PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SORU: Balkonkraftwerk

arapkarizma
04 Haziran 2023, 19:50
Selam canlar balkonuna balkonkraftwerk kuran varmi Solarpanel yani
sizce artilari eksileri nelerdir veya kuran varsa hangisini tavsiye eder Speichersystem li olanimi mantikli sizce ?

bauber41
05 Haziran 2023, 10:23
bildigim kadariyla en fazla 800W güc izin veriliyor. resmi müsade yok bu gücten yukarisina diye biliyorum, 400w lik 2 panel tam gucle 800W almak zor ama 3 adet panelle 600-700W alma sansin yüksek az gunes olsa bile, ayda 20 ile 60 euro arasi kar edebilirsin.

cenyal
05 Haziran 2023, 14:01
Arkadaşlar ben bu Balkonkraftwerk i biraz arastirdim.
Bir dairede nasil tam bilmiyorum ama ev de solar Panelden gelen elektriğin takıldığı priz ile kullanacagin elektrikli aletin aynı Faz da yani aynı leitung da olması lazım. Yoksa App den ürettiğini görürsün ama kullanma sansin olmaz. Üretilen enerji stadtwerk e hediye edilmiş olur.

Yani ev de 3 Faz vardır bütün eve dağıtılmış olan, bu Solarpanelden gelen elektrik hangi Faz a denk gelirse o Faz a bagli olan alet kullanır.
Ben isyerinde elektrikçi arkadaşlara da sordum aynı cevabı aldım.

hOrOz
05 Haziran 2023, 14:58
Arkadaşlar ben bu Balkonkraftwerk i biraz arastirdim.
Bir dairede nasil tam bilmiyorum ama ev de solar Panelden gelen elektriğin takıldığı priz ile kullanacagin elektrikli aletin aynı Faz da yani aynı leitung da olması lazım.
Yoksa App den ürettiğini görürsün ama kullanma sansin olmaz.
Üretilen enerji stadtwerk e hediye edilmiş olur.

Yani ev de 3 Faz vardır bütün eve dağıtılmış olan, bu Solarpanelden gelen elektrik hangi Faz a denk gelirse o Faz a bagli olan alet kullanır.
Ben isyerinde elektrikçi arkadaşlara da sordum aynı cevabı aldım.

Faz ile alakalı değil dostum .. Kim açıkladıysa yanlış açıklamış

Balkonkraftwerk ürettiği elektrik DC doğru akım genelikle düşük voltajlı

Alternatif akım AC ise normal şebekeden kullandığın elektrik. Ev eşyaları AC ile çalışır

Güneş enerjisi ni direkt kullanman için araya AC/DC Inverter takman gerek

cenyal
05 Haziran 2023, 17:44
Faz ile alakalı değil dostum .. Kim açıkladıysa yanlış açıklamış

Balkonkraftwerk ürettiği elektrik DC doğru akım genelikle düşük voltajlı

Alternatif akım AC ise normal şebekeden kullandığın elektrik. Ev eşyaları DC ile çalışır

Güneş enerjisi ni direkt kullanman için araya AC/DC Inverter takman gerek

Ev esyalari DC ile calismaz.. 220 Volt AC dir. Inverter üretilen DC yi AC ye cevirip Priz e takilinca varolan hatta ek olarak geliyor.
O prizin takili oldugu hat a bagli olan esyalar o enerjiyi kullaniyorlar..

Aramizda meslek olarak bu isi yapan arkadaslar varsa 100% aydinlatmis olurlar bizi de..

hOrOz
05 Haziran 2023, 18:02
Ev esyalari DC ile calismaz.. 220 Volt AC dir. Inverter üretilen DC yi AC ye cevirip Priz e takilinca varolan hatta ek olarak geliyor.
O prizin takili oldugu hat a bagli olan esyalar o enerjiyi kullaniyorlar..

Aramizda meslek olarak bu isi yapan arkadaslar varsa 100% aydinlatmis olurlar bizi de..

yanlış olmuş AC yazacakken DC yazmışımşım..

Usta konu belli Roma yı yeniden bulmaya gerek yok

atsiz77
05 Haziran 2023, 18:35
Arkadaşlar Güneş enerjisi kullanmak için, ilk olarak ceyran şirketi işe irtibata geçip Ceyran saatini ( Zweirichtungszählern ) olarak değiştirmeniz gerekiyor.

Daha sonra panelleri kurdunuz diyelim normal ceyran kablosu ile kaldığınız ev/dairenin herhangi bir prizine ceyran fişini takıyorsunuz o kadar.

Örnek Öğlen bol güneşli 600w üretiyor panel bu direk ceyran kablosundan sizin elektrik sayacınıza gidiyor ve ters dönmeye başlıyor ve o vakit 600w ceyran güneş enerjisinden alıyorsunuz.

Bende bi tane alıp takmayı düşünüyorum uzun zamandır vakit bulup yapamadım bi türlü.

cenyal
05 Haziran 2023, 20:38
Arkadaşlar Güneş enerjisi kullanmak için, ilk olarak ceyran şirketi işe irtibata geçip Ceyran saatini ( Zweirichtungszählern ) olarak değiştirmeniz gerekiyor.

Daha sonra panelleri kurdunuz diyelim normal ceyran kablosu ile kaldığınız ev/dairenin herhangi bir prizine ceyran fişini takıyorsunuz o kadar.

Örnek Öğlen bol güneşli 600w üretiyor panel bu direk ceyran kablosundan sizin elektrik sayacınıza gidiyor ve ters dönmeye başlıyor ve o vakit 600w ceyran güneş enerjisinden alıyorsunuz.

Bende bi tane alıp takmayı düşünüyorum uzun zamandır vakit bulup yapamadım bi türlü.

Priz den elektrik sayaca nasıl gidip ters döndürüyor?
Bunu bana bir anlatabilirmisin?

arapkarizma
05 Haziran 2023, 20:58
https://www.youtube.com/watch?v=gCUh18W0kn0&t=19s&ab_channel=planeo

Bu video biraz uzun ama cok iyi anlatiyor

Birbey 3.0
05 Haziran 2023, 21:07

Geri dönmüyor. Sadece yavaş dönüyor.

atsiz77
05 Haziran 2023, 21:25

Ben elektrikciyim şimdi herkesin anlayacağı bir dilden anlattım. Şimdi daha detaylara giremem çünkü nasıl anlatacağım burda sana.

Prensip olarak şimdi nasıl çalıştığını anladın sanırım, eğer farza başka soruların sorabilirsin

Fazla detaylara girmemek şartı ile , Romayı tekrar fetih etmeye gerek yok [emoji23]

cenyal
06 Haziran 2023, 15:34
Bunu ben anlamiyorum.. Sekil olarak cizerek anlatmak istedim..

https://abload.de/img/solarisea3.png

Cengiz Bond
06 Haziran 2023, 16:49
Geri dönmüyor. Sadece yavaş dönüyor.

Eğer evde hiç elektrik kullanmıyorsanız, Balkonkraftwerkin hiçbir faydasi olmaz.

Gün içinde sadece 200 watt tüketiyorsanız ve Balkonkraftwerk 800 watt sağlıyorsa, 600 watt bir yerlerde ısı olarak yanar gider. cünkü bu sistem fazla üretilen elektrigi sebekeye yüklemiyor.

Yani en az Balkonkraftwerkden gelen elektrik kadar tüketici acik olmasi gerekiyor gündüzleri (speicher yok ise).
Ama cogunlukla heryerde buzdolabi, router gibi seyler var.

tolga1903
06 Haziran 2023, 16:51
Bende araştırma içindeyim, ama Türkiye için düşünüyorum, kaldığım yerde 11 ay güneş var klimaya destek verse Yeter .

hOrOz
06 Haziran 2023, 18:27
Bunu ben anlamiyorum.. Sekil olarak cizerek anlatmak istedim..

resimdeki 380V yanlış 3 fazlı 230V ancak 5 fazlı 380V tur

Normalde şehir şebekesinde cereyan 230V tur..

Bazı şeyleri karıştırıyorsun faz abşka bir şey

Güneş enerjisi Inverter den gelen cereyan elektrik saatinin arkasından ev şebekesine veya direkt inverterin 220 çıkışına bağlıyorsun

https://www.solaranlage-ratgeber.de/wp-content/uploads/images/photovoltaik-netzgekoppelte-anlage-nulleinspeisung-eigenverbrauch-grafik-gb.jpg

strasser75
06 Haziran 2023, 20:28
Eğer evde hiç elektrik kullanmıyorsanız, Balkonkraftwerkin hiçbir faydasi olmaz.

Gün içinde sadece 200 watt tüketiyorsanız ve Balkonkraftwerk 800 watt sağlıyorsa, 600 watt bir yerlerde ısı olarak yanar gider. cünkü bu sistem fazla üretilen elektrigi sebekeye yüklemiyor.

Yani en az Balkonkraftwerkden gelen elektrik kadar tüketici acik olmasi gerekiyor gündüzleri (speicher yok ise).
Ama cogunlukla heryerde buzdolabi, router gibi seyler var.

Anlatimin yari dogru yari eksik;
Eger sayaciniz bendeki gibi eski sayaclardan ise Sayac geriye sayiyor. Yoksa kullandiniz kadari kar geri kalan E-Sirketine hediye.

Ben elektikci degilim, Atsiz ustanin yazdigi yeni sayaclarda Zweirichtungszähler var.
Kendim 2 Panel taktim 2x400W (stecker fertig) kontrolunu de yaptim, Sayac geriye sayiyor.
1 Aylik Tüketim-(eksi)Üretim= Sayacta da Appde de ayni

Benim Sicherungskastenda Shelly 3EM takili oradan takip edebiliyorum.

Buradan bakip almistim
https://www.mydealz.de/deals/600w-bkw-820w-modulleistung-2142065

murat39
06 Haziran 2023, 20:49
Bu video da faydali bilgiler var.

https://www.youtube.com/watch?v=1icFLXi_Zjw