6 yıl bir chemie firmasında çalıştım, firma pet şişelerin ham maddesini çıkarıyordu.

2009 yılında kapandı, 1 yıl önceden duyurdu ve Sozial Stufenplan mit Aufhebungsvertrag yapacağız dedi.

Produktion da çalışanları 3.cü ayda, teknik bölümdekileri 6.cı ve 10.cı ayda, geri kalanları 12.cı ayda çıkardılar.

Firmada 700 kişi çalışıyordu, teknik bölümde toplam 70 kişiydik.

Ben kendim teknik bölümdeydim ve benim gibi bir yabancı daha vardı, geri kalanlar alman veya avrupa birliğindendi.

Ikimizi sozialplanda 3.cü aya yazmışlardı, çok zoruma gitmişti, o zamanlar ausländerbeiratdaydım, bir araştırdım,

Ausländerbeirat aynı Betriebsrat gibi sayılıyor, yani sozialplanda en son gidenlerden biriydim, hemen personalabteilunga gidip durumu izah ettim ve

kabul ettiler. Bizim Abteilungsleiter tam bir yabancı düşmanıydı, 3.cü ayın sonunda bana "tschüss" diyecekti, dedim ben senden daha fazla

duracağım, 10.cu ayda seni ben yollayacağım dedim, adam fıttırdı.

Fazla uzatmak istemiyorum, 6 yıl için yaklaşık 20 bin euro aldım, ayriyetten 9 ay fazladan işyerinde kaldım ve Ocak ayından itibaren 4 ay Arbeitsamt ve işverenin anlaşmasından dolayı bir alternatif kuruluşunun içindeydim, ora bana bewerbunglarda yardımcı oldu ve her ay maaşımın yüzde 82,5 aldım. O kuruluşun ismi şuan aklımda değil, 2 haftada bir 2 saatlığına oraya gidiyordum.