PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araba alirken leasing mi direk kauf mu

Don Juan
12 Kasım 2015, 01:02
Mantiksan bilgiye ihtiyacim var

15 senedir almanyadayim

4 araba degistirdim

1.2500 dm aldim --- sonrasinda cöpe attim

2. 5500 € aldim yaklasik 5 sene sonunda 1400 sattim

3. 6000 aldim 4 yil sonra 1400 sattim

4. 10000 aldim 5 yil oldu simdi ancak 2000 yapiyor

simdiye kadar

yaklasik 22500€ harcamisim 5000 satmisim

17500€ giden para

bu zaman kadar aylik 138 € ödemis gibi oldum arabalara

simdi ne yapsam iyi 4

18000 e kadar iyi bir arabayi pesin almak mi

yeni araba leasing yapmak mi

aylik 200€ ya bile araba var

almak istedigim arabada

kombi 140ps altinda olmayacak

passat olur
5 lik kombi BMW olur
A6 kombi olur
A4 kombi olur

bu tür arabalar

sizce ne yapmaliyim

Privat olarak biniyorum

Leasing mi

taksitle almak mi pesin almak mi

18000 e kadar pesin alabilirim de

bu zaman kadar pek taksitle isim olmadi hep param oldugu kadar aldim taksile pek bisi almadim sayilir

ne tafsiye edersiniz
ama kadar veremedim

Cologne
12 Kasım 2015, 10:08
Mantiksan bilgiye ihtiyacim var

15 senedir almanyadayim

4 araba degistirdim

1.2500 dm aldim --- sonrasinda cöpe attim

2. 5500 € aldim yaklasik 5 sene sonunda 1400 sattim

3. 6000 aldim 4 yil sonra 1400 sattim

4. 10000 aldim 5 yil oldu simdi ancak 2000 yapiyor

simdiye kadar

yaklasik 22500€ harcamisim 5000 satmisim

17500€ giden para

bu zaman kadar aylik 138 € ödemis gibi oldum arabalara

simdi ne yapsam iyi 4

18000 e kadar iyi bir arabayi pesin almak mi

yeni araba leasing yapmak mi

aylik 200€ ya bile araba var

almak istedigim arabada

kombi 140ps altinda olmayacak

passat olur
5 lik kombi BMW olur
A6 kombi olur
A4 kombi olur

bu tür arabalar

sizce ne yapmaliyim

Privat olarak biniyorum

Leasing mi

taksitle almak mi pesin almak mi

18000 e kadar pesin alabilirim de

bu zaman kadar pek taksitle isim olmadi hep param oldugu kadar aldim taksile pek bisi almadim sayilir

ne tafsiye edersiniz
ama kadar veremedim

Leasing sisteminde araba bir nevi kiralik gibi oluyor.. Eger gewerbe sahibi degilsen ve steuer den absetzen yapma yani arabaya verdigin parayi vergiden düsme imkanin yoksa sakin leasing e yaklasma.. Cok zararli cikarsin..

Pesin almak daha iyi..

BIrde söyle bir durum varki, aldigin arabalardan hep zarar etmis gibi yazmissin, ancak bes sene bindigin bir arabadan gördügün kullanim hizmetini ve sagladigin fayda yi arti hanesine eklememissin.

Ayakkabi aliyoruz,
ay sene kullaniyoruz ve cöpe atiyoruz.. Zarar ettik demiyoruz Cünkü onu eskiten ve ondan yarar saglayan biziz. Araba da ayni sekilde düsünülmesi lazim..

Selametle

Don Juan
12 Kasım 2015, 10:58
Üstad Sadece aciklama anlaminda yazmistim

zarar ettim anlaminda yazmadim kesinlikle

burada söylemek istedigim

her ne kadar ayda 138€ ödemis gibi olsamda cok da iyi arabalara bindim sayilmaz

amacim simdi 2012 üstü araba almak aldimmida kesin en az 5 ile 7 sene arasi sürerim

onuda alirken leasing mi , pesin almak mi , taksitle almak mi

mantiklisini bulmak

mesela leasing le ilgili yazdiklarin cok güzel böyle seyleri duymak icin sordum zaten

Giresun2828
12 Kasım 2015, 14:11
Don Juan üstad,

arkadasin yukarida cok güzel yazdigi gibi bende Leasingden uzak dur derim. Ticari amacli kullanim yapamiyorsan senin icin bir avantajin yok. Leasing senin aleyhine olur. Neden Sorarsan söyle acikliyim.

Leasing sözlesmesi basit degildir. Mesela Kac ay/yil kullanmak istedigini aciklamalisin, kac bin km yapip arabayi teslim ediceksin gibi kriterler lazim oluyor. Arabayi imzaladigin km sinde geri vermezsen cezalar basliyor. Her sürdügün fazla Kilometreye para ödemen lazimsin. Arabanin inspektionunu flan herseyi kendi Tamirhanesinde yaptirman lazimsin. Arabayi geri verdiginde cizik miziklere bakiyorlar o yüzden uzak dur derim. Kendim Mercedesde calisiyorum ve az cok seyler duydum ve gördüm diyebilirim.

Sana benden tavsiye. 18.000€ ya istedigin arabalar varsa eger pesin ödemeyi tercih ederim. Ama begendigin araba Mesela 30.000 € ise Ver Anzahlung 18.000 € geri kalanini taksite bagla derim. Biraz faiz ödersin ustam ama onun yerine araba sahibi olmus olursun.

Umarim Cologne ustam ile sana az olsada yardim edebilmisdiriz

Saygilarimla

cassano
16 Kasım 2015, 13:30
Bida araba almis olsam, direk en fazla 1 yasinda, km cok az olup onu da uzun vadeli kullanirim. En azindan suyunu huyunu bilirim. Eski veya 3-5 yasinda arabalar hepsi kullanilmis oldugu halde pahali. 1 yasinda alsan, temiz kullansan, rahat 12-14 sene kullanabilirsin.

Karadayi35
13 Ocak 2016, 00:25
selamlar, konu biraz eski ama, bende bir katkida bulunmak istedim, cünkü ayni soruyu bende kendime soruyorum su an, Leasingmi yoksa pesin fiyata bütceme göre diye.

Bence Leasing herkezin kötüledigi kadar kötü degil. Don Juan´nin son arabasina bakarsak, 10000€ almis, 2000€ satmis veya satabilecek.
5 senede bu araba yani 8000€ deger kaybetmis, aylik demekdir 133,33€.

Sen simdi gidipde 200€ ya sifir km araba leasen edersen, kaybin ilk bakisda 66,67€ gibi görünüyor. Ama unutmaki, araba 0km, demek istedigim ilk 2-3 sene (normalde) arizasiz kulanabilirsin. Arizasi olsa bile, Garantie üzeri haledersin.
Son 5 sene icerisinde, araban nekadar masraf cikardi diye bi düsünürsen, tamir, bakim vs. bence o aradaki 66,67€ fark, hemen hemen kapanir. Fiyat farki kapanmasa bile, Leasingden dolayi son model arabaya biniyorsun, onun birazcik degeri vardir bence :)
Leasing Angebotlarda Paketler oluyor bazen, 2 Yil bakim paketi, service paketi, sigortasi dahil, vs.

Bence yani, iyi bir leasing Angebot varsa, neden olmasin leasing?

saygilar.

fuk_18
13 Ocak 2016, 16:51
tamamda aylik 200 euro lisingli arabayi pesin alsan daha iyi 20.000 euro yapar aylik 200 odedigin arac onada siradan bir arac alirsin lbenim gözümde leasing oldugunda aylik 400 800 arasi para ödemek lazim suanda leasingli iki araba var bizde 600 euro araba basi oduyoruz pesin alsak belki cok zarar olcakti bana göre leasingde pahali araclar icin daha uygun 20 25 binlik arac icin yapmaya degmez gibi geliyor