PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SORU-Berufkrankheits Rente hakkinda bilgi almak istiyorum.

tr-22
13 Kasım 2015, 14:29
slm arkadaslar,ben 2.2014 itibari ile berufkrankheits rente aliyorum,aldigim bu renteyi steuer erklerunga bildirmem gerekiyormu? einkommen olarakmi geciyor?
Ben bu parayi bu yil almaya basladim,önümüzeki yil 2016'da steuerkartini doldururken bildireyimmi? cevaplariniz icin simdiden tesekkür ediyorum.

saygilarimla

dalga
13 Kasım 2015, 15:05
Sevgili Kardesim. nette söyle bir yazi ibaresi var.
Asagida belirtildigi gibi 8,500€ gecen bir gelir olursa ozaman vergiye tabi tutuluyor. buda Emekli Masinin kismi yüzdesi. yani tamami degil.
Ancak 2040 ta ise yüzde yüze ulasacak. burdada yukardaki gelirin üstündeki mebla vergiye tabi olacak.

Söyle ufak bir eklentidaha yapayim. Egerki sakatlik belgeniz var ise onun yüzdeligine göre vergiden Muaaf tutuluyorsunuz.

Wann muss ich als Rentner Steuern zahlen? Und wie viel?

Sobald Sie als Rentner mit Ihren Einkünften über 8.472 Euro liegen, müssen Sie Steuern zahlen. Immerhin: Ihnen steht ein sogenannter Rentenfreibetrag zu.
Seit 2005 gilt bei Renten aus der gesetzlichen Rentenversicherung die nachgelagerte Besteuerung, auch Rentensteuer genannt. Wie viel Steuern Sie tatsächlich zahlen müssen, hängt ausschließlich vom Jahr Ihres Renteneintritts ab.

Wer 2005 und früher in Rente gegangen ist, muss 50 Prozent seiner Rente versteuern;
ab 2006 sind 52 Prozent der Rente steuerpflichtig;
ab 2007 sind es 54 Prozent;
ab 2010 sind es 60 Prozent;
ab 2014 sind es 68 Prozent;
ab 2015 sind es 70 Prozent;
ab 2040 wird jeder Rentner seine Rente zu 100 Prozent versteuern müssen.
Aktuell müssen Rentner also nur einen Teil der Rente versteuern. Der Teil der Rente, der nicht versteuert werden muss, wird Rentenfreibetrag genannt. Das sind 2015 immerhin 30 Prozent der Rente. Der Rentenfreibetrag richtet sich übrigens nur nach Ihrem Renteneintritt und bleibt somit auch in den Folgejahren unverändert.

Festgelegt wurden diese Regeln im Alterseinkünftegesetz, das am 1. Januar 2005 in Kraft trat.

Saygilarimla

tr-22
13 Kasım 2015, 16:11
Kardes öncelikle cevabin icin tesekkür ederim.Ben biraz aciklama yapayim.Benim 50% var, Benim maasim 2600 civari ve ben suan 540€ rente aliyorum, yukarida güzel aciklama var yalniz ben tam yinede anliyamadim,aldigim renteyi lohsteuer doldururken bildirme zorunlulugum varmi?
Tesekkürler saygilarimla

dalga
13 Kasım 2015, 16:39
Kardes öncelikle cevabin icin tesekkür ederim.Ben biraz aciklama yapayim.Benim 50% var, Benim maasim 2600 civari ve ben suan 540€ rente aliyorum, yukarida güzel aciklama var yalniz ben tam yinede anliyamadim,aldigim renteyi lohsteuer doldururken bildirme zorunlulugum varmi?
Tesekkürler saygilarimla

Sevgili Kardesim .
Simdi siz calisiyormusunz`?
Yoksa Emeklimisiniz?
Vergi Denklestirmesi Aile bireyleri icin beraber verildigi icinmi vergi denklestirmesi yapmak istiyorsunuz.
Anlamadigim icin bu sorulari soruyorum.

Benim Emeklilik Maasim suan Brütt 960€ Ailemde calisiyor.aldigi Brütt ca 800€ civari Sakatlik durumum 80% Bu Vergi dairesine bildirdigim icin herhangi bir talebt bulunmadiklari gibi Ailemdende herhangi bir Vergi kesmiyorlar.
Insallah soruna cevab olmustur.
Saygilarimla.

Die Pauschbeträge erhalten
Behinderte mit einem Grad der Behinderung (GdB) von mindestens 50
Behinderte mit einem GdB von mindestens 25,
denen wegen der Behinderung nach gesetzlichen Vorschriften Renten oder andere laufende Bezüge zustehen,
oder
wenn die Behinderung zu einer dauernden Einbuße der körperlichen Beweglichkeit geführt hat bzw. auf einer typischen Berufskrankheit beruht.

2.2.1. Höhe
Grad der Behinderung (GdB)
Jährlicher Pauschbetrag €
25 und 30= 310,-€
35 und 40 = 430,-€
45 und 50= 570,-€
55 und 60= 720,-€
65 und 70= 890,-€
75 und 80=1.060,-
85 und 90?1.230,-€
95 und 100=1.420,-€
Merkzeichen H = Hilflosigkeitund Merkzeichen BI unabhängig vom GdB
3.700,-

tr-22
13 Kasım 2015, 16:50
Slm kardes,ben evet suan hala calisiyorum,yukarida belirttigim benim kendi maasim ve aldigim rente.Tekrar bir soru olusmamasi icin yaziyorum,yazmayi unutmustum esimde ayrica erken emekli oldu is görememezlikten dolayi,daha ne kadar aylik bagladiklarini bilmiyoruz ama calistigi süreyi göz önünde bulundurarak belki 350/450€ arasi alir diye düsünüyoruz.
Vergi denklestirmesi yaparkende onuda hesaba katarlar sanirim.

Saygilarimla

PS:Benim aylik net maasimdir ve bana verilin rente net maasim.

dalga
13 Kasım 2015, 17:05
Sevgili Kardesim

Zaten emeklilikten haric calistiginiz icin sizden devamen bir Vergi kesilmekte. Vede bu durumda vergi denklestirmesi yapmak istiyorsunuz. Belirttigim gibi Sakatliliktan dolayi bir Vergi muaf tutulacaksiniz. Onun üzerindeki kesintilerede Außergewöhnliche Belastungen giderleri gösterirseniz vergi iyadesinden yararlana bilirsiniz.

Vergi denklestirmesinde ise Bütün gelirler hesaba katilir. Bu Kapitalvermögen de oldugu gibi yani bir yerde Paraniz var.ondandanda Faiz aliyorsunuz. bildirilmek zorunlulugu var.

Saygilarimla

01adanaLi01
24 Mart 2017, 10:59
% 60 behindert biri araba vergisi ödemek zorundami?

tr-22
24 Mart 2017, 11:59
% 60 behindert biri araba vergisi ödemek zorundami?

Behinderung% oldugunda yaninda harf varsa,A-B-G-H gibi harfle varsa ona göre degerlendiriliyor,sendede bunlardan bir yada iki harf varsa olur.

hOrOz
24 Mart 2017, 12:05
100% Aussweiss da H , Bl veya aG yazarsa
50% sadece G yazarsa