmiyor ya, acaba babasinin emekli ayligida bir nevi miras gibi sayiliyormu acisindan sorduk.

Cevaplar icin tesekkürler.

hOrOz
08 Ağustos 2023, 14:52
Burdan gecen yil EM rente oldu 3 yilligina, hastaliklari var.
Simdide Türkiyede Babasi vefat etti, kendiside dul oldugu icin o aylikda baglanacak.
Hani Miras'dan vergi alinmiyor ya, acaba babasinin emekli ayligida bir nevi miras gibi sayiliyormu acisindan sorduk.

Cevaplar icin tesekkürler.

Usta emeklilik maaşı miras sayılmaz .. taşınır taşınmaz mal mülk gibi şeyler miras kalabilir

Fazla bir maaş da beklemeyin

Haziran
10 Ağustos 2023, 10:46
Fazla bir maaş da beklemeyin

7500 TL baglanacakmis.

hOrOz
10 Ağustos 2023, 11:33
7500 TL baglanacakmis.

Bana 7500 TL fazla geldi.. Zaten en düşük emekli maaşı 7500 TL ..

tek başına maaş alacak kız çocuğu için SGK ve Bağkur kapsamında 2022 yılında bağlanacak en düşük emekli maaşı 1250,00 TL olacaktır.

Haziran
10 Ağustos 2023, 15:03
Eeee iste onu veriyorlar, baba emekli sandigindan emekliymis yani memurmus. Bagkur veya SSK'dan degil.

Birbey 3.0
11 Ağustos 2023, 14:28
SGK'ya Almanya'dan emekli olduğunu bildirin. Tam emin değilin, ama ozaman emekli hakkı olmayabilir babasından. Babadan kıza aylık evli olmayan ve kendi geliri olmayanlara bağlanır. Tahminen ondan dolayı hakkı olmayabilir. Sonra birde cezası ve faizi ile birlikte ödemeyin.

Haziran
12 Ağustos 2023, 13:56
SGK'ya Almanya'dan emekli olduğunu bildirin. Tam emin değilin, ama ozaman emekli hakkı olmayabilir babasından. Babadan kıza aylık evli olmayan ve kendi geliri olmayanlara bağlanır. Tahminen ondan dolayı hakkı olmayabilir. Sonra birde cezası ve faizi ile birlikte ödemeyin.

sagol birbey iste o nedenle sordum burda.
Tabiki bu sahsin kendisine burdan aldigim Cevaplari söyledim artik kendi bilir.