PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : emekliler icin hastalik sigortasi hakkinda bilgi lazim

uyku
11 Kasım 2015, 18:22
Slm arkadaslar benim annem ve babam turkiyede yasiyorlar ama almanyadan emekliler ,aok dan senede bir hastalik sigortasi aliyorlar fakat tabiki 6 aylik veriyorlar .bu surede bitti bugun aok ,ya gittim daha veremediklerini soylediler .acaba benim gibi problem yasayan arkadaslar varmiveya bilgisi olan arkadaslar varsa bilgilendirurse sevinirim simdiden tesekkurler.

kara70
11 Kasım 2015, 18:25
Merhaba arkadasim merak ettim neye dayanarak vermediklerini sormadinmi?

hOrOz
11 Kasım 2015, 19:33
Problem sanirim anne ve babanin 180 günden fazla yurtdisinda kalmalari ..
Türkiye den de emekliler mi?

ton
11 Kasım 2015, 20:10
uyku usta
almanya 6 aylik verdi bitince daha vermiyok demisler o yanlis tekrar 6 aylik bir daha vermeleri lazim
aynisini bizde emekli buyuklerimize yapiyoruz turkiyeye uzun gidiyorlar hatta faxla turkiyeye yolloyorlar veya email adresi olursa 6 aylik 6 aylik olarak

hOrOz
11 Kasım 2015, 20:21
uyku usta
almanya 6 aylik verdi bitince daha vermiyok demisler o yanlis tekrar 6 aylik bir daha vermeleri lazim
aynisini bizde emekli buyuklerimize yapiyoruz turkiyeye uzun gidiyorlar hatta faxla turkiyeye yolloyorlar veya email adresi olursa 6 aylik 6 aylik olarak

benim annem babam Türkiye dende emekli olduklari icin buradan 6 ay alabiliyorlar ..6 ay gecince vermiyorlar
SSK dan alin diyorlar fakat SSK da ilk oturumunuz Almanya diye topu AOK ya atiyorlar ...

akbaba
11 Kasım 2015, 21:00
benim Anne-Babamda emekliler ve Türkiyedeler.
bizimkiler Techniker Krankenkasse, TK'dalar.
TK internet sayfasindan online kendimiz aliyoruz,auslankrankscheine TA/11 galiba.
11 aylik alabiliyoruz,11 aydan sonra yine kendimiz online yenisini aliyoruz.
online oldugu icinde istedigin yerden yapabilirsin,ister almanyadan ister Türkiyeden.
TK'yi herkese tavsiye ederim.

ton
11 Kasım 2015, 22:11
hem turkiyeden hem yurtdisindan emekli olanlar icin ben sgk sormustum neden turkiyede emekli olan kisinin sigortasi turkiyede acik degil diye verdikleri cevap
bir kisi birden fazla ulkede ayni anda sigortasi acik olamaz ulkeler arasi yapilan iki anlasmalar geregi yurtdisinda yasayan kisinin zaten sigortasi acik oldugu icin turkiye acmiyor
yalniz yurt disinda yasayan kisi turkiyeye kesin donerse dondugu ulkenin saglik kurumundan turkiye ile yaptigi anlasma geregi bir form veriyor kisi o formu turkiyeye dondukten
sonra sgk kuruma veriyor ancak bu sekilde turkiyedeki sigortasi aciliyor dediler.

uyku
12 Kasım 2015, 00:16
Aok sordum neden tekrar vermidiklerini cevap olarak turkiyede 6 aydan uzun sure kalinirsa oradan sigorta yapilmasi gerekiyormus fakat babamlar al ayadan emekliler türkiyeden degil bende sasirdim kakdim

ton
12 Kasım 2015, 00:41
Aok sordum neden tekrar vermidiklerini cevap olarak turkiyede 6 aydan uzun sure kalinirsa oradan sigorta yapilmasi gerekiyormus fakat babamlar al ayadan emekliler türkiyeden degil bende sasirdim kakdim

kardes sen bulundugun bolgedeki calisma musavirligine ya git veya telefon et en saglam bilgiyi ordan al eger bir haksizliga ugruyorsaniz onlarin gorevi vatandaslarinin hakkini korumak

haveri68
12 Kasım 2015, 01:19
Bu konu cok önemli saglikli bir bilgiye ihtiyacimiz var bende burdan emekliyim bu yil giderken aynisini bana da dediler biz sadece 180 güne kadar verebiliyoruz ve öylede verdiler ,benim adac ausland krankenschutz um var
ama orada durum da ha da vahim onlar diyorki her izne gidisinde 6 hafta gecerli diyorlar yani 6 hafta sonra tekrar almanya ya gelirsen bir daha 6 hafta gecerli ne kadar dogru onu da bilemiyorum olmazsa ben de tk krankasseye gecebilrim

cenk1978
12 Kasım 2015, 01:46
Bu konu cok önemli saglikli bir bilgiye ihtiyacimiz var bende burdan emekliyim bu yil giderken aynisini bana da dediler biz sadece 180 güne kadar verebiliyoruz ve öylede verdiler ,benim adac ausland krankenschutz um var
ama orada durum da ha da vahim onlar diyorki her izne gidisinde 6 hafta gecerli diyorlar yani 6 hafta sonra tekrar almanya ya gelirsen bir daha 6 hafta gecerli ne kadar dogru onu da bilemiyorum olmazsa ben de tk krankasseye gecebilrim

adac auslandskrankenschutz hakkinda şunu diyebilirim.

almanyadan izine nereye gidersen git, ilk 6 hafta sigortalisin, misal 2 ay tr de kaliyorsan bunun ilk 6 haftasi gecerli bu sigorta. ..
2 ay sonra geri gelip almanyada bir gün kalip tekrar tr ye veya başka bir ülke ye bile gitsen hep ilk 6 hafta adac sigortalisin.

ayni sigorta da kendimim ve emekli anne ve babaminda var.

cenk1978
12 Kasım 2015, 01:49
benim Anne-Babamda emekliler ve Türkiyedeler.
bizimkiler Techniker Krankenkasse, TK'dalar.
TK internet sayfasindan online kendimiz aliyoruz,auslankrankscheine TA/11 galiba.
11 aylik alabiliyoruz,11 aydan sonra yine kendimiz online yenisini aliyoruz.
online oldugu icinde istedigin yerden yapabilirsin,ister almanyadan ister Türkiyeden.
TK'yi herkese tavsiye ederim.

Arkadaşın dedigini bizimkilerin sigortası SBK Siemens bana telefonda demisti, 6 ay sonra ya online kendiniz alin yada bize bulunduğunuz yerin sgk faks no sunu bildirin biz oraya faksliyalim

akbaba
12 Kasım 2015, 23:05
benim bildigim kadar,adac ausland krankenschutz senede sadece 6 hafta gecerli.
ayni yil icinde cok defa izine gidenler dikkatli olsunlar.
almanyada issizleri-sosyal yardim alanlari devlet AOK'ya gönderiyor.AOK'nin calisani az,calismayani cok. bu yüzden AOK hepsinin verdigini veremiyor.

karadeniz
13 Kasım 2015, 00:22
Adac yurtdisinda ilk 6 hafta gecerli olup,saglik sigortasi icin 184 gün yani 6 ay daha uzun süreler icin ikamet edilen ülkeden saglik sigortasi yaptirmasi gerek.

cenk1978
13 Kasım 2015, 00:25
benim bildigim kadar,adac ausland krankenschutz senede sadece 6 hafta gecerli.
ayni yil icinde cok defa izine gidenler dikkatli olsunlar.
almanyada issizleri-sosyal yardim alanlari devlet AOK'ya gönderiyor.AOK'nin calisani az,calismayani cok. bu yüzden AOK hepsinin verdigini veremiyor.

6. Wann beginnt und endet Ihr Versicherungsschutz?
Der Versicherungsschutz besteht für die ersten 45 Tage einer jeden Auslandsreise während
der Laufzeit des Vertrages und beginnt mit Grenzübertritt ins Ausland. Der Vertrag muss vor
Grenzübertritt in das Ausland abgeschlossen werden. Ver
sicherungsschutz besteht welt
-
weit mit Ausnahme Deutschlands und des Landes, in dem Sie Ihren ständigen Wohnsitz
haben. Der Versicherungsschutz endet mit Grenzübertritt nach Deutschland bzw. 45 Tage
nach Beginn des Auslandsaufenthaltes bzw. mit Beendigung des Versicherungsvertrages.