PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyada yaşayan kişinin Türk vatandaşı olarak birinci adresi almanya mi olması gerek?

qardas
22 Haziran 2023, 09:07
Iyi günler arkadaşlar, kolay gelsin herkese.

Bir durum var onu öğrenmek istiyorum.

Annem Türk vatandaşı, Almanyada ikamet ediyor. Yani oturumu Almanyada.

Şuanda türkiyede nüfüs dairesinde birinci adress olarak, Almanya gösteriyor.

İkinci adress olarak Türkiye gözüküyor.

Şimdi sorum, adress değişikliği yapılırsa, yani birinci adress türkiye olsa ikinci adress Almanya olsa ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Ozaman oturumu Türkiyede mi olması gerek?

Alman devletinden ausländeramt ile sıkıntı olur mu?

Veya pasaport işlemleri konsolosluktan ile alakalı bur sorun çıkar mı ?

Var mı bu konu hakkında bilgisi olan?

Cogu kişinin dediklerine göre, öyle yapılırsa Almanya araştırma yapamıyormus, işte mal mülk ile alakalı.
Ne kadar doğru hiç bilmiyorum.

Bana kalırsa böyle kalsın diyeceğim, Almanyada yaşadığı için, birinci adres olarak Almanya gözüksün diye.

Ama yinede bir bilgi edineyim dedim.

Cengiz Bond
22 Haziran 2023, 10:20
yok, herhangi bir problem cikmaz, 1. adress türkiye olursa, sadece secimlere katilmak isterse adresi yine almanyaya almasi gerekiyor veya türkiyede secime katilmasi gerekiyor.

qardas
22 Haziran 2023, 10:42
Passaport ile alakali nasil oluyor, diyelim Passaport degismesi lazim. Yinede Konsolosluktan basvurusu yapilabilir mi . Veya Konsolosluktan alinabilir mi.

Cengiz Bond
22 Haziran 2023, 12:29
passaportu istedigi yerden yenileyebilir.

qardas
22 Haziran 2023, 12:35
Peki abi sagol , veya hic bisey yapmazsak. Birinci adress almanya olarak kalsa, ikinci adress türkiye olsa. Bir zarari olur mu ? Yani demek istedigim bosuna ugrasmayalim, bir faydasi olmayacaksa. Kalsin böyle.
Sen ne diyorsun cengiz abi ?

Alman hükümeti bilg paylasim dan dolayi arastirma yaparlarsa, öyle böyle yaparlar yani . Adress degisikligi bir önemi olmaz herhalde ?

PEKSANLITÜRK
22 Haziran 2023, 13:20
Selamunalexkum annen jop center 'ten parami alirta ?turqiyeteqi mali,saqlamaq istersin?..anan alamanyayi twemmelli terq etmetihi surec'alaman parasini alir.saqla.neteye qatar?geri tonuq alir.bu qonulari burta bilern artqastar guzel izah etereq anlatirlar!neten oquyup anlayan yoq?.

hOrOz
22 Haziran 2023, 13:28
Selamunalexkum annen jop center 'ten parami alirta ?turqiyeteqi mali,saqlamaq istersin?..anan alamanyayi twemmelli terq etmetihi surec'alaman parasini alir.saqla.neteye qatar?geri tonuq alir.bu qonulari burta bilern artqastar guzel izah etereq anlatirlar!neten oquyup anlayan yoq?.

Usta en iyisi sen hiç yazma

Kendi yazdıgını sadece kandin anlıyorsun

qardas
22 Haziran 2023, 13:40
yok abi , sadece durumu ögrenmek istedik , en iyi yöntem hangisi diye. Annem suanda Jobcenterden para aldigi yok.

batum
22 Haziran 2023, 20:02
Usta en iyisi sen hiç yazma

Kendi yazdıgını sadece kandin anlıyorsun

yazsin ya sorun yok
Arkadasda bizim irkimizdan

ken_guen
22 Haziran 2023, 23:05
Iyi günler arkadaşlar, kolay gelsin herkese.

Bir durum var onu öğrenmek istiyorum.

Annem Türk vatandaşı, Almanyada ikamet ediyor. Yani oturumu Almanyada.

Şuanda türkiyede nüfüs dairesinde birinci adress olarak, Almanya gösteriyor.

İkinci adress olarak Türkiye gözüküyor.

Şimdi sorum, adress değişikliği yapılırsa, yani birinci adress türkiye olsa ikinci adress Almanya olsa ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Ozaman oturumu Türkiyede mi olması gerek?

Alman devletinden ausländeramt ile sıkıntı olur mu?

Veya pasaport işlemleri konsolosluktan ile alakalı bur sorun çıkar mı ?

Var mı bu konu hakkında bilgisi olan?

Cogu kişinin dediklerine göre, öyle yapılırsa Almanya araştırma yapamıyormus, işte mal mülk ile alakalı.
Ne kadar doğru hiç bilmiyorum.

Bana kalırsa böyle kalsın diyeceğim, Almanyada yaşadığı için, birinci adres olarak Almanya gözüksün diye.

Ama yinede bir bilgi edineyim dedim.

Arkadaşım çok emin değilim ama eğer anneniz Türkiyeden emekli değilse sağlık sigortası annenize ödeme çıkarabilir. Bir zamanlar konsoloslukta benimde 1.adresim Türkiye görünüyordu konsolosluk görevlisi bana Türkiyeden emekli olup olmadığımı sordu bende kendisine evet emekliyim dedim nedenini sorduğumda zorunlu sağlık sigortasından bahsetti..

qardas
23 Haziran 2023, 08:10
Anladım abi Allah razı olsun. Bende bilmiyorum en iyisi nasıl diye.

Birinci adress ozaman Almanya olarak kalsın. Bir sıkıntı olmaz herhalde. Annem Dul Emekli aylığı alıyor türkiyeden.

Bilemedim şimdi

Cengiz Bond
23 Haziran 2023, 09:50
yazsin ya sorun yok
Arkadasda bizim irkimizdan

usta, arkadas hangi irkdan olursa olsun, yazsin tabii.
ama yazdigi anlasilmiyorki. anlasilir sekilde yazsin.

PEKSANLITÜRK
23 Haziran 2023, 12:42
yazsin ya sorun yok
arkadasda bizim irkimizdan

selamunalexkum 🕋jumma'miz mالله اكبرbareq olsun

Haziran
23 Haziran 2023, 20:14
Almanyada yasayan birinin 1.Adresi Türkiye olursa otamatikman GSS (Genel saglik sigortasi)'li oluyor ve Prim ödemek zorunda kaliyor.Haberi olmadigi icin bu Pirimler zamanla cogaliyor ve ödemek durumunda kalinabiliniyor.
Degilse baska zarari yok.Ha TR'de ikamet olmadigi zamanda bazi bankalarda hesap falan acamiyor.(bazi bankalarda oluyor bazilari hayir diyor).

hekimoglu
23 Haziran 2023, 22:08
Almanyada yasayan birinin 1.Adresi Türkiye olursa otamatikman GSS (Genel saglik sigortasi)'li oluyor ve Prim ödemek zorunda kaliyor.Haberi olmadigi icin bu Pirimler zamanla cogaliyor ve ödemek durumunda kalinabiliniyor.
Degilse baska zarari yok.Ha TR'de ikamet olmadigi zamanda bazi bankalarda hesap falan acamiyor.(bazi bankalarda oluyor bazilari hayir diyor).

Arkadaslar, 1. adresin Türkiyeye alinmasiyla alakali genel saglik sigortasi kapsamina otomatik gecisle ilgili daha önce bir cok kez burada paylasimlar olmus ne yapilmasi gerektigini aciklamistik. Görünen oki bazi arkadaslar konulari okumamis yanlis eksik bilgi sahibiler.

Evet, ikametgah Türkiyeye alindiginda otomatikman genel saglik sigortasi kapsamina dahil olunur bu dogrudur, bu durumun olusmamasi icin, ayni anda izin icin bagli bulunan saglik sigortasindan yurtdisindan getirilen auslandkrankenschein sgk kurumuna izine gidildiginde verilmelidir, eger bu yapilmamissa genel saglik sigortasi prim borclanmasi gercekleseceginden, tekrar izine gidilmeden önce yurtdisinda saglik sigortaniz oldugunu ispatlayan bagli bulundugunuz saglik sigortasindan alinacak auslandkrankenschein (tercümeye gerek yok) ve tercümesiyle birlikte meldebescheinigung ile sgk kurumuna giderseniz hem borcunuz silinecek hemde tekrardan prim borclanmasina tabi tutulmayacaksiniz.

Haziran
24 Haziran 2023, 12:53
@hekimoglu benim yazimi alinti yaparak bazi arkadaslar konulari okumamis yanlis bilgi sahipleri diyerek sanki benim verdigim bilginin eksik veya yanlis oldugunu beyan etmis gibi olmussun.
Arkadasin sorusu Annem Türkiye adresini 1.adres yaparsa ve GSS'den Pirim borcu cikmamasi icin ne yapmamiz gerekli diye sormamis ki?

Şimdi sorum, adress değişikliği yapılırsa, yani birinci adress türkiye olsa ikinci adress Almanya olsa ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir? diye sormus.
Dolaysiyla ben ve diger arkadaslarda GSS prim borclari olusabilir diye bilgi vermisiz.

hOrOz
24 Haziran 2023, 15:22
@hekimoglu benim yazimi alinti yaparak bazi arkadaslar konulari okumamis yanlis bilgi sahipleri diyerek sanki benim verdigim bilginin eksik veya yanlis oldugunu beyan etmis gibi olmussun.
Arkadasin sorusu Annem Türkiye adresini 1.adres yaparsa ve GSS'den Pirim borcu cikmamasi icin ne yapmamiz gerekli diye sormamis ki?
diye sormus.
Dolaysiyla ben ve diger arkadaslarda GSS prim borclari olusabilir diye bilgi vermisiz.

Usta bu alınganlık niye. Senin yazdığında doğru.. @hekimoğlu sadeceoluşabilecek bir olumsuzlukta nasıl davranmamız gerektiğini yazmış.

Haziran
24 Haziran 2023, 16:07
yok hocam ne alinganligi?
Benim yazimi alinti yapip altinada bazi arkadaslar konulari okumamis yanlis bilgi sahipleri yazinca, sanki ben eksik bilgi vermisim gibi olmus.
Senin yazinin altina ben ayni sekilde yazsam sen ortaligi yirtardin be Horoz!

Mafyan
24 Haziran 2023, 17:17
[QUOTE=hekimoglu;307097]Arkadaslar, 1. adresin Türkiyeye alinmasiyla alakali genel saglik sigortasi kapsamina otomatik gecisle ilgili daha önce bir cok kez burada paylasimlar olmus ne yapilmasi gerektigini aciklamistik. Görünen oki bazi arkadaslar konulari okumamis yanlis eksik bilgi sahibiler.

Evet, ikametgah Türkiyeye alindiginda otomatikman genel saglik sigortasi kapsamina dahil olunur bu dogrudur,

Ustam bu dogru degildir. Sen istersen olursun.

Mafyan
24 Haziran 2023, 17:21
hekimoglu;
Evet, ikametgah Türkiyeye alindiginda otomatikman genel saglik sigortasi kapsamina dahil olunur bu dogrudur,
__________________________________________________ __

banane78
24 Haziran 2023, 22:00
hekimoglu;
__________________________________________________ __

nasil dogru degil?
otomatik GSS kapsamina giriyorsun..

banane78
24 Haziran 2023, 22:00
Birinci adresin Türkiye olmasi ben de söyle bir sorun yaratti.
is geregi 4 ay Türkiye'de bulundum ve nasil olduysa nüfus dairesi benim Almanya adresimi degistirip birinci adres olarak Türkiye'yi kaydetmis. Is yerinden kaynaklanan bir sorun yüzünden oldugunu sonradan anladim.
ve su an edevletten baktigimda borcum gözüküyor..
Kalan GSS Prim Borcu
3.088,49 TL

Türkiye gittigimde sildirecegim.
gerekli evraklari hazirladim.
konsolosluga gitmek gerekiyor.

Mafyan
24 Haziran 2023, 22:06
nasil dogru degil?
otomatik GSS kapsamina giriyorsun..
Benim birinci adresim almanya , 2.adresim türkiye.
bende öyle birsey yok.

banane78
24 Haziran 2023, 22:10
Benim birinci adresim almanya , 2.adresim türkiye.
bende öyle birsey yok.

Birinci adres almanya , 2.adres Türkiye olunca zaten sorun yok.

Sorun birinci adres Türkiye, 2. adres yurtdisi olunca cikiyor.
Aynen bende oldugu gibi.

Mafyan
24 Haziran 2023, 22:13
Birinci adres almanya , 2.adres Türkiye olunca zaten sorun yok.

Sorun birinci adres Türkiye, 2. adres yurtdisi olunca cikiyor.
Aynen bende oldugu gibi.

Yanlis yazmisim. Terzi olacakti usta.
1. Türkiye 2.Almanya

banane78
24 Haziran 2023, 22:15
Yanlis yazmisim. Terzi olacakti usta.
1. Türkiye 2.Almanya

hic merak etme, er gec sana da o borcu cikaracaklar. :-)
e-devlet'e baktin mi hic?

Mafyan
24 Haziran 2023, 22:22
devamli bakiyorum. mecbur degilsinki GSS olmaya.

banane78
24 Haziran 2023, 22:32

tamam usta,
en iyi sen biliyorsun.
mecbur degilsin diyor bir de.. yasayi okudun ve anladin mi? sanki ben gönüllü GSS yaptirdim.
Sen konsolosluga git ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği'nin önünde kac kisi sira bekliyor bir bak.
Herkes Ataşelikden dosya actiriyor ve bu dosya ile Türkiye'de SGK'ya gidip borclarini sildiriyor.

banane78
24 Haziran 2023, 22:35

tamam usta,
en iyi sen biliyorsun.
mecbur degilsin diyor bir de.. yasayi okudun ve anladin mi? sanki ben gönüllü GSS yaptirdim.
Sen konsolosluga git ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği'nin önünde kac kisi sira bekliyor bir bak.
Herkes Ataşelikden dosya actiriyor ve bu dosya ile Türkiye'de SGK'ya gidip borclarini sildiriyor.

Ataşelik bana aynen söyle dedi: Ikameti Türkiye'de olan herkes bir otomatik olarak GSS'ye düsüyor. Calisanlari sistem tekrar cikariyor.
Ancak biz Türkiye'de calismadigimiz icin GSS'da kaliyoruz ve prim borclari cikiyor.
Ister inan, ister inanma..

Mafyan
24 Haziran 2023, 22:36
tamam usta,
en iyi sen biliyorsun.

usta öfkelenmene gerek yok. ben bana deneni yazdim.Benim devamli böylele,

banane78
24 Haziran 2023, 22:40
usta öfkelenmene gerek yok. ben bana deneni yazdim.Benim devamli böylele,

yok, öfkelenmedim...kusura bakma, yanlis anladin..:-)

Mafyan
24 Haziran 2023, 22:43
yok, öfkelenmedim...kusura bakma, yanlis anladin..:-)

2019 dan buyana adresim türkiya .

hekimoglu
24 Haziran 2023, 22:56
@Haziran kardesim yok ben öyle kastetmedim, @Mafyan arkadasim, Türkiyede amerikan sigorta sistemi gecerli degilki isteyen sigortali istemeyen sigortali olmasin. Ikametgaha dayali zorunlu sigortalilik söz konusu. Yurtdisinda yasayanlarin hangi sartlarda bu durumdan muaf olabileceklerinide; ikametgahi Türkiyeye aldiklarinda es zamanli yurtdisindan getirilen auslandkrankenschein belgesinin sgk ya verilmesiyle birde Türkiyeden emeklilik varsa zorunlu sigortalilik kapsamina dahil edilmezsiniz.

Onun disinda bu kapsama alirlar. @banane78 arkadasimizsa konsolosluga gitmek gerekiyor demis, o sekilde yapilabilir ancak herkes konsolosluklara yakin bölgelerde oturmuyor, izin alip gitmesi randevu almasi gibi dertler var, konsolosluga gitme zorunlulugu yok, izine gitmeden önce izinde bulunacak süre icin bagli bulunan saglik sigortasindan alinacak auslandkrankenschein ve meldebescheinigung (mümkünse sgk daki borclanmasin olustugu tarihlerde oturulan yer dahil olsun) alinarak izinde yaniniza alir, meldebescheinigung u Türkiyede bir notere gidip tercüme ettirir daha sonra sgk ya ibraz ederekte borclari sildirebilirsiniz.

bazi arkadaslar hemen parliyor sakin olalim, kimse kimseyi bilerek yanlis yönlendirmez, birbirimizin eksiklerini saygi cercevesi icinde tamamlayalim.

Mafyan
24 Haziran 2023, 23:18
@ hekimoglu arkadasim benim sgk iliskim yok Ve hic borcumda yok ,Sen öyle diyorsan oyle olsun.

kamkam
25 Haziran 2023, 00:09
Arkadaslar yalnız meldebescheinigung yetiyor. Ben öyle yaptım. Hatta Türkiye ye gitmedim E mail ile kaldığımız ildeki ssk gönder dim 2 gün sonra sildiler. Yalniz borclarin olduğu senelerin Almanyada olduğunuzu kanitlamaniz lazım.

Birbey 3.0
25 Haziran 2023, 01:38
@ hekimoglu arkadasim benim sgk iliskim yok Ve hic borcumda yok ,Sen öyle diyorsan oyle olsun.

Alman vatandaşı mısın?

Mafyan
25 Haziran 2023, 07:36
Alman vatandaşı mısın?

Hayir usta.

Galaxy3764
25 Haziran 2023, 07:55
Arkadaşlar bu ikinci adres gördüğüm kadarıyla e devletden işleniyor yazlık adresi olarak. Bunu işlemenin bir zararı varmıdır?

Bunun birinci veya ikinci adres olarak Türkiye gösterilmesi otomatik bilgi paylaşımı için iyi olurmu?

hekimoglu
26 Haziran 2023, 23:53

sayin arkadasim, ben elimden geldigince yasalarin dogrultusunda bilgi vermeye calisiyorum, cok isterdim ama yasalarin uygulanmasi konusunda benim isteklerime göre uygulama yapmiyorlar malesef :))

senin durumun dedigin gibiyse belki uygulamaya takilmamis arada kaynamis olabilirsin ama uygulama yazdigim gibi, lütfen zaman ayirip asagida verecegim linki oku, resmi sgk sitesinde konuyla alakali aciklama mevcut.
https://www.sgk.gov.tr/Content/Post/742c02df-68e1-422c-a387-fa2e4326b015/Genel-Saglik-Sigortasi-nedir-2023-01-25-11-25-46

44Malatya
28 Haziran 2023, 08:43
Arkadaslar yalnız meldebescheinigung yetiyor. Ben öyle yaptım. Hatta Türkiye ye gitmedim E mail ile kaldığımız ildeki ssk gönder dim 2 gün sonra sildiler. Yalniz borclarin olduğu senelerin Almanyada olduğunuzu kanitlamaniz lazım.
Kanıt olarak üye olduğun sağlık kurumundan o yılların yazısını isteyeceksin. Meldebescheinigunga gerek yok, sağlık kurumundan aldığın yazı ile randevusuz en yakın çalışma ve sosyal güvenlik ateşeliği ne gidiyorsun, orada bir yazı dolduruyorlar ve bunları ssk ya gönderiyorsun. Bu kadar.

banane78
09 Temmuz 2023, 11:26

Usta, aynen senin dedigin gibi sansimi ben de denedim ve sonuc olumlu. eMail ile Sivas SGK'ye sadece "Meldebescheinigung" gönderdim ve borclar silindi.
Türkiye'de ilk defa email ile bir is halledebildim.
Tekrar tesekkürler bu bilgi icin.

Konsolosluktan daha önce cevap olarak bana bu gelmisti:

Sayın banane78,

Ülkemizde 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren zorunlu sağlık sigortası, esas itibariyle Türkiye’de ikamet edenleri kapsamaktadır.

Türkiye’de ikamet kaydı bulunanlardan Türkiye’de zorunlu sağlık sigortasına tabi olan emekliler, 4a,4b, ve 4c Statüsünde çalışanlar ve bunların bakmakla yükümlü oldukları aile fertleri ile isteğe bağlı sigortalıların gelir testi yaptırmalarına gerek bulunmamaktadır.

Almanya‘da yaşayan Türk vatandaşlarının ikamet adresi Almanya olmakla beraber Türkiye’de Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde (ADNK) Türkiye olarak kayıtlı veya güncellenmemişse, ikamet ettiğiniz şehrin belediyesiden (Rathaus) alacağınız tafsilatlı ikamet belgesi (Erweiterte Meldebescheinigung) Alman Sigorta Kurumu'ndan sigorta sicil numaranız (Versicherungsnummer) ve kimliğinizle birlikte Karlsruhe Çalışma ve sosyal güvenlik Ataşeliğine şahsen başvurmanız halinde yardımcı olunacaktır.
Ayrıntılı bilgi için verilen telefondan Ataşeliğimizi arayabilirsiniz.
Bilgilerinize Sunulur

Osman Kaya
Sosyal Hizmet Uzmanı

Karlsruhe Başkonsolosluğu Türkisches Generalkonsulat
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği Abt. Arbeit und Soziales
Rintheimer Str. 82
76131 Karlsruhe
Tel: 0721/857787
E-Mail : [email protected]

Emiray
18 Şubat 2024, 14:50
Merhaba arkadaslar
Türk vatandasi olarak almanyada yasiyorum.
E devlette 1.adresim almanya cikiyor, ve ben bunu degistirmek istiyorum, iki devlet arasinda Bilgi paylasimindan dolayi, burda büyük sorunlarla karsilastim ve engellemek istiyorum.
1. adres kayiti nufüsta degisir ve türkiye olursa , almanyada hangi sorunlarla karsilasma ihtimalim olur mu ? Nufüs dairesi bun kayiti degistirir mi ?
alman makamlara bilgi gitme veya sorusturma durumu nedir ( adres bilgi paylasimi var mi ) ? Internette arastirdigimda , bazilari, almanya hükümeti bunu ögrenirse ikametgahini iptal eder diye cevaplar okudum. Sen 1. adresini türkiyede gösterip ama burda yasiyorsun gibisine.
Lüften tahmini degil, kanunlari ve sistemi net bir sekilde bilenlerden cevap bekliyorum.

Saygilar