PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hanim icin emeklilik basvuru.

Emekli
16 Kasım 2015, 20:17
Arkadaslar hanim emekli olmasi icin bana bilgi lazim.

Hanim bu sene 2 hafta Türkiyede calismisligi var yani sigorta numarasi bulunuyor.

Biz sigortaya emeklilik icin danismaya gittik ve bilgi aldik,sigortadan bize Rentenversicherungsverlauf ve Meldebescheinigung Türkce tercümesi lazim diye bilgi verdiler.

Hanim 52 yasinda ve 68 bin TL ödemesi lazim,parayi ödedigi an hemen emekli olabiliyor.

Simdi benim ögrenmek istedigim?

Hanimin üzerinde cocuklar görünmedigi icin Rentenversicherungsverlauf antrag yaptirdik,1 ay oldu daha Rentenversicherungsverlauf gelmedi.

Rentenversicherungsverlauf ve Meldebescheinigung Türkce tercümesi konsoluskluk´tami yapilmasi´mi lazim,yoksa yeminli Tercüman yeterli mi?

Rentenversicherungsverlauf yetismesse bu sene yinede hanim icin basvuru yapip 68 bin tl parayi ödeyebilirmiyim?

Bu 68 TL parayi bir an eveli seneye kalmamasi icin nasil öderim,malüm seneye baya zam geliyor herhalde.

Seneye kalirsa yani 2016 da hanimin 68 binden TL´den ödemesi yerinde, ne kadari fark olur?

Suanda benim aklima gelen ve bilgiye ihtiyacim oldugu sorular bunlar,daha baska kagitlar belgeler lazimsa bana bilgi verip ve yardimci olursaniz sevinirim

Simdiden herkese bilgi icin Tesekkür ediyorum.

Saygilar

haveri68
16 Kasım 2015, 20:36
elindeki bilgiyi bizimle paylasiyorsun ama eksik örnegin sana 68 bin lira ödemeyi hangi tarihe kadar yatir yaziyor benim bildigim bilgi eline ulasinca 3 ay icinde ödemen lazim
versicherungsverlauf 3 gün icerisinde gelmesi lazim hadi diyelim 1 hafta icinde gelmemisse tekrar müracat et gönderiyorlar telefon et o bile yeterli oluyor lva
hanimin üzerinde cocuklar neden gözükmüyor yazdirmadin mi bunu bilmiyorum eger ki yazdirmadiysan yazdirman lazim yoksa ikinizin üstüne bölüstürüyorlar tam bilgi lazim senin konumunda
68 bin lira egerki islemleini yetistiremessen 100 binlira olur cünkü yüzde otuz zam gelecek asgari ücrete o da ona göre hesaplaniyor .

Emekli
16 Kasım 2015, 21:30
elindeki bilgiyi bizimle paylasiyorsun ama eksik örnegin sana 68 bin lira ödemeyi hangi tarihe kadar yatir yaziyor benim bildigim bilgi eline ulasinca 3 ay icinde ödemen lazim
versicherungsverlauf 3 gün icerisinde gelmesi lazim hadi diyelim 1 hafta icinde gelmemisse tekrar müracat et gönderiyorlar telefon et o bile yeterli oluyor lva
hanimin üzerinde cocuklar neden gözükmüyor yazdirmadin mi bunu bilmiyorum eger ki yazdirmadiysan yazdirman lazim yoksa ikinizin üstüne bölüstürüyorlar tam bilgi lazim senin konumunda
68 bin lira egerki islemleini yetistiremessen 100 binlira olur cünkü yüzde otuz zam gelecek asgari ücrete o da ona göre hesaplaniyor .
Cevap icin Tesekkürler haveri usta.

Arkadasim ben suan Rentenversicherungsverlauf kagidini bekliyorum,kagit geldigi an Allah nasip kismet ederse insallah hemen Türkiyeye gidp basvuru yapip parayi ödemeye gidecegim insallah.

Cocuklar hanimin üzerinde görünmedigi icin Rentenversicherungsverlauf vermediler,antrag yaptirman lazim diye bilgi verdiler bende antrag yaptirdim ve 1 ay oldu bekliyorum,telefon ettim 2-3 ay sürebiliyormus.

Bazi kisilerin Rentenversicherungsverlauf´ta cocuklar görünmüyormus sadece bende degil bu baska arkadslarda bekliyorlar.

Bana su zaman buzaman parayi yatir demediler, yalavuz bu sene sonuna kadari ödemem lazim ben onun derdindeyim.

Sweet_FormuLa
18 Kasım 2015, 02:59
http://www.deutsche-rentenversicherung.de/Allgemein/de/Inhalt/5_Services/04_formulare_und_antraege/_pdf/V0800.pdf?__blob=publicationFile&v=27
Sana V0800 Antragii lazim burdan indirebilirsin, bunu doldur Cocuklarin Geburtsurkunde yani Dogum Belgerinlen beraber birde Hanimin Yabancilar Polisinden Oturumu varsa eger ordanda gidip almanyaya gelis Tarihinden itibaren dilekce veriyorlar 10 Euro tutuyor bunlarla Rentenversicherungun bulundugu dairelerden onaylattirip gönderiyorsun 2-3 Hafta icindede yeni Versicerungsverlauf geliyor orda yaziyor islendigini Sen Hizmet Dökümün gelmesini bekleme Muhtarliktan Hanimin icin Meldebescheinigung al yeminli Tercümanlara gönder Tercüme edilmis olarak geldigi zamanda Hanimin Nüfus Kagidinin Fotokopisininlen Yurt disi Borclanma Formunu doldurup gönderin cevap geldigindede Hizmet dökümü gönderirsiniz arkasindan Tahakkuk Cetveli geldigindede gider 3 ay icinde 13,58 TL den ödersiniz.

Emekli
18 Kasım 2015, 13:32
Cevap ve bilgi icin Tesekkürler Sweet_FormuLa Usta.

Bu ayin sonunda nasip olursa Türkiyeye gidiyoruz ve emeklilige basvuracagiz insallah.

Meldebescheinigung alip tercümesini yaptirdik,sadece Rentenversicherungsverlauf bekliyorum.

Rentenversicherungsverlauf olmadan parayi simdiden ödeyemem mi?

Rentenversicherungsverlauf sogundan versem sigorta kabul edermi?

aslankral
18 Kasım 2015, 14:10
Rentenversicherungsverlauf olmadan i$lem yapmaz SGK ,
cünkü o belge e$inin ilk i$e giri$ tarihini veya ilk sigorta prim yattigi günü belgeliyor,
Meldebescheinigung ile sadece Bagkurdan islem yapabilirsiniz

Emekli
18 Kasım 2015, 14:28
Rentenversicherungsverlauf olmadan i$lem yapmaz SGK ,
cünkü o belge e$inin ilk i$e giri$ tarihini veya ilk sigorta prim yattigi günü belgeliyor,
Meldebescheinigung ile sadece Bagkurdan islem yapabilirsiniz

Sagol aslankral usta cevap icin.

Benim hanimin calismisligi yok,hanim cocuklardan dogru emekli olacak insallah.

4 Cocugumuz var Allah bagislasin,tabiki cümlemizin Cocuklarini Allah bagislasin.

Cocuklarin dogum tarihleri: 82-84-86-92

redbull1905
18 Kasım 2015, 16:54
sgk almanya ikametgah belgesi meldebescheinigung istiyor ba$vuruda bavuruya yakin tarihli .

Emekli
18 Kasım 2015, 17:27
Meldebescheinigung alip tercümesini yaptirdik redbull usta.

Rentenversicherungsverlauf bekliyorum onunda ne zaman gelecegi belli degil 5 hafta oluyor,telefon ettim 6-8 hafta arasi sürer dediler .

karadeniz
20 Kasım 2015, 00:56
Sagol aslankral usta cevap icin.

Benim hanimin calismisligi yok,hanim cocuklardan dogru emekli olacak insallah.

4 Cocugumuz var Allah bagislasin,tabiki cümlemizin Cocuklarini Allah bagislasin.

Cocuklarin dogum tarihleri: 82-84-86-92

Emekli,esiniz birinci cocuk dogum tarihi olarak 1982 yilinda 18 yasini doldurmus durumdaysa,2016 yilinda günlük prim tutari !7,00Tl. ödemek istemiyorsaniz,aralik ayi sonlarina dogru misal 25/12/2015 tarihinde yurtdisi borclanma dilekcesini doldurun,madde 6 da calisilmis süre,ev hanimi ve bosta gecen süreleri isaretleyin,madde 11 de ../../1982 den (5000 gün hesaplayin) ../../1996 yillari arasi 5000 gün olarak isaretleyin,meldebescheinigungu türkceye tercüme ettirin herhangi bir tercüman yeterli ve bagli oldugunuz sgk.mu müdürlügüne gönderin sizden daha sonra evraklariniz eksik oldugu icin renteversicherungsverlauf isteyeceklerdir sizin borclanma tutariniz 13,58TL. olacak istenen belgeyi gönderdiginizde size ödeme tebligi gelecek böylelikle zaman kazanmis olursunuz.
Buradan cocuk yetismeden dolayi ise baslama olarak emeklilik yasi ve prim tutarina bakiniz,http://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html

Emekli
20 Kasım 2015, 03:01
Cok sagol Tesekkürler bilgi icin karadeniz usta,nasip olursa bu ayin sonunda Türkiyeye gidip dilekceyi verecegim insallah.

aslankral
20 Kasım 2015, 03:45
Cok sagol tesekkürler karadeniz usta,nasip olursa bu ayin sonunda Türkiyeye gidip dilekceyi verecegim insallah.

E$inin sigorta giri$i ilk cocugun dogum yili olan 1982 senesi olacak,
size gelecek olan Rentenversicherungsverlaufta bu görünecek zaten, ayin sonunda Türkiyeye giderken mutlaka
Rentenversicherungsverlufu beraberinizde götürün, eger yetismezse gelinceye kadar bekleyin
sizin yil sonuna kadar zamaniniz var.
Meldebescheinigungu Tercüme ettirip Türk Konsoloslugundan onaylatmaniz lazim

Emekli
20 Kasım 2015, 09:58
Meldebescheinigungu Tercüme ettirip Türk Konsoloslugundan onaylatmaniz lazim

Sagol Tesekkürler bigi icin aslankral.

Konsoloslukta mecburmuyuz onaylatmaya?

Yeminli Tercuman´in cevirdigi tercüme yetmiyor mu?

Anlamadim gitti ben bu ise.

aab38
20 Kasım 2015, 11:44
slm arkadaslar ben hanim icin 16.09.15 te basvurumuzu yaptik. Hala bir cevap yok.eksiklik varsa Cevabin gelmesi gelecek seneye sarkarsa. benim ödeme hesabim nasil hesaplanacak Basvuru tarihindekimi .yoksa yeni zamli olandanmi olacak.
TSK

karadeniz
20 Kasım 2015, 13:55
slm arkadaslar ben hanim icin 16.09.15 te basvurumuzu yaptik. Hala bir cevap yok.eksiklik varsa Cevabin gelmesi gelecek seneye sarkarsa. benim ödeme hesabim nasil hesaplanacak Basvuru tarihindekimi .yoksa yeni zamli olandanmi olacak.
TSK

Basvuru tarihi gecerli eksik evraki tamamlamaniz icin size yazi gelir evraki tamamladiktan sonra ödeme tabligi gelir ödeme miktari basvuru tarihi itibari gecerli olur

haveri68
20 Kasım 2015, 15:33
Karadeniz kardes bu konu bu aylarda cok cok sorulup islenecek Mümkünse akil vermek gibi olmasin
1 Borclanmak icin bu belgeler lazim
2 aylik baglanmasi icin su belgelerle müracat yapilmasi lazim ve bunuda sadece bunun görünecegi bir bölüm olsa ve senide yormaasak mümkünmü site yönetimindeki arkadaslardan .

cünkü nasil oluyarsa konu kaynayip gidiyor ve kirli yanlis bilgi dolasiyor ortada .

karadeniz
20 Kasım 2015, 21:46
Karadeniz kardes bu konu bu aylarda cok cok sorulup islenecek Mümkünse akil vermek gibi olmasin
1 Borclanmak icin bu belgeler lazim
2 aylik baglanmasi icin su belgelerle müracat yapilmasi lazim ve bunuda sadece bunun görünecegi bir bölüm olsa ve senide yormaasak mümkünmü site yönetimindeki arkadaslardan .

cünkü nasil oluyarsa konu kaynayip gidiyor ve kirli yanlis bilgi dolasiyor ortada .

haveri68,daha önce buna benzer islemi denedim yapamadim,su an Türkiye'deyim yarin sabah yola cikiyorum geldigimde ilgili arkaslarla yardimlasarak örnek hazirlariz.

aslankral
22 Kasım 2015, 04:16
Sagol Tesekkürler bigi icin aslankral.

Konsoloslukta mecburmuyuz onaylatmaya?

Yeminli Tercuman´in cevirdigi tercüme yetmiyor mu?

Anlamadim gitti ben bu ise.

Maalesef yeminli Tercümanin tercümesi yetmiyor,
Konsolosluga gitmek zorundasin yanilmiyorsam 17 Euro tutuyor, orada calisan Noter hallediyor

MiAy
22 Kasım 2015, 10:03
Maalesef yeminli Tercümanin tercümesi yetmiyor,
Konsolosluga gitmek zorundasin yanilmiyorsam 17 Euro tutuyor, orada calisan Noter hallediyor

aslankral Usta,
bende hanimin borclanmasini Agustos ayinda ödedim.
Yeminli tercüman yetti yani konsoloslukdaki Notere falan gerek yok.

Emekli Ustam,
ben hanim icin basvuru yaptigimda cocuklarin Versicherungsverlaufda görünmesi tam 4 ay sürdü.
Seni üzmek istemem ama bayagi sürüyor.
Yanilmiyorsam Subatda cocuklari kayit ettirdim, Mayis sonlarina dogru islendi versicherungsverlaufa.

Emekli Ustam,

sana tavsiyem, Aralik ayi ortalarina kadar bekle.
Cocuklar kayitli görünürse o vakite kadar, gidip memlekete SSK ya dilekceyi verince oradaki memur hemen hesaplayip elden verebiliyor ödeme cetvelini.
Memurun verdigi günden itibaren 3 ay icinde ödeme yapman lazim.
Parada yaninda ise bir sonraki gün ödeyip islemi bitirebilisin.
SSK Zonguldakda calisan bir köylümüz sayesinde islemi hizlandirdik.
Yanina oradaki memurlari taniyan birisini bulabilirsen daha iyi olur.

Saygilar

aslankral
22 Kasım 2015, 19:04
MiAy ustam ba$vuruyu yurtdi$indanmi yoksa Türkiyedeyken mi yaptin ?
TR de ceviriyi yaptiysan sadece yeminli Tercüman yetiyor, yurtdi$indan yapilan tercümeler Konsolosluk onayli olmasi gerektigini biliyorum.
Veya SSK daki memurlar kendilerine göre i$ yapiyorlar :)

dadaloglu38
22 Kasım 2015, 23:41
konuyu acan kardesim 2 gün önce ben hanima almanyadan borclanmayi yaptik türkiyeye gitmene gerek yok yani mecbur degilsin gereken belgeler eski varsa ve yeni pasaportlar giris cikislar icin meldebeschnigung e devlet yoksa konslosluk veriyor türkiye sgk sicilin icin gerekli yani sgk girisi nüfüs cüzdani bulundugunuz ülkeden aktüel( sigorta dökümü Rentenversicherungsverlauf bu belgeler tam olunca hepsini konsolosluk calisma ateseligi yapiyor 18 € para ödüyon o kadar

MiAy
23 Kasım 2015, 19:09
MiAy ustam ba$vuruyu yurtdi$indanmi yoksa Türkiyedeyken mi yaptin ?
TR de ceviriyi yaptiysan sadece yeminli Tercüman yetiyor, yurtdi$indan yapilan tercümeler Konsolosluk onayli olmasi gerektigini biliyorum.
Veya SSK daki memurlar kendilerine göre i$ yapiyorlar :)
Ustam,
hakli olabilirsin.
Ben tercümeyi Türkiyede yaptirdim.
Ben bütün kagitlarimi erken Türkiyeye giden babamlara verdim, onlar orada tercümeyi yaptirip islemleri baslattilar.
Kendim Agustos ayinda izine gittigimdede parayi ödedim.

Emekli
25 Kasım 2015, 12:58
Cevap ve bilgi icin cok Tesekkürler Arkadaslar,

Rentenversicherungsverlauf telefon ede ede bu hafta geldi,Rentenversicherungsverlauf ve Meldebescheinigung tercümesini yeminli Tercumana cevirttirdim.

Yarin Allah nasip kismet ederse memlekete ucup dilekceyi verecegim insallah,tercümeleri kabul ederler mi etmezler mi bilmiyorum, artik sansima kalmis.

Hayirlisi olsun,kabul edilip edilmedigini buraya bilgi veririm insallah.

Tüm Arkadaslara hayirli günler hayirli isler diliyorum.

Saygilar

karadeniz
25 Kasım 2015, 13:26
Cevap ve bilgi icin cok Tesekkürler Arkadaslar,

Rentenversicherungsverlauf telefon ede ede bu hafta geldi,Rentenversicherungsverlauf ve Meldebescheinigung tercümesini yeminli Tercumana cevirttirdim.

Yarin Allah nasip kismet ederse memlekete ucup dilekceyi verecegim insallah,tercümeleri kabul ederler mi etmezler mi bilmiyorum, artik sansima kalmis.

Hayirlisi olsun,kabul edilip edilmedigini buraya bilgi veririm insallah.

Tüm Arkadaslara hayirli günler hayirli isler diliyorum.

Saygilar

Emekli,bu kadar endise etmenize gerek yok sadece meldebescheinigungu tercüme ettirmeniz yeterli hatta Türkiye'ye gitmenize bile gerek yoktu posta ile göndermeniz yeterlidi,rahat olun.

Emekli
25 Kasım 2015, 13:36
Emekli,bu kadar endise etmenize gerek yok sadece meldebescheinigungu tercüme ettirmeniz yeterli hatta Türkiye'ye gitmenize bile gerek yoktu posta ile göndermeniz yeterlidi,rahat olun.

Sagol Karadeniz ustam, ben zaten izine gidecektim gitmisken hanim icin emekli basvurusu dilekcesini verelim dedik.