PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyede kar ile satılan arsa Almanya’da vergiden muafmı

Sivaslim
21 Mayıs 2023, 00:10
Merhaba arkadaslar,
2016 senesinde Türkiyeden aldigim arsayi simdi kar ile satip parayi banka üzerinden almayana yollarsam vergi sikintisi olurmu?
Sonucta on sene dolmadigi icin emin degiilim.
Aranizda daha önce böyle bir sürec yasayan varsa ve yardimci olursa sevinirim.

Birbey 3.0
21 Mayıs 2023, 00:39
Arsayi kiralmadiysan baskasina kullanmak icin google göre 10 yil gecmis olmasada vergi alinmiyor.

https://www.mcmakler.de/magazin/grundstueck-verkaufen-checkliste

Sivaslim
21 Mayıs 2023, 10:39
Aynen bu sayfadaki bilgileri bende okudum ama bazi baska sayfalarda ödemek zorundasin yaziyor, o yüzden ikilemde kaldim.

Bir problemde alim satim sürecinde türkiyedeki vergileri düsük ödemek icin, fiyatlarin Tapu ve sözlesmelerde düsük gösterilmesi.
Parayi buraya getirince herhangi bir devlet dairesi makbuz veya satis sözlesmesi göstermemi isterse, fiyat aslinda olandan düsük yaziyor.
Tabi isteme ihtimalleri ne kadar büyük, bilemiyorum.

Tavsiyesi olan varsa seve seve yardimci olabilir..

Haziran
21 Mayıs 2023, 16:42
Ben gecen yil TR'de dairemi sattim ve ve parayi Banka kanali ile almanyaya gönderdim hic bir sorun olmadi.(Yaklasik 84.000 €)
Banka kanaliyla geliyorsa sorun olmuyor.Burdaki banka bana aynen öyle dedi.
https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?88568-T%FCrkiyede-dayremi-satim-otomatik-bilgi-paylas%FDm%FD&p=271996&viewfull=1#post271996
Satisin düsük gösterilmesi konusunda birsey diyemem.

Sivaslim
21 Mayıs 2023, 23:06
Peki on sene dolmuşuydu veya aldığın tarihle sattığın tarih arasındaki süre 10 seneden daha azmıydı?
Avukatın biri bu yazıyı yazmış (konu Türkiye’de arsa satışı):
Daraus folgt, dass Sie Gewinne aus einer Veräußerung des Immobilienvermögens gem. §§ 23 Abs. 1 S. 1 Nr. 1 S.1 , 22 EStG nach Ihrem individuellen Steuersatz zu versteuern haben, sofern Sie diese innerhalb von 10 Jahren veräußern (sog. Spekulationsfrist). Wenn Sie außerhalb der 10 Jahre liegen, ist der Gewinn aus dem sog. privaten Veräußerungsgeschäft dagegen von der Steuer befreit.

Zu beachten ist hierbei noch, dass Wirtschaftsgüter, die im Zeitraum zwischen Anschaffung und Fertigstellung und Veräußerung ausschließlich zu eigenen Wohnzwecken oder aber im Jahr der Veräußerung und in den beiden vorangegangenen Jahren zu eigenen Wohnzwecken genutzt wurden, gem. § 23 Abs. 1 Satz 1 Nr. 1 Satz 3 EStG ebenfalls von der Steuer befreit sind. Ferienwohnungen und Ferienhäuser zur vorübergehenden Beherbergung von Personen bestimmt, dienen aber nicht Wohnzwecken (R 7.2 Abs. 1 Satz 3 EStR), welches auch die selbst genutzte Ferienwohnung ausschließt.