PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyede selam verme olayi

batum
28 Haziran 2023, 22:24
Türkiyede büyük sehirlerde insanlar niye birbirine selam vermiyor ?

Almanyada tanimadigimiz elin gavuru yanimizdan gecerken selam verir
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mesela benim bacaklar yasdan dolayi Topraga biraz daha yaklasdigi icin ,Artik sik sik izine gidip Motorla ülkeyi dolasiyorum
köylerden gecerken genellikle durur cay kahve yemek derken
Köylü insanlar Hos geldin diyip sohbete basliyor

Güzel sohbetler oluyor insan zevkle dinliyor

Ama istanbula geri döndügümde
Mesela motoru park ediyorum veya carsidan eve geliyorum,eve cikarken komsu yanimdan öküz gibi selam vermeden geciyor
Hadi belki bir hata yapdim onun icin selam vermiyor diyelim

Binada 20 daire
hic biri selam vermiyor

Bende Tam aksine her birine selam veriyorum;)

talo176
29 Haziran 2023, 08:17
Aleykum selam...

Galaxy3764
29 Haziran 2023, 09:38
Ne yazıkki haklı bir tespit. Sitediki karşı komşun bile selam vermiyor ana kapıdan çıkarken arkasındaki kişiye kapıyı nezaketen bile tutmuyorlar.
Burada sokakta tanımadığın 10 kişiden 8 zi yüzüne bakım hallo diyor.

choban
29 Haziran 2023, 10:37
Allah başka dert vermesin..

hekimoglu
29 Haziran 2023, 14:56
Sabahlari cok erken sabah sporuna cikiyorum, karsilastigim kisiler tanidiksa selam aliyor degilse öküzün trene baktigi gibi bakiyor. Bu insanlar artik farkli bir boyuta gecmisler, cokta tin... yormayin kafanizi gülün gecin.

choban
29 Haziran 2023, 16:15
Almanlarda tek selamlasiyor zaten ne samimiyet var ne dostluk 20 senedir beraber calisdigi arkadaşının telefon numarasını bilmiyorlar small talk ülkesi Almanya hafta sonu ne yapdin nereye gittin akşam iyi uyudunmu bu kadar başkada ne arkadaşlık var ne dostluk .. ne gömdünüz memleketim insanini..

hOrOz
29 Haziran 2023, 17:41
takıldığınız şeylere bakın selam veren olursa selamı geri alır, yanımdan öküz gibi geçiyorsa fazla tınlamam..

İslam âlimlerine göre selam vermek sünnet , selamı almanın ise farz olduğu söylenmiştir.

moralist
29 Haziran 2023, 17:42
Valla haklılar Selam veren borçlu çıkıyor birine kazaen Selam ver hemen ağlayıp sızlayıp Para koparmaya çalışıyor yani en iyisi yanından yüzüne bakmadan yürü geç

steve
29 Haziran 2023, 18:38
Bir kac sene önce izmir de halamin yanina gitmistim. izmir Hatay da kaliyorlar. 8 - 10 katli bir binada oturuyorlardi ve asansörlü .
Bir gün asansörde bir adamla beraber yukari cikiyorduk. Halam adama kimi aramistiniz , kime geldiniz dedi.
Adam suratsiz bir sekilde kimseye gelmedim 6 senedir bu binada oturuyorum dedi. Adam 6 senedir oturuyormus daha ilk defa karsilasiyorlar.
Dedigin gibi ne selam verdiler ne de iki cift laf .
Halbuki selam da bir ibadettir. selami almak da Farz.
Insanlar bir birilerini bloke etmisler kimseyle konusup tanismak istemiyorlar. Bir yerde düsüp ölse kimse bakmaz tanimiyorum diye ...
Halbuki o kadar da zor bir sey degil selam verip almak . Hem de cok güzel bir huy selamla güler yüzlü olmak.
Neyse hepinize merhaba iyi ki varsiniz...

webci
29 Haziran 2023, 20:12
Eski duzen kalmadi..
Soz senet selam kelamdi..
Insanlar raydan cikti..
Biyle dusunerek size selam verenin selamini alin,okuzleri tarlaya surun ..

batum
29 Haziran 2023, 21:30
Valla haklılar Selam veren borçlu çıkıyor birine kazaen Selam ver hemen ağlayıp sızlayıp Para koparmaya çalışıyor yani en iyisi yanından yüzüne bakmadan yürü geç

Buda dogru
Bir Kac ay önce konu acmisdim ayni senin yazdigin gibi oldusmilie_tra_059

resadiyeli
01 Temmuz 2023, 20:03
Selam Allah’ın selamıdır•Almanya’da bütün insanlar(bizim Türkler dışında)herkes selam verir,hallo veya grüssgott derler ;aslında müslümanın yapması gerekesi hristiyanlar yapıyor•

webci
01 Temmuz 2023, 20:09
Normal sartlarda evet usta selam alinmali verilmeli,,hiristiyanlarda hep degil ama almanlar hello diyor..bizim musluman selamdan gectin yan baktin,sol baktin diyor,,tanidiklarina ve camiide selam ver gerisini bosver..milletin itikadi bozuk..
Adam daha subhanekeyi bilmiyor,fatihadan haberi yok ama devleti kurtarmaya gelince professor kesiliyor..
Halbuki evinde sozu gecmez cocuklarindan emir alir,,evde sut dokmus kedi gibi disarda ormanlarin krali aslan kesiliyor .