PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1,5 aylık çocuğumuz için. Geleceğe nasıl yatırım yapmak uygundur

Boss91
13 Mart 2023, 11:05
Iyi günler arkadaşlar,
Küçük bir evladımız var. Şuanda çocuğun Kindergeldi her ay kenara koyuyorum ve şimdiye kadar dokunmadim. Bu her ay gelen Kindergeldi çocuğum için belirli yasa kadar en iyi nasıl yatırım yapabilirim?
ETf istemiyorum, şuan her ay gelen Kindergeldi ing sparkontoya aktarıyorum

Cengiz Bond
13 Mart 2023, 12:48
ben olsam, ya ETF yapardim yada her iki senede bir barren altin alip bankaya kasaya koyardim.

ben 2006 yilinda 20.000 € luk altin almistim, simdiki degeri 55.000 - 60.000 € olmasi lazim.

Birbey 3.0
13 Mart 2023, 15:21
Benimde iki oğlum var. Doğdu doğalı hep biriktirdim. Enflasyon fırlayınca gittim. 30.000 luk külçe altın aldım

ETF falan bende istemedim. Borsaya benimde kafam gelmezdi.

Egenin Efesi
13 Mart 2023, 16:00
Benimde iki oğlum var. Doğdu doğalı hep biriktirdim. Enflasyon fırlayınca gittim. 30.000 luk külçe altın aldım

ETF falan bende istemedim. Borsaya benimde kafam gelmezdi.

Peki bu 30bin Euro veya 50 bin Euro luk külce altin alinca Finanzamt veya Steuerberater durumlari nasil oluyor?

Cengiz Bond
13 Mart 2023, 16:30
Peki bu 30bin Euro veya 50 bin Euro luk külce altin alinca Finanzamt veya Steuerberater durumlari nasil oluyor?

hic bir durum olmuyor. altina vergi yok ve daha vermögenssteuer da gelmedi.

nakit ödeyip de bir durum olurmu diye sorarsan, paranin nerden geldigini ispatlayabilirsen, hic bir durum olmaz.

webci
13 Mart 2023, 16:31
Iyi günler arkadaşlar,
Küçük bir evladımız var. Şuanda çocuğun Kindergeldi her ay kenara koyuyorum ve şimdiye kadar dokunmadim. Bu her ay gelen Kindergeldi çocuğum için belirli yasa kadar en iyi nasıl yatırım yapabilirim?
ETf istemiyorum, şuan her ay gelen Kindergeldi ing sparkontoya aktarıyorum

usta iyi düsünmüsün.
sparkontoya aktar baskada birsey yapma. .ne kadar cok baska islere bulasirsin okadar pohu cikar,
bak ben zamaninda sparkonto yaptim.
lebensversicherung yaptim.
ama sartlar geregi bir turlü parayi sabit bir yerde biriktiremedim.
yiyip icmedim ama malesef hayat sartlari iste,
ama en son ev aldim.
simdi ailece oturuyoruz,
ikisine de tek daire düsüyor,
kimse simdi paralarimi yedi diyemez.
yarin öbürgün daire sahibi olacaklar.
kendi baslarina parayi eline versek carcur ederlerdi.
bir de böyle düsünmek lazim.
onlar hala bu kafada degil ama coluk cocuga karisinca anlayacaklar,
yani demek istedigim cocuklar kücükken farkli buyuyunce cok farkli.
biriktirgin parayi 18 yasina gelince al sanin paran dersen onlara iyilik yapmis olmassin.
hicbirsey yapmamakta dogru degil.
sunu da unutma bunu milletimize anlatamiyoruz;
en dogrusu ve temizi hicbir miras birakmamak ve yasam boyu beraber bir evde oturup yiyip icmek.
miras bas belasi hakdir ama artik kimse kabullenip dürüstce paylasim yapmiyor,
sen mezara kafani sokar sokmaz
kavgalar
dövüsler
kiskancliklar
sana küfür etmeler basliyor,
birde bunlarin vebalinde kalip yanlislik yapmak istemessen basini sokacak kadar mal mülk birde evlatlarinin az bucuk gerlecegine yatirim bukar,
mallar
mülkler
10 tane daireler
5 tane ev
turkiye de yazlik
almanyada kislik
lüx arabalar bunlar bos isler.
nereye kadar.
saygilar-

Birbey 3.0
13 Mart 2023, 18:13
Altın uzun vaade herzaman kazandırır.

Paranın nerden geldiği belliyse hiç bir sorun yok. Altını satınca kar vergiside alınmıyor şuana kadar.

Millet yıllarca Lebensversicherung öde, sonra faizler düşünce başladılar em güm etmeye şirketler.

Borsa zaten büyük bir kumarhane.

Birşey olsa, Allah koruşun savaş falan çıksa, külce altın dünyanın heryerine götürebilirsin. Hisse senedi aynı bir para gibi. Bir kağıt parcası. Değeri şirketin başarısına bağlı. Parada o devletin başarısına bağlı.

Altın ama her devletde geçerlidir.

Dünyanın gidişatı iyi değil. Belkide 3. dünyası başladı ama farkında değiliz. İnşAllah tabiki öyle değildir.

Onun için yinede altın bana daha mantıklı geldi.

Tabiki kimse bilemez neyin ne olacağı.

Ozanonur38
14 Mart 2023, 12:07
Kulce altinlari nereden aliyorsunuz, nereye tavsiye edersiniz?

hOrOz
14 Mart 2023, 12:22
https://www.degussa-goldhandel.de/

Buradan alabilirsin 2000€ ya anonim alabiliyorsun

2000€ üstü kayıt ediyorlar

Birbey 3.0
14 Mart 2023, 13:02
Ben gittim Sparkasseden aldım. Yüksek miktar olduğu için özel şirketlerden çekindim. 3-5 fazla vereyim dedim, tam sağlam olsun diye oradan aldım.

Büyük ihtimal pek pimkirikli düşündüm. Ama yinede yapayım dedim.

zirdeli79
15 Mart 2023, 10:57
https://www.degussa-goldhandel.de/

Buradan alabilirsin 2000€ ya anonim alabiliyorsun

2000€ üstü kayıt ediyorlar

ustam burdan hangisi alincak benden almak istiyorumda bana yardimci olurmusun bu konuda,

Memoli1976x
15 Mart 2023, 14:08
Konuda belirli mesajlar ister istemez konunun dagilmasina sebeb verdiginden kaldirilmistir.

hOrOz
15 Mart 2023, 14:14
ustam burdan hangisi alincak benden almak istiyorumda bana yardimci olurmusun bu konuda,

Külçe Altın için burası https://shop.degussa-goldhandel.de/gold/goldbarren

artık hangi ağırlıkta lacaksan seçebilirsin Eğer yakınlarında şubesi varsa kendin gidip te alabilirsin https://www.degussa-goldhandel.de/standorte/

1999,99€ dan itibaren kayıt ediyorlar .. eğer fazla alacaksan bir kkaç güne 2000€ ya

Altın Paralar için https://shop.degussa-goldhandel.de/gold/anlagemuenzen

Altın Paralarda çok rağbet görüyor .. En ünlüsü Krüger Rand Külçe Altın ile aynı değerde bazen daha değerli olabiliyor

player6767
20 Mart 2023, 22:34
Heryer ay kindergeldle bir kucuk altin al��

Cengiz Bond
21 Mart 2023, 13:23
Heryer ay kindergeldle bir kucuk altin al��

cok zarar eder. biriktirip 50 veya 100 gram külce almak daha mantikli.

Ejderabi
25 Mart 2023, 06:50
usta iyi düsünmüsün.
sparkontoya aktar baskada birsey yapma. .ne kadar cok baska islere bulasirsin okadar pohu cikar,
bak ben zamaninda sparkonto yaptim.
lebensversicherung yaptim.
ama sartlar geregi bir turlü parayi sabit bir yerde biriktiremedim.
yiyip icmedim ama malesef hayat sartlari iste,
ama en son ev aldim.
simdi ailece oturuyoruz,
ikisine de tek daire düsüyor,
kimse simdi paralarimi yedi diyemez.
yarin öbürgün daire sahibi olacaklar.
kendi baslarina parayi eline versek carcur ederlerdi.
bir de böyle düsünmek lazim.
onlar hala bu kafada degil ama coluk cocuga karisinca anlayacaklar,
yani demek istedigim cocuklar kücükken farkli buyuyunce cok farkli.
biriktirgin parayi 18 yasina gelince al sanin paran dersen onlara iyilik yapmis olmassin.
hicbirsey yapmamakta dogru degil.
sunu da unutma bunu milletimize anlatamiyoruz;
en dogrusu ve temizi hicbir miras birakmamak ve yasam boyu beraber bir evde oturup yiyip icmek.
miras bas belasi hakdir ama artik kimse kabullenip dürüstce paylasim yapmiyor,
sen mezara kafani sokar sokmaz
kavgalar
dövüsler
kiskancliklar
sana küfür etmeler basliyor,
birde bunlarin vebalinde kalip yanlislik yapmak istemessen basini sokacak kadar mal mülk birde evlatlarinin az bucuk gerlecegine yatirim bukar,
mallar
mülkler
10 tane daireler
5 tane ev
turkiye de yazlik
almanyada kislik
lüx arabalar bunlar bos isler.
nereye kadar.
saygilar-

Webci ne güzel yazmissin sana katiliyorum. Bende eklemek istiyorum.

Bencede herkes önce kendisi icin yasamali. Kendi hedeflerini koymali ve o hedeflere ulasmali. Simdiden cocugumun gelecegine para biriktirmek cok sacma zaten onlar Mrascilarimiz olacak.
Onlarin eline 18-20 yasinda eline cokca para tutusturmak cok yanlis bir adim. Daha cok onlara hedeflerimizle mücadelerimizle örnek olmaliyiz. Ben kendime hep hedefler koydum ve o hedeflere ulastikca yenilerini ekliyorum.

En büyük hedefimde genc yasta finansal bagimsizlikdi. Buna ulastim - simdi istesem cocuklara son model araba son model telefonlar ve sayire alabilirim ama yapmiyorum. Ne gerekiyorsa onu aliyorum ikincisindede baya baya hesap soruyorum.
Finansal bagimsizlikda insani simartabilir ondanda kendime yeni hedefler koydum yoksa hizlica bosluga yada kötü aliskanliklara sürüklenebilirsiniz.
Cocuklarima finansmanci olmuyorum onlari sadece uzaktan destekliyorum para konusunda.
Sonuc büyük cocugum Abituru 1-2 ile bitirme esnasinda ve Üniversitede okumak istiyor. Kendi hedeflerini koydu ve kendi ayaklarinin üstünde olacak insallah ( Tabiki simdi ben uzaktan seve seve kirada kalacagi daireyi harcligini kesin aylik 500-1000 Euro tutar daha kestiremiyorum büyük sehir malum karsilayacagim masraflari ama okadar ondan fazlasini kendisi hedeflerle zaten hayal ediyor ve benide örnek aliyor.

Cocuklari gencleri ne kadar bol alistirirsan okadar rahat yasiyorlar ve paranin kiymetini bilmiyorlar. Normal sartlarda yasarlarsa ek hedef koyuyorlar kendilerine. Yan isler düsünüyorlar. Ebay saticisi olmayi hayal ediyorlar ben dene dedim ve biraz alip satti oglan zararina ne kadar zor oldugunu gördü. Baska minijob yapti stajlar yapti. Hayatin zorluklarini 15 - 18 yasinda görmeleri lagzim ki güzel mesleklere ve daha iyisi daha yüksek egitime yönelmeleri icin. Sohbet ede ede simdi ögrtemenlige yöneldi ve birazda Bakanlikda Duales Studium düsünüyor.

Boss91
Senin yaptigin birikimi bende yaptim ama arka planda ve kenara simdiye kadar 40 bin Euro biriktirdim cocuk basi. Onu simdi cocuguma vermeyecegim ve sadece Üniversite icin kullanacagim. Eger özel bir üniversite (parali Privat) isteseydi o parayi hemen kullanacaktim. Simdide aylik tutacagimiz daireye ve harclik verecegim.
Egitim icin biriktir gerisi bos isler. Onu anlatmak istedim.

xnuri1453x
11 Ocak 2024, 18:29
merhaba arkadas bende bir kac sene sparbucha yatirmistim baktim hic bir faydasi yok gecen hafta sparkassedan külce altin aldim. turk kuyumcularina sordum onlarda ayni fiyat bazilari daha fazlasioni istiyordu.. bende sparkassedan aldim mit echtheitszertifikat istedim onlarda ok dedi.. artik hep oyle yapcam bakalim ilerde ne kadar kar olcak.. senede grami bir euro ciksa 100 gramda 100 euro ediyor.. banka hic bir zaman 100 euroluk faiz vermez

hOrOz
11 Ocak 2024, 19:00
merhaba arkadas bende bir kac sene sparbucha yatirmistim baktim hic bir faydasi yok gecen hafta sparkassedan külce altin aldim. turk kuyumcularina sordum onlarda ayni fiyat bazilari daha fazlasioni istiyordu.. bende sparkassedan aldim mit echtheitszertifikat istedim onlarda ok dedi.. artik hep oyle yapcam bakalim ilerde ne kadar kar olcak.. senede grami bir euro ciksa 100 gramda 100 euro ediyor.. banka hic bir zaman 100 euroluk faiz vermez

Bankadan alacağına DEGUSSA dan online alabilirsin..

Nasıl hesapladın bilmiyorum ama o kadar kâr markajı yok

1.999,99 ile sınırlı , devamlı alamazsın .. geçersen bildiriyorlar

100g altın 6000-7000€

Regelmäßige Tafelgeschäfte sind unzulässig
Bargeldgrenze liegt bei 1.999,99 Euro
Tafelgeschäft im Lockdown nicht möglich
Kaufbeleg auch beim Tafelgeschäft aufbewahren

Musti
11 Ocak 2024, 19:33
Bankadan alacağına DEGUSSA dan online alabilirsin..

Nasıl hesapladın bilmiyorum ama o kadar kâr markajı yok

1.999,99 ile sınırlı , devamlı alamazsın .. geçersen bildiriyorlar

Degussa pahali burdan daha uyuna alabilirsiniz https://www.heraeus-gold.de/de

xnuri1453x
18 Ocak 2024, 01:26
Degussa pahali burdan daha uyuna alabilirsiniz https://www.heraeus-gold.de/de

Sparkassedan burdan aliyor. Bana verdikleri altinin üzerindede ayni heraeus yaziyordu.. tabi onlarda kar payi koymuslar üzerine burasi daha ucuz

Haziran
18 Ocak 2024, 10:49
Arkadaslar bilmedigimden soruyorum.
Bu Külce altinlari satin alinca fiziki olarak alip bir Bankaya birakabiliyor veya Evinize götürebiliyormusunuz? Yoksa Kagit üzerimi satin aliyorsunuz?
Bana bu isleyisi bir anlatirmisiniz?
Eger kagit üzeri oluyorsa örnegin savas cikti O külce altini satin aldiginiz yerden nasil alip gideceksiniz? Verirlermi?
Yada Fiziki olarak alip Evinize götürdügünüzde tehlike teskil etmezmi? Hirsizlik veya Deprem-Yangin v.s gibi olaylarda?

Cengiz Bond
18 Ocak 2024, 12:56
Bu Külce altinlari satin alinca fiziki olarak alip bir Bankaya birakabiliyor veya Evinize götürebiliyormusunuz? Yoksa Kagit üzerimi satin aliyorsunuz?
Eger kagit üzeri oluyorsa örnegin savas cikti O külce altini satin aldiginiz yerden nasil alip gideceksiniz? Verirlermi?
Yada Fiziki olarak alip Evinize götürdügünüzde tehlike teskil etmezmi? Hirsizlik veya Deprem-Yangin v.s gibi olaylarda?

külce altini eline alip gidiyorsun, sonra istedigini yap.

haveri68
18 Ocak 2024, 20:51
Hic onlarla ugrasma ac bir hesap sifir komisyona yakin Darphane altini al istedigin zaman fiziki altina dönüstürebiliyorsun saklama derdin yok neredeyse komisyon yok

xnuri1453x
10 Mart 2024, 13:55

Külce altini sana veriyorlar sonra al git istedigini yapabiliyorsun. Bende gecen sparkaasedan aldim hic aorun olmadi parayi verdim bi hafta sonra beni aradilar gel al dediler bende aldim..

Ejderabi
12 Mart 2024, 06:51
Cocugun üstüne bir "Kinderdepot" ac kontrolü 18 yasina kadar Anne Babada oluyor.

Sonra bir Sparplan yap ve "MSCI WORLD" fonuna birikim yap.

Ekte senelere göre getirileri sunuyorum ALTIN ile kiyasla.

https://de.statista.com/statistik/daten/studie/1171670/umfrage/rendite-von-gold-im-vergleich-zur-rendite-des-msci-world-index/