PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Babalara dogum izni veriliyormu?

hknbas
16 Kasım 2015, 21:07
Slm arkadaslar,
Bilmek istedigim almayada calisan babalara yeni dogan cocuklari icin ücretli izin veriliyormu?
veriliyorsa kac gün ?
ve bu konuyla ilgili bir kanun varmi? aradim ama bulamadim? link atarsaniz sevinirim ...

talo176
16 Kasım 2015, 21:23
babalara dogum izini (vaterschaftsurlaub (https://de.wikipedia.org/wiki/Vaterschaftsurlaub)) diye bir sey yok.. yok derken, almanyada yasal degil yani..
ama "vätermonate" denilen bir kanun var ve en azindan 2, en fazla 12 ay (basvurup) elterngeld alabilirsin..
digelim ki 2 ayligina evde kalmak istiyorsun, o zaman elterngeld icin istek yapmalisin..
(son netto maasindan %65 alirsin)..

hknbas
16 Kasım 2015, 21:27
saolasin ..
ama evde kalmak icin degil.
eger 2-3 günlük bir izin varsa hastane zamani senelik izinden yemeyelim diye soruyorum..

talo176
16 Kasım 2015, 21:27
hastanede ki doktordan rapor al arkadasim..
(hemen veriyorlar, bende öyle yapmistim zamaninda..)

bazi firmalarda sonderurlaub var.. 1 gün veya 2 gün..

Bambini
16 Kasım 2015, 22:36
Hanim ve cokuk hasta ise, is yerinden parasiz hastalik izini alabiliyorsun, bu parayida saglik sigortasi karsiliyor.

En iyisi sigortali oldugun yere sorman.

cassano
17 Kasım 2015, 10:09
babalara dogum izini (vaterschaftsurlaub (https://de.wikipedia.org/wiki/Vaterschaftsurlaub)) diye bir sey yok.. yok derken, almanyada yasal degil yani..
ama "vätermonate" denilen bir kanun var ve en azindan 2, en fazla 12 ay (basvurup) elterngeld alabilirsin..
digelim ki 2 ayligina evde kalmak istiyorsun, o zaman elterngeld icin istek yapmalisin..
(son netto maasindan %65 alirsin)..

Bende baba olacagim icin konu ilgimi cekti, benim bildigim 2 ay baba evde kalabilir, dedigin gibi de 65 % maasini alabilir. Bizim firma da 1 gün Sonderurlaub var.

Arti yeni Elterngeld cikmis onu da okudum ama bana yani bize pek iyi gelmedi.

talo176
17 Kasım 2015, 10:38
Esiniz calisiyormu yoksa ev hanimi mi?

cassano
17 Kasım 2015, 13:18
Esim calisiyor, 1 sene evde kalacak. Sonra ise devam ama 2-3 gün kadar.

03hakan2008
18 Kasım 2015, 20:35
Eşin hastanede kalıyorsa ve başka çocuğun varsa evde kalan ve çocuklarına bakan kimse yoksa kranken kase ya baş vur onlar ödüyor ama maaşının % 65 ni karşılıyorlar benim eşim dogum yaptığında ben evde kalmıştım 2 hafta kranken kase ödemişti

Dolunay35
19 Kasım 2015, 12:11
Ben en son 1999 da baba olmuştum,anlayacağınız moruklaştık artık,konuya gelince almanya da olsun diğer ülkelerde olsun günden güne kanunlar değişebiliyor,en iyisi krankenkasse ye gidip durumu öğrenmek gerekir,orada sana bakan vertreter neyin ne olduğunu daha iyi bilir.

otelo
25 Kasım 2015, 12:47
slm Arkadas,
hanim Elterngeld aliyor ise sen iki ay Elternzeit alabilirsin. Yani hanim 12 ay + sen 2 ay.