PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Borçlanma ile Emekli olana Yurtdışında çalışabilme imkanı

Melino
15 Mayıs 2023, 22:40
Merhaba arkadaşlar,

Hükümetin “ Borçlanma ile Emekli olana Yurtdışında tam zamanlı çalışabilme imkanı” vaadi gerçekleşirmi,ve ne zaman yasalaşır ,yoksa sadece vaat olarak mı kalacak?

Birbey 3.0
15 Mayıs 2023, 22:51
Geçen günde yazdım boardda. Kimse dikkate almadı. Tekrar söylüyorum. Türkiye'den emekli olduğunuz an Almanya'da artık Krankengeld hakkınız bitiyor. Ancak SGK sırf Teilrente yani sadece 99,9% bir aylık bağlarsa bu hak yanmıyor. Türk emekili yasasında isteğe bağlı Teilrente diye birşey yok. Bizimkinler bunu dikkate alırlar ve tam zamanlı çalışma yasasına koyarlarmı göreceğiz. Ben bunu YTB ye resmi olarak bu sorunu bildirdim. Ama sanmıyorum bunu dinleyen olacağını.

Dikkate alınmazsa bir çok kişinin başı yanacak. Yıllarca aylığı Türkiye'den alacak ve sonra Krankengeld isteyince red gelecek.

Bir başka konu, Türkiye'den emekli olduğunuzu zaten işverenede bildirmek zorundasınız. Krankenkassenin Beitragssatzı düşüyor.

Yasa gayet net ve açık. Emsal kararlarda var Alman mahkemelerin.

Toplum ve devlet olarak yine uyuyoruz.

Melino
15 Mayıs 2023, 23:18
Geçen günde yazdım boardda. Kimse dikkate almadı. Tekrar söylüyorum. Türkiye'den emekli olduğunuz an Almanya'da artık Krankengeld hakkınız bitiyor. Ancak SGK sırf Teilrente yani sadece 99,9% bir aylık bağlarsa bu hak yanmıyor. Türk emekili yasasında isteğe bağlı Teilrente diye birşey yok. Bizimkinler bunu dikkate alırlar ve tam zamanlı çalışma yasasına koyarlarmı göreceğiz. Ben bunu YTB ye resmi olarak bu sorunu bildirdim. Ama sanmıyorum bunu dinleyen olacağını.

Dikkate alınmazsa bir çok kişinin başı yanacak. Yıllarca aylığı Türkiye'den alacak ve sonra Krankengeld isteyince red gelecek.

Bir başka konu, Türkiye'den emekli olduğunuzu zaten işverenede bildirmek zorundasınız. Krankenkassenin Beitragssatzı düşüyor.

Bilgilerin için çok teşekkürler..iyiki senin gibiler var..,
Yasa çıkacakmı,ne zaman çıkacak bilgin olursa yazarsın

Melino
16 Mayıs 2023, 10:12

KRANKENGELD derken: Isverenin 6 Hafta ödemesinden sonra Krankenkasse mi yoksa ilk günden itibaren mi ?

Birbey 3.0
17 Mayıs 2023, 07:35
6 hafta sonrası.

Melino
17 Mayıs 2023, 08:44
6 hafta sonrası.

tesekkürler...

acaba bu tam Zamanli calisma yasalasacakmi ,bir bilgin varmi?

Birbey 3.0
17 Mayıs 2023, 12:32
Onu Allah bilir.