PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : almanyada yasiyan ev hanimi annem icin türkiyede emeklilik basvurusu icin neler gerekli?

musti0707
26 Haziran 2023, 12:45
Merhaba arkadaslar,

size bir sorum olacak.Annem ve babamin herhangi bir sosyal yardim felan aldigi yok,yaklasik 2bin euro kira gelirleri oldugu icin babamda issiz oldugu icin hicbir sosyal yerden almiyorlar.

Babam 63 dogumlu ve emeklilik islemini yapdirdi .

Ben annemin tr deki emeklilik basvurusunu yapmak istiyorum,ücretide hemenmi ödemek zorundayim yoksam kisim kisim da ödiyebilirmiyim örnek 5.000bin euro basvuruyu yapdigimda gerisinide ilerki aylarda,nede olsa 60yasina daha bikac yil var,annem 67 dogumlu.4kardesiz,trde hic calismadi ,almanyada 2 sene calisip calisma hakkini zamaninda babama verdi.

simdiden bilgileriniz icin cok cok sagol

hOrOz
26 Haziran 2023, 17:54
Merhaba arkadaslar,

size bir sorum olacak.Annem ve babamin herhangi bir sosyal yardim felan aldigi yok,yaklasik 2bin euro kira gelirleri oldugu icin babamda issiz oldugu icin hicbir sosyal yerden almiyorlar.

Babam 63 dogumlu ve emeklilik islemini yapdirdi .

Ben annemin tr deki emeklilik basvurusunu yapmak istiyorum,ücretide hemenmi ödemek zorundayim yoksam kisim kisim da ödiyebilirmiyim örnek 5.000bin euro basvuruyu yapdigimda gerisinide ilerki aylarda,nede olsa 60yasina daha bikac yil var,annem 67 dogumlu.4kardesiz,trde hic calismadi ,almanyada 2 sene calisip calisma hakkini zamaninda babama verdi.

simdiden bilgileriniz icin cok cok sagol

Annen için epey geç kalmışsınız..

6. ayın bitrinden itibaren emeklilik primleri günlük 150,12 TL oluyor

7200 gün x 150,12 TL = 60 yaş emeklilik 1.080.864TL = bugünkü kur ile 44000€ civari bir para ödemesi gerekli

Emeklilik BAĞkUR üzerinden oluyor çok para ödeyip az maaş almak söz konusu

Primleri gelen bildiriye göre 3 ay içinde

verilen zaman içinde ödenmesi gerekli (son bilgilerine göre 3 ay zamanı var)

Belki annen kira yardımına başvurabilir ve ya JobCenter

musti0707
27 Haziran 2023, 15:49
hocam cok tesekkürler.yani basvurduktan sonra o 44.000euroyu 3ay icindemi odememiz gerek,veyahut simdik basvuruyu yapip örnek 60 yasina kadar 4 sene var her sene 11.000euroda ödesem olurmu?

Saygilarla

hOrOz
27 Haziran 2023, 17:23
hocam cok tesekkürler.yani basvurduktan sonra o 44.000euroyu 3ay icindemi odememiz gerek,
veyahut simdik basvuruyu yapip örnek 60 yasina kadar 4 sene var her sene 11.000euroda ödesem olurmu?

Saygilarla

Arkadaşım Türkçe yazıyoruz verilen süre (3 ay) içinde ödemeniz gerek taksit taksit ödeme imkanı yok

webci
27 Haziran 2023, 17:28
Turkiye de isini bitirmek icin basvuru yaptiginda paran ya cepde ya kontoda olacak ve tirrrrak diye odeyeceksin..
Taksit olmaz,,bu is zaten firsatcilik bir de kimse parayi beklemek istemez..
Fakirin parasi olmadigi icin bu isi yapamaz..

PEKSANLITÜRK
27 Haziran 2023, 17:33
Selamunalexkum sortum!!sorulanata cewap weren oltu!!sana gayet guze bilgili cewap werenler oltu!neten bu werileni yerine getirmssint?qenti qafana gore'is'yapcam tihe sorarsin?sen alsmanyatadin,biraz anlayisin bilgin ilmin fiqrin olmali!cawurun owulunu oqumazininmi?bubtenqit tehil.faqat watantasimiz 100xiltir olduhu yerte sayar!

neco54
27 Haziran 2023, 18:51
Selamunalexkum sortum!!sorulanata cewap weren oltu!!sana gayet guze bilgili cewap werenler oltu!neten bu werileni yerine getirmssint?qenti qafana gore'is'yapcam tihe sorarsin?sen alsmanyatadin,biraz anlayisin bilgin ilmin fiqrin olmali!cawurun owulunu oqumazininmi?bubtenqit tehil.faqat watantasimiz 100xiltir olduhu yerte sayar!

Canim Dostum

Yazdıkların bilmece gibi.
Ya düzgün Türkçe ile yaz yada Almancan varsa, Almanca yaz.

torpido
27 Haziran 2023, 19:04
44.000€ yatırıp emekli olmak ne kadar mantıklı ,birde bağkurdan olacaksın SGK’ ya göre düşük emekli aylığı alacaksın, bu 44.000€ yu kaç senede amorti edeceksin birde bunu hesapla derim ona göre karar verilmesi daha uygun olur,kira gelirleri ve babanın Türkiye’den alacak olduğu emekli parası bence ikisinede yeter artar,birde baban ileride buradan emekli olacak kral gibi yaşar iki kişi diye düşünüyorum.

Haziran
10 Ağustos 2023, 10:43
44.000€ yatırıp emekli olmak ne kadar mantıklı ,birde bağkurdan olacaksın SGK’ ya göre düşük emekli aylığı alacaksın, bu 44.000€ yu kaç senede amorti edeceksin birde bunu hesapla derim ona göre karar verilmesi daha uygun olur,kira gelirleri ve babanın Türkiye’den alacak olduğu emekli parası bence ikisinede yeter artar,birde baban ileride buradan emekli olacak kral gibi yaşar iki kişi diye düşünüyorum.

Emekliligi bir yatirim olarak düsünmemek gerekli.
Emekliligi bir Sosyal güvence olarak görmek gerekli bence.
Dünyanin neresinde 44.000 eur verip emekli olunuyor ki?
Dünyanin binbir hali var, ne olur ne olmaz!

sswiss
14 Ağustos 2023, 21:45
hazir konunun altina bende yazayim

Sanirim EYT den bende yaralaniyorum, yada öyle saniyorum.

1995 sigorta girisim var (130 gün) daha sonra askerlik ve askerlik sonrasi yurtdisi ve halen yurtdisindayim

yas 48

EYT yasasi cikmadan önce e-devletden arada bir bakardim

5700 prim ve 56 yasinda emeklilik hak ettigim yaziyordu

Tabii simdi nasil olur tam olarak bilemiyorum

tam emin olmamakla birlike EYT yasasi cikmadan önce e-devletden baktigimda 386 bin TL ödemem gerekiyordu

tabii simdi yararlansamda sanirim milyon TL yi buluyor ödenmesi gereken para

sswiss
14 Ağustos 2023, 21:49
Emekliligi bir yatirim olarak düsünmemek gerekli.
Emekliligi bir Sosyal güvence olarak görmek gerekli bence.
Dünyanin neresinde 44.000 eur verip emekli olunuyor ki?
Dünyanin binbir hali var, ne olur ne olmaz!

farki acidan bakmissin,44 bin euro cok büyük para
malasef ülkemizde dövizin düsmesi,TL nin deger kazanmasi imkansiza yakin bir durum

44 bin euro yu ülkemizde vadeliye koysan her ay emeklilik parasi kadar vade alirsin zaten

20-30 yil gurbetde calisip her yil ülkemize döviz götüren gurbetciler icin bence acimasiz bir miktar(benim fikrim)

20 bin euroya kadar mantikli ama üstü bence fazla

Haziran
15 Ağustos 2023, 13:39
farki acidan bakmissin,44 bin euro cok büyük para
malasef ülkemizde dövizin düsmesi,TL nin deger kazanmasi imkansiza yakin bir durum

44 bin euro yu ülkemizde vadeliye koysan her ay emeklilik parasi kadar vade alirsin zaten

20-30 yil gurbetde calisip her yil ülkemize döviz götüren gurbetciler icin bence acimasiz bir miktar(benim fikrim)

20 bin euroya kadar mantikli ama üstü bence fazla

44.000 € 'ya hangi banka emekli parasi kadar vade veriyor? (en düsük emekli parasi 7.500 TL = 254€ oldugunu varsayalim).
Yani 44.000 € 'ya su an aylik 254 € vade veren banka varmi? Haydi bir an icin var oldugunu düsünelim.

Emeklilikle sadece aylik almak degil saglik sigortaninda yaptirmis oluyorsun.
Emekliligi bir Sosyal güvence olarak görmek gerekli dememin sebebi bu.

44.000 € yatirip emekli olmak bence EYT'den yararlanilip aylik hemen baglanacaksa ve yasinizda biraz genc ise 50-55 deger.
Ama yas ileri ise veya aylik 57-58 yaslarinda baslayacaksa tabiki degmez.Herkesin kendi konjektörüne göre degisir.

BuraK!
15 Ağustos 2023, 13:59
44k bin euro ile 48 yasinda emekli olabiliyorsan bence mantikli yatirim. 250 euro alsan ayda ve saglik sigortanda ödeniyor, yaklasik 14-15 sene icinde paran cikmis oluyor. 48 yasinda olan 15 sene sonra 63 yasinda oluyor.

Ilerde benim elime böyle firsat gecse hic düsünmem hemen yaparim kendimi TR de emekli.

hOrOz
15 Ağustos 2023, 14:00
Devamlı yazıyorum emeklilik bir finans yatırımı değil kar-zarar hesabı olmaz

Öyle hesapliyorsanız hiç düşünmeyin

ileriki yaşlarda kendini finasiyel ve sağlık sigortası yönünden emniyete almak

Avrupa da Ve Türkiye de Euro faiz oranları çok düşük ..

Artık Türkiye deki bankalar fazla faiz vermiyor

Milletin aklı 80 li senelerdeki faiz oranlarında takılı kalmış.

Şuanda en çok veren Denizbank %0,25 senelik

Yani parayı faize yatırmak parayı kuma gömmek gibi bir şey

Düşünün emeklilik ömür boyu gelir içinde sağlık sigortasıda var ..

Allah gecinden versin dul-yetim maaşı da var

hOrOz
15 Ağustos 2023, 14:02
Euro Hesaba En Yüksek Faiz Oranı Veren Bankalar

Alternatif Bank VOV Euro Hesabı 1,00%
Yapı Kredi Vade Dönüşüm EURO Hesabı 0,70%
DenizBank Vadeli Mevduat Hesabı EURO 0,25%
İş Bankası Vadeli EURO Hesabı 0,20%
Akbank Vadeli Mevduat Hesabı EURO 0,15%
Garanti BBVA E- Vadeli Euro Hesabı 0,10%
QNB Finansbank Vadeli Mevduat EUR 0,05%

Haziran
15 Ağustos 2023, 17:33
Horozun dedigi gibi Faize yatirmak Para'yi gömmek gibi birsey.
Benim yasim 52 ve bu yil sonuna dogru basvuruyu yapacagim.
Su an erkekler icin ödenecek Prim günü 9000 is günü.
Torba yasa ile eylül-ekim gibi 7200 is gününe düsürecekler diye söylenti var.7200 güne düserse basvuracagim hemen.
Ve ayrica yatirim olarak görmüyorum.
Sosyal güvence olarak görüyorum.

sswiss
16 Ağustos 2023, 08:05
44.000 € 'ya hangi banka emekli parasi kadar vade veriyor? (en düsük emekli parasi 7.500 TL = 254€ oldugunu varsayalim).
Yani 44.000 € 'ya su an aylik 254 € vade veren banka varmi? Haydi bir an icin var oldugunu düsünelim.

Emeklilikle sadece aylik almak degil saglik sigortaninda yaptirmis oluyorsun.
Emekliligi bir Sosyal güvence olarak görmek gerekli dememin sebebi bu.

44.000 € yatirip emekli olmak bence EYT'den yararlanilip aylik hemen baglanacaksa ve yasinizda biraz genc ise 50-55 deger.
Ama yas ileri ise veya aylik 57-58 yaslarinda baslayacaksa tabiki degmez.Herkesin kendi konjektörüne göre degisir.

varsayalim dedigin mantikli,diger yandan gurbetcilerin yarim asirdan fazladir gurbetde zor sartlarda emek harcayip ülkemize döviz kazandirdi yatirim yapti
tamam simdilerde eskisi gibi zor sartlar yok ama eskiden vardi.

demem o ki 44 bin euro (simdilik) bana göre cok asiri yüksek.yani hep almanci ,almanyada yabanci derken simdi birde borclanma olayinda üvey evlat olmak

sigorta ve emeklilik dünyanin her yerinde su nefes gibi birsey bunda herkes hemfikirdir.

sswiss
16 Ağustos 2023, 08:17
Devamlı yazıyorum emeklilik bir finans yatırımı değil kar-zarar hesabı olmaz

Öyle hesapliyorsanız hiç düşünmeyin

ileriki yaşlarda kendini finasiyel ve sağlık sigortası yönünden emniyete almak

Avrupa da Ve Türkiye de Euro faiz oranları çok düşük ..

Artık Türkiye deki bankalar fazla faiz vermiyor

Milletin aklı 80 li senelerdeki faiz oranlarında takılı kalmış.

Şuanda en çok veren Denizbank %0,25 senelik

Yani parayı faize yatırmak parayı kuma gömmek gibi bir şey

Düşünün emeklilik ömür boyu gelir içinde sağlık sigortasıda var ..

Allah gecinden versin dul-yetim maaşı da var

düsünceler farkli olabilir

saglik sigortasi hangi gurbetcinin yok?

biz gurbetcilerin de artik SIK dokuyup ince elememiz lazim
avrupada taktir edersiniz ki eskisi gibi degil
ödeyecegimiz prim alacagimiz aylik iyi hesaplanip degermi degmezmi ona bakmak lazim

TC vatandasi olan biri yarin bir gün avrupayi terk edecekse ülkemize yerlesecekse ve emeklilik hakki varsa
bence hic düsünmeden 44 degil 54 bin euro da versin derim

ancak avrupada tabutla ülkemize gidecekse o gurbetci,zaten avrupada güzel haklari var
diger extra imkanda sunuluyorsa aynen bu emeklilik gibi ,dedigim gibi hesaplanmasi lazim avantaj ve dezavantajlarina bakilmasi lazim

sswiss
16 Ağustos 2023, 08:22
Horozun dedigi gibi Faize yatirmak Para'yi gömmek gibi birsey.
Benim yasim 52 ve bu yil sonuna dogru basvuruyu yapacagim.
Su an erkekler icin ödenecek Prim günü 9000 is günü.
Torba yasa ile eylül-ekim gibi 7200 is gününe düsürecekler diye söylenti var.7200 güne düserse basvuracagim hemen.
Ve ayrica yatirim olarak görmüyorum.
Sosyal güvence olarak görüyorum.

ödüyecegin parayi sordurdunmu?
yani ben bir danismana hic sormadim,internetden sosyal medyadan arastirdigim kadariyla biliyorum.

daha önce belirttigim gibi
e-devletime baktigimda
5700 prim yaziyor
yani ödemem gereken para 5700 is günündenmi hesaplanacak

gurbetciler icin nasil oluyor net bilen varmi

5.1995 (130 gün) sigorta baslangicim var TR de
1996 askerlik
1997 avrupa

arkadaslar bir diger sorum ise
peki TR de borclanarak emekli olundu diyelim bu yasadigimiz ülkede SIKINTI teskil edermi?

Haziran
16 Ağustos 2023, 09:04
Benim TR'de sigorta baslangicim yok.
Su anki durum bu Bagkurdan erkekler 9000 isgünü borclanarak oluyor.Ama bunun 7200 güne düsmesi gündemde.
Neyse herkes kendine en uygun ne ise tartar düsünür ve karar verir.
Burda 67 yasina kadar calisacagim diyen ve o enerjiyi kendinde görenlere zaten 2.bir emeklilik gerekmez.

arkadaslar bir diger sorum ise
peki TR de borclanarak emekli olundu diyelim bu yasadigimiz ülkede SIKINTI teskil edermi?

Neden sıkıntı olsun ki?
Yanliz zaten burda calisiyirsan Maası baglatamiyorsun.
Ne zaman isi biraktin o zaman maaşı almaya basliyorsun birde bu TR'deki ayligi buraya bildirmen gerek?

Ya sen hani bu kadar Parayi emeklilik icin ödemeyi normal görmüyordun, vadeli yatirip vadesini almak daha mantikli diyordun.

sswiss
18 Ağustos 2023, 12:20
Benim TR'de sigorta baslangicim yok.
Su anki durum bu Bagkurdan erkekler 9000 isgünü borclanarak oluyor.Ama bunun 7200 güne düsmesi gündemde.
Neyse herkes kendine en uygun ne ise tartar düsünür ve karar verir.
Burda 67 yasina kadar calisacagim diyen ve o enerjiyi kendinde görenlere zaten 2.bir emeklilik gerekmez.

Neden sıkıntı olsun ki?
Yanliz zaten burda calisiyirsan Maası baglatamiyorsun.
Ne zaman isi biraktin o zaman maaşı almaya basliyorsun birde bu TR'deki ayligi buraya bildirmen gerek?

Ya sen hani bu kadar Parayi emeklilik icin ödemeyi normal görmüyordun, vadeli yatirip vadesini almak daha mantikli diyordun.

senden bu perfonmansi bekliyordum(Bravo)
arkadasim ben emekli olmak istemiyorum demiyorumki

44 bin euro TL ye cevrildiginde yaklasik 30 bin TL aylik getirisi var buda günümüyde 4 emekli ayligi yapiyor.
ikincisi ise gurbetcilerin sirtina her defasinda biniliyor ,gurbetci o kadar döviz tasiyor ülkemize neden biraz kolaylik taninmiyor
ben bunlari sorarken hayir ben TR de emekli olmam sudur budur demiyorumki
mantikli geliyorsa ve hakkim varsa neden olmayimki
evet ben 44 bin euroyu mantikli bulmuyorum.benim fikrim böyle

kim nasil yapiyorsa yapsin o kisinin zaten özgür hakkidir.

mantikli gelyiorsa olurum gelmiyorsa olmam,NOKTA
sende öyle düsünüyorsun baskasida öyle düsünüyordur.

Haziran
18 Ağustos 2023, 15:07
Ben sana, sen emekli olmak istemiyordun demedimki??
Yazimi iyi oku!!

Ben sana
diye yazmisim.

Ve ayrica 44.000 eur'yu TL'ye ceviririsen senin o Para 6 ay sonra olur Pul.
Bak 6 ay önce 1 EUR kac TL idi simdi kac TL?
https://www.doviz724.com/tcmb-6-aylik-eur-euro-tl-grafigi.html

6 ay önce 1 € tam 20 TL imis. simdi senin 44.000 €'yu 6 ay önce TL'ye cevirip bir bankaya yatirdigini düsünelim.
6 ay önce 1 € 20 TL imis.
Simdi 1 € 30 TL yani TL yüzde kac deger kaybetmis hesaplayabilecekmisin?
Dur ben söyleyim tam 6 ay icinde bizim TL % 45,89 deger kaybetmis.Yani sen 44.000 eur'yu TL'ye cevirdin simdi senin TL € karsisinda
6 ay icinde %45,89 deger kaybedince 44.000 € olur 24.000 €.

Dur bunun üstüne sana verdikleri aylik mevduat 30.000 TL'yide ekleyelim 6 ay boyunca sana 30.000 TL verdiler ve buda 30.000x6=180.000 TL yapti simdi bunu €'ya cevirelim 180.000/30 = 6.000 €.
Ve senin su an 24.000+6.000= 30.000 € paran var.
Aaaa ne oldu senin 44000 € oldu 30.000 €. hemde 6 ay icinde.
Kapisch?
Bende gercekten perfonmans var demi?
Belki bundn sonraki 6 ay icinde TL deger kaybetmez belki degeer kazanir.Kim bilir?

Kur korumali mevduat hesabini bu yüzden cikarmislardi,sanirim duymussundur.