PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Pasaportlar harçları

banane78
09 Temmuz 2023, 12:37
Resmi Gazete'de (https://www.ntv.com.tr/galeri/ntvpara/pasaport-harci-ne-kadar-oldu-6-ay-3-yil-ve-10-yillik-yeni-pasaport-ucretleri-2023-guncel-pasaport-harci-ucretleri,CmSBhEi3S0Sx_pJgkNE-6A/LY1jNoLbbUaDi-M_Y5pe3A)yayımlanan yeni kararların ardından harclar: Zam miktari sadece 50%

6 aylık pasaportun harcı 689 liradan 1034 liraya yükseldi. 501 liralık defter bedeliyle birlikte toplam 6 aylık harç tutarı 1535 lira oldu.
1 yıllık pasaportun harç bedeli 1008 liradan 1512 liraya çıktı. 501 liralık defter bedeliyle birlikte 1 yıllık pasaportun toplam maliyeti 2 bin 13 liraya ulaştı.
2 yıllık pasaportun harç bedeli 1646 liradan 2469 liraya çıktı. 501 liralık defter bedeliyle birlikte 2 yıllık pasaportun toplam maliyeti 2 bin 970 liraya ulaştı.
3 yıllık pasaportun harç bedeli 2 bin 338 liradan 3 bin 507 liraya çıktı. 501 liralık defter bedeliyle birlikte 3 yıllık pasaportun toplam maliyeti 4 bin 8 liraya ulaştı.
3 yılın üzerindeki pasaportun harç bedeli ise 3 bin 295 liradan 4 bin 943 liraya çıktı. 501 liralık defter bedeliyle birlikte 3 yılın üzerindeki pasaportun toplam maliyeti 5 bin 444 liraya ulaştı.

Konsolosluk sayfasinda harclar: (yenilenmemis sanki)
Yeni Pasaport 6 Aya Kadar : € 17,00
Yeni Pasaport 1 Yıla Kadar : € 25,00
Yeni Pasaport 2 Yıla Kadar : € 40,00
Yeni Pasaport 3 Yıla Kadar : € 57,00
Yeni Pasaport 3 Yıldan Fazla : € 80,00
DEĞERLİ KAĞIT ÜCRETLERİ
Umuma Mahsus Pasaport : € 26,00
POSTA ÜCRETLERİ
Pasaport Posta Bedeli : € 4,00

hOrOz
09 Temmuz 2023, 12:42
Resmi Gazete'de (https://www.ntv.com.tr/galeri/ntvpara/pasaport-harci-ne-kadar-oldu-6-ay-3-yil-ve-10-yillik-yeni-pasaport-ucretleri-2023-guncel-pasaport-harci-ucretleri,CmSBhEi3S0Sx_pJgkNE-6A/LY1jNoLbbUaDi-M_Y5pe3A)yayımlanan yeni kararların ardından harclar: Zam miktari sadece 50%

6 aylık pasaportun harcı 689 liradan 1034 liraya yükseldi. 501 liralık defter bedeliyle birlikte toplam 6 aylık harç tutarı 1535 lira oldu.
1 yıllık pasaportun harç bedeli 1008 liradan 1512 liraya çıktı. 501 liralık defter bedeliyle birlikte 1 yıllık pasaportun toplam maliyeti 2 bin 13 liraya ulaştı.
2 yıllık pasaportun harç bedeli 1646 liradan 2469 liraya çıktı. 501 liralık defter bedeliyle birlikte 2 yıllık pasaportun toplam maliyeti 2 bin 970 liraya ulaştı.
3 yıllık pasaportun harç bedeli 2 bin 338 liradan 3 bin 507 liraya çıktı. 501 liralık defter bedeliyle birlikte 3 yıllık pasaportun toplam maliyeti 4 bin 8 liraya ulaştı.
3 yılın üzerindeki pasaportun harç bedeli ise 3 bin 295 liradan 4 bin 943 liraya çıktı. 501 liralık defter bedeliyle birlikte 3 yılın üzerindeki pasaportun toplam maliyeti 5 bin 444 liraya ulaştı.

Konsolosluk sayfasinda harclar: (yenilenmemis sanki)
Yeni Pasaport 6 Aya Kadar : € 17,00
Yeni Pasaport 1 Yıla Kadar : € 25,00
Yeni Pasaport 2 Yıla Kadar : € 40,00
Yeni Pasaport 3 Yıla Kadar : € 57,00
Yeni Pasaport 3 Yıldan Fazla : € 80,00
DEĞERLİ KAĞIT ÜCRETLERİ
Umuma Mahsus Pasaport : € 26,00
POSTA ÜCRETLERİ
Pasaport Posta Bedeli : € 4,00

Bazen yurtdışından alınan pasaportlara zam olmuyor

Yani Türkiye de zam geldi diye yurtdışı ücretlerine zam olmuyor

tirisan
09 Temmuz 2023, 13:58
10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023

10 yıllık pasaport fiyatı 2023 yılında toplam 5444,75 TL'dir. 10 yıllık pasaport harç ücreti 4943,50 TL, defter bedeli ise 501 TL'dir

sen81.6
11 Temmuz 2023, 09:13
Almanyada 10 yil uzatirsam 80€ mu suan?

hOrOz
11 Temmuz 2023, 10:01
Almanyada 10 yil uzatirsam 80€ mu suan?

2023 YILI PASAPORT HARÇLARI , 17.1.2023
2023 YILI İÇİN KONSOLOSLUKLARDA PASAPORT İÇİN ALINACAK HARÇ BEDELLERİ

6 aylık pasaport: 47 Euro (15 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.)
1 yıllık pasaport: 55 Euro (15 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.)
2 yıllık pasaport: 70 Euro (15 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.)
3 yıllık pasaport: 87 Euro (15 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.)
4-10 yıllık pasaport: 110 Euro (15 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.)

sen81.6
11 Temmuz 2023, 10:18
Öyleyse genede Almanya da daha ucuza. Benim ve eşimin seneye 12.ayda bitiyor. Acaba şimdiden uzatsam mı pahallanmadan?

hOrOz
11 Temmuz 2023, 10:29
Öyleyse genede Almanya da daha ucuza. Benim ve eşimin seneye 12.ayda bitiyor. Acaba şimdiden uzatsam mı pahallanmadan?

6 ay önceden başvurabilirsin .. daha erken sistem kabul etmiyor

sen81.6
11 Temmuz 2023, 10:34
Öyle mi, hayret? Yine birşey öğrendik :)

hOrOz
11 Temmuz 2023, 11:12
Öyle mi, hayret? Yine birşey öğrendik :)

Bende bilmiyordum tesadüf eseri öğrendim.

Baldız annemin Pasaportu bitiyor temin alırmısın dedi.

Bende TC No vererek termin almaya çalışıyorum.

Devamlı uyarı geliyor

Ama uyarıda ne yazdığını okumuyorum 3-4 defa tekrarlayınca

bir okudum 6 aydan önce termin mümküm değilmiş

Pasaportu bir inceledim pasaportun daha bir sene süresi var..

2024 tarihini 2023 gibi algılamış o yüzden benden termin yapmamı istemiş

sen81.6
11 Temmuz 2023, 11:20
Bence cogu kimse bunu bilmez. Sayende ögrenmis olduk

aksarayli
20 Temmuz 2023, 14:51
Selanlar
10 senelik pasaport harclari 150 euro,bugün konsoloslukta okudum.

webci
20 Temmuz 2023, 16:02
Insaf yani..

atsiz77
20 Temmuz 2023, 18:26
Selanlar
10 senelik pasaport harclari 150 euro,bugün konsoloslukta okudum.

Normal bi fiyat, konsolosluk binaların ve çalışanların giderlerini anca karşılar.

arapkarizma
21 Temmuz 2023, 06:50
Bizim burdaki Hannover konsoloslugunda artik posta ile gönderilmiyor pasaport gelince gidip elden teslim aliyorsun

webci
21 Temmuz 2023, 15:30
Normal bi fiyat, konsolosluk binaların ve çalışanların giderlerini anca karşılar.

O calisanlarin parasini devlet odemiyormu..konsolosluk topraklari turkiyenin topragi sayiliyor vatandasin cebi degil .benim oglan cifte vatandas..turk vatandasligindan cikacak adama git pasaport cikart demisler..
Bu kafayla turkiye cag mag atlayamaz anca uckagitlicilkta firildakcilik atlar..
Adam zaten bugune kadar pasaport sahibi olmamis burda dogmus,,askerlik uzatirken bile pasaport sormamisiniz,vatandasliktan cikarken pasaport muracati yapacak..
Yani isden cikan adama tum paralari geri ode gibi sacmasapan birsey..

Cengiz Bond
21 Temmuz 2023, 17:54
O calisanlarin parasini devlet odemiyormu..konsolosluk topraklari turkiyenin topragi sayiliyor vatandasin cebi degil .benim oglan cifte vatandas..turk vatandasligindan cikacak adama git pasaport cikart demisler..
Adam zaten bugune kadar pasaport sahibi olmamis burda dogmus,,askerlik uzatirken bile pasaport sormamisiniz,vatandasliktan cikarken pasaport muracati yapacak..

usta, sanki alman kimligi ve passaportuna hic harc ödemiyorsun.

webci
21 Temmuz 2023, 18:08
Ya ondan degil,onlarin maksati zaten lazim olmayacak pasaport yaptirmek,sonucta alman olacak .

Tanyel
21 Temmuz 2023, 19:48

Sen daha dur, git askerliginide öde derlerse hic sasirmam. Cevremde vatandasliktan cikis yaparken askerlik parasi ödeyen bir suru insan var...

hOrOz
21 Temmuz 2023, 20:01
Sen daha dur, git askerliginide öde derlerse hic sasirmam. Cevremde vatandasliktan cikis yaparken askerlik parasi ödeyen bir suru insan var...

Usta yaşını geçirdiyse askerlik yapmasını isteyecekler tabi ..

Yaşı geçirmediyse hiç bir zorluk yok benim oğlan hiç bir zorluk görmeden Alman Vatandaşlığına geçti

Şimdi o senin dediklerin zurnanın son deliğine gelip kendini çok zekalı sanan ya belki askerlik parasından da yırtarım hesabı yapanlar

webci
21 Temmuz 2023, 20:35
Askerlik uzadi..
Tabi belli olmaz..

bambumbam
28 Ağustos 2023, 13:50
Ekim ayında telefon kaydı 30 bin TL, pasaport harcı 8167 TL olacak. (Halk TV)https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230828/ce20f818c88ae9696ed0f6105d154282.jpg

deniz2000
28 Ağustos 2023, 16:00
burdanda baka bilirsiniz
https://wise.com/tr/blog/pasaport-ucreti

webci
28 Ağustos 2023, 17:59
Galiba konsoloslukta 10 senelik 150 avroydu..tam dikkat etmedim ama boyle bile olsa cok pahali..
Yukardaki linke baktim 5444 tl yani 194 avro..dogru olabilir..4 kisi 800 avro..yahu bune be..insaf yani..insanlar parayi agactanmi topluyor..

deniz2000
28 Ağustos 2023, 19:04
haklisin ustam iyice abartiyorlar benim sülale berlinde hepsi isyan ediyor

alman pasaportumu alalim ?

Birbey 3.0
28 Ağustos 2023, 19:17
Az kaldi insallah. Kabinede su cifte vatandaslik anlasildi. Simdi Almanya meclisine geliyor. Bulupta alsinlar ondan sonra.

webci
28 Ağustos 2023, 23:01
haklisin ustam iyice abartiyorlar benim sülale berlinde hepsi isyan ediyor

alman pasaportumu alalim ?

Evet .
Alaman ol..sana tc vatandasliginin ne faydasi var..para yedirmekten baska .

deniz2000
29 Ağustos 2023, 21:30
Evet .
Alaman ol..sana tc vatandasliginin ne faydasi var..para yedirmekten baska .

usta 7 ay evvel 10 senelik pasaportu uzatmistim, ALLAH ömür verirse ozamana kadar karar vericem

Haziran
29 Ağustos 2023, 22:48
Ya bunlar iyice kafayi yedi.
Oktober 2023 den sonra Türkiyeye götürdügünüz bir cep telefonunu kayit ettirmek 30.000 TL olacakmis.Su an 20.000 TL .
Ya böyle birsey Dünyanin hangi Devletinde var?

bambumbam
29 Ağustos 2023, 23:15
Ya bunlar iyice kafayi yedi.
Oktober 2023 den sonra Türkiyeye götürdügünüz bir cep telefonunu kayit ettirmek 30.000 TL olacakmis.Su an 20.000 TL .
Ya böyle birsey Dünyanin hangi Devletinde var?Neden isyan ediyorsun?

Oradan birtane cep telefonu alacaksin yapacak sey yok

arapkarizma
30 Ağustos 2023, 11:13
Az kaldi insallah. Kabinede su cifte vatandaslik anlasildi. Simdi Almanya meclisine geliyor. Bulupta alsinlar ondan sonra.

Hocam bu cifte vatandaslikta Pasaportumuzun süresi bitince uzatmak zorunda degilmiyiz (yeni yasa cikinca bende düsünüyorum da o yüzden )

deniz2000
30 Ağustos 2023, 12:48
Hocam bu cifte vatandaslikta Pasaportumuzun süresi bitince uzatmak zorunda degilmiyiz (yeni yasa cikinca bende düsünüyorum da o yüzden )

usta 2000 yilindan evvel hem alman hem türk pasaportu olanlar
bu durumda olan arkadaslara telefon actim hic birisi türk pasapotunu yenilememis ve uzatmamislar bir tek nufus kagitlarini yenilemisler heryerde türkiye dahil alman pas.. gösteriyorlarmis türkiyedeki banka vs islerinide TC kimlikle hallediyorlarmis

Birbey 3.0
30 Ağustos 2023, 18:30

Yok mecbur değilsin. Kimlik kartı her işini görüyor Türkiye'de. Kara yolundan yolculuk için Alman Pasaportu al daha uçuz. Ucak ile gidiyorsan Alman pasaportunada gerek yok. Alman kimlil kartı ile uçabiliyorsun.

Bende takipdeyim. Çıksın hemen alacağım çifte vatandaşlığı.

Haziran
31 Ağustos 2023, 12:11
Yok mecbur değilsin. Kimlik kartı her işini görüyor Türkiye'de. Kara yolundan yolculuk için Alman Pasaportu al daha uçuz. Ucak ile gidiyorsan Alman pasaportunada gerek yok. Alman kimlil kartı ile uçabiliyorsun.

Bende takipdeyim. Çıksın hemen alacağım çifte vatandaşlığı.

Cikinca Medyadan duyariz ama sen yinede cikinca bizleride burdan haber et Birbey.
Bende müracat edecegim.

hOrOz
31 Ağustos 2023, 12:28
Cikinca Medyadan duyariz ama sen yinede cikinca bizleride burdan haber et Birbey.
Bende müracat edecegim.

Niye şimdiden Alman Vatandaşlığına başvurmuyorsun?

Cengiz Bond
31 Ağustos 2023, 12:29
simdi müracat etseniz, ancak 3 sene sonra Hans olursunuz.

Sizden önce 1,5 Mio Suriyeli, Iran/Iraqli ve Afgan bekliyor.
BIzim burada 2015 de gelen siginmacilardan alman vatandasligini basvurmayan yok.

Birde araya 1 Mio Ukraynali girdi, Ausländeramtlar zaten Corona bahanesi ile daha halen dogru dürüst calismiyorlar.

smeilet
31 Ağustos 2023, 12:43
Herşeye zam var ama hizmet yok.

deniz2000
31 Ağustos 2023, 15:05
Cengiz Bond
burada yasadigin mütdedce, alman pasaportu alsanda Hans,sin almasanda Hans,sin
yada almancisin

webci
31 Ağustos 2023, 15:15
burada yasadigin müdedce, alman pasaportu alsanda Hans,sin almasanda Hans,sin
yada almancisin

Usta ben alacak olsam alman vatandasligini sirf pass paras vermemek ve konsolosluga gitmemek icin..
Gerisi teferruat..

Haziran
31 Ağustos 2023, 18:03
Usta ben alacak olsam alman vatandasligini sirf pass paras vermemek ve konsolosluga gitmemek icin..
Gerisi teferruat..

aynen bende bu yüzden Almanvatandasligina gececegim.
O konsolosluga gidip saatlerce kuyrukt bekle , ordaki memurlarin afralari tafralari.
Ama simdi degil, cünkü su an alman vatandasligi icin TR vatandasligindan cikmak falan gerekli.
Doppelbürgerschaft ciksin o zaman.

Cengiz Bond
31 Ağustos 2023, 22:08
Cengiz Bond
burada yasadigin mütdedce, alman pasaportu alsanda Hans,sin almasanda Hans,sin
yada almancisin

dogru diyorsunda, almanpasaportun olmayinca 3. sinif hans oluyorsun iste :-)

yeni gelen suriyeliler bile bizden yukarda, 2. sinif hans olmuslar.

Cengiz Bond
31 Ağustos 2023, 22:10
aynen bende bu yüzden Almanvatandasligina gececegim.
O konsolosluga gidip saatlerce kuyrukt bekle , ordaki memurlarin afralari tafralari.
Ama simdi degil, cünkü su an alman vatandasligi icin TR vatandasligindan cikmak falan gerekli.
Doppelbürgerschaft ciksin o zaman.

artik konsolosluklarda saatlerce beklemek yok, en fazla bir saat beklersin, hadi tas catlasin 1,5 saat beklersin :-)

deniz2000
31 Ağustos 2023, 22:27
dogru diyorsunda, almanpasaportun olmayinca 3. sinif hans oluyorsun iste :-)

yeni gelen suriyeliler bile bizden yukarda, 2. sinif hans olmuslar.

7 ay evvel 10 senelik pasaportu uzatmistim ozamana kadar kim öle kim kala

bos ver 2.sinif olsunlar burda calisma nedir anlasinlar bedavaya para yok artik onlara

benim bir kac tane tanidigim var burada calisma sartlari cok zor demeye basladilar bile

Birbey 3.0
01 Eylül 2023, 12:35
Niye şimdiden Alman Vatandaşlığına başvurmuyorsun?

Ben sordum zamaninda. Yasa cikmadigi icin eski yasa üzerinden islem yapilir dedi. Bekletemiyorlarmis dosyayi. Mantiklida. Herkes basvurusunu bekletirlerse yigilma olur.

7 ay evvel 10 senelik pasaportu uzatmistim ozamana kadar kim öle kim kala

Hakki olan herkes mutlaka almali. Dünya ne olur ne olmaz bilinmez. Bende gecen yil pasaportu degisirdim. Meburdum süresi dolduydu.

Almanlarda birde simdi digital pesonalausweis var. App olarak kimlik veriyorlar.

hOrOz
01 Eylül 2023, 12:49
Pasaportum 2031 senesine kadar geçerli

Ömür yeterse belki bir daha uzatırım ondan sonra Allah Kerim..

Alman a gerek te yok USA ya veya İngiltere ye gideceğim de yok

43 senedir Almanya dayım Alman Kimliğine hiçte gerek duymadım

yoksa şimdiye kadar 20 kere almıştım

Birbey 3.0
01 Eylül 2023, 12:52
Orasi öyle. Direk bir getirisi yok.

Ama hayat bu. Bilinmez daha ne gelecegi.

Iste oy kullanirsin buradada.

deniz2000
01 Eylül 2023, 13:46
Ben sordum zamaninda. Yasa cikmadigi icin eski yasa üzerinden islem yapilir dedi. Bekletemiyorlarmis dosyayi. Mantiklida. Herkes basvurusunu bekletirlerse yigilma olur.

Hakki olan herkes mutlaka almali. Dünya ne olur ne olmaz bilinmez. Bende gecen yil pasaportu degisirdim. Meburdum süresi dolduydu.

Almanlarda birde simdi digital pesonalausweis var. App olarak kimlik veriyorlar.

güzel bir uygulama arabayida artik Online digital actira biliceksin 01.09 2023 te başlayacakti bildigim kadar
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=+kfz+zulalassung

Synology Türk
01 Eylül 2023, 14:03
Insaf yani..

Devletimize para lazım aga İnsaf Vicdanlı ahlaklı insanda olur

hOrOz
01 Eylül 2023, 14:12
Devletimize para lazım aga İnsaf Vicdanlı ahlaklı insanda olur

Usta 2-3 pasaport uzatmakla belki ancak konsolosklukların bina ve personal giderleri karşılanıyordur.

Bir de düşün Pasaportların imalat maliyeti var. (chip v.s)

Almanlar da bedava vermiyor Aussweiss 37€

güzel bir uygulama arabayida artik Online digital actira biliceksin 01.09 2023 te başlayacakti bildigim kadar
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=+kfz+zulalassung

Arabayı online Abmelden yapabiliyorsun ama her yerde yok.

mesela benim çalıştığım Strassenverkehrsamt ta mümkün değil

Almanya da bu online işlemlerde epey geri kaldı.

En ufak işlemler bile mümkün değil.

Almanların en büyük engeli Datenschutzgesetz

deniz2000
01 Eylül 2023, 15:05
evet dogru almanya online işlemlerde baya geri kaldı
haklisin

Birbey 3.0
01 Eylül 2023, 15:11
Datenschutz okadar fazla engel olmuyorda sorun halk.

Bircok dijital proje hazir. Ama Almanlar kullanmiyor. Niyedir bilmiyorum ama Almanya'da yasayanlar hep herseyi yüz yüze halletmek istiyor.

Yani siz bir projeyi dijitale gecirseniz bile hemen birisi diyor "eh yaslilar ne yapacak". Ben 25 sene önce HypoVereinsbank'daydim ve ilk Onlinebanking geldi. Kimse istemiyordu. Ozamanin orta yasdakinleri bugünün yaslilari. Yani zorlamazsan Almanya'daki insanlari dijitallesmiyorlar. Misal bir sürü banka subesi kapandi, hatda bircok ATM kapandi Almanya'da simdi sap gibi kaliyorlar.

Cogu bizim Almanya'daki Türklerde niyese öyle. Türkiye'deki insanlar dijitallesmeye daha acik. Cünkü Türkiye'de herseyi yüz yüze yapmak istersen saatlerin dairelerde gecer. Almanya'da yüz yüze islemler baya hizli oldugu icin cogu dijitallesmenin avantajini hissetmiyorlar.

Maalesef bu konuda bir cok Almanya'daki Türk uyum sagladi. Izine gittim geldim araba ile. Hirvatistan haric hemen hemen heryerde eVignette vor. Gitmeden önce online alabiliyorsun. Ama bizim millet son model arabayi almasini biliyorlar ama eVignetteyi almayip yoldaki büfelerde siraya geciyorlar.

Misal emekli kurumu yillardir online hizmet veriyor. Versicherungsverlauf falan görebiliyorsunuz. Kullanan tek tük.

Birbey 3.0
01 Eylül 2023, 15:20
Horoz:

https://i-kfz.regioit.de/i4/ikfz4/?LICENSEIDENTIFIER=aachen_staedteregion

Haziran
01 Eylül 2023, 16:38
Bas bas bagiriyorlar ya digitalisieren olamadik diye.
Gecenlerde Telekom Alman devletine digitalisieren olmanin önündeki engelleri kaldirin yoksa yatirimi disariya yaparim dedi.
Almanya digitalisieren olayinda cok gec kaldi.

Aslinda bir cok sey online üzerinden yapilabiliniyor olmali.
TR'de emeklilik icin Rentenversicherungun sayfasindan Versicherungsverlauf aldim su yeni cikan eAT oturum karti ile. Oh dedim ne güzel mektup falan yazmadan halletiim.
Ya bu seferde bizim kurumlar bu Versicherungsverlauf'un Stempel vurulmusunu istiyorlarmis, duyumlarima göre.

Birbey 3.0
01 Eylül 2023, 17:36
Onların derdi Glasfaser döşemek.

Türkiye'nin imza ve mühür istemesi normal. Sahtesini yapmak Versicherungsverlaufın çok kolay. Yapanlarda oldu. Sonra ortaya çıktı.

webci
01 Eylül 2023, 17:51
Horoz:

https://i-kfz.regioit.de/i4/ikfz4/?LICENSEIDENTIFIER=aachen_staedteregion

Galiba bu her sehirde yok..
Ve sadece auswiess funktion onleine acik olacak..

webci
01 Eylül 2023, 18:37
Bas bas bagiriyorlar ya digitalisieren olamadik diye.
Gecenlerde Telekom Alman devletine digitalisieren olmanin önündeki engelleri kaldirin yoksa yatirimi disariya yaparim diye.
Almanya digitalisieren olayinda cok gec kaldi.

Aslinda bir cok sey online üzerinden yapilabiliniyor olmali.
TR'de emeklilik icin Rentenversicherungun sayfasindan Versicherungsverlauf aldim su yeni cikan eAT oturum karti ile. Oh dedim ne güzel mektup falan yazmadan halletiim.
Ya bu seferde bizim kurumlar bu Versicherungsverlauf'un Stempel vurulmusunu istiyorlarmis, duymlarima göre.

Zaten sacmalikda burda..
Dogru olan kurumlarin kendi aralarinda belge istemesi..
Vatandasa birakirsan imzalida verir sahdede verir..
Bizim devlet kurumlari almanyanin kurumlarindan belge isteyecek kivama daha gelmemis..
Vatandasa asker kesiliyor,alman devletine yazi yazacak kadar dasssaak yok..

süleymann
24 Eylül 2023, 13:31
Zaten sacmalikda burda..
Dogru olan kurumlarin kendi aralarinda belge istemesi..
Vatandasa birakirsan imzalida verir sahdede verir..
Bizim devlet kurumlari almanyanin kurumlarindan belge isteyecek kivama daha gelmemis..
Vatandasa asker kesiliyor,alman devletine yazi yazacak kadar dasssaak yok..

merhaba
ben türkiyeden pasaportu yeni aldim 6000 tl verdim 10 senelik.
almanyada 150 eur .
türkiyede 3 günde geliyor.
bendeki eski pasaportu bana sordular iptal edelimmi diye ben iptal ettirmedim.
iptal etmediler süresi 6 ay sonra bitiyordu.
bir kisi 2 pasaport kullanabiliyormus.
boylece 6ay sonra bitecek olan oturum karti icin simdi yeni basvuru yaptim.

yeni karti almadan türkiyeye gidememe sorunum ortadan kalkti.
bekleme süresinden kurtuldum.

webci
24 Eylül 2023, 13:46
merhaba
ben türkiyeden pasaportu yeni aldim 6000 tl verdim 10 senelik.
almanyada 150 eur .
türkiyede 3 günde geliyor.
bendeki eski pasaportu bana sordular iptal edelimmi diye ben iptal ettirmedim.
iptal etmediler süresi 6 ay sonra bitiyordu.
bir kisi 2 pasaport kullanabiliyormus.
boylece 6ay sonra bitecek olan oturum karti icin simdi yeni basvuru yaptim.

yeni karti almadan türkiyeye gidememe sorunum ortadan kalkti.
bekleme süresinden kurtuldum.

Bilgi icin sagol usta .ben direk deldiriyorum .cunku arada bir ay gibi bir zaman kaliyor..

Deliahmet
02 Ekim 2023, 11:20
Benim icin en büyük sikinti zaman. Konsololuga git 1,5 ile 2 saat (trafige bagli) tamam randevu aliyorsun ama yinede 1 saat garanti bekliyorsun sonra geri dön 4 ile 5 saatini aliyor. Bir gün izinin gitti. almaya gidince aynisi iki gün gitti. tamam belki 10 senede bir kez ama iki günün gidiyor. Sonra Babam ve Annemin Pasaportlari var onlar icinde iki gün (Maalesef arada 5 sene var o yüzden beraber olmuyor). Allahtan secim olunca hafta sonu gidebiliyorsun tabi daha uzun bekleme oluyor. 150 € tek kisi olunca idare eder (en pahali bizimki yanlis bilmiyorsam) ama 6 kisilik aile düsünün 900€ az para degil o yüzden cocuklara hic almadim Pasaport (alman Perso ile hem ucak hem araba ile gidip gelebiliyorsun) Alman devletinle anlasma yapip Ausländeramt yada Bürgerbürolarda müracat edip alabilsek cok daha kolay olurdu ama buda cok zor sanirim. neyse bende cifte vatandaslik cikinca alman vatandasligini alip Pasaportu bitince yenilemeyecegim gibi gözüküyor.