PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyededen emekli ayligi gelirini Alman maliyeye bildirme hakkinda e devletten nerden temin edebilirim.

galaxy
10 Mart 2023, 10:33
Selam Arkadaslar
Türkiyeden emekli gelirini alman maliyesine(Finanzamt) bildirmek icin e devletten hangi dokuman lazim?
bilgisi olan arkadas bir sahmet buraya yazarmi.
tesekkürler...

Şafak74
10 Mart 2023, 22:12
Benim Hanım için Türkiye'ye izine girdiğimizde SGK dan Emekli aylığı dökümanı alıp Lohnsteuer ciye veriyoruz Türk tl euro kuru hesaplanıp Finanzamt ta her sene 2 aylık geliri alıyor

Biz başından beri hep bildirdik, bunun absetzen diğer giderlerden düşürme şansı da yok. dediğim gibi Bildirdiğiniz an 2 aylık onlar alıyor, Bildirmeyen çok var karar Sana kalmış

DenizCan
10 Mart 2023, 22:26
Eğer SGK`dan emekli isen, e-devlette SGK ödeme bilgilerini aç ve kodlayıp PC`ye indir. Sonra da Finanzamt`ın Elster sayfasına girip gönder.

galaxy
02 Nisan 2023, 03:19
Teşekkürler arkadaşlar
Bildirmekte fayda var Digital cağda yaşıyoruz ileride kafamız ağrımasın.

hekimoglu
02 Nisan 2023, 20:19
@denizcan arkadasimiz yazdigi gibi, e-devlete girince 4a emekli ödeme bilgileri aratip cikan sayfada steuererklärung yapilacak yila ait Ocak ve Temmuz ayi maaslarini gösteren belgenin ciktisini almak yeterli, neden Ocak ve Temmuz ayi; senede 2 kez zam geldiginden ilk 6 ay, ve son 6 ayin toplami emeklilik geliri olarak beyan ediliyor.

hOrOz
02 Nisan 2023, 20:56
Bizde geçende LVA dan annemin dul rentesi için istediler

E-Devlet ten çıkardım kabul etmediler. E-Devlet olmayacak diye yazmışlar

Ziraat Bankası dekontlarını online bankadan indirdim kabul ettilar

dadaloglu3865
02 Nisan 2023, 23:15
Bizde geçende LVA dan annemin dul rentesi için istediler

E-Devlet ten çıkardım kabul etmediler. E-Devlet olmayacak diye yazmışlar

Ziraat Bankası dekontlarını online bankadan indirdim kabul ettilar

Dört yıldır e devlet den indirip euroya çevirip yazıyorum hiçbir zaman sorun olmadı hanım sgk maaşı için krankkase de aynısını gönderiyorum bildirmeyenleri buluyorlar sonrası malüm

izmirefesli
20 Nisan 2023, 11:09
Dört yıldır e devlet den indirip euroya çevirip yazıyorum hiçbir zaman sorun olmadı hanım sgk maaşı için krankkase de aynısını gönderiyorum bildirmeyenleri buluyorlar sonrası malüm

Aynı durum kayınbaba nin başında Krankenkasse aldığı maaşı ispatlanmasını istiyor e-devlet ten bodrolari indiriyorum gönderiyorum kabul etmiyorlar sonra telefon aç kavga et dur illaki banka dekontu istiyorlar adamın parası TR Ziraat Bankası na geliyor online kullanamıyor ne yapcaz şimdi olacak işmi E-devlet sanki yalan söylüyor şerefsiz bunlar ya

hOrOz
20 Nisan 2023, 13:02
Aynı durum kayınbaba nin başında Krankenkasse aldığı maaşı ispatlanmasını istiyor e-devlet ten bodrolari indiriyorum gönderiyorum kabul etmiyorlar sonra telefon aç kavga et dur illaki banka dekontu istiyorlar adamın parası TR Ziraat Bankası na geliyor online kullanamıyor ne yapcaz şimdi olacak işmi E-devlet sanki yalan söylüyor şerefsiz bunlar ya

Bildiğim kadar online hesap açılabiliniyor

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/dijital-bankacilik/internet-bankaciligi/bireysel-internet-subesi

Youtube da videolar var

hekimoglu
20 Nisan 2023, 14:55
Bildiğim kadar online hesap açılabiliniyor

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/dijital-bankacilik/internet-bankaciligi/bireysel-internet-subesi

Youtube da videolar var

aynen, yeni TC Kimlik karti olan herkes subeye gitmeden online banka hesabi acabilir

galaxy
06 Mayıs 2023, 14:21
selam arkadaslar
Alman saglik sigortasina Türkiyeden alinan emekli ayligina bildirilmesi gerekiyormu ?
Bana her yil oldugu gibi aok dan aile sigorta bilgisi isteniyor ,sorularda yurtdisindan gelir varmi diye soruluyor.
bunu bildirmek gerekmi esim ev hanimi almanyada calismiyor.
bildirirsem ne gibi uygulama olur?
bilginiz varmi...

bertan36
31 Aralık 2023, 05:00
turkiyeden emeklilik maaslari türkiyede vergilendirildigi icin burada tekrar vergi alinmiyor,,
sadece hastalik kasasina bildirmek zorundasiniz onlar paradan bir kismini istiyorlar belirli bir limitin üstündeyse aylik .....
benim steuer berater boyle dedi .

Birbey 3.1
31 Aralık 2023, 10:25
Sen en iyisi Steuerberateri değiştir. Türkiye vergi almadığı için ikili anlaşma gereği burada bildirmeye mecbursun ve vergisini alıyor Almanya.

qardas
31 Aralık 2023, 11:34
Sgk dan kağıdı alıp AOK ya Mektup ile yollasak yeter herhalde. Yoksa direkt Filalesine gidip böyle böyle ve sgk kağıdı gösterip annem emeklilik alıyor diye yüzlerine söylemem gerek var mı?

Birbey 3.1
31 Aralık 2023, 12:26
Fark etmez. Önemli olan önemli kelimeleri kendin tercüme et üstünde. Yoksa geri yollar paralı tercüme ettir diye.

Babam TK annem Barmer'de. Hep kendim önemli kelimeleri tercüme ediyorum. Hiç tercüme istemediler.

Haziran
31 Aralık 2023, 12:39
turkiyeden emeklilik maaslari türkiyede vergilendirildigi icin burada tekrar vergi alinmiyor,,
sadece hastalik kasasina bildirmek zorundasiniz onlar paradan bir kismini istiyorlar belirli bir limitin üstündeyse aylik .....
benim steuer berater boyle dedi .

Türkiyede emekli vatandaşların maaşından vergi kesintisi yapılmamaktadır.
Bu nedenle Almanya Türk emekli maasindan burada vergilendirme yapiyor.

Burclu
31 Aralık 2023, 14:49
Bu Konuyu burda yazmıştım ama tekrar bilgiendirme amaçlı yazayım.

Eşim TR den Emekli ve İkametgahını buraya deyil TR olarak değiştirdim, İkametgah TR olduğu sürece hiç bir şekilde Bilgi Paylaşımında bulunulmuyor. Eşim Ev Hanımı ve sadece Minijob olarak çalışıyor.

Bu şekilde yaptığınız sürece bir sıkıntı olmaz, Banka ve SGK ya bunu sordum ikiside aynısını dedi, Ikametgah TR olduğu sürece Bilgi Paylaşımında bulunurmuyor.

bertan36
31 Aralık 2023, 15:20
Merhaba ben esim icin ( kendisi burdada malulen emekli oldugu icin) her ay 36 euro AOK ya türkiyeden aldigimiz emekli ayliginin saglik vergisini veriyorum yillardir ve bunu sene sonunda steuererklerunga yazarak finanzamta bildirrmis
oluyorum zaten; bugüne kadar ayrica vergide vermem gerektigiini bildiren mektup almadim...

ayrica ilk emekli oldugu ay AOK kendi bize mektup yolladi emekli olmusunuz hemen bize ayliginizi bildirin diye..

yani alman devleti biliyor herseyi.

Burclu
31 Aralık 2023, 16:33
ayrica ilk emekli oldugu ay AOK kendi bize mektup yolladi emekli olmusunuz hemen bize ayliginizi bildirin diye..

yani alman devleti biliyor

Aylık Bağlanması için TR de müracaat etmezden önce yapılması gerek zaten İkametgah değişikliliği, sonradan deyil.

Ben 1 Gün önce İkametgahı TR deki Eve aldırdım ve ertesi günde gittik müraccat ettik eşim için, hiç bir sorun vs. çıkmadı, zaten SGK da Sisteme girince Adres otomatikmen TR ninki gösteriyor, Yurt dışı diye birşey yok.

Bunu bir kaç yıl önce Bilgi Paylaşımı çıkmadan Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dolaylı bir şekilde söyledi zaten, İkametgahı TC de olan Vatandaşlarımızın bu uygulama geçerli olmadığını.

İsteyen yapar istemeyen yapmaz, herkesin kendi bileceği birşey, Seçim olduğunda Oyunu tabiiki burda Kullanamazsın, İkametgahın neresi ise Eve Seçim Bilgisi gelir. Yapmak isteyende olursa e-devlet den bunu değiştirebilir, Nufusa falan gitmesine gerek yok, oturduğunuz yerde 5 dakikalık iş o kadar.

Birbey 3.1
31 Aralık 2023, 16:44
Ama Alman makamlari ülkeye giris cikis bilgilerini isterse Türkiye'ye karsi bu ikametin "yalanci" oldugunu ispatlarsa ne olacak? Ben alirlar.

Bizim siyaseticilerin ipiyle kuyuya inmeyin. Siyasetci konusur, ama yasa gecerlidir. Bizim siyasetcilerin lafina güvenseydik üc secim önce THY bize uygun fiyata bilet verecekti. Yine siyasetcilerin lafina güvenirsek son secimden sonra yurt disindakinler tam zamanli calisabilcekdi. Hepsi fos cikti. Oyu alasiya kadar herkes umut satar. Gecerli olan yasadir, bir siyasetcinin sözü degil.

Onun icin fazlada güvenmemek lazim siyasetcinin sözlerine.

Tek yasada garanti olan gayrimenkulün bildirilmemesi. Onun icin mantiklisi arsa.

bertan36
31 Aralık 2023, 16:48
selam arkadaslar
Alman saglik sigortasina Türkiyeden alinan emekli ayligina bildirilmesi gerekiyormu ?
Bana her yil oldugu gibi aok dan aile sigorta bilgisi isteniyor ,sorularda yurtdisindan gelir varmi diye soruluyor.
bunu bildirmek gerekmi esim ev hanimi almanyada calismiyor.
bildirirsem ne gibi uygulama olur?
bilginiz varmi...

bildirin en iyisi zannediyorum 470 (Bu belki degisti simdi) euroya kadar kesinti yok sizin üstünüze sigortali oldugu icin ,benim esim burdanda emekli oldugu icin yüzde 11 gibi her ay para istiyorlar 35 euro gibi size yok belki her sene türkiyeden aldiginiz ayligi sorarlar ne kadar diye o kadar ...

Burclu
31 Aralık 2023, 17:40
Ama Alman makamlari ülkeye giris cikis bilgilerini isterse Türkiye'ye karsi bu ikametin "yalanci" oldugunu ispatlarsa ne olacak? Ben alirlar.

Bizim siyaseticilerin ipiyle kuyuya inmeyin. Siyasetci konusur, ama yasa gecerlidir. Bizim siyasetcilerin lafina güvenseydik üc secim önce THY bize uygun fiyata bilet verecekti. Yine siyasetcilerin lafina güvenirsek son secimden sonra yurt disindakinler tam zamanli calisabilcekdi. Hepsi fos cikti. Oyu alasiya kadar herkes umut satar. Gecerli olan yasadir, bir siyasetcinin sözü degil.

Onun icin fazlada güvenmemek lazim siyasetcinin sözlerine.

Tek yasada garanti olan gayrimenkulün bildirilmemesi. Onun icin mantiklisi arsa.

Bu Konuyu burda uzun uzun tartışırım ama boşuna esas Konu Başlığından çıkar, nasıl isterseniz öyle yapın.

Ben başımdan geçeni anlattım ki faydalanmak isteyen bu şekilde yapabilir diye. Emekli Parasını yatırırken Almanya benimle ortak yatırmadı onun için beş kuruş bile hak ettiğini düşünmüyorum, kanun ne olursa olsun. Önce şu GEZ kaldırsınlar, bana göre GEZ bildiğin Haraç kesme başka birşey deyil.

Birbey 3.1
31 Aralık 2023, 17:40
Bu Konuyu burda uzun uzun tartışırım ama boşuna esas Konu Başlığından çıkar, nasıl isterseniz öyle yapın.

Ben başımdan geçeni anlattım ki faydalanmak isteyen bu şekilde yapabilir diye. Emekli Parasını yatırırken Almanya benimle ortak yatırmadı onun için beş kuruş bile hak ettiğini düşünmüyorum, kanun ne olursa olsun. Önce şu GEZ kaldırsınlar, bana göre GEZ bildiğin Haraç kesme başka birşey deyil.

Tartisacak bir gereksim yok. Maalesef ülkemizde gecmistete böyle söyler cok oldu. Güvenme dayina al ekmegini yanina.

Minijob sınırı 01.01.2024'den itibaren 538 Euro.

Eşinizin üstünde freiwillig Versichert olmak için ama Minijob 505 Euro 2024 yılı için geçmeyecek. Bu konuya dikkat edilecek.

Eğer eşiniz Türkiye'den emekliyse, Türkiye'deki aylık artı Almanya'daki Minijob 2024 yılında 505 Euro toplamda geçmeyecek.

Burclu
31 Aralık 2023, 18:15
Tartisacak bir gereksim yok. Maalesef ülkemizde gecmistete böyle söyler cok oldu. Güvenme dayina al ekmegini yanina.

Minijob sınırı 01.01.2024'den itibaren 538 Euro.

Eşinizin üstünde freiwillig Versichert olmak için ama Minijob 505 Euro 2024 yılı için geçmeyecek. Bu konuya dikkat edilecek.

Eğer eşiniz Türkiye'den emekliyse, Türkiye'deki aylık artı Almanya'daki Minijob 2024 yılında 505 Euro toplamda geçmeyecek.

Tartışma derken yanlış ifade ettim sanırım, Konuşurum anlamında demek istedim. Sanal Alemde malesef yüz yüze olmadığından çabuk yanlış anlaşılıyor.

Tabiiki bunun bir Garantisi yok, Siyasetciler sonuçta Asgari Ücret almıyorlar, Emekli Aylıkları bile Asgari Ücret diye belirlediklerinin kaç katı…

Güvenmemek lazım tabiiki, kime nasıl mantıklı ve doğru gelirse seçimini ona göre yapsın bence.

Bu vesileyle Herkesin Yeni yılı kutlu olsun şimdiden,kalın sağlıcakla.

guney1
03 Ocak 2024, 13:21
Merhaba ben esim icin ( kendisi burdada malulen emekli oldugu icin) her ay 36 euro AOK ya türkiyeden aldigimiz emekli ayliginin saglik vergisini veriyorum yillardir ve bunu sene sonunda steuererklerunga yazarak finanzamta bildirrmis
oluyorum zaten; bugüne kadar ayrica vergide vermem gerektigiini bildiren mektup almadim...

yani alman devleti biliyor herseyi.

aynen dogrudur

elektroniker
03 Ocak 2024, 19:25
aynen, yeni TC Kimlik karti olan herkes subeye gitmeden online banka hesabi acabilir

mrh

almanyadan mavi kart ile de oluyormu ?

bertan36
04 Ocak 2024, 03:26
Ayrica Oktan Erdikmenin sundugu Avrupadan isimli You Tube yayinindan 3 yil evvel yayinlanan Almanyada emekli maslarinin vergilendirilmesi adli yayini izleyebilirsiniz ...

bertan36
04 Ocak 2024, 03:29
Ayrica tekrar belirtiyim AOK iki ülkeden emekli olanlardan Türkiyeden alinan aylik icin yüzde on kadar aylik vergi kesiyor...

dadaloglu3865
04 Ocak 2024, 22:33
Benim hanim 5 yildir emekli hem finanzamta hemde sigortama bildiriyorum hicbir para talep edilmedi 470 euroya kadar olmasi gerek sanirim

Birbey 3.1
04 Ocak 2024, 22:38
505 artik.

Murat01
05 Ocak 2024, 01:05
505 artik.

Simdi 505€ altinda olursa emekli maasi, vergi ve krankkasseye birsey kesilmiyor degilmi.

Birbey 3.1
05 Ocak 2024, 14:17
Vergiye, yani Finanzamt'a herzaman bildirmeye mecbursun. Esinin ve kendi gelirine göre Finanzamt vergi ödemeye mecbur kalabilirsiz.

Krankenkasse ise vergi degil primdir. Minijob + Türkiye'deki aylik 505 Euroyu gecmezse esinin üzerinden devam Familienversicherung kalabiliyorsun. Altinda dahi olsa bildirmeye ama mecbursun.
Minijob + Türkiye'de aylik 505 Euroyu gecerse Krankenkasse Familienversicherung olmuyor ve Krankenkasseyi ya kendin ödeyeceksin (yaklasik 210 Euro'dan) basliyor, yada Türkiye'den AT21 belgesi lazim. Bu belgeyi Krankenkasse SGK'dan istiyor ve SGK Alman Krankankassesi üzerine herseyi karsiliyor burda. Sadece Pflegeversicherung'dan yararlanamiyorsun ama 210 Euro'dan kurtuluyorsun. Krankenkasse yine Kartini veriyor ve üstüne "SGK Ausland" yaziyor.

Annem yillar önce böyle sigortaliydi. Bazen doktorlar sasiriyordu ve korkuyordu. Hausarzt korkusundan Krankenkasseyi arayip parami gercekten alabiliyormuyum diye sormustu. Krankenkassede sikinti yok deyince yillarca öyle devam etti.

Iyi tarafi bu AT21 Türkiye'den bakildigin icin Türkiye'de de sigortan acik. Yani Türkiye'deki insanlar gibi ayni hizmeti görüyorsun. Özellik dis takdiracak olanlara büyük avantaj. SGK disi ödüyor. Üstüne tamamlarsan daha kalitesinide takdirabiliyorsun.

Haziran
05 Ocak 2024, 19:30
Peki Birbey 3.1,
Simdi yurtdisi borclanmasi ile Emekli olanlar Bagkur üzerinden emekli oluyor.
Peki bu sekilde Emekli olursa ki ben su an müracat ettim 4-5 aya kadar belli olur.
Bu AT21 Belgesini SGK benim Krankenkasseye verirmi? Kendim alabilirmiyim? Nasil bir yol izelemeliyim?

Murat01
05 Ocak 2024, 23:33
Bu yurtdışı borçlanmanın bir cazibesi kaldımı bağkura geçince?

Gesendet von meinem PGT-N19 mit Tapatalk

Haziran
06 Ocak 2024, 14:39
Bu yurtdışı borçlanmanın bir cazibesi kaldımı bağkura geçince?

Gesendet von meinem PGT-N19 mit Tapatalk

Yok eskisine göre bayagi pahali. EYT'den yararlanamaiyorsan hemen emekli olamiyorsun 60 yasini falan bekliyorsun.
Ben 01.01.2024 den önce müracat ettim dolaysiyla günlük Primi 202 TL den ödeyecegim.
01.01.2024 den itibaren günlük prim 300 TL oldugu söyleniyor.
Birde bu ayin sonuna dogru Bagkur prim gün sayisi 9000 günden 7200 güne düsecek Torba yasayi bekliyorum, 5 yilda ordan az ödeyecegim.
O zaman yaklasik 45.000 € falan ödeyecegim.Bu prim gün sayisi düserse ödeyecegim degilse ödemeyecegim, mecburiyeti yok.
Bakalim?
Ha simdi 45.000 € ödenermi flan filan diyenler olacak.Ben emekliligi yatirim olarak görmüyorum bir güvence olarak görüyorum.Ne olur ne olmaz?
Dünyada 45-50.000 € ile Emeklilik alabilecegimiz bir yer yok.Belki ileriki yillarda tamamen kaldiririlar. Bilemeyiz...!

@Birbey 3.1 yukarda sorum kaynadi tekrardan soruyorum:

Peki bu sekilde Emekli olursa ki ben su an müracat ettim 4-5 aya kadar belli olur.
Bu AT21 Belgesini SGK benim Krankenkasseye verirmi? Kendim alabilirmiyim? Nasil bir yol izeleyebilirim? Bir fikrin varmi?
Cünkü ilerde ALG1 bitince benimde Krankenversicherungu kendi ödeme durumum olacak.

guney1
06 Ocak 2024, 15:02
Yok eskisine göre bayagi pahali. EYT'den yararlanamaiyorsan hemen emekli olamiyorsun 60 yasini falan bekliyorsun.
Ben 01.01.2024 den önce müracat ettim dolaysiyla günlük Primi 202 TL den ödeyecegim.
01.01.2024 den itibaren günlük prim 300 TL oldugu söyleniyor.
Birde bu ayin sonuna dogru Bagkur prim gün sayisi 9000 günden 7200 güne düsecek Torba yasayi bekliyorum, 5 yilda ordan az ödeyecegim.
O zaman yaklasik 45.000 € falan ödeyecegim.Bu prim gün sayisi düserse ödeyecegim degilse ödemeyecegim, mecburiyeti yok.
Bakalim?
Ha simdi 45.000 € ödenermi flan filan diyenler olacak.Ben emekliligi yatirim olarak görmüyorum bir güvence olarak görüyorum.Ne olur ne olmaz?
Dünyada 45-50.000 € ile Emeklilik alabilecegimiz bir yer yok.Belki ileriki yillarda tamamen kaldiririlar. Bilemeyiz...!

@Birbey 3.1 yukarda sorum kaynadi tekrardan soruyorum:

Bu AT21 Belgesini SGK benim Krankenkasseye verirmi? Kendim alabilirmiyim? Nasil bir yol izeleyebilirim? Bir fikrin varmi?
Cünkü ilerde ALG1 bitince benimde Krankenversicherungu kendi ödeme durumum olacak.

usta eger sen 45,000 euro ödediğini farz et ,bu yıl daha fazla ödenecek.ayda yaklaşık 285 euro aylik alırsan 14 senede ancak ödediğin parayı geri alabilirsin.

Haziran
06 Ocak 2024, 15:41
usta eger sen 45,000 euro ödediğini farz et ,bu yıl daha fazla ödenecek.ayda yaklaşık 285 euro aylik alırsan 14 senede ancak ödediğin parayı geri alabilirsin.

Dedim ya ben Emeklilige yatirim olarak bakmiyorum.Bir Güvence olarak bakiyorum birde yaninda TR'de saglik sigortam olacak.

hOrOz
06 Ocak 2024, 16:16
Dedim ya ben Emeklilige yatirim olarak bakmiyorum.Bir Güvence olarak bakiyorum birde yaninda TR'de saglik sigortam olacak.

Aynen emeklilik geleceğe bir yatırımdır parayla kar etmek için değildir.

Yıllarca Almanya da emeklilik primi ödüyoruz.. Şimdi kim Garanti veriyor o yatırdığın primlerin hepsini geri alacağını

Kayınpeder 50 sene Almanya da çalıştı prim ödedi emekli olduktan bir sene sonra vefat etti.

Babam ve anneme zamanın da Türkiye den emekli yaptı

Babam vefat etti şimdi annem Türkiye den emekli Almanya dan emekli

Türkiye de babamdan dul maaşı alıyor .Yani geride kalanlarada yararlanıyor