PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 26 yıl sonra Arbeitsamt

dadaloglu3865
26 Mart 2023, 22:25
Hayırlı ramazanlar arkadaşlar 26 yıl sonra Arbeitsamta gidip kayıt olacağım maalesef mecbur
İş yeri çıkış verdi tazminat da anlaştık ilk mahkeme de üç ay önce Arbeitsamt a kayıt olmam lazım yaşım 58
Kronik bel fıtığı ve Kafa ağrısı depresyon var %40 Arbeitsamt ile %50 sakatlık derece var 4 doktor danda atest var 10 kerede eklemlerden ameliyat oldum bu durumda neler yapmalıyım neler bekliyor beni bu arada krankkase de reha için kağıtlar geldi şimdi den vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

batum
27 Mart 2023, 08:21
Hayırlı ramazanlar arkadaşlar 26 yıl sonra Arbeitsamta gidip kayıt olacağım maalesef mecbur
İş yeri çıkış verdi tazminat da anlaştık ilk mahkeme de üç ay önce Arbeitsamt a kayıt olmam lazım yaşım 58
Kronik bel fıtığı ve Kafa ağrısı depresyon var %40 Arbeitsamt ile %50 sakatlık derece var 4 doktor danda atest var 10 kerede eklemlerden ameliyat oldum bu durumda neler yapmalıyım neler bekliyor beni bu arada krankkase de reha için kağıtlar geldi şimdi den vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Yolun belli
Bende 30% behinderung ve Deprasyon vardi
Arbeitsamt a girmemle cikmam bir oldu

Emeklilige basvur dediler (Erwerbminderungsrente)

yani senide bu yasdan sonra bu hastaliklarla kimse ise almaz

Takma

Hayatini yasa artik

Birbey 3.0
27 Mart 2023, 09:29
30 GdB ile imakansız gibi birşey eğer tüm hastalıklar dikkate alındıysa.

dadaloglu3865
28 Mart 2023, 23:28
Evet arkadaşlar gittim kağıtları götürdüm Krankdayım reha kura gideceğim sigorta kağıtları gönderdi dedim hiçbir şeye bakmadan krankkase den yada rente kasadan paran kesilince gel dediler 5 dakika sürmedi

dadaloglu3865
28 Mart 2023, 23:29
30 GdB ile imakansız gibi birşey eğer tüm hastalıklar dikkate alındıysa.

Evet arkadaşlar gittim kağıtları götürdüm Krankdayım reha kura gideceğim sigorta kağıtları gönderdi dedim hiçbir şeye bakmadan krankkase den yada rente kasadan paran kesilince gel dediler 5 dakika sürmedi doğrumu sonra üç ay spere vermesinler

webci
29 Mart 2023, 00:06
Is yeri cikis verdiyse niye sperre olsun..
Mesela cikus zamanin belli yani sureli is yerin var,ama son 3 ay icinde basvurmadin ozaman sperre yersin..veya kendin cikarsin ozamanda sperrre..yada sen is yeriyle cok onceden anladtin ve cikisin belliydi..bunu bildirmedin,,sperre..
Yani 3 ay icerisinde biliyordunsa sperre..
Kur masraflarini ve ozamanlari arbeitsamt ödemez o yuzden öyle demisler..
Krank paran kesilir lva öder,,geri grlince aok devam..ausgestreuert olunca arbeitsamt öder..
Erwebsminderunga basvurursun,,gel git,kur,rapor ve kabul görmesse mahkeme derkrn 3 seneyi bulur,3 senede gecici verirler etzi 6 sene yas 58..58+6= 63,,bir uzatma daha derken 3 senede öle gecer eder 66 yas..
Ve altersrente..
Calismayi unut..
Tum bu zaman zarfinda alge1 ve 2 alirsin,,sana isde bulamazlar..
Tabi dirayetli olman lazim..

dadaloglu3865
29 Mart 2023, 21:11
Is yeri cikis verdiyse niye sperre olsun..
Mesela cikus zamanin belli yani sureli is yerin var,ama son 3 ay icinde basvurmadin ozaman sperre yersin..veya kendin cikarsin ozamanda sperrre..yada sen is yeriyle cok onceden anladtin ve cikisin belliydi..bunu bildirmedin,,sperre..
Yani 3 ay icerisinde biliyordunsa sperre..
Kur masraflarini ve ozamanlari arbeitsamt ödemez o yuzden öyle demisler..
Krank paran kesilir lva öder,,geri grlince aok devam..ausgestreuert olunca arbeitsamt öder..
Erwebsminderunga basvurursun,,gel git,kur,rapor ve kabul görmesse mahkeme derkrn 3 seneyi bulur,3 senede gecici verirler etzi 6 sene yas 58..58+6= 63,,bir uzatma daha derken 3 senede öle gecer eder 66 yas..
Ve altersrente..
Calismayi unut..
Tum bu zaman zarfinda alge1 ve 2 alirsin,,sana isde bulamazlar..
Tabi dirayetli olman lazim..

Çok teşekkür ederim kardeşim evet 7 firist vardı 3 ay dolmadan gittim durumu anlattım kayıt ettiler krank parası kesilince Gel dediler iş yeri çıkış verdi hastalık uzun süre krank için süreci gereken ne ise uygulama yapacağım hayırlısı olsun

Haziran
23 Eylül 2023, 14:36
Yolun belli
Bende 30% behinderung ve Deprasyon vardi
Arbeitsamt a girmemle cikmam bir oldu

Emeklilige basvur dediler (Erwerbminderungsrente)

yani senide bu yasdan sonra bu hastaliklarla kimse ise almaz

Takma

Hayatini yasa artik

Arkadaslar sizi Arbeitsagentur hemen nasil Erwerbminderungsrente'ye bas vur diye gönderiyor?
Bende 2019 yilindan beri %50 GdB ile Behinderungsausweis var.

Ama Arbeitsagentur bana haftada 4 defa Vermittlungsvorschläge gönderiyor.
hatta gösterdiklari bir ise basladim ve 2 ay calistim ama agrilarim yüzünden Krank yapmak zorunda kaldim ve o isyeri bana cikis verdi.Su an yine Arbeitsagenturdayim.
Siz ne konusuyorunuz ne diyorsunuzda size Erwerbminderungsrente ye basvur diyorlar veya Reha öneriyorlar?
Bana devamli is gösteriyorlar.
Bendeki rahatsiliklar sunlar:
Bende iltihapli eklem Romatizmasi (Ankylosierende Spondylitis diger adi Morbus Bechterew) var.Fertige spritze kullaniyorum ayda 1 defa veya bazen ayda 2 defa
Bel Kaymasi (Spondylolisthesis) var. dede gibi kambur yürüyorum, belimi düzeltemiyorum.
Göz rahatsizligim (Keratokonus) gözlükle dahi yakindaki kücük yazilari göremiyorum.Laser uygulanmiyor, lens kullanamiyorum.
Ve 2017 den beri Psychiatrie gidiyorum cesitli Terapilere , Grup terapilerine katildim.
F33.9 G -> Rezidivierende depressive Störung, nicht näher bezeichnet
F41.2 G -> Angst und depressive Störung, gemischt
Ve bunlara karsi Antidepressan kullaniyorum.

Bunlarin hepsi var bende ama bana hala Arbeitsagentur is gösteriyor.Yasim 52 ve 27 yil calismisligim var.
Ne demem gerek ne yapmam gerek, bana bu konunda özelden veya burdan bilgi yazarsaniz sevinirim.

hOrOz
23 Eylül 2023, 14:52
Ya size arbeitsagentur hemen nasil Erwerbminderungsrente'ye bas vur diye gönderiyor.
Bende 2019 yilindan beri %50 prozent var.

hatta gösterdiklari bir ise basladim ve 2 ay calistim ama agrilarim yüzünden Krank yapmak zorunda kaldim ve o isyeri bana cikis verdi.Su an yine Arbeitsagenturdayim.
Siz ne konusuyorunuz ne diyorsunuzda size Erwerbminderungsrente ye basvur diyorlar veya reha öneriyorlar?
Bende iltihapli eklem Romatizmasi (Ankylosierende Spondylitis diger adi Morbus Bechterew) var.Fertige spritze kullaniyorum ayda 1 defa veya bazen ayda 2 defa
Bel Kaymasi (Spondylolisthesis) var. dede gibi kambur yürüyorum, belimi düzeltemiyorum.
Göz rahatsizligim (Keratokonus) gözlükle dahi yakindaki kücük yazilari göremiyorum.Laser uygulanmiyor, lens kullanamiyorum.
Ve 2017 den beri Psychiatrie gidiyorum cesitli Terapilere , Grup terapilerine katildim.

Bunlarin hepsi var bende ama bana hala Arbeitsagentur is gösteriyor.Yasim 52 ve 27 yil calismisligim var.
Ne demem gerek ne yapmam gerek, bana bu konunda özelden veya burdan bilgi yazarsaniz sevinirim.

Benim hanımda 3 senedir krank ..

Arbeitsamta başvurduğunda rente ye başvurmasını söylediler hatta emeklilik konusunda yardımcı olacaklarını söylediler ..

Arbeitsamt işsizlik parası ödememek için Rente ye yönlendiriyor ...

iki kere ret geldi bizde itiraz ettik şimdi Vertrauenarzta çağırdılar

iki hafta önce doktora gittik şimdi Rente den cevap belkliyoruz

Sen emekliliğe basvurmadın mı .. Arbeitsamt seni emekli etmiyor sadece emekliliğe başvurmanı tavsiye ediyor ..

Sen LVA ya emeklilik için başvursana

Sadece Arbeitsamt a emeklilik için başvurduğunu söylersin

Emekli olursan Arbeitsamt ile aralarında hesaplaşırlar

Haziran
23 Eylül 2023, 15:01
Benim hanımda 3 senedir krank ..

Arbeitsamta başvurduğunda rente ye başvurmasını söylediler hatta emeklilik konusunda yardımcı olacaklarını söylediler ..

Arbeitsamt işsizlik parası ödememek için Rente ye yönlendiriyor ...

iki kere ret geldi bizde itiraz ettik şimdi Vertrauenarzta çağırdılar

iki hafta önce doktora gittik şimdi Rente den cevap belkliyoruz

Iste bende gecen yil 10.aydan beri Arbeitsagenturdayim yasim 52 ve %50 Behinderung oldugu icin bir bucuk yil AG1 bictiler ara sirada gidip geliyorum ama bana öyle bir teklif falan sunmadilar.
Acaba neden bana böyle birsey söylemiyorlar? kendim mi istemem gerekli?
gercekten calisamiyorum.Mayis ayinda gösterdikleri bir ise basladim 2 ay calistim ama bendeki rahatsizliklardan dolayi calisamaz hale geldim.
Hatta is yeri benim Behinderung oldugumu bilerek aldi.Yani behinderungumu saklamadim.Zaten Arbeitsagenturda gittigim Team berufliche inklusion von Menchen mit behinderung.
Ama krank yaptim 2 hafta bena bu Krankli oldugum dönemde cikis verdi.Probezeit esnasinda oldugu icin haklari varmis.Neyse kisacasi calisamiyorum.Calissamda agrilarla calismam gerekecek.

Merak ettigim Arbeitsagenturun beni böyle alternatiflere yöneltmemesi.

webci
23 Eylül 2023, 15:06
Arkadaslar sizi Arbeitsagentur hemen nasil Erwerbminderungsrente'ye bas vur diye gönderiyor?
Bende 2019 yilindan beri %50 GdB ile Behinderungsausweis var.

Siz ne konusuyorunuz ne diyorsunuzda size Erwerbminderungsrente ye basvur diyorlar veya Reha öneriyorlar?

Usta o arkadaslari arbeitsamt cok sevdigi icin rente diyor;)
Saka biryana sen bu isi tutturamamisin..2017 den butarafadir hastaliklarin var ve sana sizofren tedavisi uygulanmis..
Ozamanlar kurlara gitmen gerekirdi,renteye basvurman gerekirdi,,phsoklinikte yatman gerekirdi..
Sen 50% le arbeitsamta gidersen sana is gosterir,,
Sen once renteye basvuracaksin,tedavilerine baslayacaksin ,arbeitsamt sana hastaligindan dolayi is gosteremez. Dr krank yazdikca hasta kasasi parani oder,ausgesteuert olana kadar devam eder,,sonra is bulma kurumuna,,isin bitmesse arbeitsamt devam..
Tabi calisiyorsan isveren seni hstaliktan atamaz,hemen itiraz,,emekli olana kadar isyeri seni freistellen yapar..

Haziran
23 Eylül 2023, 15:17
Saka biryana sen bu isi tutturamamisin..2017 den butarafadir hastaliklarin var ve sana sizofren tedavisi uygulanmis..
Ozamanlar kurlara gitmen gerekirdi,renteye basvurman gerekirdi,,phsoklinikte yatman gerekirdi..
Sen once renteye basvuracaksin,tedavilerine baslayacaksin ,arbeitsamt sana hastaligindan dolayi is gosteremez. Dr krank yazdikca hasta kasasi parani oder,ausgesteuert olana kadar devam eder,,sonra is bulma kurumuna,,isin bitmesse arbeitsamt devam..
Tabi calisiyorsan isveren seni hstaliktan atamaz,hemen itiraz,,emekli olana kadar isyeri seni freistellen yapar..

@webci su an calismiyorum dostum.
Ayrica bende sizofren yok onu nerden cikardin?
Bendeki fiziksel chronik hastaliklarin yarattigi depressiv ataklar var.Buda bu hastaliklari yasayan kisilerde olan rahatsizliklar.
Bu rahatsizliklarin verdigi Psikolejik rahatsizliklar.(depresyon veya buna benzer rahasizlikar)
2020 de isyerinden anlasmali ayrildim ama saglik sebeplerimden dolayi.Hatta is yeri ile Yaptigimiz Aufhebungsvertragda Gesundliche gründen yaziyor.
Simdi;
Su an hala Arbeitsagenturdayim gelecek yil 6.aya kadar.Ve her 4 aya bir Arbeitsagentur termin veriyor gidip konusuyorum.
Arbeitsagenturun bana gönderdigi Vermitlungsvorschlägelerde bircok isyerine Bewerbung yazdim simdi saydim 27 tane Bewerbung göndermisim.Ama tek bir tanesi aldi ondada 2 ay calisabildim.Yukarda anlattigim gibi.
Yani calisamiyorum.
Anladigim kadariyla ben kendim mi Renteye basvuracagim?
Arbeitasgentur bana git Renteye basvur falan demedikce gitme sansim varmi? Gitsem dahi kendi kararim oldugu icin sansim olmaz ki!

Sen emekliliğe basvurmadın mı .. Arbeitsamt seni emekli etmiyor sadece emekliliğe başvurmanı tavsiye ediyor ..

Sen LVA ya emeklilik için başvursana

Sadece Arbeitsamt a emeklilik için başvurduğunu söylersin

Emekli olursan Arbeitsamt ile aralarında hesaplaşırlar

Yok ben kendimin basvurabilecegimi bilmiyordum ki.
Hatta umudum oldmadigi icin, aklima gelmedigi icin 62. yasinda %50 GdB ile emekli olabilmem icin gerekli 35 yil sigortali calismislik bende eksik oldugu icin o seneleri nasil doldurabilirim diye düsünüyordum.

EM renteyi ya Doktor tavsiye edecek yada Arbeitsagentur tavsiye etmesi gerek diye biliyordum.
Bana 2-3 yil kadar önce gittigim Psychiatriecentrum reha tavsiye etmisti.
Ama ben ilgilenmemistim.

hOrOz
23 Eylül 2023, 17:39
Hatta umudum oldmadigi icin, aklima gelmedigi icin 62. yasinda %50 GdB ile emekli olabilmem icin gerekli 35 yil sigortali calismislik bende eksik oldugu icin o seneleri nasil doldurabilirim diye düsünüyordum.

EM renteyi ya Doktor tavsiye edecek yada Arbeitsagentur tavsiye etmesi gerek diye biliyordum.
Ama ben ilgilenmemistim.

Usta Almanya da ağlamayana meme yok

Reha ya gideceksin bizim millet reha deyince korkuyor neden emeklilik kesintilerim yanacak diye

Sağlık mı önemkli kesintiler mi önemli alacağın 3-4 €uro oda sene belki 3-4 sene yeter

Ha şimdiye kadar Reha da iyi olanda görülmedi ya

ama alacağn emeklilik ömür boyu olacak ..

Mümkün olduğu kadar reha da hastayı oyna

Benim hanım gezmeye tozmaya ilk yazılanlardan olmuş raporda ona göre olmuş

Reha daki doktorlar bastığın her adımı kontrol ediyorlar ona göre çıkış raporunu hazırlıyorlar

Halbuki ben ona tembih etmiştim fazla on plana çıkma diye ..

Sen baştan hata etmişsin işten anlaşmalı kendin çıkmışsın

basacaktın 72 hafta kranka

72 hafta sonra Krankengeld bitince Arbeitsamta başvuracaktın..

Haziran
23 Eylül 2023, 19:04
Simdi su an LVA'da 125.000 € anteilim var.Büyük bir Araba Firmasinda 26 iyi bir Lohngrubundan calistim.
Ama hic bir zaman bu Parayi almayi düsünmedim, cünkü her zaman burdan emekli olmayi istemisimdir.
72 Hafta hangi Doktor verecek kranki Usta?
Ben hayatimda biranda 2 haftadan fazla Krank alamadim.
Ve en uzun Krankim 6 haftadan fazla olmamistir.
Cünkü Doktorlar vermiyor , vermek istemiyorlar.
Yada ben öyle doktorlara denk gelmedim.
Neyse bundada vardir bir Hayir.
Bu isi ögrenip LVA'ya EM icin antrag yapacagim.Gec kalmis sayilmam.
Gereken belgeleri falan bulup deneyecegim.
Son bir soru;
LVA ya basvuracagim Belgelerde Doktor isimlerinimi vermem gerek yoksa elimdeki Belgeleri icine koyup göndermem mi gerek?
Kisaca nasil oluyor bu Antrag?
Aynen GdB icin Versorgungsamta basvurur gibimi?

webci
23 Eylül 2023, 20:01
Usta dr lerin ismini ver ve rapor onlarda var de..ev dr.den istesinler..
Sen lva ya gidip forum dolduracaksin ama sanirsam red gelir..
Normalde horoz ustanin dedigi gibi yapman lazim..

hOrOz
23 Eylül 2023, 20:39
Simdi su an LVA'da 125.000 € anteilim var.Büyük bir Araba Firmasinda 26 iyi bir Lohngrubundan calistim.
Ama hic bir zaman bu Parayi almayi düsünmedim, cünkü her zaman burdan emekli olmayi istemisimdir.
72 Hafta hangi Doktor verecek kranki Usta?
Ben hayatimda biranda 2 haftadan fazla Krank alamadim.
Ve en uzun Krankim 6 haftadan fazla olmamistir.
Cünkü Doktorlar vermiyor , vermek istemiyorlar.
Yada ben öyle doktorlara denk gelmedim.
Neyse bundada vardir bir Hayir.
Bu isi ögrenip LVA'ya EM icin antrag yapacagim.Gec kalmis sayilmam.
Gereken belgeleri falan bulup deneyecegim.
Son bir soru;
LVA ya basvuracagim Belgelerde Doktor isimlerinimi vermem gerek yoksa elimdeki Belgeleri icine koyup göndermem mi gerek?
Kisaca nasil oluyor bu Antrag?
Aynen GdB icin Versorgungsamta basvurur gibimi?

Bu birikmiş rente parasını alanların çoğu pişman olmuştur

Emeklilik yaşı gelesiye kadar parayı yediler emeklilik yaşı gelince elleri boş dönmüşlerdir ..

Sen zamanında reha yapsaydın oradaki doktorlar günde kaç saat çalışacağına rapor verirlerdi.

Senin raporları toplamana gerek yok onlar gerekli raporları doktorlardan alıyorlar ..

Valla benim hanımın psikologu dörder hafta birden yazıyor krank kağıdını almaya gitmesine bile gerek yok

Kızlar ön taraftan hemen veriyorlar ...

Haziran
23 Eylül 2023, 22:52
valla benim Psikolog son gittigimde 3 aydan fazla krank veremem eger 3 aydan fazla krank istiyorsan doktor degistirebilirsin dedi.
Ve krankida 2 hafta 2 hafta veriyor.

Sanirim benim şansizligim.

Tesekkürler bilgi icin.

ayaz
23 Eylül 2023, 23:44
@Haziran kardeş Arbeitsamt seninde elinde 3 saatin altında çalışabilir diye sağlam doktor raporun olsa senide rente ye yönlendirecek, sana iş bulamıyacakları için.

Sen kendinde kimsenin birşey demesine gerek olmadan rente başvurabilirsin.online da başvuru yapabiliyorsun.1-1.5 saat sürüyor soruları cevaplayıp online gönderiyorsun.onlar sana kağıt yollar şu şu evraklar bize lazım gönderin diye.

Tahminen 5-6 ay sürer.red gelir itiraz edersin avukat aracılığı ile.bir 3-5 ay yada daha fazla o sürer.

Arbeitsamt a gittiğinde açıkca söylersin.rahatsızlığımdan ötürü rente başvurdum.mein ziel ist erwerbsminderung rente.

Kranka gelince psikologlar tek bir çizgide 4 hafta yazıyorlar.rente olmak için eğerki geçerli bir sebebin yoksa rente olmak için doğru bir PSİKOLOG seni rente yapar.!!!

Misal yarın psikologa git 4 hafta krank yazdır.bitince bir 4 hafta daha yazdır.5.hafta arbeitsamt sana kağıt gönderir ,arbeitslosengeld durdurulacak diye,peşine aok kağıt gönderir bize geçiyorsunuz diye bir kaç kağıt gönderir doldurun diye.

6.haftadan itibaren krank yazdırdığın sürece ca.78 hafta ( sayılarda yanlışım olabilir ungefähr diyorum)aok dan alırsin.

AOK bitince tekrar Arbeitsamt dan kalan arbeitslosengeld alırsın.oda bitince ver elini jobcenter.

Bu alman devletine doğruları söyleyeni dokuz köyden kovuyorlar.

Ben hastayım şu şu rahatsızlıklarım var desende olsada ilgilendirmiyor onları.

Ukrayna lılara gelince baş tacı sen çalışma biz sana bakarız,30 sene almanyada çalışan biri herhangi bir hastalıktan işsiz kalsın arbeitsamtı,aok sı , rente kasse burnundan getiriyor.git çalış , iş ver çalışayım bizde yok sen bul.

Velhasıl dinsizin hakkından imansız gelir misali yapacaksın...

Gesendet von meinem SM-G980F mit Tapatalk

webci
24 Eylül 2023, 00:19
valla benim Psikolog son gittigimde 3 aydan fazla krank veremem eger 3 aydan fazla krank istiyorsan doktor degistirebilirsin dedi.
Ve krankida 2 hafta 2 hafta veriyor.

Sanirim benim şansizligim.

Tesekkürler bilgi icin.

Usta hicbir doktor hemen 3 ay krank vermez..2hafta,4hafta,sonra 1.5ay boyle uzar gider..tabi sen buarada siksik baska dokilere de gitmen lazim..ev doktoruna gidip devamli sikayet edeceksin..bu arada pisikologa da ugrayacaksin..
Duzelemiyorum diyeceksin..
Uyyuyamiyorum diyeceksin,,korkuyla kalkiyorum,takip ediyorlar diyeceksin..hanimla devamli itisip kakisiyoruz beni evden atacak diyeceksin,cocuklar benden korkuyor diyeceksin..
Yahu herseyi bizmi anlatalim..
Adamlar bir firildak ceviriyor aklin durur..

Haziran
24 Eylül 2023, 12:53
@Haziran kardeş Arbeitsamt seninde elinde 3 saatin altında çalışabilir diye sağlam doktor raporun olsa senide rente ye yönlendirecek, sana iş bulamıyacakları için.

Sen kendinde kimsenin birşey demesine gerek olmadan rente başvurabilirsin.online da başvuru yapabiliyorsun.1-1.5 saat sürüyor soruları cevaplayıp online gönderiyorsun.onlar sana kağıt yollar şu şu evraklar bize lazım gönderin diye.

Tahminen 5-6 ay sürer.red gelir itiraz edersin avukat aracılığı ile.bir 3-5 ay yada daha fazla o sürer.

Arbeitsamt a gittiğinde açıkca söylersin.rahatsızlığımdan ötürü rente başvurdum.mein ziel ist erwerbsminderung rente.

Kranka gelince psikologlar tek bir çizgide 4 hafta yazıyorlar.rente olmak için eğerki geçerli bir sebebin yoksa rente olmak için doğru bir PSİKOLOG seni rente yapar.!!!

Misal yarın psikologa git 4 hafta krank yazdır.bitince bir 4 hafta daha yazdır.5.hafta arbeitsamt sana kağıt gönderir ,arbeitslosengeld durdurulacak diye,peşine aok kağıt gönderir bize geçiyorsunuz diye bir kaç kağıt gönderir doldurun diye.

6.haftadan itibaren krank yazdırdığın sürece ca.78 hafta ( sayılarda yanlışım olabilir ungefähr diyorum)aok dan alırsin.

AOK bitince tekrar Arbeitsamt dan kalan arbeitslosengeld alırsın.oda bitince ver elini jobcenter.

Bu alman devletine doğruları söyleyeni dokuz köyden kovuyorlar.

Ben hastayım şu şu rahatsızlıklarım var desende olsada ilgilendirmiyor onları.

Ukrayna lılara gelince baş tacı sen çalışma biz sana bakarız,30 sene almanyada çalışan biri herhangi bir hastalıktan işsiz kalsın arbeitsamtı,aok sı , rente kasse burnundan getiriyor.git çalış , iş ver çalışayım bizde yok sen bul.

Velhasıl dinsizin hakkından imansız gelir misali yapacaksın...

Gesendet von meinem SM-G980F mit Tapatalk

cok sagol dostum.

webci
24 Eylül 2023, 15:35
@webci
su an calismiyorum dostum.
Ayrica bende sizofren yok onu nerden cikardin?
Bendeki fiziksel chronik hastaliklarin yarattigi depressiv ataklar var.Buda bu hastaliklari yasayan kisilerde olan rahatsizliklar.
Bu rahatsizliklarin verdigi Psikolejik rahatsizliklar.(depresyon veya buna benzer rahasizlikar)
2020 de isyerinden anlasmali ayrildim ama saglik sebeplerimden dolayi.Hatta is yeri ile Yaptigimiz Aufhebungsvertragda Gesundliche gründen yaziyor.
Simdi;
Su an hala Arbeitsagenturdayim gelecek yil 6.aya kadar.Ve her 4 aya bir Arbeitsagentur termin veriyor gidip konusuyorum.
Arbeitsagenturun bana gönderdigi Vermitlungsvorschlägelerde bircok isyerine Bewerbung yazdim simdi saydim 27 tane Bewerbung göndermisim.Ama tek bir tanesi aldi ondada 2 ay calisabildim.Yukarda anlattigim gibi.
Yani calisamiyorum.
Anladigim kadariyla ben kendim mi Renteye basvuracagim?
Arbeitasgentur bana git Renteye basvur falan demedikce gitme sansim varmi? Gitsem dahi kendi kararim oldugu icin sansim olmaz ki!

Ama ben ilgilenmemistim.

Usta kusra bakmada simdi bana onu nerden cikardin,bunu nerden cikardin diye soruyorsun,,
Senin firsatlar zamaninda eline gecmis ve sen kullanmamis degilde emekli olamamissin..
Yukarda yazdigin hastaliklardan normalde toplum icine salinman bile tehlikeli..cunku sen kendine ve ailene veya topluma disari coktimi zarar verebilecek bir tipsin,yanlis anlama,hastaligin bunu soyluyor,,anladigim kadariyla sen ya bu isi ciddiye almadin veya cikan engellerden dolayi pes ettin..hicbir piskolog yukardaki hastaliklarin sorumlulugunu ustlenemez,,sana suan tekrar gutachten lazim ve depresyonlu insanlar veya sizofrene yakin insanlarin durumu nasildir,kimlerden uzak durmalidir,bunlari oku ve piskologa git,,biran evvel basla..
Ve yanina birini alki sana dikkat etsin ve seni o savunsun..sen fazla laklak yapma..tavsiyem bukadar..
Ayrica g ne demek,,gesichert yani kesin emin ve tadavi bitene kadar devam eden hastalik demektir..sense tedaviyi bitirmissin..

Haziran
24 Eylül 2023, 17:06
Usta kusra bakmada simdi bana onu nerden cikardin,bunu nerden cikardin diye soruyorsun,,
Senin firsatlar zamaninda eline gecmis ve sen kullanmamis degilde emekli olamamissin..
Yukarda yazdigin hastaliklardan normalde toplum icine salinman bile tehlikeli..cunku sen kendine ve ailene veya topluma disari coktimi zarar verebilecek bir tipsin,yanlis anlama,hastaligin bunu soyluyor,,anladigim kadariyla sen ya bu isi ciddiye almadin veya cikan engellerden dolayi pes ettin..hicbir piskolog yukardaki hastaliklarin sorumlulugunu ustlenemez,,sana suan tekrar gutachten lazim ve depresyonlu insanlar veya sizofrene yakin insanlarin durumu nasildir,kimlerden uzak durmalidir,bunlari oku ve piskologa git,,biran evvel basla..
Ve yanina birini alki sana dikkat etsin ve seni o savunsun..sen fazla laklak yapma..tavsiyem bukadar..
Ayrica g ne demek,,gesichert yani kesin emin ve tadavi bitene kadar devam eden hastalik demektir..sense tedaviyi bitirmissin..

Evet nerden cikardin diye sordum verdigim Diagnoselerin neresinde Schizophrenie var?
Bu Diagnoselerin neresinde Schizophrenie var?
G demek Schizophrenie anlaminami geliyor? G demek tani konulmus yani uzun süren depression oldugu icin tani konulmustur anlamina geliyor.

Bak simdide tedavimi bitirdigimi yazmissin bak yine attin birsey.
nerden biliyorsun tedavimi bitirdigimi? Ben hala psikiyatrime devamli gidiyorum.
Hocam sen hep ön yargili yazi yaziyorsun.
Ben yukarda Reha tavsiye edildi, Rehaya gitmedim yazdim.Tedavimi bitirdim yazmadim.
Ve topluma salinmam bile tehlikeliymis , nerden cikartiyorsun dostum.Yukarda verdigim diagnoseyi google verdin öylemi cikti karsina?
Öyle olsa bana %50 degil %100 GdB verirlerdi.
%50 yi zorla aldim(Mahkeme ile).
%50 ninn %40 Entzündliche Rheuma, %10 Depression.
Bende 2008 den beri bu entzündliche eklem Romatizmasi var.
Bel kaymasi(Wirbelgleiten) var.Bu rahatsizliklar bana daha cok etki yapiyor.
Depression bu rahatsizliklarin sonucu olarak gelen yan rahatsizlik.

Kusura kalmada cok ön yargilisin.
G yani gesichert demek yani tani konulmus demek.Cünkü 2017 den beri Psikologa gidiyorum.Daha dün basladi bu rahatsizliklar bende diyen biri degilim.Yillardir cekiyorum.
Öyle bir yazmissin ki, yazdigini okuyunca inan ben bile korktum kendimden.

ve ayrica bundan önceki yazinda

Usta hicbir doktor hemen 3 ay krank vermez..2hafta,4hafta,sonra 1.5ay boyle uzar gider..tabi sen buarada siksik baska dokilere de gitmen lazim..ev doktoruna gidip devamli sikayet edeceksin..bu arada pisikologa da ugrayacaksin..
Duzelemiyorum diyeceksin..
Uyyuyamiyorum diyeceksin,,korkuyla kalkiyorum,takip ediyorlar diyeceksin..hanimla devamli itisip kakisiyoruz beni evden atacak diyeceksin,cocuklar benden korkuyor diyeceksin..
Yahu herseyi bizmi anlatalim..
Adamlar bir firildak ceviriyor aklin durur..

yazmissin simdi beni sokaga cikilmasi tehlikeli hasta ilan ettin.Bir tutarsizlik yokmu?
Birde elindeki firsati kacirmissin yazmissin ben o vakitler 44-45 yasindaydim.Bir yabanci olarak 44-45 yasinda birinin emekli edilme sansi varmidir acaba?

ve ayrica kesinlikle EM rente olacagim diyede o bahsettigin hastaligin künyesine girmem.
Cünkü bende öyle birsey yok.Ha Allah korusun olurmu olur.Ama olmayan birseyide kesinlikle kabul etmem.Cünkü o hastaligi Allahim düsman basina vermesin.
ben senin yinede kötü niyetle yada bilerek yazdigina inanmiyorum. Sizofrenide hastalar gerçeklikle arasındaki bağlantısını yitirerek farklı davranışlar sergilemeye, gerçek olmayan olaylara inanmaya ve kişiliklerini değiştirmeye eğilim gösterir.Öyle olsa ben burda sana Cevap dahi yazamam degilmi?

webci
24 Eylül 2023, 18:02
Tanam usta gecmis olsun ve kolay gelsin..
Anlasilan yazilarimi tam anlamiyorsun..ben dr degilim teshis koymam,,sana aciktan yaziyorum..benim icin konu kapanmistir..

Haziran
24 Eylül 2023, 18:16
Yanlis anlamadim dostum bence sen dogru ifade edemedin.Tamamdir sorun degil.

murat39
24 Eylül 2023, 18:19
Haziran ustam gecmis olsun.
35 sene schwerbehinderung dan emekli olma süresini yukarda dolmadigindan bahsetmis siniz.

Türkiye de emeklilik borclanmasi askerlik borclanmasi gibi durumlar la da 35 seneyi doldurmada kullanabilirsin.(Saydirabilirsiniz LVA ya.Bilginize.)

Kendi konumunu bir degerlendir.Emeklilik borclanmasi ne yapmis saniz.Askerlik süresi size böyle bir borclanma arti getirip, 35 seneyi. Bagkur.. 4A

Bord da bu konu hakkinda Birbey deginmis ti.

Ben ve esim icin Türkiye borclanmasini LVA ya bildirmistim.Kendi Almanya - Türkiye Aralarindaki yazismalar 4 ay kadar sürdü. 35 senenin toparlanmasina almislar.
Güncel LVA verlaufla Türkiyedeki süreleri dikkate aldiklarini Su kadar sürenin oldugu.Türkiye su kadar diye belirtmisler.

Bu durum Türkiye borclanmasina zarari olmuyor.Aksine süreleri burayla cakismayan tarihleri burada da kullanabiliyorsunuz.
Esim ev hanimiydi Burada Cocuk yetistirme süreleri vardi.Baska calisma yoktu. Türkiye de borclanmis oldugumuz süreleri toparlamislar.Ek yazilarda dikkati aldiklarini gördüm.Esim sartlari yerine getirmiyordu.35 seneyi ama Borclanmadaki süreleri 5.739 Günü saymis olduklarini gördüm.

LVA verlauf da TArihler arasinda
5.739 Tage Türkei System für abhängig Beschäftigte Freiwillige Beiträge
Türkiye de calisilan süreleri de Tarihleri de Pflichtbeiträgen diye gecmisler.

LVA ya eksik günler sorgulamasinda Türkiye calismisligi borclanmalar var diye yazmistim.
Onlar da Elinizde Sigorta Numarasi veya calismisligi belgeleyen bilgilerle , Nüfus kayit örnegi istemislerdi.
E devletten istenilenleri cikarip.Postaladim.Gerisini kendileri halletti.

45 seneye olmuyor.Sadece 35 senenin toplanmasinda kullanilir.

Bu kunuyu detayli yazmamin sebebi sonradan gelen arkadaslar veya 35 senenin dolmasinda az eksigi olan arkadaslar bilgilensin diye.

Haziran
24 Eylül 2023, 19:34
Haziran ustam gecmis olsun.
35 sene schwerbehinderung dan emekli olma süresini yukarda dolmadigindan bahsetmis siniz.

Türkiye de emeklilik borclanmasi askerlik borclanmasi gibi durumlar la da 35 seneyi doldurmada kullanabilirsin.(Saydirabilirsiniz LVA ya.Bilginize.)

Kendi konumunu bir degerlendir.Emeklilik borclanmasi ne yapmis saniz.Askerlik süresi size böyle bir borclanma arti getirip, 35 seneyi. Bagkur.. 4A

Bord da bu konu hakkinda Birbey deginmis ti.

Ben ve esim icin Türkiye borclanmasini LVA ya bildirmistim.Kendi Almanya - Türkiye Aralarindaki yazismalar 4 ay kadar sürdü. 35 senenin toparlanmasina almislar.
Güncel LVA verlaufla Türkiyedeki süreleri dikkate aldiklarini Su kadar sürenin oldugu.Türkiye su kadar diye belirtmisler.

Bu durum Türkiye borclanmasina zarari olmuyor.Aksine süreleri burayla cakismayan tarihleri burada da kullanabiliyorsunuz.
Esim ev hanimiydi Burada Cocuk yetistirme süreleri vardi.Baska calisma yoktu. Türkiye de borclanmis oldugumuz süreleri toparlamislar.Ek yazilarda dikkati aldiklarini gördüm.Esim sartlari yerine getirmiyordu.35 seneyi ama Borclanmadaki süreleri 5.739 Günü saymis olduklarini gördüm.

LVA verlauf da TArihler arasinda
5.739 Tage Türkei System für abhängig Beschäftigte Freiwillige Beiträge
Türkiye de calisilan süreleri de Tarihleri de Pflichtbeiträgen diye gecmisler.

LVA ya eksik günler sorgulamasinda Türkiye calismisligi borclanmalar var diye yazmistim.
Onlar da Elinizde Sigorta Numarasi veya calismisligi belgeleyen bilgilerle , Nüfus kayit örnegi istemislerdi.
E devletten istenilenleri cikarip.Postaladim.Gerisini kendileri halletti.

45 seneye olmuyor.Sadece 35 senenin toplanmasinda kullanilir.

Bu kunuyu detayli yazmamin sebebi sonradan gelen arkadaslar veya 35 senenin dolmasinda az eksigi olan arkadaslar bilgilensin diye.

Sagol murat39 dostum biliyorum Türkiyede sigortali calismisligin varsa onu burda saydirabiliyorsun.Hatta ben simdi TR'ye gitsem orda calismaya devam etsem o dahi ilerde bu 35 seneye dahil ediliyor.
Ama benim hic TR'de calismisligim yok.
Su an aktuell Versicherungsinfo ya göre 7 yil 6 ay eksik.Su an AG1 aliyorum gelecek yil 6.aya kadar sürecek.
Bu süreler de sayilacak.Geriye 7 yil gibi bir süre kalacak.
Calisamiyorumda.
Yurtdisi emekliligi konusuna gelince su an 9000 gün olan prim sayisi 7200 güne inecek.Borclanarak emeklilik icin basvuracagim.Nerden baksan 5 yilik az ödeme olacak o zaman.
Bakalim Hayirlisi.

hOrOz
24 Eylül 2023, 21:41
Benim hanıma psikolog 6+72 hafta krank yazdı.

Kendisi Prof. Dr..? Sanırım Rente nin
Sachverständiger doktorunu da o yönlendiriyor.

Hanım son gittiğinde ben onula konuştum demiş.

Bakalım cevap ne yönde gelecek

Haziran
25 Eylül 2023, 13:28
Benim hanıma psikolog 6+72 hafta krank yazdı.

Kendisi Prof. Dr..? Sanırım Rente nin
Sachverständiger doktorunu da o yönlendiriyor.

Hanım son gittiğinde ben onula konuştum demiş.

Bakalım cevap ne yönde gelecek

Hayirlisi insallah.

Bakalim bende basvurmayi düsünüyorum.
Önce Doktorlarla bi konusacagim, bu Diagnoselerle sansim varmi? Bu 3 doktor cok önemli benim icin. Orthopädie, Rheumolog ve Psychologie
Birde bunlarin yaninda baska faktörlerde var.
Yas, Cinsiyet, Milliyet, Diagnoseler ve Şans.
Bunlarin hepsi Rol oynuyor.

Neyse gec kalmis sayilmam.Bugün LVA'yi aradim biraz info aldim birde gerekli Formular kagitlarini istedim.

Bakalim Hayirlisi olsun.
Burdan zaman zaman sorularim olabilir yardimci olanlara ve olacaklara Tesekkürler.

Şafak74
25 Eylül 2023, 15:14
Sagol murat39 dostum biliyorum Türkiyede sigortali calismisligin varsa onu burda saydirabiliyorsun.Hatta ben simdi TR'ye gitsem orda calismaya devam etsem o dahi ilerde bu 35 seneye dahil ediliyor.
Ama benim hic TR'de calismisligim yok.
Su an aktuell Versicherungsinfo ya göre 7 yil 6 ay eksik.Su an AG1 aliyorum gelecek yil 6.aya kadar sürecek.
Bu süreler de sayilacak.Geriye 7 yil gibi bir süre kalacak.
Calisamiyorumda.
Yurtdisi emekliligi konusuna gelince su an 9000 gün olan prim sayisi 7200 güne inecek.Borclanarak emeklilik icin basvuracagim.Nerden baksan 5 yilik az ödeme olacak o zaman.
Bakalim Hayirlisi.

Bu konuya ek olarak bir sorum olacak Arkadaşlar

Benim Almanyada çalışmışlığım 33 Sene doldu ve Bu ay Son olmak üzere işyerinden paralı çıkış aldım, 35 seneyi doldurmam için geri kalan 2 Seneyi Türkiye de çalışıp Almanya ya dahil edilebiliyor mu?

suleyman27
25 Eylül 2023, 15:18
selamunalüküm benim isime 31.12.2023 verdiler anlasmali,mahkeme üzeri.abfindung verecekler seneye ocakta,ben gecen hafta arbeitsamta bas vurdum online.
bende böbrek yetmezligi var 70GdB var,dialise daha baglanmadim sinirdayim,30 sene calismisligim var,ben simdi neye dikat etmem lazim?
tercübeli arkadaşlardan bilgi istiyorum.
simdiden Tesekürler

webci
25 Eylül 2023, 16:28
Bildigim kadariyla abfindung aufhebungsvertrag yapilmadikca ve zamanindan once kundigung yapilmadikca alinir ve arbeitslosgeld e anrechnen yapilmaz .
Arbeitsamt a melden yapman dogru,vermittung la konusurken tum hadtaliklarini angeben yapacaksin,bunun faydasi seni is konusunda luzumsuz yormamalari .
Terminlerine gitmen ve hadta oldugun halde selbstinitiativ gostermen..sen mi kundugen yapti onlarmi yazmamisin yasini yazmamissin,,tahminim 5 sene wartezeit in var .
Emeklilige basvurmayi dene..
Birbaska sonucda unbefristet em rente alacaksan kundigen yapmaman ve rentenbescheidleri duzenli isverene gostermek..tabi buda vertraglich geregelt olmasi gerek..
Bu isler herkesin durumuna gore degisir..
Diyelimki soyle bir durum oldu..
Siz befristet emekli oldunuz ve ise ileride tekrar badlama niyetiyle isverene bildirmediniz ve freistellen oldunuz,,arada sirada biryerlerde de calistiniz..bu durumda is veren tum bunlari seni BEM e davet ettiginde ogrenir ve yaptirimlari olabilir..yamuk islerden uzak durun..
Cogu dostlar okumadigi ve bilmedigi halde burada kahvehane agziyla bilgi dagitip sokak akliyla bilgi veriyor,,bu isler sallamaya ve sakaya gelmez..
10 yildir hastaliklari olan ve hala emekli olamamis biri (gercekdende sartlar uygun)
Burada kendini aklamaya calisabilir..profosor kesilebilir..
Bu konularda is olsun diye yorum yapmayalim..

Haziran
25 Eylül 2023, 18:51
Bu konuya ek olarak bir sorum olacak Arkadaşlar

Benim Almanyada çalışmışlığım 33 Sene doldu ve Bu ay Son olmak üzere işyerinden paralı çıkış aldım, 35 seneyi doldurmam için geri kalan 2 Seneyi Türkiye de çalışıp Almanya ya dahil edilebiliyor mu?

Evet TR'de calismaya devam edersen tabiki Sigortali, o 35 seneye sayiliyor.
Ama en az %50 GdB'ye sahib olman gerekli.

Haziran
25 Eylül 2023, 18:56
burda bilgili arkadaslar cok gerekli bilgileri verirler

Şafak74
25 Eylül 2023, 21:13
Evet TR'de calismaya devam edersen tabiki Sigortali, o 35 seneye sayiliyor.
Ama en az %50 GdB'ye sahib olman gerekli.

35 Sene çalışmış olup, 63 yaşında Rente icin 18% kesintili yine de GdB li mi olmak gerekiyor.

murat39
25 Eylül 2023, 21:34
SAfak74 ustat aynen burayi okuyun.
https://www.smart-rechner.de/rentenbeginn/ratgeber/rente_mit_60.php

Haziran
25 Eylül 2023, 21:43
35 Sene çalışmış olup, 63 yaşında Rente icin 18% kesintili yine de GdB li mi olmak gerekiyor.

Bak murat39 ustanin verdigi linkte ne yaziyor.

Für schwerbehinderte gesetzlich Versicherte ist der Rentenbeginn am frühesten möglich. Sie können mit einem Renteneintrittsalter von 62 Jahren in Rente gehen, müssen allerdings Abschläge in Höhe von 10,8 Prozent monatlich in Kauf nehmen. Dafür muss eine Behinderung von 50 Prozent attestiert worden sein.

Yani en az %50 GdB niz varsa
35 yil sigortali calismis iseniz
62 yasinda %10.8 kesinti ile erken emekli olabiliyorsunuz.

Şafak74
26 Eylül 2023, 06:14
SAfak74 ustat aynen burayi okuyun.
https://www.smart-rechner.de/rentenbeginn/ratgeber/rente_mit_60.php

zamanın da işyerinde birkaç Alman Arkadaşa sormuştum, 35 Sene çalışmışlığı olan 63 yaşında kesintili Emekli olabiliyor derlerdi.

Senin verdiğin Link de aşağıda yazıyor ama Benim gibi 1972 olanlara gecerli mi burası karışık.

Auch für langjährig Versicherte (35 Beitragsjahre) ist ein Rentenbeginn mit 63 Jahren möglich. Die Einbußen betragen dann bis zu 14,4 Prozent der Regelaltersrente. Jeder Monat, der früher in Rente gegangen wird, bringt einen Abzug von 0,3 Prozentpunkten mit sich. Diese Abschläge bleiben für die gesamte Dauer des Rentenbezuges bestehen, auch wenn dann die Regelaltersgrenze erreicht wird. Wer noch etwas hinzuverdienen möchte, darf das nur in beschränktem Maße.

anladığım kadarı bu madde de Schwerbehindert falan yazmıyor yanlız yüzde 14, 4 kesintili erken Emekli olunabiliyor yazıyor.

webci
26 Eylül 2023, 06:29
1956-1964 aradi dogumlu olanlar 50% le renteye 63 gidebiliyor ve kesinti yok .
50% veya daha yuksegi de gidebiliyor
Bildigim kadar yeni kanunda 1964 dogumlular 62 de ayrilabiliyor %10 kesinti..
Yani haliyle ausweiss avantajli..
1971 dogumlu ve grad der behinderung 50 den yukari 61 yasinda fruhrenteye gidebilirsiniz;
Schwerbehinderungsrente..
Hangi hastaliklara neler var..
https://r.resimlink.com/c5R7Fy.jpg (https://resimlink.com/c5R7Fy)

bauber41
26 Eylül 2023, 09:14
reha kura gidersen Türkiyeye kesin dönüste emekli parasi veya herhangi bi hakkin varsa da alamayacagini söylüyorlar, halaoglu kesin dönüs yapti, depresyondan dolayi kura gitmisti, emeklimi artik bisey söyledi emin degilim tam olarak, onu vermediler, kur yaptigi icin. bi arastir derim

dadaloglu3865
02 Kasım 2023, 22:04

hastalık dan atamaz yazmışın bal gibi de atıyorlar ben ameliyat oldum Bir hafta sonra çıkışı gönderdiler %40 Kündigung Schutz da vardı LWL onayladı 25 yıldır aynı firmadaydım

hOrOz
02 Kasım 2023, 22:42
hastalık dan atamaz yazmışın bal gibi de atıyorlar ben ameliyat oldum Bir hafta sonra çıkışı gönderdiler %40 Kündigung Schutz da vardı LWL onayladı 25 yıldır aynı firmadaydım

Hastalıktan işten çıkaramaz veya Schwerbehindert (Prozente) çıkaramaz diye bir şey yok.

Eğer iyileşme ve düzelme umudu yoksa işveren işten çıkartabilir.

Aynen bir iş yerinde yeterli sayıda Schwerbehindert çalışıyorsa yine işten çıkartabilir.. Tabi işten çıkarabilmeleri izin almaları gerek

Diğer yazılanlar, anlatılanlar bizim Türklerin şehir efsaneleri ..