PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyeden şu anda emeklilik durumu

Ejderabi
22 Nisan 2023, 07:54
Arkadaşlar şu andaki en son mevzuata göre yeni Türkiyeden emekli olmak isteyenler Almanyadan ne kadar para yatırmalı ve ne kadar aylığa bağlanıyor ?

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Haziran
22 Nisan 2023, 12:16
2023 Yili icin su an örnegin 15 yil borclanma icin yani 4500 is günü icin 810.000 TL yi geckin bir ücret ödemelesin.
Ve baglanacak aylik 4.500-5.000 TL arasi.
Gecen yil olsaydi 524.000 TL iken bu yil 810.000 TL'yi geciyor.
Hic cazibesi kalmadi.
Ama emeklilik yatirim olarak düsünülmemeli bir güvence olarak düsünülmeli.

Galaxy3764
22 Nisan 2023, 12:18
En düşük aylık 7500 TL ye çıkarıldı benim duyduğum.

Gesendet von meinem SM-A528B mit Tapatalk

murat39
22 Nisan 2023, 12:23
Esim yeni emekli oldu.EYT den dolayi. 1.4.2023

En düsük emeklilik ayligi. 7.500 TL
Bayram ikramiyesi 2.000 TL
Bankalar emeklilik ayligini kendinde birakirsan promosyon. veriyorlar mis. Hepsi Toplam aylik promosyon ne..Toplam 17.500 TL

Su an ki durum erkekler 9.000 is günü Bayanlar 7.200 is günü. Bagkur üzeri olunuyor. bildigim kadariyla.
Miktar hakkinda bilgim yok.
Hekimoglu ustat bu konunun uzmani ve diger arkadaslar da konu hakkinda bilgisi olanlar yazacaktir.

Bu yazi ilginc mahkeme karari. okumakda fayda var.
https://www.facebook.com/permalink.php?id=179735612139980&story_fbid=216927631754111&paipv=0&eav=AfY2WOOtN_i2mc6y55tpkoEuroctUuneSgZRKbWu429HUX gSo8vmqV9_D7m09vm-l7k&_rdr

Ejderabi
22 Nisan 2023, 16:58
Anladığım kadar
Bayan 7200 gün
Günlük prim 150 Tl
Ödenecek rakam 1,1 milyon TL = 51.428 Euro
Aylık = 7.500 TL = 357 Euro

Tamamdır erkeği bu rakamlarda hiç hesap etmeyelim.

Burclu
22 Nisan 2023, 20:03
Geçen sene 31.12.2022 kadar Günlük 97,07 TL den ve 5400 Gün olarak hesaplanıyordu, yani 524.178 TL (24.300€)

01.01.2023 den itibaren bu 150TL ye çıktı ve tam emin deyilim ama Bayanlarda 7200 Gün ve Erkeklerde daha fazla, yani doğru hesaplamışsın.

Bu konu burdanda bakabilirsin https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?92453-Yurt-d%FD%FE%FD-emeklilik-i%E7in-hangi-belgeler-gerekli-ve-nas%FDl-m%FCracaat-edebilirim/page2&highlight=emeklilik

Murat01
23 Nisan 2023, 01:30
Yeni basvuracaklar icin bir cazibesi kalmadi bence.

Bu EYT yurtdisindakiler icinde gecerli degilmi arkadaslar.
Biz esim icin edevletten basvuru yaptik nisan ayi basinda.
SGK dosya takipden baktigimizda, gelen evrak beklemde olarak
görünüyor. Sizlerden yurtdisinda basvuru yapip, cevap alan varmi?

murat39
23 Nisan 2023, 08:37
15.3.2023 tarihinde basvuru yaptim.Esim icin 1,5 sene daha vardi.Yasin dolmasi icin. 1.4.2023 itibari emeklilik baglanmis.

E devlet üzeri basvuru ??? Yurtdisindakilerden.Birkac evrak istiyorlar.
Versicherungsverlauf aktuel
Sosyal yardim almadiginiza dair belge bunlar Sgk nin sayfasinda var.

Bir de burada dikkat edeceginiz konu Türkiye den alacaginiz aylikla beraber burada calisma konusu beraber 520 € gecmeyecek.
(Türkiye acisinda yasak yok sigorta primi ödememe sartiyla. .calisabilirsiniz.Almanya acisindan Krankenkasse gelir boyutuna göre Problem orda basliyor)
Yoksa gelir Krankenkasse konusunda problem oluyor. 520 € gecerse gelir. Emeklilik kira geliri.. Esler Mietversihertlik boyutundan cikip kendi adlarina Hastalik sigortasi yaptirmalari gerekir.O da 180 € larda. olabilir.

Lazim olacak evraklar:
GELİR / AYLIK / ÖDENEK TALEP BELGESİ
3201 SAYILI KANUNA GÖRE AYLIK TALEBİNDE BULUNANLARA MAHSUS BEYAN VE TAAHHÜT BELGESİ
LVA verlauf. Güncel.
Einschreiben olarak postaya vermek.

SGK nin sayfasindan EK38 ve EK61 no lu evraklar lazim.

http://eski.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/form_ve_dilekceler/formlar

Ayligi SGK Banka hesap numarasina göndermiyorlar.Hesabiniz olsa da.
TC kimlik numarasina gönderiyorlar.
Ya vekalet yoluyla yetkili birisi cekecek, yada siz gidip cekip Bankaya otomatik ödeme yetkisi verip TC kimliginize gelen aylik hesabiniza yatacak.
Bir de Bankadayken Internet Bankaciligini yapin.Yurtdisi Telefon numaranizi verinseniz devamli kullandiginiz.Dogrulama sifresi ne gelecektir.
Senelik gelen aylik Finanzamt ve Krankenkasse icin lazim olacaktir.

Ya E devlet üzeri 1 ci ay ve 6 ci ay. Aylik dökümani da cogunlukta kabul görüyor.Oradan cikarabilirsiniz.

Alinan gelir Emeklilik ayligini Krankenkasse ve Finanzamt a bildirin.Ilerde problem olmamasi ve yüksek geri ödemeler cezalar yasamamak icin.

Burclu
23 Nisan 2023, 08:40
Yeni basvuracaklar icin bir cazibesi kalmadi bence.

Bu EYT yurtdisindakiler icinde gecerli degilmi arkadaslar.
Biz esim icin edevletten basvuru yaptik nisan ayi basinda.
SGK dosya takipden baktigimizda, gelen evrak beklemde olarak
görünüyor. Sizlerden yurtdisinda basvuru yapip, cevap alan varmi?

Aynısı bendede oldu, Geçen sene Aralıkta Eşim ve kendim için Konsolosluk üzeri müracaat ettik ve aynen e-devlet de tekip ettiğimde beklemede yazıyordu, SGK ya (bende Gaziantep) Tel açtım 2-3 defa ilgileniriz Deprem oldu vs. dediler ondan dolayo gecikme oldu diye ama bir türlü ilerleme olmadı.

Konsolosluğu aradım ve kendilerinin birşey yapamayacağını ama mutlaka SGK Gaziantepe email ile sormamı söylediler çünkü o zaman Resmiyete düştüğünü ve mutlaka cevap vermeleri gerek dediler.

Mail yazdım ertesi gün sabahına hemen cevap geldi ve 2 gün sonra baktımki benimki Hesaplandı ve Adrese gönderildi diye yazıyor ve eşiminkide şu Takip sisteminde baya ilerlemiş, Borçlanma aşamasında, sanırım 1-2 Haftaya kadarda o biter ve gönderirler, ozamana kadarda € bıraz çıkar ve ödemem eksilir bıraz.;)

hOrOz
23 Nisan 2023, 08:54
en az 5.400 gün (en az 15 yıl sigortalılık süresi), tam aylık için kadınlarda 7.200 gün (20 yıl sigortalılık süresi) ve erkeklerde 9.000 gün (25 yıl sigortalılık süresi)

1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olan borçlanma miktarına göre, 3.600 gün için 540 bin 432 TL, 5.000 gün için 760 bin 600 TL,

5.400 gün için 810 bin 648 TL, 7.200 gün için 1 milyon 80 bin 864 TL ve 9.000 gün için 1 milyon 351 bin 080 TL ödenmesi gerekecek

https://sgkbilgisi.com/sgk-yurtdisi-borclanma/

Burclu
23 Nisan 2023, 09:08
en az 5.400 gün (en az 15 yıl sigortalılık süresi), tam aylık için kadınlarda 7.200 gün (20 yıl sigortalılık süresi) ve erkeklerde 9.000 gün (25 yıl sigortalılık süresi)

1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olan borçlanma miktarına göre, 3.600 gün için 540 bin 432 TL, 5.000 gün için 760 bin 600 TL,

5.400 gün için 810 bin 648 TL, 7.200 gün için 1 milyon 80 bin 864 TL ve 9.000 gün için 1 milyon 351 bin 080 TL ödenmesi gerekecek

3600 Gün ile Hesaplanıyorsa Azami olarak hala cazipliğini koruyor, 7200 Güne çıkarılacağını okumuştum ama verdiğin Linke göre 3600 Gün yetiyor yaklaşık 540000TL

2022 de bu 5400 Günden 524000TL yapıyordu, fazla fark yok.

hOrOz
23 Nisan 2023, 09:29
Emeklilik mevzuatı iyice karıştı. Normal bir vatandaşın anlayacağı boyutu aştı

Önceden az buz kestirebiliyorduk

Ancak şimdi emeklilik uzmanı kişilerin cevaplayabileceği duruma geldi

https://sgkbilgisi.com/3600-gunden-emeklilik-maasi-ne-kadar/

murat39
23 Nisan 2023, 10:10
https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/prim-gunu-eksik-olan-kadinlar-bag-kurdan-3600-gun-ile-yastan-emekli-olur-mu-1957130

Aynen Horoz ustanin demis oldugu gibi.Su an karisik.

Benim anladigim. 4A üzeri yeni islem borclanma eksik günü olanlar icin 1260 gün üstü olmuyor.Askerlik ve Annelik borclanmasi ve 1260 gün e kadar 4A li kaliyorsunuz.
1260 Gün üstü borclaninca da bagkur devrede.

3.600 Gün 4A kapsiyordu.

erhan__79
23 Nisan 2023, 20:39
Selam.almanyadayim türkiyeden 2250 gunum var 1997 den beri sigortaliyim yani eytliyim.kac gun lazim kafam karisti biraz

murat39
23 Nisan 2023, 20:51
4A kapsaminda en az 3.600 yaslilik ayligina tabi olabilirsin.
2.250 Gün + 1260 en fazla borclanabilirsin. Daha fazla borclanma Bagkurlu oluyorsun. =3.510 Gün bu da yetmiyecektir.

Türkiye de oldugunuz sürelerde Fiili calisma en kolay yolu. Bir de Türkiye de askerlik yapmissaniz askerlik borclanmasi.

Uzman degilim ama edindigim bilgiler dahilinde.yaziyorum. SGK ya gidip bu konuyu sormak gerekir.Veya isini dogru yapan mali müsavirler var.Onlardan dogru bilgi alinabilinir.

Bu sekil yasdan olur. tahminim 60 yaslarinda.

Bagkur karistirsan 9.000 is günleri borclanmak gerekir.

EYT olayi parasini tamamen ödeyip yas dolmasini bekleyenleri daha cok bayanlarda. faydali oldu.
Erkeklerde Almanya Emeklilik kasasina para yatmamasi gerekiyor.Yani bir nevi calismayacaksin.
Bu durumda sizin 4A kapsaminda kalip en az pirimle 3.600 günle isi kapatmaniz olacaktir.

Horoz ustam da göndermis oldugu link de de deginiliyor. 4A 3600 gün.olayina.
https://sgkbilgisi.com/3600-gunden-emeklilik-maasi-ne-kadar/

erhan__79
23 Nisan 2023, 20:55
2.250 Gün + 1260 en fazla borclanabilirsin. Daha fazla borclanma Bagkurlu oluyorsun. =3.510 Gün bu da yetmiyecektir.

Türkiye de oldugunuz sürelerde Fiili calisma en kolay yolu. Bir de Türkiye de askerlik yapmissaniz askerlik borclanmasi.

Uzman degilim ama edindigim bilgiler dahilinde.yaziyorum. SGK ya gidip bu konuyu sormak gerekir.Veya isini dogru yapan mali müsavirler var.Onlardan dogru bilgi alinabilinir.

EYT olayi parasini tamamen ödeyip yas dolmasini bekleyenleri daha cok bayanlarda.Erkeklerde Almanya Emeklilik kasasina para yatmamasi gerekiyor.Yani bir nevi calismayacaksin.

tskler evet bende soyle bir baktim 3600 gun borclanmasi varmis ama eyt kapsami disinda kaliyormus.evet bagkur uzun hikaye.tskler

Ejderabi
24 Nisan 2023, 17:21
7200 gün den 50 bin Euro cok para.

10 sene önce Hanima Riester yapmistim. Aylik 5 Euro ödüyorum emekli olunca 60 Euro aylik alacak. Senede devletde 660 Euro gibi bir rakamla destekliyor.
Simdi bunu maksimum rakamdan hesaplattım aylık 115 euro ödeyeceğiz 25 sene ve emekli olunca 250 Euro ek emekli parası alacak aylık.

Bağkur mantıklı gelmedi - Riester daha mantıklı en azından birden yüklü para çıkmıyor….

Murat01
24 Nisan 2023, 17:48

EYT olayi parasini tamamen ödeyip yas dolmasini bekleyenleri daha cok bayanlarda. faydali oldu.
Erkeklerde Almanya Emeklilik kasasina para yatmamasi gerekiyor.Yani bir nevi calismayacaksin.
Bu durumda sizin 4A kapsaminda kalip en az pirimle 3.600 günle isi kapatmaniz olacaktir.

Horoz ustam da göndermis oldugu link de de deginiliyor. 4A 3600 gün.olayina.
https://sgkbilgisi.com/3600-gunden-emeklilik-maasi-ne-kadar/Usta biz emeklilik için başvuru yapmadık e-devletten.
Maaş bağlanması için başvurduk.
Kendisi yaşını bekliyordu, eyt den dolayı hak kazanmış oldu.

Maaş bağlanması için yinemi okadar evrak istiyorlar?

Gesendet von meinem LYA-L29 mit Tapatalk

murat39
24 Nisan 2023, 18:03
Aynen bizim durum gibi. Maas baglanmasi emekliligi baslatmak.

Basvuru yaparken 3 tane evrak.
Aylik baglatma basvurusu.
Sosyal yardim alinmadigina
LVA Verlauf.

fazla birsey degil.

Yukardan indir doldur.
LVA verlauf a da Telefon ac eve gönderiyorlar.

batum
24 Nisan 2023, 18:19
Ayda 7500 Aylik almak icin 50 bin üzeri euro yatirmak,Akilli insan isi degil
Ben parami yiyemiyorum siz yiyin diye baskasina veriyorsunuz

Bankalar o paraya 29 bin Tl faiz veriyor

https://i.ibb.co/8bSz0MT/Aufnahme1.jpg (https://ibb.co/sCM52jk)

Şafak74
24 Nisan 2023, 19:02
Ayda 7500 Aylik almak icin 50 bin üzeri euro yatirmak,Akilli insan isi degil
Ben parami yiyemiyorum siz yiyin diye baskasina veriyorsunuz

Bankalar o paraya 29 bin Tl faiz veriyor

https://i.ibb.co/8bSz0MT/Aufnahme1.jpg (https://ibb.co/sCM52jk)

Belki haklı olabilirsin ana, aylık maaş'dan daha önemlisi Sağlık Sigortası için değer

Bence de 50 bin euro parası olupta Emekli olmak istemeyen için Aklı yok demek

yinede herkesin Kendi bileceği iş ama şu Secimler Hayırlısı ile bir Belli olsun, Burdski Evi satıp ve sonrası düğmeye Basacam, aklı olan da Almamya'da 67`yi Beklesin.

Ejderabi
24 Nisan 2023, 19:12
Belki haklı olabilirsin ana, aylık maaş'dan daha önemlisi Sağlık Sigortası için değer

yinede herkesin Kendi bileceği iş ama şu Secimler Hayırlısı ile bir Belli olsun, Burdski Evi satıp ve sonrası düğmeye Basacam, aklı olan da Almamya'da 67`yi Beklesin.

Dogru karar alacagindan eminim. Türkiyede yasam önümüzdeki yillarda bizler icin cok cok cazip olacagini düsünüyorum. Su anda pahali ama dedigin gibi bu zaman gecip gerceklerle yüzlesecek Türkiye ve borclar kapiyi dayandimi ekonomi bizler icin cok cazip olacak.
Bende 50 yasindan sonra burada sürekli kalacagimi zannetmiyorum eger saglik sorunlarim ön plana cikipta engellemz ise. Cogumuz üst yaslarda Almanyadan gelecek gelirlerle cok rahat Türkiyede yasayacagimizdan eminim.

Bak üstad ALMAN arkadasimiz bile tespit etmis genc yasta.
https://youtu.be/Vmwf7iT4Z-8

Burclu
24 Nisan 2023, 19:54

Tam benim kafa :D

hOrOz
24 Nisan 2023, 20:17
Emeklililiği yatırım için düşünüyorsanız saçmalıktır

Bunu getirisi filan hesaplanmaz çünkü emeklilik yaşlılık sigortasıdır ..

Eğer kar zarar hesaplayacaksanız gidin paranızı bankaya faize yatırın

Emeklilik yaşlılıkta bir nevi sigortadır ..

Emekli olursanız hastalık sigortanız olacak

oldu diyelim siz vefat ettiniz hanımınıza varsa bekar kızınıza dul ve yetim aylığı bağlanacaktır ..

Şimdi 25bin € yatırdım kaç para geliri hesaplanmaz.. Alman emeklilik kasasında hesaplıyormusunuz ?

Benim annem full 36 sene çalışti aldığı maaş 925€ .. bozdur bozdur harca

Kayınpeder 40-50 sene ödedi ... bir sene emeklilik maaşı aldı almadı vefat etti

batum
24 Nisan 2023, 20:23
Benim annem full 36 sene çalışti aldığı maaş 925€ .. bozdur bozdur harca

Allah uzun versin yine iyi aliyormus

Benim Babam 500 euro aliyor
Ama Türkiyede MIllete Almanyada nasil calisdigini anlatirken,Mangalda kül birakmiyor,Milletde onu Essek gibi gece gündüz calisdi saniyor hahahaha

Murat01
25 Nisan 2023, 02:33
Aynen bizim durum gibi. Maas baglanmasi emekliligi baslatmak.

Basvuru yaparken 3 tane evrak.
Aylik baglatma basvurusu.
Sosyal yardim alinmadigina
LVA Verlauf.

fazla birsey degil.

Yukardan indir doldur.
LVA verlauf a da Telefon ac eve gönderiyorlar.Usta doldurdum yarın postaya vereceğim einschreiben olarak.
Merkez sgk yamı yolladınız siz, yoksa bağlı olduğunuz ilemi?

hOrOz
25 Nisan 2023, 05:46
Usta doldurdum yarın postaya vereceğim einschreiben olarak.
Merkez sgk yamı yolladınız siz, yoksa bağlı olduğunuz ilemi?

Bağlı olduğun SGK Müdürlüğüna

keno
29 Nisan 2023, 22:37
bes emeklilik nediyorsunuz arkadaslar mantikli mi?

Murat01
30 Nisan 2023, 05:10
bes emeklilik nediyorsunuz arkadaslar mantikli mi?Tam olarak neyi sordun arkadaşım?

neco54
30 Nisan 2023, 11:32
Tam olarak neyi sordun arkadaşım?

Bireysel Emeklilik Sistemi,ni soruyor.

Birbey 3.0
30 Nisan 2023, 13:39
Cumhurbaskanimiz secimden sonra tam zamanli calisma hakki taniyacagini sagladi.

Eytliler icinde gecerli olursa süper birsey.

En düsük 7500 TL aylik. 1 Euro = 21,50 Euro'dan hesaplasak aylik 348 Euro eder. 48 Eurosunu Krankenkasse kesse 300 Euro kalir. Yüzde 20'de Finanzamt alsa 240 Euro.

Allah bereket versin yasim almaya basladigimda 43 olacak. Suanda 42.

Erken 20000 Euro yatirdim. Ilk yatiranlardanim. Bir kismini dolara üzerinden yatirdim. SSK emekli oluyorum. Ozamanlar Türkiye'de SGK calismisligin gerekmiyordu.

20000 Euro : 240 Euro = 84 ayda kendini amorti ediyor. Tam 7 yil ediyor.

Ömrüm varsa simdi degdimi degmedi siz düsünün.

Bana boarda ozamanlar 25 yasinda emekli parasimi yatirilir diyenlere selam olsun.
Yani Eylül 1999'dan önce girisim var. 25 senede doluyor.

BES'i tavsiye etmem. Sonunda kar amacli calisan bir sirket. Kar edecekmi, etmeyecekmi o yatirdigin paralar ile belli degil. Tabiki kar etmesler bile kedi kar paylarini düsüyorlar. Bildigimi Almanya'daki private Rentenversicherung. Tek fark devlet 25% katki veriyor.

Almanya'da private Rentenversicherungdan 100 Euro garanti para alabilmek icin yaklasik 40000 Euro ödemis olmaniz gerekiyor. Dikkatinizi cekmek isterim, sirketler hep daha yüksek gösteriyor ama garantie olarak sadece bunu sunuyorlar. Geri kar ederlerse fazlasi olacak diyorlar.

Ejderabi
01 Mayıs 2023, 08:17
Birbey erken kararin icin seni taktir ediyorum. Fena degil ama o kadarda süper bir kararda degil - kisisel bir karar.

Eger sen 25 yasinda piyasaya 20.000 Euronu ortalama 3% getiri ile yatirsaydin (3% ahim sahim bir oran degil uzun vade daha yüksek bile mümkün) 65 yasinda o para 67.000 Euro olurdu.

Eger sen 25 yasinda bir Riester Vertrag yapsaydin ayda 160 Euro ödeyerek piyasada olan Riester Vertraglarla ortalama senelik 5.500 Euro alirdin aylik yani ortalama Anbieterlere göre 458 Euro yapar.
Birde cocuklarin Zulagelerini hesaba katsaydik (ben onlari esime yükledim) aylik 160 degil 110 Euro öderdin veya esin öderdi. Toplam tabiki cok para 160 Euroyla 78 Bin yapiyor ama önceden yatirdigin parayi sayarsak SIFIRA SIFIR geliyor. Vergi muafiyetini katmadim bile onunla daha da enteresan oluyor.....

Bu bir tercih meselesi. Önceden parayi elinden cikaracakmisin cikarmayacakmisin o para önceden var mi yok mu.

Cogumuz birde o treni kacirdi yada o yüklü parayi birden ödemek istemedi 30 sene önce veya benim gibi ALman ve sisteme giremedi -- > simdi alternatiflere bakiyoruz.

Burclu
01 Mayıs 2023, 10:38
Cumhurbaskanimiz secimden sonra tam zamanli calisma hakki taniyacagini sagladi.

Eytliler icinde gecerli olursa süper birsey.

En düsük 7500 TL aylik. 1 Euro = 21,50 Euro'dan hesaplasak aylik 348 Euro eder. 48 Eurosunu Krankenkasse kesse 300 Euro kalir. Yüzde 20'de Finanzamt alsa 240 Euro.

Boardda Finanzamta ve Krankenkasseye bildirme Konusunda malesef bulamadım, sanırım eski boardda yazıyordu.

Eşim ve ben parayı yatırdıktan sonra hemen Emekli olabiliyoruz yanlız ben çalıştığım için şimdilik alamıyorum ama eşim alabiliyor (Mini Job olarak çalışıyor), şimdi bunu kendiliğimdenmi bildirmem gerek Finazamta ve Krankenkasse ya eşim veya ben TR den Emekli olduğumuzu ???

Diyelimki hiç birşey demedim be TR den ikimizde aylık alıyoruz ne olur ???

Çevremde kimse bildirmedi ve aylıklarını alıyorlar, Finanzamt veya Krankenkasseden de bir tık yok.

murat39
01 Mayıs 2023, 11:12
Boardda Finanzamta ve Krankenkasseye bildirme Konusunda malesef bulamadım, sanırım eski boardda yazıyordu.

Eşim ve ben parayı yatırdıktan sonra hemen Emekli olabiliyoruz yanlız ben çalıştığım için şimdilik alamıyorum ama eşim alabiliyor (Mini Job olarak çalışıyor), şimdi bunu kendiliğimdenmi bildirmem gerek Finazamta ve Krankenkasse ya eşim veya ben TR den Emekli olduğumuzu ???

Diyelimki hiç birşey demedim be TR den ikimizde aylık alıyoruz ne olur ???

Çevremde kimse bildirmedi ve aylıklarını alıyorlar, Finanzamt veya Krankenkasseden de bir tık yok.

Sakin.Herkes kendinden sorumlu.
Finanzamt ve Krankenkasse bu ikisi bilgilendirilecek su anki konum.
Finanzamt Türkiye de Kira geliri emeklilik aylligi geliri diye her Lohnsteuer doldurdugunda soruluyor.Altina da imzaliyorsun.
Er veya gec bu ortaya ciktiginda geriye dönüs yüklü cezalar.Bir kac arkadas da tek geldim.
Eslerden biri vefatinda islemler arasinda bunlar soruluyor.ortaya ciktiginda arkadasin mektubunda Krankenkasse 5.700€ istiyordu.
(En gec Vefat olaylarinda o acinin icerisinde Evraklarda ki sorularda..karsilasiliyor.)

Su an ki ortalik Bilgi paylasimi. Bilgisayar ortami.Istediklerinde senin bütün bilgileri elinde.
Babam buradan abmelden yapti.Abmelden sirasinda Türkiye ye yasamini kaydirdi diye yazili.Ne adres ne bir sey söylendi.
3 Sene sonra Finanzat babami Türkiye de buldu.Sehir de bulamamis .yazin Köyde bulmus.
Buradan giden Emeklilik ayligina Steuer istiyor.Emeklilik den baska geliri ne yok.Almanyayla baglantisi da yok.Pasaport oturum ne günleri gecti.
Sade olay buradan giden emeklilik ayligina vergi istiyor.Almanya da yasamasa dahi.(Almanya da hicbir takintili birsey yok Cogu olmaz diyecektir.Mutlak bir sey vardir diyebilir.)
Arti gelen mektup da Türkiye nin emekliligi alinan miktarlar ne ellerinde mektupda tel tek yaziyor.

Almanya dan giden emeklilik senelik 10.000 € yu 1 € gecse bu vergi olayi devreye giriyormus.Senelik 1.300 € vergi ödeniyor Almanya ya 3 ayda bir hesaplarina.
Emeklilik parasindan kesip de geri kalanini göndermiyorlar.

Onun icin Isinizi saglam yapin.

Emeklilik konusunda LVA ve Türkiye beraber calisiyor.Aralarinda bilgi paylasimi var.
Babam buradan emekli oldu.Türkiye de calismis kisa biz arastirmalarimizda birsey bulamadik.zamaninda bundan 15 sene önce.
Almanya buradan emekli olunca Türkiye ye bildirmis . Sigortadan bize Almanya adresine mektup geldi Türkiye deki 1 aylik calisma sigorta numaraniz ve 50 TL aylik diye.

Bilgi paylasimi arka planda sessiz duruyor ama cok sey paylasiliyor.

Birbey 3.0
01 Mayıs 2023, 21:24
Birbey erken kararin icin seni taktir ediyorum. Fena degil ama o kadarda süper bir kararda degil - kisisel bir karar.

Eger sen 25 yasinda piyasaya 20.000 Euronu ortalama 3% getiri ile yatirsaydin (3% ahim sahim bir oran degil uzun vade daha yüksek bile mümkün) 65 yasinda o para 67.000 Euro olurdu.

Eger sen 25 yasinda bir Riester Vertrag yapsaydin ayda 160 Euro ödeyerek piyasada olan Riester Vertraglarla ortalama senelik 5.500 Euro alirdin aylik yani ortalama Anbieterlere göre 458 Euro yapar.
Birde cocuklarin Zulagelerini hesaba katsaydik (ben onlari esime yükledim) aylik 160 degil 110 Euro öderdin veya esin öderdi. Toplam tabiki cok para 160 Euroyla 78 Bin yapiyor ama önceden yatirdigin parayi sayarsak SIFIRA SIFIR geliyor. Vergi muafiyetini katmadim bile onunla daha da enteresan oluyor.....

Bu bir tercih meselesi. Önceden parayi elinden cikaracakmisin cikarmayacakmisin o para önceden var mi yok mu.

Cogumuz birde o treni kacirdi yada o yüklü parayi birden ödemek istemedi 30 sene önce veya benim gibi ALman ve sisteme giremedi -- > simdi alternatiflere bakiyoruz.

Ejderabi yatırım ile sigortayı karıştırıyorsun.

Yatırım kâr amaçlı yapılır. Sigorta, yani sosyal güvence olarak.

Ayrıc yatırım olarak düşünsek bile kârdayım. 3% almadım, ama fazlasını her sene taksit taksit yatırdığım için Lohnsteuerden aldım.

Riester içi fos zaten. Zulageler yüksek gözüküyor belki, ama yukarda yazdığım gibi ortalama 40000 Euro para lazım 100 Euro garanti para alabilmek için. Riester zaten atraktif olmadığı için öldü. Yakında yürürlükden kalkacak zaten.

Bak abi, seneye emekliyim. Allah korusun diyelim ağır hastalandım. Almanyada emekli olamadım. Babamın üç katlı depreme dayanaklı evi var. Hemen oraya yerleşsem kira derdi yok ve en düşük 7500 TL ile hayatım garanti. Tabiki boş durmam, bir işler yaparım. Evden bir Almanca Callcenterde çalışsam 15000 TL aylık veriyorlar. Birde hanım isterse çalışsa evden 15000 TLde o alır. Eşiminkinide yatırdım. EYT yaşdan tutmuyor. Ama orada kademeli değişiklik gelecek. Oda emekli olur.

Murat01
01 Mayıs 2023, 22:26
Doğru yapmışsın kardeşim bencede.
Bende hanım ve kendim için başvurmuştum 6-7 sene önce.
Hanım için maaş başlasın diye başvurduk, bakalım cevap bekliyoruz.
Bende yeni çıkacak kanunu bekliyorum. Yurtdışında tüm zamanlı çalışma hakkı tahminim seçim sonrası çıkacak.
Ozaman Allah nasip ederse, ömrümüz olursa iki maaş alacağız.

Bencede sosyal güvence için önemli,
kaldıki yatırım için yapan varsa bile, yanlış yatırım değil.

Ejderabi
02 Mayıs 2023, 07:41
Ejderabi yatırım ile sigortayı karıştırıyorsun.

Yatırım kâr amaçlı yapılır. Sigorta, yani sosyal güvence olarak.

Ayrıc yatırım olarak düşünsek bile kârdayım. 3% almadım, ama fazlasını her sene taksit taksit yatırdığım için Lohnsteuerden aldım.

Riester içi fos zaten. Zulageler yüksek gözüküyor belki, ama yukarda yazdığım gibi ortalama 40000 Euro para lazım 100 Euro garanti para alabilmek için. Riester zaten atraktif olmadığı için öldü. Yakında yürürlükden kalkacak zaten.

Bak abi, seneye emekliyim. Allah korusun diyelim ağır hastalandım. Almanyada emekli olamadım. Babamın üç katlı depreme dayanaklı evi var. Hemen oraya yerleşsem kira derdi yok ve en düşük 7500 TL ile hayatım garanti. Tabiki boş durmam, bir işler yaparım. Evden bir Almanca Callcenterde çalışsam 15000 TL aylık veriyorlar. Birde hanım isterse çalışsa evden 15000 TLde o alır. Eşiminkinide yatırdım. EYT yaşdan tutmuyor. Ama orada kademeli değişiklik gelecek. Oda emekli olur.

Birbey eski yönetmlige göre herseyi 4x4 lük yamissin taktir ediyorum. Genc yasta emekli olmussun - sosyal güvencesi var - birde taksit ile yapmissin ve vergiden indirmissin bu da süper
Ama ben artik yorumlarimi yeni yönetmelige göre uyarliyorum.

Ben Almaninmondan bu konularla hic ilgilenmedim. Hep esim icin takip ediyorum. Annemide senin yöntemden emekli yaptik ve 18.000 Euro ödedi simdi yaklasik aylik 400 Euro emekli parasi aliyor Türkiyeden.
Esim ama farkli cünkü yasdan dolayi eski ve yeni yönetmelige göre 58 yas kosulu var ve 58 yasindan önce emekli olamiyor. O yasa gelmek icinde önünde 19 senesi var. 19-20 sene önce para yatirmak istemedik.
Onun icin yeni yönetmeligi artik yatirim acisindan bakiyorum cünkü Türk Alman emekliligi arasinda fazla bir yas yok. Zaten 63 yasinda Almanyadan emekli olacak. Senin gibi simdiden emekli olma sansi yok.

Ama bir seyi merak ediyorum onu detaylica anlatirsan sevinirim cünkü simdi yeni yönetmelikde entresan oluyor anlattigina göre. Yukarida yazdigim gibi 50.000 Euro yatirilirsa aylik 7.500 TL emekli olunacak bugünün sartlarinda.
Önümüzde 18 sene var. Bizim Finanzamta ödedigimiz rakamlar cogaldi ve ben kurtulma derdine girdim öyle alternatifler arastiriyorum (Riester, Rürup, daireyi satip yenisinimi alsam eski daire tamir icin vs..).

Simdi SGK ya hersene 3.000 Euro yatirsam bunu masraf göserebiliyormuyum ? Rakamida istedigim gibi belirleyebiliyormuyum (mesela bu sene 5.000 Euro seneye 10.000 Euro sonra bikac sene ödemeyecegim sonra yine ödeyecegim gibi ) ? Bunu sen Ateselik üzerimi yaptin yoksa TR SGK dan mi ?

Bu taksitlendirmeyi bir detayli anlatsana cünkü o zaman simdiki yönetmelik Almanyadaki diger alternatiflere göre yine cazip hale geliyor.
Benim Grenzsteuersatz 35% yani bu 50.000 Euro yu öyle bir ayarlayim Finanzamta ödemelerimle eslestirirsem toplam 17.500 Euro ödemeden kurtulacagim. Yani yeni ve kötülestirilmis yönetmelige göre 32.500 Euro ya emekli olacak esim. Eski yönetmelik kadar iyi degil ama Almanyadaki alternatiflere göre süper cünkü 7-8 senede amorte edecek ve sosyal güvenlikde olacak.

Selamlar

batum
02 Mayıs 2023, 10:34
Söylemis olayimda haberiniz olsun
Almanyadan 5 kurussuz birikim yapmadan

Tek veya cift emekli maasina güveniip Türkiyeye dönerseniz
Türkiyede 3-5 ay sonra ac kalirsiniz

Millet size o zaman Dötüyle güler

Sami-42
02 Mayıs 2023, 18:03
Slm arkadaşlar Lva vorlauf için tel açmadan internet başvurabilirsiniz. https://www.eservice-drv.de/SelfServiceWeb/

Murat01
02 Mayıs 2023, 18:38
Slm arkadaşlar Lva vorlauf için tel açmadan internet başvurabilirsiniz. https://www.eservice-drv.de/SelfServiceWeb/Evet haklısın, bende öyle yapmıştım.
Ama 2-3 gün sonra gelir diye,email yazdım ve kendim gittim yerinden aldım.
Şimdi evde 3 tane var. [emoji3]

tirisan
02 Mayıs 2023, 19:37
Söylemis olayimda haberiniz olsun
Almanyadan 5 kurussuz birikim yapmadan

Tek veya cift emekli maasina güveniip Türkiyeye dönerseniz
Türkiyede 3-5 ay sonra ac kalirsiniz

Millet size o zaman Dötüyle güler

Hiç de öyle değil. Biz iki kişi emekliyiz. Aldığımız emeklilik toplam 16500 TL. ALLAH bereket versin. Almanya dan iyi yaşıyoruz. Almanya da kalmak isteyen kalabilir. Kendi tercihi. Almanya da nicelerini gördüm Sozialhilfe ve kira yardımı alarak geçiniyor. Avrupa'nın daha iyi günleri. Bekleyin ve görün.

batum
02 Mayıs 2023, 19:45
Hiç de öyle değil. Biz iki kişi emekliyiz. Aldığımız emeklilik toplam 16500 TL. ALLAH bereket versin. Almanya dan iyi yaşıyoruz. Almanya da kalmak isteyen kalabilir. Kendi tercihi. Almanya da nicelerini gördüm Sozialhilfe ve kira yardımı alarak geçiniyor. Avrupa'nın daha iyi günleri. Bekleyin ve görün.

16.500 tl ile Almanyadan iyi yasiyorsun ?
olabilir sorun yok
seni yargilayamam

Ama ben sahsen gecinemem
tr de paranin degeri yok su gibi gidiyor

deniz2000
02 Mayıs 2023, 20:19

sen temellimi döndün coluk cocukta seninle berabermi döndü yoksa 6ay burda 6ay türkiyedemisin ??

Birbey 3.0
02 Mayıs 2023, 23:13
16500 TL ile nerde yaşadığınıza bağlı. Uşak'da Kral gibi yaşarsınız. Kiralar 1500 - 2000 TL. Kaliteli binalar 4000 TL. Pazar yeri büyük şehirlere göre nerdeyse yarı yarıya. Köylüler direk satıyor pazar yerinde. İstanbul, Kayseri, İzmir, Antalya, Ankara, Konya gibi metropollerde yinede yaşanır. Nede olsa iki asagari üçret ediyor. Kira vermezsen rahat yaşanır. Tabiki izindeki gibi para harcarsan 30000 TL'de yetmez.

Burclu
02 Mayıs 2023, 23:58
Temelli gitmeden önce Ev kendinin olacak 1-2 iyi yerde Dükkanın olacak ve Araban olacak, o zaman 2 Emeklilikle mis gibi yaşarsın.

Şahsen gidersem Callcenter işini yaparım mutlaka ordanda ortalama 10.000-15.000TL gelir ve parasından ziyade bir uğraş olur.

Murat01
03 Mayıs 2023, 01:08
Kesinlikle katılıyorum ustam.
Kendi evin, araban varsa.
1 dükkan, 1 daire kirada ise, birazda köşede birikmiş paran olacak.
Ozaman iki emeklilik maaşı karı kocaya rahat yeter.
Tabi aşırıya kaçmamak kaydıyla yasayacaksan.
İzinde yiyip içtiğimiz gibi gezip bol kepçe harcarsan, 4 emekli maaşı yine yetmez.

batum
03 Mayıs 2023, 08:50
16500 TL ile nerde yaşadığınıza bağlı. Uşak'da Kral gibi yaşarsınız. Kiralar 1500 - 2000 TL. Kaliteli binalar 4000 TL. Pazar yeri büyük şehirlere göre nerdeyse yarı yarıya. Köylüler direk satıyor pazar yerinde. İstanbul, Kayseri, İzmir, Antalya, Ankara, Konya gibi metropollerde yinede yaşanır. Nede olsa iki asagari üçret ediyor. Kira vermezsen rahat yaşanır. Tabiki izindeki gibi para harcarsan 30000 TL'de yetmez.

Almanyada birikiminiz yoksa sakina gitmeyin
insan gibi yasamak istiyorsaniz
burdan 2 emekliligimiz var diye gitmeyin
büyük sehirlerde ac kalirsniz kimseninde size faydasi olmaz

deniz2000
03 Mayıs 2023, 09:26
arkadas haniminla beraber emekli 16.500 tl ile türkiyede Almanyadan daha iyi yasiyormus ?
türkiyede bir kilo ege türk sucuk 25€ ya geliyor almanyada 15€
https://www.trendyol.com/albi/az-acili-egeturk-sirma-sucuk-1-kg-p-196923765
insallah ilerde hepimiz vatana döneriz gas bulduk petrol bulduk simdi sira altinda onuda bugünlerde buluruz

artik iscilerin ayliklari 30,000 tl olur bizde artik vatana geri döner miyiz ? nereye dönüyorsunuz be

ancak ucagin bagajinda dönersiniz birakin bu isleri ben cok gördüm temelli dönücem diyenleri halen burdalar

Haziran
03 Mayıs 2023, 10:19
16.500 tl ile Almanyadan iyi yasiyorsun ?
olabilir sorun yok
seni yargilayamam

Ama ben sahsen gecinemem
tr de paranin degeri yok su gibi gidiyor

Türkiyede 15.000 - 20.000 TL arasi iyi gecim saglanir.
Sorun sadece Para degilki.
Türkiyede insanlarimiz bozuk, düzen bozuk.
Ne kurallara uyan var, ne Trafige uyan var,ne denetim var ne sorgu var.
Adamlar sokagin ortasinda sopalarla birbirine daliyor ne Polis geliyor ne Polis cagriliyor.Cagirsanda dakikalar sonra geliyor bakip geri dönüp gidiyorlar.
Cöplerden kagit toplayan insanlar, Yol kiyilarinda düzensiz Park eden araclar, Trafik lambalarinda arabalar durdugu an yola dalip para isteyen dilenciler.
Sokaklarda ac susuz sokak hayvanlari, heryerde insanin vicdani titreten sahneler. Rahat edemez TR'de vicdanli bir insan.
Örnegin Köpeklere, kedilere canli gözüyle bakmiyorlar. Onlara carpiyorlar öldürüyorlar cesetlerini yolun kiyisina sürükleyip birakiyorlar, o hayvanin cesedi günlerce orda kaliyor. Gecen yil izin ayinda 3 hafta icinde en az 3-4 köpek cesedi gördüm yol kenarlarinda.
Insanin vicdani kaniyor.
Ne diyeyim ben sahsen TR'de yapamam.
Maddi imkanlarim olsa dahi vicdani imkanlarim TR'de yasayamam diyor.

tirisan
03 Mayıs 2023, 16:43
Türkiye de stresten uzaksın. Almanya da erken emeklilik 63 . Alacağın emekli aylığı ile geçim yapmak çok zor. Ev bize ait. Araba almadım. Taksi ile gidip geliyorum. Araba çok masraflı ve ihtiyacım yok. Aldığımız 16500 TL. yetiyor ve artıyor şükürler olsun. Rabbim devletimize zeval vermesin. Türkiye de 5 veya 6 ay ikamet edin, farkına varacaksınız. İr yakın tanıdığım bana şöyle dedi. Türkiye ye geldim burada yaşıyorum. İnsan olduğumu anladım. Hayırlı günler.

hOrOz
03 Mayıs 2023, 17:44
Millet sanıyorki Almanya da 2000-3000€ emekli maaşı alacak

Almanya da emeklilik fakirliğin ilk basamağı..

Benim geçende Almnanya da emeklilik maaş hesabı geldi 67 yaşında 1400€ civarı alacağim.

Bu maaşla kilo kilo sucuk yenmez ancak dilim dilim yenir..

Bazılarını o emeklilik günleri gelince görmek isterim ..

deniz2000
03 Mayıs 2023, 18:36

Benim geçende Almnanya da emeklilik maaş hesabı geldi 67 yaşında 1400€ civarı alacağim.

usta sende ozaman türkiyeye dönersin, 1400€ iyi para orada kilo kilo sucuk yersin

bu parayi türkiyede emekli olsaydin alicakmiydin? yatip kalkin annenizin babanizin ellerini ayaklarini öpün

bizleri buralara getirmisler, onlarin sayesinde esekten indik mercedese bindik yurt disinda calismaktan memnun olmuyan hic durmasin

temelli dönsün zorla hic kimse bizi burda tutmuyor

Ejderabi
03 Mayıs 2023, 19:59

Birde 1.400 eline geçmeyecek 10,3% hastalık ve bakım sigortasına kesilecek eline 1.255 Euro geçecek.
Çoğu Anne babalarımızın durumu bu şekilde.
Eğer ek birikim - kira gelirleri veya Betriebsrente yoksa yaşlanınca Almanyada yardıma muhtaçsın ve Grundsicherunga çok hızlı muhtaç olunabiliyor.

deniz2000
03 Mayıs 2023, 20:29
Birde 1.400 eline geçmeyecek 10,3% hastalık ve bakım sigortasına kesilecek eline 1.255 Euro geçecek.
Çoğu Anne babalarımızın durumu bu şekilde.
Eğer ek birikim - kira gelirleri veya Betriebsrente yoksa yaşlanınca Almanyada yardıma muhtaçsın ve Grundsicherunga çok hızlı muhtaç olunabiliyor.

Ejderabi usta , sana tekbir soru burada emekli oldun diyelim, aldigin emekli parasi yetmiyor sana hükümet yardim ediyormu etmiyormu ?

Ejderabi
03 Mayıs 2023, 21:53
Ejderabi usta , sana tekbir soru burada emekli oldun diyelim, aldigin emekli parasi yetmiyor sana hükümet yardim ediyormu etmiyormu ?

Sanada dürüstce cevap. Almanyada tabiki hükümet yardım yapıyor.

Türkiyede yapmıyor tabiki. Birde Türkiyenin ekonomik riski var şimdi politikaya girecek.
İflas Riski var. Lübnan gibi olma tehlikesi var.
Ozaman sadece Türkiyeden gelirin varsa işin vahim olabilir.

Ben ondan tüm yatırımlarımı Almanyaya yaptım ve Türkiyede yaşasam bile gelir kaynağım Almanya olmalı. Benim şahsi düşüncem politik konulard girmek istemiyorum.

batum
03 Mayıs 2023, 21:56
Bakin burda emekli olupda yasamak isteyenler okusun

Kendi durumumu yaziyorum

5 senedir emekliyim 53 yasinda emekli oldum (EU Rente)
Kendi Evimiz var ,borcu emekli oldugum sene bitti
herhangi bir yere 5 kurus borcum yok

Burda aldigim emeklilik parasi 1300 Euro ,paranin yarisi daha ilk günlerde yan ödemelerie gidiyor
Esimde emekli olmasa burda ac kaliriz

Almanyada Emeklilik ve gecim böyle
--------------------------------------------------------------------------------------
Türkiye planlari yapiyoruz

Evip satisa cikardik ,burdan tr den emekliyiz 2600 euro +15900 TL Türkiyeden

Aylik 65000 TL krallar gibi yasanir

Ama kazik kadar olan cocuklarimizi Almanyada yalniz birakip gidemezmiyis
Hanim öyle diyor

Bakalim gelcek aylar neler gösterceek

deniz2000
03 Mayıs 2023, 23:34

Kendi durumumu yaziyorum

Burda aldigim emeklilik parasi 1300 Euro ,paranin yarisi daha ilk günlerde yan ödemelerie gidiyor

--------------------------------------------------------------------------------------

Hanim öyle diyor

usta sen erwerbsunfähigkeitsrentemisin ?

temelli dönsen problem olmazmi, sonucta Altersrente 65 yada67 yasinda deyilmi

eyer doktora gitmezsen, haplarini zamaninda doktora yazdirmazsan, problem cikmazmi sonucta sen erken emeklisin

her an senin elinden emeklini alma yetkileri varmi yokmu? bence senin türkiyeye temelli dönmen sakincali deyilmi

atsiz77
04 Mayıs 2023, 07:23
usta sen erwerbsunfähigkeitsrentemisin ?

temelli dönsen problem olmazmi, sonucta Altersrente 65 yada67 yasinda deyilmi

eyer doktora gitmezsen, haplarini zamaninda doktora yazdirmazsan, problem cikmazmi sonucta sen erken emeklisin

her an senin elinden emeklini alma yetkileri varmi yokmu? bence senin türkiyeye temelli dönmen sakincali deyilmi

Sıkıntı olmaz ustam, babamda malulen erken emekli olmuştu yıllar önce rahatsızlıktan dolayı. Uzun müddet 6 ay kalıyordu Türkiyede sıkıntı olmuyor.

Bu biraz rahatsızlığına bağlı sanki, babamda malum tipik Türk hastalıkları var Şeker Bronşit astma

Birbey 3.0
04 Mayıs 2023, 07:27
Volle Erwerbsmindungsrente ve Volle Erwerbsminderungsrentw wegen verschlossen Arbeitsmarkt var. Bescheid'a Arbeitsmarktrente yazarsa ve yılın 6 ayından fazla Türkiye'de geçirirseniz aylığın yarısı kesilir.

Ejderabi
04 Mayıs 2023, 08:02

Kendi durumumu yaziyorum

Hanim öyle diyor

Sizin durumunuz Almanyada yasayan 50 yas üstü Türklerin cogunun durumu gibi.
Almanya konusunda haklisiniz ama siz buradaki yasliliginiz icin önlem almamissiniz cogumuz gibi.

Onun icin BU Versicherung / Pflegeversicherung / Direktversicherung ( Is Yeri üzeri) ve Riester Rente gibi sigortalar gencler icin gereken enstrümanlar - onlar TR den de emekli olamayacak.

Ben malülen emekli olursam 1.800 Euro alacağım. 1.285 Euro özel sigorta lardan ek olarak - ödemelerin bir kısmı başladı bile. Kira gelirlerini ve Borsa İşlerini hiç yazmıyorum…Bunları zamanında attığım düzgün ve zamanlı adımlarla yatırımlarla yaptım.

Genç yaşta yaşamak gezmek tozmak kadar geleceğede birkaç dakika ayırıp önlem almak şart bihassa gençler için.

batum
04 Mayıs 2023, 09:24
Volle Erwerbsmindungsrente ve Volle Erwerbsminderungsrentw wegen verschlossen Arbeitsmarkt var. Bescheid'a Arbeitsmarktrente yazarsa ve yılın 6 ayından fazla Türkiye'de geçirirseniz aylığın yarısı kesilir.

6 Ayda gelme olayini biraz Anlatayim
Anne Babam 2012 de Türkiyeye döndü ikametgahlari burda bizim evde görünüyor
2013 de FA dan steuer doldurmadiniz diye kagit geldi.Bende telefon acip Anne babamin tr de yasadiklarini söyledim
2013 den sonra daha steuererklärung yapin diye yazi gelmedi
Normalde Almanyada belirli bir miktari gecen emeklilikde her emekli burda vergi ödemek zorunda
Babam döndügünden beri hicburaya gelmedi,Annem 2-3 kere geldi,en son gecen kasim ayinda
Herhalde havaalanlarinda Giris cikislara bakma olayi yok

RV zaten sormuyor nerdesin veya nerdeler diye

Ama

Ben gecen ay kendim icin sordum FA,a
Türkiye gidip 6 ay tr yasarsam vergi kesilirmi diye
Burdan emekli alan her kisi vergi ödemek zorunda dediler

Anne babamdan kesilmiyor,Benden kesilecek
Tabiki Anne babam tr de yasiyor kesilmiyor demedim,Telefonu kisa kesip kapattim

Bu nasil oluyor ? ;)

Murat01
05 Mayıs 2023, 18:51
E-devlet yoluyla başvuru yapan arkadaşlar, sizden böyle bir belge istedilermi?

Tr4 istendi yazıyor bugün dosya takipden bakınca.
Nerden alınır bu? https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230505/27274483a9f34f8391969615b627a8fa.jpg

Murat39 usta senin dediğin belgeleri attım 10 gün önce einschreiben olarak.
Acaba Versicherungsverlauf olabilirmi eksik olarak sgk da.
Mektub ellerine geçmemiş daha.
Pazartesi kesin olur PTT takipde paket dağıtımda yazıyor.

Galaxy3764
05 Mayıs 2023, 20:43
E-devlet yoluyla başvuru yapan arkadaşlar, sizden böyle bir belge istedilermi?

Tr4 istendi yazıyor bugün dosya takipden bakınca.
Nerden alınır bu? https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230505/27274483a9f34f8391969615b627a8fa.jpg

Murat39 usta senin dediğin belgeleri attım 10 gün önce einschreiben olarak.
Acaba Versicherungsverlauf olabilirmi eksik olarak sgk da.
Mektub ellerine geçmemiş daha.
Pazartesi kesin olur PTT takipde paket dağıtımda yazıyor.Versicherung Verlauf göndermedinmi?

Murat01
05 Mayıs 2023, 20:52
Gönderdim. Onu demek istedim işte.
Bugün yarın eline geçer sgknın.
Dağıtımda yazıyor.

Galaxy3764
05 Mayıs 2023, 22:02
Gönderdim. Onu demek istedim işte.
Bugün yarın eline geçer sgknın.
Dağıtımda yazıyor.Evet bencede verlauf için yazılmış.
Ellerine geçince yazarlar tahminim.

murat39
05 Mayıs 2023, 22:31
TR 4 calisma belgesi olarak cikiyor.

Istenilen belgeler:
Basvuru Talep dilekcesi.
Yardim alinmadigina dair Belge.
Versicherungsverlauf

E devlet te size gönderdikleri mektubun ciktisi vardir, bakabilirsin.

Murat 01 senin problemin ekde göndermis oldugun resimde ben sunu anliyorum.

Sen E devlet üzeri basvurunu yapmisin.(Isleme almislar. Göndermis oldugun evraklar daha ellerine gecmemis.) E devlet üzeri basvurunu isleme almislar.Istenilen evraklar yok.????)
Orada E devlet üzeri basvuru notu var.(Bütün evrak takibinde E devlet üzeri basvuru yaziyor)
Memur E devlet üzeri basvuruyu degerlendiriyor. (Istenilen evraklar i istiyor)

Onun icin yurtdisinda yasayanlar icin Emeklilik basvurusu E devlet üzeri uygun degil.Evrak eksikligi senin yasadigin gibi)
Göndermisin ama onu daha almamislar anlasilan onun icin de eksik belge olayi cikiyor.

Birbey 3.0
05 Mayıs 2023, 22:55
TR4 belgesi SGK Alman Emekli Kurumuna yollar. Bu belge ile birnevi Versicherungsverlaufdaki süreleri Alman Emeklilik Kurumdan direk istemiş oluyorlar.

Murat01
05 Mayıs 2023, 23:13
Evet yolladığım evraklar ellerine geçince haftaya bakalım ne yazacaklar e-devlette.

Gelir ödenek talep belgesi ve Versicherungsverlauf 10 gün önce yollamıştım, öğleden sonra posta dağıtımda, şimdi baktığında teslim alındığı görünüyor.

Murat01
08 Mayıs 2023, 22:43
TR 4 calisma belgesi olarak cikiyor.

Istenilen belgeler:
Basvuru Talep dilekcesi.
Yardim alinmadigina dair Belge.
Versicherungsverlauf

E devlet te size gönderdikleri mektubun ciktisi vardir, bakabilirsin.

Murat 01 senin problemin ekde göndermis oldugun resimde ben sunu anliyorum.

Sen E devlet üzeri basvurunu yapmisin.(Isleme almislar. Göndermis oldugun evraklar daha ellerine gecmemis.) E devlet üzeri basvurunu isleme almislar.Istenilen evraklar yok.????)
Orada E devlet üzeri basvuru notu var.(Bütün evrak takibinde E devlet üzeri basvuru yaziyor)
Memur E devlet üzeri basvuruyu degerlendiriyor. (Istenilen evraklar i istiyor)

Onun icin yurtdisinda yasayanlar icin Emeklilik basvurusu E devlet üzeri uygun degil.Evrak eksikligi senin yasadigin gibi)
Göndermisin ama onu daha almamislar anlasilan onun icin de eksik belge olayi cikiyor.Usta e-devlette bulamadım ben sgk nın yazdığı mektupları, yada istediği belgeleri.
Tam olarak nerede?

Bunlar kafayı takmış bize anlaşılan.

Şimdi TR1 belgesi istendi yazıyor.
Detaylı yazmıyorlar.
Bu belgeyi bendenmi istiyor yoksa almanyadanmı istemişler.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230508/4f134d7d7fd5e4d113471480ad60238b.jpg

Ejderabi
10 Mayıs 2023, 18:54
Bir yeni ürün daha yolda.
Enteresan duruyor yurtdışı için de olur mu bilmiyorum.

Ev Hanımlarına emeklilik
- Primlerin 3 de 1 si devlet den
- çocuk başı erken emekli olma fırsatı

https://www.ahaber.com.tr/galeri/ekonomi/sgkya-tek-belge-ile-basvurmak-kafi-25-yil-evli-kalan-ev-hanimlarina-45-47-yasinda-emeklilik-ssk-kapsaminda-1261-gunu-gecmeden

murat39
10 Mayıs 2023, 19:11
Murat01 yukarda yazildigi gibi.

Evraklar elimizde yok deyip Almanya dan istiyorlar.SGK - Almanya beraber calisiyor.
Birbey in yazmis oldugu gibi kendi aralarinda Almanya dan evrak istiyor.

Murat01
10 Mayıs 2023, 19:18
Benlik birşey yok yani.
Beklemekden fazla yapacak birşey yok.
Sonuçta başvuru yaptığımız gün önemli. Acelemiz yok.

murat39
10 Mayıs 2023, 19:23
Aynen.Gönderdigin evraklar ellerine gecince islemi hizlandirabilirler.
Bekleyin.

inan66
14 Mayıs 2023, 11:56
Iyi günler prim yatirirken hepsini ayni yerden yatirmak mecburiye varmi
Yada yarisini burdan yarisini Türkiye ye den yatirma imkani varmi 1-2 hafta arayla.
Birde 5400 günle 5000 gün arasında ki farki nedir.
Teşekkürler

murat39
14 Mayıs 2023, 12:21
Su an eski SGK 4A yeni Bagkur 4B insanlarda duymus oldugu bilgiler birbirine karisti.

Benim bildigim Bayanlar bundan sonra borclanmak istiyorsa 7.200 Gün Erkekler ise 9.000 isgününden .Bagkur üzeri. Günlügü 150 TL 6/2023 e kadar zannedersem.
7.200 günden yatacak para 1.050.000 TL= 49.442,01 €
Erkekler de
9.000 Günden = 1.350.000 TL = 63.568,30 €

Ödeme 3 ay icerisinde Tek parca.olarak biliyorum.

Uzman degilim konu hakkinda uzun takip ettigim kadar.

Burayi bir inceleyin. Yukarda yazmis oldugunuz 5400 gün olayi 62 yas sonrasi emeklilik baslangici olabilir.(Horoz usta sayfalarin basinda sunmustu)

Ejderabi
14 Mayıs 2023, 14:47
Inan66

Murat39 un yazdigi gibi su an önceden para yatirma degmez yeni kanunlara göre.

Eger dogum tarihiniz 1966 ise isminizdeki gibi ozaman tabiki eger temelli dönme düsüncesi var ise sosyal güvenceden dolayi düsünülebilir zamanla. Emeklilige Almanyadada fazöa kalmamis.

Kenank67
06 Haziran 2023, 19:39
Selam.
Ben eşimi TR de emekli yapmak istiyorum.
Ne gibi bilgi lazım hesap için?

Yani burda hesaplayacak arkadaşlar varmı?

Şimdiden teşekkür ederim

haveri68
07 Haziran 2023, 11:12
cok gec kaldin degmez bu saatten sonra 1 milyonu gözden cikar yine yapmal istersen .

dreamceng
07 Haziran 2023, 16:21
Tam zamanli calisma ile ,Turkiyeden emeklilik ne zaman yasalasir

afyonlu
07 Haziran 2023, 16:43
5400 is gunu 150*5400= 810000 tl 33bin euro
yas 56
7200 is gunu 150*7200= 1 milyon 44bin euro
bekleme yok

Birbey 3.0
07 Haziran 2023, 17:26
Tam zamanli calisma ile ,Turkiyeden emeklilik ne zaman yasalasir

Beyhude bekleyis. Gecen günde yazdim. Türkiyen aylik aldigin an 100% Alman yasalarina göre Krankengeld hakkini kaybediyorsun.
Ancak Türkiye bunu dikkate alirsa yüzde 99,9% alabilirsin.

Tüm Türk emekli uzmanlari, ister devletin olsun, ister özel emeklilik uzmani hepsi daha bu tehlikenin farkinda degil.

Haziran
08 Haziran 2023, 10:29
Ekekler ilaki 9000 is günü ödeyerekmi borclanmak zorunda?
7200 is günü borclanarak ödeme yapsak olmuyormu? (Alinacak aylik az olur orasi okay)

murat39
08 Haziran 2023, 10:38
Haziran ustam alttaki Video lari izleyin.
Bu erkeklerde borclanmayi 9.000 günü 7.200 güne cekme konusun da haber var.

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?107837-Emeklilik-hakkinda-bilgi-Mayis-2023

aqua05
08 Haziran 2023, 20:08
Haziran ustam alttaki Video lari izleyin.
Bu erkeklerde borclanmayi 9.000 günü 7.200 güne cekme konusun da haber var.

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?107837-Emeklilik-hakkinda-bilgi-Mayis-2023
Bu kişi bir şey i çok uzatıyor.Karnım ağrıyor bunu dinlerkene.ben 58 yaşındayım 5400 günden 150 TL günlük 810 000 TL ödemem lazım anladığım kadarıyla.15 yaşında başladım Almanya da çalışmaya.Ben doğru mu anladım bu sağda solda anlatılanlardan.Yoksa başka altarnatif varmı,

hOrOz
08 Haziran 2023, 21:22
Bu kişi bir şey i çok uzatıyor.Karnım ağrıyor bunu dinlerkene.ben 58 yaşındayım 5400 günden 150 TL günlük 810 000 TL ödemem lazım anladığım kadarıyla.15 yaşında başladım Almanya da çalışmaya.Ben doğru mu anladım bu sağda solda anlatılanlardan.Yoksa başka altarnatif varmı,

Usta yeni yönetmeliğe göre 5400 gün hikaye oldu erkeklerde 9000 bin gün oldu.

Sen eski sistemde takılı kalmışsım

Sigorta başlangıcı devamlı 18 yaş baz alınıyor. Daha öncesi sayılmıyor

cool06
09 Haziran 2023, 11:19
3600 gün emeklilik yokmu artik ben hepsini yatirmistim

willi
12 Haziran 2023, 16:22
Bir sorum olacak
Almanyadan Ben maulen emekli maasi aliyorum
Hanim vefat etmisti ondan witrente aliyorum
türkiyeden emekli maasi almaya kalkarsam malulen -
vaya witrente kesinti yaparlarmi
Rente kasa bir problem yaparmi

hOrOz
12 Haziran 2023, 19:19
3600 gün emeklilik yokmu artik ben hepsini yatirmistim

Usta parayı zamanında yatirdiysan hakların saklıdır

Biz yeni başvurulardan bahsediyyoruz

Bir sorum olacak
Almanyadan Ben maulen emekli maasi aliyorum
Hanim vefat etmisti ondan witrente aliyorum
türkiyeden emekli maasi almaya kalkarsam malulen -
vaya witrente kesinti yaparlarmi
Rente kasa bir problem yaparmi

Witwenrente den ufak kesinti yapabilirler

aqua05
20 Haziran 2023, 12:59
Usta yeni yönetmeliğe göre 5400 gün hikaye oldu erkeklerde 9000 bin gün oldu.

Sen eski sistemde takılı kalmışsım

Sigorta başlangıcı devamlı 18 yaş baz alınıyor. Daha öncesi sayılmıyor
Hocam nasıl eski sistem de kalmışım her Avrupa yayını yapan tv lerde 5400 gün den hesaplıyorlar .Anlamadığım aramızda bu işleri bilen biri yokmu .

hOrOz
20 Haziran 2023, 15:04
01.08.2009 da emeklilik yasası değişti

Sen uzun zamandır konuyu takip etmiyorsun galiba

Ve 9000 gün işe başlayış tariihinden değil başvurudan itibaren geri sayılıyor

https://i.ibb.co/Nn1q7W2/emek.png

garip_38
20 Haziran 2023, 17:42
selam horoz usdam almanyada calisip türkiyeden emekli ayligi alma yasasi cikacak diyorlardi varmi yoksa yalan habermi bi bilgin varmi.

hOrOz
20 Haziran 2023, 18:17
selam horoz usdam almanyada calisip türkiyeden emekli ayligi alma yasasi cikacak diyorlardi varmi yoksa yalan habermi bi bilgin varmi.

Usta seçim daha yeni yapıldı.

Eğer önceki kabine hazırlık yapmadıysa biraz daha sürer

Burclu
20 Haziran 2023, 23:41
Konu burdan ilerlediğinden burdan sorayım dedim.

TR deyim şu an ve geçen sene müracaat ettiğim ve yeni gönderdikleri 5400 Gün SGK Yurt dışı Borçlanmayı ödedim 524.178TL şimdi şöyle bir sorum var:

1995 de ilk işe başlamam (Meslek) ve 1996 da ise 18 Yaşına girdim, Versicherungsverlauf ´ da 1995 den bugüne kadar işlenmiş. Şimdi e-devlet den baktığımda 2006 dan bugüne kadar yazıyor, geriye kalan 10 sene eksik, bunun sebebi ne olabilir ? Neden 1995 veya 1996 (18) den itibaren deyilde 2006 dan bugüne kadar görünüyor, bu 15 sene yapıyor kalan 10 seneyi eklememişler.

Cumartesi günü dönüyorum, acaba bunu burdan SGK dan düzeltiyorlarmı yoksa bir yanlış anlaşılmamı var ???

Ido
21 Haziran 2023, 00:34
Usta benimkide e-devlette gözükmüyor du,eskileri sgk gidip dijital yani e devlette gözükür hale getirmen gerek…ben eski sigorta kartımla gittim yeniden sisteme girdiler gözüküyor şu an…

Ido
21 Haziran 2023, 00:42
Benim sigorta 95 den 99 ağustosa kadar 1100 günüm var…Temmuz da primlere zam gelecekmiş askerlik ve yurtdışı borçlanma başvurusu yaptım…belli bi ödeme yapacağım..benim gibi eyt li olupta emekli olan varmı grupta?yada tanıdığınız?kimisi toplam 3600 gün yeter diyor eyt için,kimisi 5850 gün diyor… neyse borçlanma dilekçesini verdim..bekleyeceğim…sgk kurumundakiler 3600 gün 60 yaşında emekli ol diyorlar…ben şuan çalışamıyorum …mümkünse emekli olacağım

Galaxy3764
21 Haziran 2023, 10:01
Konu burdan ilerlediğinden burdan sorayım dedim.

TR deyim şu an ve geçen sene müracaat ettiğim ve yeni gönderdikleri 5400 Gün SGK Yurt dışı Borçlanmayı ödedim 524.178TL şimdi şöyle bir sorum var:

1995 de ilk işe başlamam (Meslek) ve 1996 da ise 18 Yaşına girdim, Versicherungsverlauf ´ da 1995 den bugüne kadar işlenmiş. Şimdi e-devlet den baktığımda 2006 dan bugüne kadar yazıyor, geriye kalan 10 sene eksik, bunun sebebi ne olabilir ? Neden 1995 veya 1996 (18) den itibaren deyilde 2006 dan bugüne kadar görünüyor, bu 15 sene yapıyor kalan 10 seneyi eklememişler.

Cumartesi günü dönüyorum, acaba bunu burdan SGK dan düzeltiyorlarmı yoksa bir yanlış anlaşılmamı var ???Bu konuyla daha çok bilgiye sahip olan arkadaşlar var bordda. Ama sgk ya senelerin işlemesinde bir yanlışlık var sanırım. Bence 2000 senesinin altını işletmeye çalış. Yani 1995 den başlaması lazımdı. Aylık ona göre daha fazla oluyor. Benim bildiğim böyleydi.

Burclu
21 Haziran 2023, 10:26
Bu konuyla daha çok bilgiye sahip olan arkadaşlar var bordda. Ama sgk ya senelerin işlemesinde bir yanlışlık var sanırım. Bence 2000 senesinin altını işletmeye çalış. Yani 1995 den başlaması lazımdı. Aylık ona göre daha fazla oluyor. Benim bildiğim böyleydi.

Doğru, Eylül 1999 öncesi olanlar EYT den faydalanabiliyor, 18 yaşından itibaren diye geçerli olsa bile 1996 da 18 yaşına girmiştim, yani her halukarda 2000 den öncesine alınması gerek.

Eşim içinde yapmıştık ve dün ödedim ve bugünde e-devlet te göründü ve Aylık Talebinde bulundum e-devlet üzeri, artık doğrumu yanlışmı bilmiyorum ama malesef SGK da ki Yurt Dışındakı Memurlar bilgi vermek istemiyor. Eşimin girişi SSK ya 1999 Haziran yani EYT den faydalanabiliyor, onun için Aylık için müracaat ettim.

hOrOz
21 Haziran 2023, 11:03
Ustalar emeklilik yasası değişti

başvurular işe başlangıca göre değil başvuru tarihinden geriye sayılıyor.

Sanırım o yüzden 10 sene geç başlamış görünüyor

BiBakipCikicam
21 Haziran 2023, 11:10
Bir sorum olacakti. Annem Minijob olarak calisiyor gözükmekte. Türkiyeden emeklilik hakkinda bir sorun olmaz demiz ? Cünkü yorumlarda öyle anladim gibi.

qardas
21 Haziran 2023, 13:00
Arkadaslar annem türkiyede dul emekligine basvurdu. Simdi adress ile alakali bir sorun var. Nüfüs dairesinde birince adress türkiye gösterirsek , nüfüs dairesinde almanya adressi tamamen siliniyormus. Amac Annem türkiyeden emeklilik aldigina dahi almanyanin haberin olmamasi. Iste Banka hesabi falan arastirma yaparlarsa.

Siz ne düsünyorsunuz. Suana birince adress olarak almanya gözüküyor. Annem Almanyada yasadigi icin.

Degistirme yapalim mi yoksa kalsin mi böyle.

Almanyada sikinti olacaksa kalsin böyle diyecegim.

Burclu
21 Haziran 2023, 18:22
Ustalar emeklilik yasası değişti

başvurular işe başlangıca göre değil başvuru tarihinden geriye sayılıyor.

Sanırım o yüzden 10 sene geç başlamış görünüyor

Usta peki eşimde tam tersi oldu yani 1999 SSK da başlangiç olarak başlamış ve Müracaat ettiğimiz zamana kadar yani 07/1999 - 12/2022 ye kadar. Tabi bu durumda EYT den faydalanabiliyor, bende ise tam tersi yani senin dediğin gibi Müracaatdan geriye 15 Sene sayarak.

aqua05
21 Haziran 2023, 18:58
Usta peki eşimde tam tersi oldu yani 1999 SSK da başlangiç olarak başlamış ve Müracaat ettiğimiz zamana kadar yani 07/1999 - 12/2022 ye kadar. Tabi bu durumda EYT den faydalanabiliyor, bende ise tam tersi yani senin dediğin gibi Müracaatdan geriye 15 Sene sayarak.

01.08.2009 da emeklilik yasası değişti

Sen uzun zamandır konuyu takip etmiyorsun galiba

Ve 9000 gün işe başlayış tariihinden değil başvurudan itibaren geri sayılıyor

https://i.ibb.co/Nn1q7W2/emek.png
Asgari ücrete gelen zamdan sonra 9000 x 201,tı den 1 milyon 809 bin tl yapar Buda 70 bin Euro yapar.Anlamadığım 9000 gün geriye giderek ödenen para neden gelecek aydaki zamlı tarifeden ödeniyor…

hOrOz
21 Haziran 2023, 19:06
Asgari ücret resmi gazete den yayınlandığı taihten itibaren geçerlidir.. Bir sonraki aylığa bakmaz

aqua05
21 Haziran 2023, 19:33
Asgari ücret resmi gazete den yayınlandığı taihten itibaren geçerlidir.. Bir sonraki aylığa bakmaz

Öbür Ay zamlanıyor Hocam ondan öyle yazmıştım.Bir dahaki ay diye.Yani karı-koca 70 bin den 140 bin Euro mu ödememiz lazım.

webci
21 Haziran 2023, 21:16
Kusta bakmayinda devlet bu zamlari niye yapiyor..
Madem vatandasin hayrina bir is yapacak her sene zamlamak niye..desinki 5sene de bu zam..
Cunku talep var..vatandas resmen kendini kaziklatiyor..
Hem vatandasin hemde devletin bu alisverisine ben karsiyim..
30 bin veya 40 bin avro emekli olmak icin yatirilirmi..
Sonu garanti olmayan vaadler..belki 1 milyonda 500 bin tutacak milli piyango..

webci
21 Haziran 2023, 21:20
Öbür Ay zamlanıyor Hocam ondan öyle yazmıştım.Bir dahaki ay diye.Yani karı-koca 70 bin den 140 bin Euro mu ödememiz lazım.

Usta varmi 140 bin avron??

qardas
21 Haziran 2023, 21:28
Ustalar benim yorum hakkında bilgi verebilir misiniz, yardımcı olabilirmisiniz :
-------
Arkadaslar annem türkiyede dul emekligine basvurdu. Simdi adress ile alakali bir sorun var. Nüfüs dairesinde birince adress türkiye gösterirsek , nüfüs dairesinde almanya adressi tamamen siliniyormus. Amac Annem türkiyeden emeklilik aldigina dahi almanyanin haberin olmamasi. Iste Banka hesabi veya mal mülk arastirma yaparlarsa.

Siz ne düsünyorsunuz. Suana birince adress olarak almanya gözüküyor. Annem Almanyada yasadigi icin.

Degistirme yapalim mi yoksa kalsin mi böyle.

Almanyada sikinti olacaksa kalsin böyle diyecegim.

-----
Almanya'daki Oturum hakkında bir sıkıntı çıkar mı? Veya Passaport islemleri ile alakali.

aqua05
21 Haziran 2023, 22:00

Ne demek Buradaki evimi satacağım kardeş.TR ye para lazım bir dahaki seçimlerde yine akıllarına geliriz.140 bin Euro buradaki Alman emekli kasamda yoktur.

webci
22 Haziran 2023, 00:25
Benim emekli garantim benim evim..
Evi satip kimseye para yedirmeye niyetim yok .
Satarsam o parayi emekli alirmis gibi bolerim .ayda 300 avroya baglasam 111 sene yapar..kim devletten 111 sene emekli maasi almis..500 avroya baglasan 66 sene yapar...700 avro 47 sene yapar..suan 50 yasinda biri o zaman 97 yasinda olur...sizin hepnizin hesabi yanlis..dolayli yoldan farketmeden paranizi kurda kusa kaptiriyonuz..

Rammstein
22 Haziran 2023, 00:34
Benim emekli garantim benim evim..
Evi satip kimseye para yedirmeye niyetim yok .
Satarsam o parayi emekli alirmis gibi bolerim .ayda 300 avroya baglasam 111 sene yapar..kim devletten 111 sene emekli maasi almis..500 avroya baglasan 66 sene yapar...700 avro 47 sene yapar..suan 50 yasinda biri o zaman 97 yasinda olur...sizin hepnizin hesabi yanlis..dolayli yoldan farketmeden paranizi kurda kusa kaptiriyonuz..

Sanki bir hesap hatasi var ?

webci
22 Haziran 2023, 00:37
Bende hesap hatasi nolamaz..
Herkesin hesabi kendine usta..

Rammstein
22 Haziran 2023, 00:41
Yukardaki hesabina gore ana para kac euro ? Belki ben yanlis anladim. 140.000 euro degil mi?

webci
22 Haziran 2023, 01:45
Yukardaki hesabina gore ana para kac euro ? Belki ben yanlis anladim. 140.000 euro degil mi?

Yok usta o arkadasin hesabi..o para ona lazim..bende diyorumki 140 bin euro icin evi satmam..yukardaki hesaba yani benim hesabima gore benim evin degeri..
Ana para yillari aylari hesaplamis olsaydin evin degeri ortaya cikardi..

Murat01
22 Haziran 2023, 02:11
Webci usta herkes için geçerli değil ama senin hesabın.
Daha önceden başvuru yapanlar çok kazançlı oluyorlar bu sistemde.

Mesela ben 25.000 Euro ödeme yaptım.
5000€ vergiden geri aldım.
4-5 senede çıkıyor alacağım emekli parası.
Kaldıki emeklilik sadece yatırım değil, sosyal güvenceside var.

webci
22 Haziran 2023, 02:37
..........

aqua05
22 Haziran 2023, 09:52

Kardeş ben ironi yaptım.Dün TV de biri çıktı Haziran 23 son gün emeklilik zamlanıyor yeni hesaba görene 9000 günde 1milyon 802 bin ödemek lazım dedi,Ben de evi satarız alırız dedim.1.8 milyon a bir ev alsan hem kira getirir hemde evin değeri artar gurbetçileri enayi yerine koyuyorlar.Türkiye’de emekli olan Yurt dışında çalışabilecek diye şimdi nasıl emekli olup çalışacaksın.

deniz2000
22 Haziran 2023, 11:22
Kardeş ben ironi yaptım.Dün TV de biri çıktı Haziran 23 son gün emeklilik zamlanıyor yeni hesaba görene 9000 günde 1milyon 802 bin ödemek lazım dedi,Ben de evi satarız oluruz dedim.1.8 milyon a bir ev alsan hem kira getirir hemde evin değeri artar gurbetçileri enayi yerine koyuyorlar.Türkiye’de emekli olan Yurt dışında çalışabilecek diye şimdi nasıl emekli olup çalışacaksın.

aqua05 arkadasim düsüncelerimiz ayni o paraya alirim bir daire yarin öbürgün hic yoktan cocuklarima kalir

bu hükümetlerin hangisi olursa olsun ben sahsen güvenmiyorum, Devletimizin basina verdigi sözü yerine getiricek insanlar gelmedikce

hic bir yatirim yapilmaz Allah milletimizin yardimcisi olsun ne bu ya zam zam zam insanlar zamla yatip zamla kalkiyor,

eskiden türkiyeden emekliye para yatiranlar karli görünüyor, fakat onlarinda bazi istekleri var hükümetin verdigi söz burda calisip TR de emekli parasi almak gibi

olurmu bilemem ??

aqua05
22 Haziran 2023, 19:12

Hocam yaş 58 bu yaştan. sonra 70 bin Euro yatırırırmıyım.2016 da hanım için borçlandım o zamanlar çalışıyor idi 58 de emekli olcak diye bu sene 10 uncu ayda 58 oluyor .2016 da 16 bin Euro yatırdım Finantsamt da 3500 geri almıştım hanım için.Ben de ilerde yaparım dedim nasip değilmiş .Herkeze geçmiş olsun bundan sonra kolay kolay kimse bu paraları yatırmaz.

Haziran
13 Temmuz 2023, 14:20
Benim Hanim ilk sigortali olarak almanyada 01.03.1994 de ise baslamis ama sadece bir bucuk ay calismis.
Ondan sonra sigortali calismisligi yok taaki 2016 yilina kadar.
Biz simdi esimi 7200 borclandirma ile emekli yaptirmak istesek EYT'den yararlanabiliyormu?
Yani hemen aylik baglanirmi?

Haziran
15 Temmuz 2023, 19:35
ulaaa yine kimse cevap yazmamis.
Bu yeni sistem karisik eski sistem olsaydi biliniyirdu cevap veren cok olurdu.
Simdi bu bagkur olayini pek bilen yok.
Eskiden ise baslangic tarihi esas aliniyordu.
Simdi müracat tsrihinden geriye dönük falan filan.
Karisik oldu yaa.

hOrOz
15 Temmuz 2023, 19:56
Benim Hanim ilk sigortali olarak almanyada 01.03.1994 de ise baslamis ama sadece bir bucuk ay calismis.
Ondan sonra sigortali calismisligi yok taaki 2016 yilina kadar.
Biz simdi esimi 7200 borclandirma ile emekli yaptirmak istesek EYT'den yararlanabiliyormu?
Yani hemen aylik baglanirmi?

Usta ne zaman işe başladığı artık önemli değil.

Yeni BağKur üzeri emekliklerde kadınlarda başvuru tarihinden 7200 geri sayacaksın..

EYT yeterli prim günlerini dolduran ama yaş yüzünden emekli olamayanları kapsıyor.

Ama istersen daha derin araştırabilirsin

Meclis yeni yasama yılına girince değişiklik olacak yazıyor gazeteler

Haziran
15 Temmuz 2023, 22:43
sagol dostum peki hic calismamis veya cok az calismis ev hanimlarinin emekli olmasi bittimi artik?

Evet yeni torba yasa ile Erkekler icinde 9000 günü 7200 güne indireceklermis.

hOrOz
15 Temmuz 2023, 23:11
sagol dostum peki hic calismamis veya cok az calismis ev hanimlarinin emekli olmasi bittimi artik?

Evet yeni torba yasa ile Erkekler icinde 9000 günü 7200 güne indireceklermis.

Hayır bitmedi ama fakat fazla prim ödeyip az maaş dönemi başladı ...

Iş başlangıcı başvuru tarihinden geri hesaplanıyor önceden 18 yaşını yıldan itibaren hesaplanıyordu

Kadınlarda 7200 gün erkelerde 9000 gün iş günü prim oldu

Haziran
16 Temmuz 2023, 12:31
Tesekkürler horoz eger 9000 gün 7200 güne düserse gidip basvurmaya niyetim var.
Gerekli Belgeler neler ögrenip yavas yavas hazirlayim.

Haziran
17 Temmuz 2023, 17:58
Bugün bilir bir kisiden adligim Bilgiyi ekliyorum belki birinin isine yarar.

Yurtdışı Borçlanması Başvurusuna Eklenecek Belgeler;
- Alman Sigorta Kurumu'ndan (Deutsche Renetnversicherung) Hizmet Cetveli
(Versicherungsverlauf) bu belge alındıktan sonra Ataşeliğimizce “Hizmet Belgesi” düzenlenecektir.
- Bağlı bulunduğunuz Belediye'den İkamet Belgesi (Meldebescheinigung) alındıktan sonra Ataşeliğimizce “Ev Hanımlığı Belgesi” düzenlenecektir.(Bayanlar için)
- Nüfus Cüzdanı fotokopisi (önlü-arkalı)
evraklarınızı doğrudan Türkiye'de ikamet ettiğiniz il deki Sosyal Güvenlik Kurumuna göndermeniz gerekmektedir.
Bilgi edinmenizi rica ederim.

Burclu
17 Temmuz 2023, 19:52
Buraya eklemiştim gerekenleri.

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?92453-Yurt-d%FD%FE%FD-emeklilik-i%E7in-hangi-belgeler-gerekli-ve-nas%FDl-m%FCracaat-edebilirim&p=277090&viewfull=1#post277090

Kaynak Karlsruhe Başkonsolosluğu

Haziran
18 Temmuz 2023, 10:45
Buraya eklemiştim gerekenleri.

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?92453-Yurt-d%FD%FE%FD-emeklilik-i%E7in-hangi-belgeler-gerekli-ve-nas%FDl-m%FCracaat-edebilirim&p=277090&viewfull=1#post277090

Kaynak Karlsruhe Başkonsolosluğu

Tesekkürler sizinde vermis olmaniz ama ne yazikki görmemistim.
Neyse bir sorum var sizin sundugunuz yerdeki Belgede Meldebescheinigung Erkekler icin gerekli Belgelerde yok, Kadinlar icin istenen Belgelerde var.
Simdi ben kendim icin basvurmak istiyorum dolaysiyla Meldebescheinungu hazirlamalimiyim yoksa gerek yok mu?

Birde bunlarin yaninda doldurmamiz gerekli Forum falan yokmu? Bazi yerlerde okumustum
yurtdisi-borclanma-beyan-ve-taahhut-belgesi
yurtdisi-borclanma-basvuru-formu gibi forumlardan bahsediliyordu.

Burclu
18 Temmuz 2023, 17:23
Bu 2022 için zaten, 2023 de değiştimi bilmiyorum, şu an hangi Belgeler gerek diye sana en yakın olan Konsolosluğa sorman gerek. En sağlam bilgiyi ordan alırsın, gereken evrakları toparlar Formu da orda doldurur zaten Ataşelik ve Posta ile gönderirisin, sana orda yardımcı olurlar.

assoskalesi
17 Aralık 2023, 14:18
Selam,secim oncesi tqam zamanli calisma ile ilgiligili vaat vardi,herhangi bir gelisme oldumu

webci
17 Aralık 2023, 14:51
Usta ismi ustunde. Vaat ve vaatler..bunlar gelmez ayin 15 ine ertelenen kandirmacik politikalar..
Almanyada da vaadcikler vardi ama cogu gelmez aya ertelendi..

hekimoglu
18 Aralık 2023, 01:20
parayi ödeyecek kaynak bulunursa belki ilerde yaparlar, simdilik aciliyeti olan daha önemli konular var siz ortami tv kanallarindan gördügünüz gibi güllük gülüstanlik sanmayin, faizlerin %45 olmasi bi tik daha yukari olma ihtimali hicmi düsündürmüyor neler oluyor diye. ayrica siyasetcinin isi oyu alincaya kadardir, kimbilir bizi birdaha nezaman hatirlarlar :)

Haziran
18 Aralık 2023, 14:56
Yurtdisi borclanmasi icin bosvurduktan sonra evraklarimizi takip edebiliyormuyuz? Örnegin E-devletten?

Galaxy3764
18 Aralık 2023, 15:07
Yurtdisi borclanmasi icin bosvurduktan sonra evraklarimizi takip edebiliyormuyuz? Örnegin E-devletten?Evet E devletden oluyor.

https://uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakTakip/?code=4af33a544b05cff374a1631b8478604ddb4feef940c6 c627918cbae06ae9c330

izmirefesli
07 Ocak 2024, 14:10
Emeklilik işinden anlayan arkadaşlara bir soru,bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim;

21.11.2000' de Askere gittim 550 gün

21.05.2002 'de Askerlik bitiş

09.2002' de SSK lı olarak işe girdim 1 yıllık sigortalı çalışmışlığım var
25.10.2003 Almanya'ya geliş

09.02.2004 Senesinden itibaren aralıksız çalışıyorum.

2018 senesinde hem Askerlik hemde Yurtdışı borçlanması işlemini yapıp parayı ödedim toplamda 4862 günüm oldu Türkiye' de emekli olabilmem için bu işlem yeterlimi? Normalde 60 yaşıma kadar beklemem gerekiyor

Birde kademeli emeklilik' den bahsediyorlar henüz kesin değil biliyorum fakat yayınlanan tabloda benim durumumda 6250 günden bahsedilmekte,buda bana yeterli değil emekli olabilmem için benim 4862 günün üstüne prim gün sayısı ödemek istersem SSK dan mı devam eder yoksa bağkurlumu oluyorum? artık SSK borçlanması olmuyormuş deniliyor bunu merak ettim yanıt verirseniz sevinirim çok teşekkür ederim iyi günler dilerim.

hOrOz
07 Ocak 2024, 14:35
Usta son yapılan değişiklik ten sonra cevaplama zorlaştı

En sağlam cevabı bağlı olduğun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliklerinden alabilirsin

izmirefesli
07 Ocak 2024, 15:09
@hOrOz usta Münih teki ateşelige gittim özellikle yanıt veremediler emeklilik onların uzmanlık alanı değilmiş sosyal güvenlik uzmanına gidin sorun dediler

murat39
07 Ocak 2024, 15:31
izmirefesli ustam
Hekimoglu arkadasimiz bu konuda daha dogru bilgiye sahip.Kendisi gördügünde netlik getirecektir.

Benim islemlerim sirasinda 1260 Günden fazla borclanildiginda 4B ye aktarildigini biliyorum. 1260 gün sinir var. 4A nin bozulmamasi konusunda.
Su an calisirken emeklilik de olmuyor.

izmirefesli
07 Ocak 2024, 15:57
izmirefesli ustam
Hekimoglu arkadasimiz bu konuda daha dogru bilgiye sahip.Kendisi gördügünde netlik getirecektir.

Benim islemlerim sirasinda 1260 Günden fazla borclanildiginda 4B ye aktarildigini biliyorum. 1260 gün sinir var. 4A nin bozulmamasi konusunda.
Su an calisirken emeklilik de olmuyor.

Çalışırken Türkiye den şu an için emekli olamıyorsun biliyorum haklısınız,normalde benim için 60 yaş emeklilik mevcut durumda fakat kademeli emeklilik gelirse prim açığım olacak kesin, Hekimoğlu nun yanıtını merak ediyorum inşallah mesajı görür

Haziran
13 Şubat 2024, 12:52
Arkadaslar yeni bir konu acmak istemedim.
Ben bugün SGK'dan Yurt dışı borçlanması talebiniz diye Cevap aldim.
3 Ay icinde hesapladiklari Parayi ödemem gerekliymis.
Ben bu Parayi burdan Zirat veya Isbankasindan ödeyebilirmiyim? Anlasmali bankalarin isimleri var alt kisimda.
Kendi Alman Bankamdan örnegin burdaki Is Bankasina überweisen mi yaptirmam gerek yoksa kendim alip el ilemi ödemem gerek?
En gec son 15 gün kala ödesem olurmu? Yetismesi acisindan?
Islem Parasi yaklasik ne kadar turuyor?

Galaxy3764
13 Şubat 2024, 13:18
Arkadaslar yeni bir konu acmak istemedim.
Ben bugün SGK'dan Yurt dışı borçlanması talebiniz diye Cevap aldim.
3 Ay icinde hesapladiklari Parayi ödemem gerekliymis.
Ben bu Parayi burdan Zirat veya Isbankasindan ödeyebilirmiyim? Anlasmali bankalarin isimleri var alt kisimda.
Kendi Alman Bankamdan örnegin burdaki Is Bankasina überweisen mi yaptirmam gerek yoksa kendim alip el ilemi ödemem gerek?
En gec son 15 gün kala ödesem olurmu? Yetismesi acisindan?
Islem Parasi yaklasik ne kadar turuyor?İş bankasında hesabın varsa ve yeterli para [emoji383] varsa oradan özel bir sgk ödeme sekmesi var oradan zaten TC numaranı verince sgkya olan borcun görünür ve ödeyebilirsin. En azından ben öyle yapmıştım.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240213/3a85d0b1168bdbd2fadc8f27adc6d3f8.jpg

Haziran
13 Şubat 2024, 13:22
@Galaxy3764,
Türkiye is bankasinda Hesabim var Resimle gösterdigin Sekmeyi buldum.
Ama ödeyecegim miktar burdaki Alman bankasinda.
Öyleyse IsBankasina gerekli parayi cikarsam € olarak , sonra TL'ye cevirip dedigin gibi ödeme yapabilirmiyim?
Burdan transfer etme, ordan SGK'ya überweisen bayagi gebühr yapmazmi?
TR'deki Isbankasi hesabindan SGK'ya göndermek ücretlimi?
Degilse o zaman sadece burdan gönderme Gebührünü ödemekle is biter.

Son bir Soru: Böyle yaparsam is Bankasindan alacagim Dekont buradaki Resmi daireler icin gecerli olurmu?
Finanzamta falan begeleyecegim Belge olarak?

Galaxy3764
13 Şubat 2024, 13:42
@Galaxy3764,
Türkiye is bankasinda Hesabim var Resimle gösterdigin Sekmeyi buldum.
Ama ödeyecegim miktar burdaki Alman bankasinda.
Öyleyse IsBankasina gerekli parayi cikarsam € olarak , sonra TL'ye cevirip dedigin gibi ödeme yapabilirmiyim?
Burdan transfer etme, ordan SGK'ya überweisen bayagi gebühr yapmazmi?
TR'deki Isbankasi hesabindan SGK'ya göndermek ücretlimi?
Degilse o zaman sadece burdan gönderme Gebührünü ödemekle is biter.

Son bir Soru: Böyle yaparsam is Bankasindan alacagim Dekont buradaki Resmi daireler icin gecerli olurmu?
Finanzamta falan begeleyecegim Belge olarak?Burdaki bankadan parayı çek Almanya [emoji629] iş bankasından parayı Türkiye iş bankasına gönder oradan ödemeyi yap. Ücreti bilemiycem. Türkiyedeki iş bankasından gönderme ücreti bildiğim kadarıyla yok.
Bu ödemeyi resmi belge olarak Almanyada nasıl alacaksın bilmiyorum.

Haziran
13 Şubat 2024, 13:46
Burdaki bankadan parayı çek Almanya [emoji629] iş bankasından parayı Türkiye iş bankasına gönder oradan ödemeyi yap. Ücreti bilemiycem. Türkiyedeki iş bankasından gönderme ücreti bildiğim kadarıyla yok.
Bu ödemeyi resmi belge olarak Almanyada nasıl alacaksın bilmiyorum.

TR'deki isbankasindan ödersem iscepde Dökümanlar oluyor ya, onlar yeterli olmazmi?

Galaxy3764
13 Şubat 2024, 14:44
TR'deki isbankasindan ödersem iscepde Dökümanlar oluyor ya, onlar yeterli olmazmi?Bilemiycem forumda uygulayanlar vardır galiba yazarlar.

hekimoglu
15 Şubat 2024, 01:25
Türkiyedeki isbanktan sgk ya para göndermek ücretsizdir. Burdaki isbankta hesabiniz varsa kendi hesabınızdan isbanka online gönderir ordanda Türkiye şubesine yine online gönderirseniz, ücretlendirme daha az oluyor.

Ücretlendirmeler konusunda https://www.isbank.de/produkte/turkei-uberweisung bu web sayfasına girerek bilgi alabilirsiniz

bankadan sgk ya yapmış oldugunuz ödeme makbuzunu, ödemeye ait dekont ciktisi alıp tercüme ettirdikten sonra almanyada resmi belge olarak kullanabilirsiniz.

Haziran
15 Şubat 2024, 09:44
@hekimoglu,
üst cevaplarda galaxy3764 ustaninda dedigi gibi bir tanidikda Iscep uygulamasinda sgk ödeme sekmesinde -> skg borclarima girip T.C numarasini verince ödenmesi gereken miktar görünüyor dedi.
Ama benimde Türkiye isbankasinda hesabim var ve Iscep kullaniyorum ama benim orda borcum görünmüyor.
T.C numarami verip devam dedigimde Borc bulunmamaktadir diyor.
Acaba bu borcu ben ne zaman görebilirim? Bir bilgin varmi? Yada herhangi bir yere basvurup kendimmi actirmam gerek?

Haziran
15 Şubat 2024, 10:25
Tamam sorunun Cevabini buldum.
Benim ait oldugum SGK daha sisteme gecmemis, yakin zamanda gecireceklermis sisteme, beklemem gerektigini söylediler.

Birde bilmeyenlere söyleyim, Almanyadaki Isbankasi artik yurtdisi borclanma ücretlerini direkt SGK'ya gönderme islemi yapmiyormus.Bir yil öncesine kadar böyle bir imkan varmis ama kaldirmislar.

Yani TR'de kendi hesabiniz varsa oraya gönderip ordanda SGK ya göndereceksiniz.Yada baska yollarla!
Ne tuhaf demi?

hekimoglu
15 Şubat 2024, 23:26
Eger sgk dan ödeme tebligati geldiyse, banka ödeme sistemlerinde borcun görünmesi gerektiğini doğrudur. Is Bankası app uygulaması üzerinden, ödeme yap, vergi ve devlet ödemeleri,sgk, sgk ödeme, hizmet adi seciniz, sgk borçlanma, TC kimlik nosu vererek sorgulama yapabilirsiniz.

Haziran
16 Şubat 2024, 23:15
Eger sgk dan ödeme tebligati geldiyse, banka ödeme sistemlerinde borcun görünmesi gerektiğini doğrudur. Is Bankası app uygulaması üzerinden, ödeme yap, vergi ve devlet ödemeleri,sgk, sgk ödeme, hizmet adi seciniz, sgk borçlanma, TC kimlik nosu vererek sorgulama yapabilirsiniz.
Aynen dedigin gibi yapiyorum ama "Borc bulunmamaktadir" uyarisi cikti.

SGK borclanma degil, Bag -Kur prim secenegini secip T.C yi verip aratinca tak borc cikti karsima.
Yani SGK borclanma degil, Bag-Kur prim olmus.

hekimoglu
17 Şubat 2024, 01:08
Aynen dedigin gibi yapiyorum ama "Borc bulunmamaktadir" uyarisi cikti.

SGK borclanma degil, Bag -Kur prim secenegini secip T.C yi verip aratinca tak borc cikti karsima.
Yani SGK borclanma degil, Bag-Kur prim olmus.

Dogrudur, bizim akıllar otomatik eski sgk ya takili kalmış, oysa artık sgk yok bagkur var. Bunu paylaşman diger ilgili arkadaslar icinde faydalı olmuş.