PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mobile de Araba satin aldim. birgün sonra vazgectim vermis oldugum 200 euro yu adam geri vermiyor

Şafak74
01 Kasım 2015, 16:15
Selam Arkadaslar,

Cuma günü Mobile.de den Araba Satin aldim. Fiat Punto 1200 euroya
evede geldigimde Cocuklar iki kapili diye istemediler
Bende hemen birgün sonra Adami aradim durumu anlatdim Arabayi geri verebilirmiyim diye
oda Arabayi almazsan vermis oldugun 200 euro yanar dedi..

Ben Arabayi ondan daha eve falan getirmemistim,Satan kisi Pazartesi Arabayi kapatip ondan sonra ben almaya gidecektim

Yapmis oldugumuz Mobile de ki Araba satin anlasmasi önden 200 euro vermistim geri kalani Arabayi aldigim gün verecektim

Size sormak istedigim, Bu konuda Satan hakli, alan yani ben haksiz oluyorum
Satan Privat oldugu icin hicbir sansim yok mu..?

Simdiden yazacaginz cevaplar icin Tesekkürler...

durak78
01 Kasım 2015, 16:23
satici gewerblich olsaydida hicbir hakkiniz olmazdi , privat oluncada olmuyor ne yazikki ..

fuk_18
01 Kasım 2015, 16:51
kapora vermissin sonra almakdan vazgecmisisin kapora yanar tabiki normalli budur ama saticinin insiyatifine kalmis birsey genelde cok azdir kaporayi geri veren o parayi dusunmeyin bence artik cunku kapora vermenin amaci araci senden baskasina satmasin diye aracin satisini durduruyorsun ana parayi verene kadar

Cologne
01 Kasım 2015, 16:55
satici gewerblich olsaydida hicbir hakkiniz olmazdi , privat oluncada olmuyor ne yazikki ..

Satis sözlesmelerin de verilen kapora alici ve saticinin satistan vazgecmemesi icin verilen bir teminat niteligin de dir. Satistan vazgecen kisi kanunen sorumlu olur.. Hele de yazili bir sözlesme yapilmissa satis bitmis demektir..

Satistan vazgecen eger aliciysa verdiigi kapora yanar cünkü verdigi kaporanin anlami BU ARABAYI BEN ALDIM BASKASINA SATMA demektir. Satici da araci veya alinan herneyse, baskasina satamaz.

Alici ise satistan vazgegerse kaporasi yanar, saticinin vazgecmesi durumunda Alici, saticidan zararinin tazmini veyahutta aynidegerde baska birsey isteme hakkina sahiptir..

Bu kücük farklilar olmakla beraber, uluslararasi bir hukuk kuralidir, hic bir yerde degismez..

Dinimiz de bie Yüce Allah EY MÜMIN LER ARANIZ DA KI AHITLESMELERINIZE SADIK KALINIZ diye buyuruyor..

Selametle..