PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pasaport işlemi

Süperzeki
16 Haziran 2023, 22:51
Benim pasaportum 01.8.2023'de bitiyor. Dolayısı ile içindeki Almanya için süresiz oturma iznim de geçersiz oluyor. Fakat ben şimdi pasaportumu uzatmak, daha doğrusu yenilemek için Berlin konsolosluğunda müracaat ettim. İşlemi yapan bayan işlem sürecinin 5 ile 6 hafta süreceğini söyledi. Ben ama gelecek ayın, yani 12.7. de izine gitmek istiyordum ve dönüşüm 05.8.'de olacak. Ben izine gitmeden pasaport işlemi yetişmiyor. Eski pasaport ile de gidersem, dönüşüm sıkıntılı.
Burda benim durumuma bir çare bilen var mı ?
Selamlar!

murat39
16 Haziran 2023, 23:19
Pasaport ile seyahat edilen ülkeler için geçerli bir pasaportunuzun olması gerekir.

Pasaportunuzun süresi dolmuşsa check-in yapmanıza bile izin verilmez. uçağa alınmazsınız. Hatta biletiniz yandığı için iadesini dahi geri alamazsınız.

Elinizde ki pasaportun gecerlilik tarihine göre izine gitmenizi tavsiye ederim.Türkiye ye girersiniz. Türkiye den geri Almanya ya birakmayacaklardir.Ugrastirirlar.Biletinizi degistirmenizde fayda var.
Süresiz oturum kartinda problem yasanmiyor.Eski pasaport yeni pasaport yaninizda olma sartiyla.

Konsoloslukla baglanti kurup bir belge.elinizde olsa iyi olur.Bu durum da ya dönüs bitetini degistireceksiniz, yada Konsolosluk tan belge alacaksiniz.Baska cözüm gözükmüyor.Konsoloslukdan Termin ise 12.07 e kadar alabilirmisiniz mechul.Genelde izin sezonlarinda yogun.Pasaport islemlerinde dahi 1 ay sonraya veriliyor.

webci
17 Haziran 2023, 00:25
Benim pasaportum 01.8.2023'de bitiyor. Dolayısı ile içindeki Almanya için süresiz oturma iznim de geçersiz oluyor. Fakat ben şimdi pasaportumu uzatmak, daha doğrusu yenilemek için Berlin konsolosluğunda müracaat ettim. İşlemi yapan bayan işlem sürecinin 5 ile 6 hafta süreceğini söyledi. Ben ama gelecek ayın, yani 12.7. de izine gitmek istiyordum ve dönüşüm 05.8.'de olacak. Ben izine gitmeden pasaport işlemi yetişmiyor. Eski pasaport ile de gidersem, dönüşüm sıkıntılı.
Selamlar!

Ee usta tr de uzattir ...

PEKSANLITÜRK
17 Haziran 2023, 07:25
Selamunalexkum sen alamanyata yenimisin?ilq'qezmi pasaportun oltu?neten alti'seqiz ay onceten fiqir etinmessin?izine gitmeyi,fiqir eylersinte??pasaport'u neten son'anini bir'aqirsin??

hOrOz
17 Haziran 2023, 08:23
Selamlar!

Usta son dakikadamı aklına geldi ?

Pasaportun bitimine 6 ay varken yenisine başvurabilyordun

Ee usta tr de uzattir ...

Usta Pasaport uzatma 10 senedir yok artık sadece yenisini alabilirsin

smeilet
17 Haziran 2023, 09:18
Essen konsoloslukta Pasaport icin ilk termin en erken dezember/Aralik ayinda veriyorlar.Pasaportlar bitmeden 1 sene önce müracaat etmek gerek.

atsiz77
17 Haziran 2023, 09:38
Yabancılar dairesinden geçici bi oturum belgesi ( fiktionsbescheinigung ) almalıydın bununla sıkıntısız geri dönüşünü gecerkleştirirsin uçakla.

Mafyan
17 Haziran 2023, 09:58
Yabancılar dairesinden geçici bi oturum belgesi ( fiktionsbescheinigung ) almalıydın bununla sıkıntısız geri dönüşünü gecerkleştirirsin uçakla.

Usta o belgeyi artik vermiyorlar .. BW eyalitinde

atsiz77
17 Haziran 2023, 10:23

NRW Dortmund veriyorlar daha geçenlerde yengem başvurdu . Bu belge sadece geçici oturum belgesinin olduğuna dair bir belge.

murat39
17 Haziran 2023, 10:39
Fiktionsbescheinigung memur gerekli gördügünde verme hakkina sahiptir.Aninda cekmeceden cikarir.Süreli olarak verebilir.(Bekleme süresine yok.)

Ustalar burada oturum izniyle problem yok.Zaten süresiz oturum hakkina sahip.Niederlassungsrecht.Bu hak ölmüyor.
https://www.anwalt.de/rechtstipps/pass-abgelaufen-aufenthaltserlaubnis-auch_185511.html

https://stadt.muenchen.de/service/info/hauptabteilung-ii-buergerangelegenheiten/1080729/

Arkadasin problemi Türk Pasaport tarihinin gecmesi.Bunu da Konsolosluk dan alinacak bir belgeyle düzelebilir.Cagri merkezini arayip acil randevu alabilirse.Ancak o sekil problemi aradan kaldirir.
Yoksa Havaalaninda derdini kimseye anlatamaz.(Resmi belge yi gösterdiginde Polis gecisi onaylar.).

https://www.mfa.gov.tr/konsolosluk-cagri-merkezi-2019.tr.mfa#:~:text=Di%C4%9Fer%20%C3%9Clkelerden%2 0%3A%20%2B90%20312%20292,konularda%20y%C3%B6neltti kleri%20sorulara%20cevap%20alabilmektedirler.

talo176
17 Haziran 2023, 11:47
Ya kusura bakma da, son dakika ya birakilir mi?
en önemlisi zaten pasaport ve oturum..
Her ikisini de bu saat de alman imkansiz..
I.wie hast du selbst schuld..
Ocak ayin da esimin pasaportu (türk) ve oglanin (alman) kimligi icin randevu aldim/almak istedim..
Bürger service center den (stadtamt) oglan icin 12.06. de termin verdiler, gittik hallettik (express olarak), bu hafta gelecek pasaportu (kimlik yetismez dediler)..
Esim icin de konsolos da agustos icin anca terminler veriliyordu..
Biz de artik termin almadan yola cikacaz..
Esimin pasaportu kasim ayina kadar.. dönüs 5.08.23.. yani daha 3 ay gecerli.. sirbistan problem yapar felan söylentileri var, ama auswärtiges amt da minimum 3 ay gecerli olmasi sart yaziyor.
Artik dönüs de hemen termin alacaz..

nasip06
17 Haziran 2023, 12:03
Selamlar!

Arkadasim sayet ucakla gidiyorsan Türkiyede nüfus müdürlügüne git iki gün sonra yenisini eve kuryeyle yolluyorlar gelirken iki pasaportuda yaninda bulundurman yeterli.

hOrOz
17 Haziran 2023, 15:04
Essen konsoloslukta Pasaport icin ilk termin en erken dezember/Aralik ayinda veriyorlar.Pasaportlar bitmeden 1 sene önce müracaat etmek gerek.

1 sene önce olmuyor e-konsolosluk termin vermiyor

6 ay öncesi mümkün

Aufenthaltsberechtigung olanlara Fiktionsbescheinigung vermiyorlar

normal oturum lanlara veriyorlar galiba

webci
17 Haziran 2023, 15:21
Uzattir derken yenile veya nasil oluyorsa yani..dil aliskanligi ...

Birbey 3.0
17 Haziran 2023, 15:38
Selamlar!

Izinde cikart. Nüfus Dairesi Acil diye not düsüyor. Iki üc günde geliyor. Eski pasaportuda veriyor. Ucakda sikinti olmaz. Karadan kesat.

banane78
17 Haziran 2023, 19:18
Pasaport süresi bitince Aufenthaltstitel (oturum izni) iptal olmaz.
Niederlassungserlaubnis iptali büyük suc islemedigin sürece imkansiz. Cogu kisi pasaport süresi bitti, oturum da bitti diye düsünüyor.
Eski pasaportun ile Aufenthaltstitel'i kullanabilirsin. Hic sorun olmaz.

Diger konu ya da halletmen gereken sey gecerli bir pasaport.
Senin is biraz son dakikaya kalmis.
-Türkiye'de eger gider gitmez pasaport basvurusu yapabilirsen, senin dönüsüne yetisme ihtimali var.
- ya da pasaport süren bitmeden önce döneceksin

Fiktionsbescheinigung ne icin gerekli? Ben bunu anlamadim?
Almanya'da süresiz oturma izni olanlar eski pasaportlariyla kartlari gecerli oluyor..
Örnek kendim:
Almanya'da yeni pasaport aldim, yeni Niederlassungserlaubnis'e basvurdum.
Yeni Niederlassungserlaubnis gelmeden Türkiye'ye gittim, geldim.
Gümrükte polise eski pasaport ile Niederlassungserlaubnisi gösterdim, Almanya'ya girdim.

Fiktionsbescheinigung kimler icin gerekli?
Eger yeni pasaport alanlarin oturumlari süreliyse (befristet) bunlara 3 aylik Fiktionsbescheinigung veriyorlar. (BaWü icin böyle)

Birbey 3.0
17 Haziran 2023, 21:52
Pasaport süresi bitince Aufenthaltstitel (oturum izni) iptal olmaz.
Niederlassungserlaubnis iptali büyük suc islemedigin sürece imkansiz. Cogu kisi pasaport süresi bitti, oturum da bitti diye düsünüyor.
Eski pasaportun ile Aufenthaltstitel'i kullanabilirsin. Hic sorun olmaz.

Diger konu ya da halletmen gereken sey gecerli bir pasaport.
Senin is biraz son dakikaya kalmis.
-Türkiye'de eger gider gitmez pasaport basvurusu yapabilirsen, senin dönüsüne yetisme ihtimali var.
- ya da pasaport süren bitmeden önce döneceksin

Fiktionsbescheinigung ne icin gerekli? Ben bunu anlamadim?
Almanya'da süresiz oturma izni olanlar eski pasaportlariyla kartlari gecerli oluyor..
Örnek kendim:
Almanya'da yeni pasaport aldim, yeni Niederlassungserlaubnis'e basvurdum.
Yeni Niederlassungserlaubnis gelmeden Türkiye'ye gittim, geldim.
Gümrükte polise eski pasaport ile Niederlassungserlaubnisi gösterdim, Almanya'ya girdim.

Fiktionsbescheinigung kimler icin gerekli?
Eger yeni pasaport alanlarin oturumlari süreliyse (befristet) bunlara 3 aylik Fiktionsbescheinigung veriyorlar. (BaWü icin böyle)

Oturum ölmüyor, ama oturum kartinin tahrihi gectigi icin karayolu ile gersen kimseye anlatamazsin.

Fiktionsbescheinigung daha cok ikamet durumu muglak olanladra veriliyor benim bildigim. Onunlada karadan asla gidemezsin.

Havadan gidecek arkadas. En yakin nüfus dairesine gidecek. Ucak biletini gösterecek. Iki üc günde geliyor. Herhangi bir nüfus dairesi olabiliyor. Illaki memlkette olacak diye birsey yok. Istedigin yerede yolluyorlar, gerekirse tatil etdigin otele bile. Kendim gecen yil bunlari yasadigim icin biliyorum.

Tanyel
18 Haziran 2023, 05:09

Sıkıntısız geri dönüş yaparsın demişsiniz ama bitmiş pasaporta sence fiktionsbescheinigung verir mi Polis.

hOrOz
18 Haziran 2023, 09:40
Sıkıntısız geri dönüş yaparsın demişsiniz ama bitmiş pasaporta sence fiktionsbescheinigung verir mi Polis.

Usta oturma hakkın (Aufenthaltsberechtigung) varsa zaten Fiktionbecheinigung vermiyorlar..

Sadece süreli oturma izni olanlara veriyorlar

Ben oturma kartını kırıldığından dolayı yeniledim yenisinin gelmesi yetişmeyecekti

o zaman istedim o zamanlar sizin Aufenthaltsberechtigung var veremeyiz demişti..

Zamanında Babalarımız aynı konulardan müzdaripti aradan 50 sene geçmiş.

2.ci 3.cü 4.cü nesilde de hala aynı problemler..

Herkesin elin 1000€ luk Iphone lar ama bir türlü kullanmasını bilmiyoruz.

Sadece fotoğraf ,mesaj göndermekten başka işe yaramıyor .. bir de hava atması

Google Kalender diye bir app var .

Önemli tarihleri, terminleri yazın not edin ayarına göre önceden uyarıyor..

PC dede işlem yapabilirsiniz..

Bizim buradaki Çöpleri toplayan şirket çöp takvimi yayınlıyor Google Kalender e yüklüyorum

Ne zaman çöp , karton, sarı torba çıkacak bir gün önceden uyarı atıyor