PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emekliler ve tr de parası olan okusun

batum
15 Mayıs 2023, 15:23
Arkadaşlar
Ben dün Hamburgdan Türkiye’ye ucdum
Şimdi benim ve başkalarının başına gelen yeni bir olayı sizlere bildirmek istedim

Havaalanından bütün kontrollerden geçdikden sonra

Uçağa bineceğiniz bölüme girerken

Zoll polisleri yaşlı yolcuları sorgulamaya çekiyor
Ne kadar paran var ve Türk bankası kartları kullanıyormusun diye

Banka kartlarının resimini çekip Finanzamt a yolluyorlarmış

Güya Türkiyede paran olup faiz alıyormuyuz onu araştırıyorlarmış

Yanınızda ( cüzdanınızda) Türkiye bankası kartı bulundurmayın

Cengiz Bond
15 Mayıs 2023, 16:22
Arkadaşlar
Ben dün Hamburgdan Türkiye’ye ucdum
Şimdi benim ve başkalarının başına gelen yeni bir olayı sizlere bildirmek istedim

Havaalanından bütün kontrollerden geçdikden sonra

Uçağa bineceğiniz bölüme girerken

Zoll polisleri yaşlı yolcuları sorgulamaya çekiyor
Ne kadar paran var ve Türk bankası kartları kullanıyormusun diye

Banka kartlarının resimini çekip Finanzamt a yolluyorlarmış

Güya Türkiyede paran olup faiz alıyormuyuz onu araştırıyorlarmış

Yanınızda ( cüzdanınızda) Türkiye bankası kartı bulundurmayın

ben pek inanmadim.

sen bu olayi kendi gözlerin ile gördün mü?

üzerinde ne kadar para var diye sorabilir, ama banka kartinin fotografini cekip finanzamta gönderemez.

batum
15 Mayıs 2023, 16:46
ben pek inanmadim.

üzerinde ne kadar para var diye sorabilir, ama banka kartinin fotografini cekip finanzamta gönderemez.

Ben yazayımda sen inan inanma o başka olay

Olayı görmedim

Bizzat kendim yaşadım
Bir kaç hafta sonra polisden veya finanzamt dan mektup geldimi buraya eklerim

Sen o zamanda inanma

Kendi başına gelene kadar inanma,Geldimide burda ağlama 😂😂

Cengiz Bond
15 Mayıs 2023, 17:29
Ben yazayımda sen inan inanma o başka olay

Olayı görmedim

Bizzat kendim yaşadım
Bir kaç hafta sonra polisden veya finanzamt dan mektup geldimi buraya eklerim

Sen o zamanda inanma

Kendi başına gelene kadar inanma,Geldimide burda ağlama ����

yani senin kredi kartini aldilar ve fotografini cektiler? emin misin?
benim bildigim, ZOLL veya Bundespolizei bunu öyle nedensiz yapamaz. ucaga binerken türkiyede ne kadar paran var bir neden degil.
cünkü almanyada finanzamt vermögen, yani sahib oldugun mal veya nakit para üzerinden vergi almiyor, kazandigin para üzerinden.
Kredikartinda para ile para kazanacak degilsin herhalde.

Sen bir avukata danis.

deniz2000
15 Mayıs 2023, 18:00
olabilir fakat almanyada genellikle yardim alanlari arastiriyorlar, yardim alanlarida biliyorlar

pasaport konturolu yapan polis leptoptaki programda görebiliyor kimin yardim aldigini , arkadas yardim aliyorsa

onun icin kontrol etmis olabilirler

murat39
15 Mayıs 2023, 19:03
Arkadasin demis oldugu gibi.
Icerde kontrolleri de yogunlastirmislar.2 defa denkgeldim ben.

Pasaport Kontrolunden gectikden sonra Münihte Polis geldi üzerimdeki para miktarini sordu,Söyledigimde bakmak istedi.TL vardi.Miktar da büyük degildi gec dedi.

Arkadas basindan gecmis olayi yazmis.Kredi kartindan Finanzamt dan mektup gelir. Yurtdisinda hesabiniz varmis.Miktarini Bankanizdan bir yaziyla hesap miktarinizi bildirin der.veya direk Banka üzerinden sorar.Bilgi transferi üzerinden.
Özellikle durduklari konu (Yardim ne almiyorsan birsey cikmaz.) Faiz orani.

Su an zannedersem faiz gelirini bu sene yükseltmisler.Senede 2.000 € faiz geliri alabilirsin.Serbest.

Kagirt isleri cikar, o ugrastirir.Baya bir banka üzerine duruyorlar bildigim.Lohnsteuer dolduran kisi de baya yogun oldugunu banka hesaplari yogunlukta demisti.Sonuc olarak simdiye kadar bir ödeme ceza boytunu yasamadigini ama kagirt kargasasi demisti.

Türkiye de yasayan ikametgahlari Tr de olanlar icin de Neubrandenburg da Finanzamt acilmis orasi arastiriyor.Buradan giden emeklilik ayliklarindan vergi almayla arastirmayla sorumlu.
Banka isleri icin de arastirma Finanzamt kolu acmalari fazla sürmez.

hOrOz
15 Mayıs 2023, 19:22
Paran olunca bir dert, paran olmayınca başka dert

atsiz77
15 Mayıs 2023, 19:59
iyide bankamatik kartların resimlerini çekme yetkileri yok, üzerini arar fazla para bulunursa tutanak tutup cezasını keser o kadar.

batum
15 Mayıs 2023, 20:01
yani senin kredi kartini aldilar ve fotografini cektiler? emin misin?
benim bildigim, ZOLL veya Bundespolizei bunu öyle nedensiz yapamaz. ucaga binerken türkiyede ne kadar paran var bir neden degil.
cünkü almanyada finanzamt vermögen, yani sahib oldugun mal veya nakit para üzerinden vergi almiyor, kazandigin para üzerinden.
Kredikartinda para ile para kazanacak degilsin herhalde.

Sen bir avukata danis.

Benim bildiğimde nedensiz yapmazlar
Ama pazar günü yapdılar
Benim için avukatlık olay yok

Mal veya kara para aklamıyorum

Hesap sorarlarsa Tr de deki paramın nerden geldiğide ortada ,Belgelerle onuda ispatlarım

Birbey 3.0
15 Mayıs 2023, 20:13
Avukat ne yapacak?

Finanzamt ne isterse o olur Almanya'da. Finanzamt dedimi bir yasa böyle çıkacak, o yasa öyle çıkar.

Fikir jimnastiği yapıyorum:

- Lohnsteuer doldururken soruyorlar Türkiye'de hesabınız varmı diye. Polis radar koyduğu Finanzamt'da radar koymuş olabilir.

- İkameti Türkiye'de göstertirden bilgi alamıyor Finazamt. Gidiş geliş tarihinden ancak aksini ispatlıyorsa belki Türkiye'ye bu ikametin yalancı olduğunu ispatlayacak.

murat39
15 Mayıs 2023, 20:23
Gümrük memurunu devam bildirir, Adi soyadi..Yurtdisinda bu kisinin hesabi var diye.
Finanzamt da yurtdisinda hesabiniz varmis elimizde belgeler var, miktarini ve Faiz gelirini bildirin der.
Sonrasinda Faiz geliri varsa ve bildirmemisseniz.Daha önce yapmis oldugunuz vergi denglestirmelerini ne tekrar karistirir...(Birsey cikmasa dahi.- ufak miktar ne olsa).
Ana paraya yardim ne alinmamis sa birsey yapamazlar.Türkiye den yansiyan etkenler, miras kalmistir, paylasim yapilmistir...Borc vermisinizdir onu almisinizdir.

Finanzamt i ilgilendiren durum faiz geliri,onun üzerine dururlar.Banka dokümani ister orada da Kira gelirini ne görürse böyle birsey orada dikkati cekerse...Inceler durur.
Yurtdisindaki her türlü gelir bildirilecek.Fianzamt in Vergi denklestirmesi yapilinca sorulan soru.Yanlis beyan varsa.Sonradan ortaya cikarsa...Ugrastirir.

Birbey ustanin yazmis oldugu gibi.Finanzamt la ugrasilmiyor.Devlet. Kimi kime sikayet edeceksin.Sonunda Finanzamt hakli cikiyor,desdekleniyor.O taraf tutuluyor makamlarca.

Cengiz Bond
15 Mayıs 2023, 21:24
Avukat ne yapacak?

Finanzamt ne isterse o olur Almanya'da. Finanzamt dedimi bir yasa böyle çıkacak, o yasa öyle çıkar.

Fikir jimnastiği yapıyorum:

- Lohnsteuer doldururken soruyorlar Türkiye'de hesabınız varmı diye. Polis radar koyduğu Finanzamt'da radar koymuş olabilir.

- İkameti Türkiye'de göstertirden bilgi alamıyor Finazamt. Gidiş geliş tarihinden ancak aksini ispatlıyorsa belki Türkiye'ye bu ikametin yalancı olduğunu ispatlayacak.

ama öyle yasa yok.
almanyada kimse kafasina göre senin kredikartinin resmini cekemez.

hele havaalaninda kredikarti kontrol edildigini ilk defa dünyada duyuyorum.
ben kredikartinin resminin cekildigini inanmiyorum.

nakit para kontrol edilebilir, cünkü yasal kisitlama var.

murat39
15 Mayıs 2023, 21:48
Cengiz Bond ustam
isin ucunda para olunca.Incelemeye aliyorlar.Acaba altindan baska birseyler cikar mi diye.

Türkiye den gelen birinde Banka cüzdani varmis, incelemeye almislar. not almislar.
Sonrasindan mektup gönderip miktari...ne sormuslar.Buradan birinde duymustum.

Bir baskasinda da Türk ce banka kagirdi varmis.Onun kopyasini alip devam yönlerdirmisler.

Parayla ilgili gümrükde hersey mümkün.Inceliyorlar.

Finanzamt geri cekilir senden belge ister, getirmekle de yükümlüsün.

hOrOz
15 Mayıs 2023, 21:58
Cengiz Bond ustam
isin ucunda para olunca.Incelemeye aliyorlar.Acaba altindan baska birseyler cikar mi diye.

Türkiye den gelen birinde Banka cüzdani varmis, incelemeye almislar. not almislar.
Sonrasindan mektup gönderip miktari...ne sormuslar.Buradan birinde duymustum.

Bir baskasinda da Türk ce banka kagirdi varmis.Onun kopyasini alip devam yönlerdirmisler.

Parayla ilgili gümrükde hersey mümkün.Inceliyorlar.

Finanzamt geri cekilir senden belge ister, getirmekle de yükümlüsün.

Usta zaten gümrükte hisse senedi veya diğer değerli kağıtlarıda bildirmek zorundasınız

Bunun içinde banka defterleride var

Bunlar dün yürürlüğe giren şeyler değil yılllar dan beri Zoll un sayfasında yazan şeyler

sadece uygulamada esnek davranıyorlardı

webci
15 Mayıs 2023, 22:16
Tum bu yazdiklariniz birseyin ispati oluyor;
Sabikaliyiz..
Demekki kacirmak,mali goturmek,finanzamti dolandirmak,mal varligi bildirmemek,arbeitsamtdan haksiz kazanc elde ederek beyanda bulunmama..
Temiz olsak bukadar arastirma didikleme olmaz,,vatandasa guven kalmamis..
Bazende sabikali oldugumuzu agzimizdan kacirip birbirimizi gambazliyoruz..alin size metkez bankasi ornegi..

murat39
15 Mayıs 2023, 22:20
Horoz ustam tesekkürler.
Ben sadece gümrüklerde 10.000 € ya kadar nakit para ve Altin olayini biliyordum.
Demek ki Elindeki Banka defterleri de gümrüge tabiymis.

Bazi yaslilarda duyuyordum.Yanlarinda buraya gelirken getirdiklerini.

https://www.zoll.de/DE/Privatpersonen/Reisen/Rueckkehr-aus-einem-Nicht-EU-Staat/Einschraenkungen/Barmittel/barmittel_node.html#:~:text=Mitf%C3%BChrende%2C%20 die%20mit%20Barmitteln%20im,der%20Zollbediensteten %20m%C3%BCndlich%20angezeigt%20werden.

Birbey 3.0
15 Mayıs 2023, 22:33
ama öyle yasa yok.

Finanzamt yasayı işine geldiği gibi cevirir.

Geçmişte oldu bu.

İsviçre'li bir bankacı Almanya'da yasayan ama İsviçre'de parası yatan insanların paraların CD'ye yükleyerek Alman Finanzamt'ıma teklif etti. Finanzamt satın aldı. Karşılığında milyonlar ödedi. Sonra Finazamt parası olan insanların tepesine bindi. Bunun içinde Almanyanın ünlü kişileride vardı. Yani Alman Finanzamtı illegal yollar ile sunulan bir CDyi satın aldı.

Sen, ben, gurbetci cerez bunun yanında.

Çekemez diyorsun. Uçakta çekecem dedi. Ne yapacaksın? Polisi arasan uçaga gelse polisin Zollamt'a karşı hiç bir gecerli sözü yok. Steuerfahndung herzaman polisinin üstündedir. Avukatını arasan bile o bile birşey yapamaz. Avukat ancak sonradan birşey yapmaya çalışır, bu deliller geçersiz diye. CD olayında bunu denedir avukatlar. Kaybettiler.

Finanzamt = Devletin para kasası. Hiç sansın yok. Yeri geliyor savcı bile sözünü dinliyor. Misal birisi vergi kaçırdı. Sen göz altındasın. Seni ziyaret edip, itiraf et, savcılık seni para cezası ile salmasını temin edebiliriz diyor.

Bu yazdıklarım rivayet değil. Hepsini araştırabilirsin.

hOrOz
16 Mayıs 2023, 14:02
Hangi devletin uçağina bindiyseniz o ülkenin uçağın kayıt olduğu ülke kanunları geçerlidir

Bu gemide de aynen geçerlidir ..

Meselaa konsolosluğa gidiyorsunuz bie olay oldu polis karışamıyor

çünkü uçağın içi gibi başka bir ülkenin toprakları sayılıyor

Geçende birini konsoloslukta işi olmadı sanırım

Kapıyı tekmeledi kapıyı kırdı hemen önünde bir minibüs polis duruyordu

Hiç bir şekilde müdahelede bulunmadılar

PEKSANLITÜRK
16 Mayıs 2023, 17:02
Selamunalexkum
millet men 2005 yilunta hh'ta tayyareye binmeten,biz'leri almantan axirip bizi tisarita beqletiltiq sonra qatin erqeq ayirt etip bir plastiq bir basamaqli oturaq getirip ilqin sag,sonra sol ayagimizi pantolonlarimizi sizlere qatar siyirtip arama yaptilar..alman coooqtan beri bizi el'atti faqat bizim watantasimiz almani meleqmi gorur?basimiza ne geleceq?te hepimiz anlamaniz lazim??

Avci_54
19 Mayıs 2023, 11:20
ben pek inanmadim.

Zaten bu bilgiler otomatik olarak Avrupa ulkeleri ile yasal olarak paylasiliyor. Herhalde calisan memurlarin canlari sikilmis, can sikmak istemislerdir diye dusunuyorum.

Türkiye, küresel vergi kaçakçılığıyla mücadeleyi hedefleyen 'Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimi Anlaşması'nı 31 Aralık 2019'da onayladı.

İlgili kişinin mevduat, saklama ve yatırım kuruluşları ile belirli sigorta şirketleri nezdindeki;

Mevduat hesapları (Hesaba yıl içinde ödenen faiz, temettü gibi gelirlerin ya da hesapta tutulan varlıklardan elde edilen gelirlerin toplam brüt tutarı),
Saklama hesapları (Hesap numarası, hesap bakiyesi ya da değeri),
Ortaklık ve borç ilişkisi menfaati,
Nakdi değer sigorta sözleşmeleri,
Düzenli ödeme sözleşmelerine
ilişkin finansal bilgilerinin yanı sıra yerleşik (mukim) olduğu ülke ve vergi kimlik numarası (VKN) paylaşılacak.

Birbey 3.0
19 Mayıs 2023, 21:45
İkametini Türkiye'ye aldırırsan paylaşılmıyor.

Onlarda bu yol ile belki bilgilere ulaşmak istiyorlardır.

Mezarci59
19 Mayıs 2023, 22:39
Kendi basima geldi. 6-7 ay önce. Yalnizca para soruyorlar Bana kac paran var dedi 1-2 bin civari dedim göstere bilirmisin dedi Cuzlani cikarttim saymafalan da yok. tmm dedi cuzlanda tr kartida vardi alman kredi karti ve banka servir kart karanken kasse karti ehliyet turk nufuscüzlani yani kaparik plastik dolu idi cuzlan. hic ilgilenemdi bile Muhtemelen daha öncede böyle rutin kontroller vardi Bana denk gelmedi. Hem zaten tr deki bankalar Hesabin var ise bildiriyor buriya. saya yörülgeye girer girmez 10 dafa mail geldi garantiden ve is bankasindan. Bildirmek mecburiyetimiz var diye. yani buradaki gümrügün ise olmaz plastik kartlar ile.

boni
21 Mayıs 2023, 21:11
Türkiye Cumhuriyeti'nin 01.06.2021 tarihli Cumhurbaşkanı Karar'ı (T.C. Resmî Gazete (resmigazete.gov.tr) ile Türkiye'nin finansal hesap bilgilerinin Almanya ile otomatik değişiminin yolu açılmıştır.

Belki aradiniz sorularin cevabini bulabilirsiniz. Ustalar.

https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiye-ile-almanya-aras%C4%B1nda-yeni-vergi-k%C4%B1skac%C4%B1/a-59550797

batum
28 Haziran 2023, 22:34
ama öyle yasa yok.

Valla haksizda degilsin
Baskasi yazsa bende inanmazdim ama maalesef inanmak zorundayim
cünlü olay benim basima geldi

*Tr den geleli 3 Hafta oldu FA Mektup bekliyorum o konu hakkinda

haveri68
02 Temmuz 2023, 20:47
İkametini Türkiye'ye aldırırsan paylaşılmıyor.

Onlarda bu yol ile belki bilgilere ulaşmak istiyorlardır.

o zaman saglik sigortasi nasil olacak almanyada

Birbey 3.0
08 Temmuz 2023, 02:07
Alman Einwohnermeldeamt ile bizim Nüfus Dairesi bağlantılı değil. Bir birlerinden haberleri yok.

az-61
12 Temmuz 2023, 00:33
beyler bu konuya aciklik getireyim adresinizi Turkiyeye alirsaniz kimsenin haberi olmaz sistem soyle isliyor tum bankalarda adres taramasi olan bir sistem yapildi bu yaklasik 10 yil evvel idid sanirim ve dahada gelistirildi eyer Turkiyeeki bankan seni burda oldgunu tanimiyor senin burdaki bankanda Turkiyede oldugun bilmiyor kisaca sistemde tr adresin var ise seni bu sistemden disarda tutuyor adres degisikligi biraz zor eyer var ise dayin belediyede o zaman kolay adresiniziz alin Tr ye bittsin bu korku kesinlikle bir daha burda grunmesiniz ama ayni zamanda bankaniza bildirmeniz gerekicek bakin benim adresim Turkiyede diye sorun kalmis olur boylelikle mal varligi se zaten adres Tr ise senin yada 85 milyonun bilgilerini mi vericek turkiye kim yurt disi adres gorunuyorsa onu yolluyor

batum
12 Temmuz 2023, 11:06
beyler bu konuya aciklik getireyim adresinizi Turkiyeye alirsaniz kimsenin haberi olmaz sistem soyle isliyor tum bankalarda adres taramasi olan bir sistem yapildi bu yaklasik 10 yil evvel idid sanirim ve dahada gelistirildi eyer Turkiyeeki bankan seni burda oldgunu tanimiyor senin burdaki bankanda Turkiyede oldugun bilmiyor kisaca sistemde tr adresin var ise seni bu sistemden disarda tutuyor adres degisikligi biraz zor eyer var ise dayin belediyede o zaman kolay adresiniziz alin Tr ye bittsin bu korku kesinlikle bir daha burda grunmesiniz ama ayni zamanda bankaniza bildirmeniz gerekicek bakin benim adresim Turkiyede diye sorun kalmis olur boylelikle mal varligi se zaten adres Tr ise senin yada 85 milyonun bilgilerini mi vericek turkiye kim yurt disi adres gorunuyorsa onu yolluyor

2-3 sene önce ben Tr ikametgah yapdirdimdi ama bu bankla olayini bilmiyordum
o zaman yirttim herhalde

misterno123
15 Kasım 2023, 00:16
Almanlar o kadar aptal ve o kadar geriden geliyorki cok komikler

Avrupada yasayan Turkler Turkiyede mal mulk alacagi satacagi zaman para transferi yapacagi zaman her zaman akrabalari kullanir

Salak Almanlarda sabah aksam para arasin dursun. Turkleri aptal zannediyorlar esas kendileri aptal

esmerkral
15 Kasım 2023, 00:51
otomatik bilgi paylasimindan sonra basina olumsuz olay gelen varmi ?

hekimoglu
15 Kasım 2023, 16:03
Paylasimlar her yıl 31 Aralik güncel haliyle yapılacaktır, önümüzdeki dönemlerde birsey olup olmadigina hep birlikte şahit oluruz.

dadaloglu3865
15 Kasım 2023, 19:01
Türkiye den gelirken para altın varmı diye bana iki denk geldi sordular valizleri x-ray dan geçirdiler pastırma peynir falan vardı göremediler geçtik

misterno123
17 Kasım 2023, 06:27
Türkiye den gelirken para altın varmı diye bana iki denk geldi sordular valizleri x-ray dan geçirdiler pastırma peynir falan vardı göremediler geçtik

benim bildigim x-ray ler nakit paralari goruyor

sizde nasil gormediler? birseyemi sardiniz?

deniz2000
17 Kasım 2023, 10:40
benim bildigim x-ray ler nakit paralari goruyor

sizde nasil gormediler? birseyemi sardiniz?

usta,arkadas diyorki bavullari x-ray dan geçirdiler pastırma peynir falan vardı göremediler geçtik diyor

sende x-ray ler paralari görürdü diyorsun arkadas para demiyor pastima peynir vs yire diyor

hOrOz
17 Kasım 2023, 12:46
XRAY de herşey görülür..
XRAY de çalışanlar bilir .
Bir ara QVC de çalışmıştım
İş çıkışında çalışanların çantalarını kontrol ediyorduk.
Gümrüklerdeki X Ray ler daha hassasdır
Demekki çalışan es geçmiş