PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Tip Çipli Mavi Kartlar dağiltilmaya başlandı

hOrOz
12 Mayıs 2023, 19:06
https://scontent.fdtm2-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/346259326_775112920680829_8076577128510902992_n.jp g?stp=dst-jpg_p526x296&_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_eui2=AeFI-ksjVFShPTCjGI8zjs9MeUn0bupcbUt5SfRu6lxtS44f1Yv1MFh zrC2JyjO_ay67rG-vjnQsyFEmBVk_m_Vp&_nc_ohc=B1KcN74fPFQAX9pebQ6&_nc_ht=scontent.fdtm2-2.fna&oh=00_AfAQKu-_Iug72cWCGSvhxgiN9Fog-xyFaLU8q2yMe1wMDQ&oe=64634AB2

Temassız çipli yeni tip Mavi Kart başvurularını bugün itibarıyla Dış Temsilciliklerimiz aracılığıyla da almaya başladık.

Hemen yarın konsolosluğun kapısına gidip dayanmayın da

Önce bir detaylar belli olsun

webci
12 Mayıs 2023, 23:46
Bunlarda uzatmali olup milleti soyma maksatli..
Parasi yazmiyor..

aksarayli
13 Mayıs 2023, 13:05
Biraz önce yinede bir aradim danisma yerini,tel almanya ama bilgi veren kisi Türkiye'de sanirim.
Böyle bir bilgi yok bizde dedi ama disisleri sosyal medyadan böyle bir haber verdi ise randevu alip konsolosluga muracaat edebilirsiniz dedi.

batum
13 Mayıs 2023, 15:55
Biraz önce yinede bir aradim danisma yerini,tel almanya ama bilgi veren kisi Türkiye'de sanirim.
Böyle bir bilgi yok bizde dedi ama disisleri sosyal medyadan böyle bir haber verdi ise randevu alip konsolosluga muracaat edebilirsiniz dedi.

zamaninda Türkiyede Mavikarti kimse bilmiyor tanimiyordu

sadece
13 Mayıs 2023, 16:20
zamaninda Türkiyede Mavikarti kimse bilmiyor tanimiyordu

doğru, bazıları "pembe kart" olarak biliyordu, halen mavi kartı görünce evirip çevirip, bu ne diyen bir sürü memur, yetkili, yetkisiz var.

hOrOz
13 Mayıs 2023, 17:30
doğru, bazıları "pembe kart" olarak biliyordu, halen mavi kartı görünce evirip çevirip, bu ne diyen bir sürü memur, yetkili, yetkisiz var.

Mavi Kartı olup kendini Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı sananda çok kişi var

Halbuki Mavi Kart başka bir ülkenin vatandaşlığını alıp Türkiye deki resmi işlemlerde kolaylık sağlaması için verilen bir kimlik

KaRaBaCaK
13 Mayıs 2023, 19:15

Halbuki Mavi Kart başka bir ülkenin vatandaşlığını alıp Türkiye deki resmi işlemlerde kolaylık sağlaması için verilen bir kimlik

maalesef bir isime yaramadi, hat bile acamadim maci kart ile

firstantepli
13 Mayıs 2023, 20:02

Sorunsuz ben bankada hesap actim, hat actim hic sorun yok.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

sadece
13 Mayıs 2023, 22:13

evet doğru, seçme ve seçilme dışında T.C. vatandaşı gibi aynı haklara sahipsiniz.

sadece
13 Mayıs 2023, 22:18

online olarak sanırım olmaz çünkü e-devlet hesabı ile eşleştirilmiş olması gerekiyor diye düşünüyorum, şube ve/veya kurumlara direk başvuru halinde, ikamketgah gösterdiğiniz takdirde sorun olmamalı.

umarım ki yeni kuşak çipli mavi kart, sanal ortamda'da kolaylık olur hepimize.

KaRaBaCaK
03 Haziran 2023, 01:31
evet ikamketgah olmadigi icin olmadi bende :(

atsiz77
03 Haziran 2023, 20:06

Usta peki Türk vatandaşı olmayanlar nasıl Türkiyede Siyasi Partiye üye olabiliyorlar ?

hOrOz
03 Haziran 2023, 20:33
Usta peki Türk vatandaşı olmayanlar nasıl Türkiyede Siyasi Partiye üye olabiliyorlar ?

Aslında yasa böyle yazıyor

"Onsekiz yaşını dolduran, medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip bulunan her Türk vatandaşı bir siyasi partiye üye olabilir"

Sanırım Mavi Kart larda TC Numarası olduğu için mümkündür

webci
03 Haziran 2023, 21:53
Mavi kartla secimin onu acik..
Mavi kart ne ise yarar bir bakin..

Emo1980
03 Haziran 2023, 22:36
Mavi kart sahipleri, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun “Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan haklar” başlıklı 28. maddesi gereğince, seçimlerde oy kullanamazlar.
T.C sayfasindan alintidir

hOrOz
03 Haziran 2023, 22:43
Mavi kartla secimin onu acik..
Mavi kart ne ise yarar bir bakin..

Nerede yazıyor..

Mavi Kart uygulaması daha öncede yazdıgım gibi Türkiye de resmi işlemlerde kolaylık sağlaması için veriliyor

Bu kişilerin, seçme ve seçilme, muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları ile askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü yoktur.
sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı olup bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabidirler.

Bu kişiler, bir kadroya dayalı ve kamu hukuku rejimine tabi olarak asli ve sürekli kamu hizmeti görevlerinde bulunamazlar.
Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, geçici veya sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilirler.

https://www.nvi.gov.tr/mavi-kart

https://www.mfa.gov.tr/mavi-kart-_eski-pembe-kart_-uygulamasi-.tr.mfa

webci
03 Haziran 2023, 22:48
Nerede yazıyor..

Mavi Kart uygulaması daha öncede yazdıgım gibi Türkiye de resmi işlemlerde kolaylık sağlaması için veriliyor

Bu kişilerin, seçme ve seçilme, muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları ile askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü yoktur.
sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı olup bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabidirler.

Bu kişiler, bir kadroya dayalı ve kamu hukuku rejimine tabi olarak asli ve sürekli kamu hizmeti görevlerinde bulunamazlar.
Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, geçici veya sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilirler.

https://www.nvi.gov.tr/mavi-kart

https://www.mfa.gov.tr/mavi-kart-_eski-pembe-kart_-uygulamasi-.tr.mfa

Ben patiye uye olmakla secim hakkini biraz karistirdim,,acele davrandim,,dogru olabilir..

banane78
04 Haziran 2023, 00:33

Usta,
olamaz, üye olmak icin Türk vatandasi olmak gerekiyor. Mavi Kart ile olmaz. Parti üyesi olmanin sartlarini incelerseniz, orada acikca her Türk vatandaşı üye olabilir yaziyor.
Mavi Kart'lilar Türk vatandasi degiller.

atsiz77
04 Haziran 2023, 10:38
Usta,
olamaz, üye olmak icin Türk vatandasi olmak gerekiyor. Mavi Kart ile olmaz. Parti üyesi olmanin sartlarini incelerseniz, orada acikca her Türk vatandaşı üye olabilir yaziyor.
Mavi Kart'lilar Türk vatandasi degiller.

Yok oluyor usta E-Devlet üzeri Parti Üyelik sorgulaması yapınca TC Numarası Yurtdışı olarak görünüyor.
Bu Mavi Kart üyeliği biraz karmakarışık maalesef.

banane78
05 Haziran 2023, 10:43
Yok oluyor usta E-Devlet üzeri Parti Üyelik sorgulaması yapınca TC Numarası Yurtdışı olarak görünüyor.
Bu Mavi Kart üyeliği biraz karmakarışık maalesef.

ilginc. yeni bi sey daha ögrendim.
bir kac partinin üyelik sartlarina bakmistim.
...her Türk vatandasi üye olabilir yaziyor hepsinde. Neyse..:-)

gerci ben siyaseti de siyasetcileri de sevmem.. :-)

Mavi kartlı üye olabiliyor ama oy kullanamıyor. bu da biraz tuhaf .

Birbey 3.0
05 Haziran 2023, 20:23
Sorunsuz ben bankada hesap actim, hat actim hic sorun yok.

Arkadaşın kızı mavi kartlı ve devamlı Türkiye'de oturuyor. Callcenter'de işe girdi. Evine DSL açtırmak istedi. Açmadılar. Çalışacağı callcenter araya girdi ve Vodafone göz yumdu.

Bence faturalı hat açmıyorlar. Prepaid açıyorlar. Yada e devlete gireceksin ve ikamete bakacaksın. Ana ikamet yurt dışı gözüküyorsa acmayabilirler.

Bazı bankalar, misal enpara.com Türk vatandaşı ol, ikametin yurt dışında olsun, hesap açmıyor. Kendim denedim. Ama Garanti Bankası Mavi Kartlıya bile açıyor. Demek istediğim şirketin keyfinede kalmış birşey olabilir.

Ejderabi
13 Haziran 2023, 22:59
Gecen ay Tr deydim.
Mavi kartla Türk Telekom hat acmadi Pasaport istedi. Bende Türkcel de sorunsuz hat actim.

Birde Ziraat da hesap actim ama macerali oldu. Mavi kartda ne Türkiye ne Almanya ikameti gözüküyormus ondan acmak istemedi çalışan sonra Müdürünüze sorun dedim oda akrabasının adresini girin dedi. Yanımda olan yiğenimin adresini verdik ve açtılar.
Hemen TL ve Euro hesabım oldu ve kartda aldım. Cep Telefonundan herşey yapılıyor.

Sdt
13 Haziran 2023, 23:09
Gecen ay Tr deydim.
Mavi kartla Türk Telekom hat acmadi Pasaport istedi. Bende Türkcel de sorunsuz hat actim.

Birde Ziraat da hesap actim ama macerali oldu. Mavi kartda ne Türkiye ne Almanya ikameti gözüküyormus ondan acmak istemedi çalışan sonra Müdürünüze sorun dedim oda akrabasının adresini girin dedi. Yanımda olan yiğenimin adresini verdik ve açtılar.
Hemen TL ve Euro hesabım oldu ve kartda aldım. Cep Telefonundan herşey yapılıyor.

garip, ben samsun`da sikintisiz actim gecen sene.

infernoturko
10 Temmuz 2023, 11:17
Gecen ay Tr deydim.

2017’de Garanti Bankasında mavi kartım ile açmadılar, pasaportum ile açtırdım. Şimdi aslında Mavi Kart her yerde kabul görmesi lazım ama maalesef pratikte bazen degiskenlik gösterebiliyor.

Mobil hatları Turkcell olsun, Türk Telekom, Vodafone hep Mavi Kartım ile açtırdım. Türk Telekom’da eve internet açtırtım mavi kart’la.

Bazen çalışanların malûmatı olmadığı sorun çıkabilir ama mavi kart yeterli. Bir keresinde Turkcell şubesinde illa da Mavi Kart yerine pasaportumu istediler vermedim. Çıktım başka şubede mavi kart’la Turkcell hazir kart aldım.

infernoturko
10 Temmuz 2023, 11:22
Çipli Mavi Karta başvurup alan oldu mu hiç?

infernoturko
10 Temmuz 2023, 11:29
Nüfus kayıt örneğinde ve Mavi Kartlılar Nüfus kayıt örneğinde ne eşim ne de çocuklarım görünmüyor. Sadece Mavi Kartlılar Nüfus kayıt örneğinde eşimle evlendiğim not olarak düşülmüş.

Hadi Nüfus kayıt örneğinde yazmadığını anlıyorum çünkü Türk vatandaşı değilim artık ve artık yeni kayda kapalı ama Mavi Kartlılar Nüfus kayıt örneğinde eşim ve çocuklarımın da kayıtlı olması gerekmiyor mu?

aksarayli
20 Temmuz 2023, 14:53
Selamlar

Yeni mavi kartlara müracaat edilebilir, bugün ben müracaat ettim.

Emo1980
20 Temmuz 2023, 17:32
Ben su an türkiyedeyim. Eski mavi karti yenisine degisebilimriyim?

hOrOz
20 Temmuz 2023, 18:04
Ben su an türkiyedeyim. Eski mavi karti yenisine degisebilimriyim?

Nüfus müdürlüğüne git sor

Galaxy3764
20 Temmuz 2023, 18:14
Nüfus müdürlüğüne git sorBende şu an Türkiyedeyim kardeşim değiştirdi ama daha eline geçmedi. Normal nüfus kartları çabuk oldu ama mavi kart daha eline ulaşmadı.

Emo1980
20 Temmuz 2023, 18:51
Bende şu an Türkiyedeyim kardeşim değiştirdi ama daha eline geçmedi. Normal nüfus kartları çabuk oldu ama mavi kart daha eline ulaşmadı.
02.08 geri dönecem. O zaman deymez.

infernoturko
30 Temmuz 2023, 08:53
Bende şu an Türkiyedeyim kardeşim değiştirdi ama daha eline geçmedi. Normal nüfus kartları çabuk oldu ama mavi kart daha eline ulaşmadı.

Ben nüfus dairesine gidip basvurdum ve bir hafta sonra postayla evime geldi.

infernoturko
30 Temmuz 2023, 08:58
Nüfus kayıt örneğinde ve Mavi Kartlılar Nüfus kayıt örneğinde ne eşim ne de çocuklarım görünmüyor. Sadece Mavi Kartlılar Nüfus kayıt örneğinde eşimle evlendiğim not olarak düşülmüş.

Hadi Nüfus kayıt örneğinde yazmadığını anlıyorum çünkü Türk vatandaşı değilim artık ve artık yeni kayda kapalı ama Mavi Kartlılar Nüfus kayıt örneğinde eşim ve çocuklarımın da kayıtlı olması gerekmiyor mu?

Nüfus dairesine sordum. Ebeveynin birisi Türk Vatandasiysa ve Cocuklarda da Türk vatandasligi varsa sadece Türk olan ebeveynin üzerine yaziliyor yani o yüzden mavi kart kütügüne kaydedilmemis.