Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 483 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 57 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 57 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanya emeklilikten vergi kesiyor

Üye Şafak74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    23
    16 mesaja 29 teşekkür aldı
    Benim Hanımın 2 senedir Türkiye'den aldığı 2 ay Emekli aylığı Finanzamt alıyor, aldığı aylık 240,- euroya geliyor buna ek birde Krankenkasse'lerde birşeyler istemeye kalkarsa Emekliliği iptal edip MiniJop da çalışmayı düşünüyor 520,- euro hiç olmazsa soran eden olmaz.

2. Sponsor Reklam
    Üye salla2828 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya/Giresun
    Ettiği Teşekkür
    115
    10 mesaja 11 teşekkür aldı
    Slm Ustalar,

benim kayınpederin emekli yaşı doldu ve Betriebsrente için bosch dan mektup geldi. 5 e yakın ôdeme sekileri sunuyolar. En mantıklı aylık ödeme şekli. 210€ brutto . Vergiler nasıl hesaplanıyor?

Kayınpeder iki sene önce Abfindung alıp Türkiye gitti. Oturumunu da iptal etti. Almanya dan sağlık sigortası yok Türkiye den eşi emekli onun üstüne sigortalı.

Türkiye den emekli değil buradan aylık kira geliri 1000€ ve Unfallrente alıyor 800€

Şimdi de extra dan 210€ Betriebsrente gelecek üstüne? Sizin yazdıklarınızı okudum anladığım kadarıyla 20% çekilecek ? Dogrumudur ?

Yardımcı olursanız sevinirim

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    525 mesaja 1,105 teşekkür aldı
    Emeklilik gelirlerinin vergilendirilmesi kisiye özel bilgilere göre degisir.

örnegin; kisi 2024 yilinda emeklilige ayrilmissa bekarlarda 11.604€, evliyse 23.208€ ya kadar yillik emeklilik geliri vergi kapsamina girmez. Bunun disinda 2024 yilinda emekliye ayrilanlarin brüt maasinin %16 si vergi kapsami disinda kalir ve bu %16 gelecek yillarda yükselen maaslara göre degil ilk emekli olunan 2024 yili brüt emekli maasi baz alinarak hesaplanir.

Eger emekliye ayrilan kisi devamli Türkiye`de yasiyorsa yukarida yazdigim bekar ve evliler icin düzenlenen 11.604-23.208€ kapsami disinda kalip aldiklari maasi direk vergi kapsamina alirlar. Bu düzenleme kapsaminda Almanya`dan emekli olup devamli Türkiye`de yasayan bircok emekliye vergi borcu cikartiliyor.

5. 4 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Almanya/Giresun
    Ettiği Teşekkür
    115
    Alıntı salla2828 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm Ustalar,

benim kayınpederin emekli yaşı doldu ve Betriebsrente için bosch dan mektup geldi. 5 e yakın ôdeme sekileri sunuyolar. En mantıklı aylık ödeme şekli. 210€ brutto . Vergiler nasıl hesaplanıyor?

Kayınpeder iki sene önce Abfindung alıp Türkiye gitti. Oturumunu da iptal etti. Almanya dan sağlık sigortası yok Türkiye den eşi emekli onun üstüne sigortalı.

Türkiye den emekli değil buradan aylık kira geliri 1000€ ve Unfallrente alıyor 800€

Şimdi de extra dan 210€ Betriebsrente gelecek üstüne? Sizin yazdıklarınızı okudum anladığım kadarıyla 20% çekilecek ? Dogrumudur ?

Yardımcı olursanız sevinirim
    Slm Ustalar, bana örnek hesaplama yapma şansınız varmi?

Diyelim Betriebsrentinen tümümü çektik 52 bin € brüt nekadar kalır ? 12 bin € yıllık kira geliri var. Benim hesaplama göre
    12 + 52 = 64 bin€ bunun 10 bini serbest yani 54 bini 10% vergi çekilecek?

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,368
    317 mesaja 615 teşekkür aldı

Nereden
    Almanya/Giresun
    Ettiği Teşekkür
    115
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam bu sayfa da normal Einkommensteuer hesapliyor burada yaşayanlar için?

Benim bilmek istediğim yukarıda belirttiğim gibi. Türkiye’de ikamet eden nekadar alır. Betriebsrente de.

Ettiği Teşekkür
    2,368
    Türkiye de yasiyorsaniz. 10.000 € ya kadar steuer ödenmiyor.
    10.000 € dan 1 € gecerse.10.000 € iptal. sadece ufak bir steuerfrei bölümü var.(yanilmiyorsam 4.000 €)
    Babamin emeklilik ayligindan biliyorum.
    Senelik 12.000 € emeklilik gelirine 1.200 € steuer kesiliyor senede.

Almanya nin Krankenkassesini kullaniyorsaniz onlar da bu paraya ortak olabilirler.Onu da arastirin.Onlara da pay cikiyor.
    Konu murat39 tarafından (14 Mayıs 2024 Saat 22:58 ) değiştirilmiştir.

10. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,957
    508 mesaja 1,473 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye de yasiyorsaniz. 10.000 € ya kadar steuer ödenmiyor.
    10.000 € dan 1 € gecerse.10.000 € iptal. sadece ufak bir steuerfrei bölümü var.(yanilmiyorsam 4.000 €)
    Babamin emeklilik ayligindan biliyorum.
    Senelik 12.000 € emeklilik gelirine 1.200 € steuer kesiliyor senede.

Almanya nin Krankenkassesini kullaniyorsaniz onlar da bu paraya ortak olabilirler.Onu da arastirin.Onlara da pay cikiyor.
    murat39 usta temelli dönen yaslilar almanya icin Einkommensteuer Türkiyede nerde yaptiricaklar ?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    125
    159 mesaja 349 teşekkür aldı
    Alıntı deniz2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    murat39 usta temelli dönen yaslilar almanya icin Einkommensteuer Türkiyede nerde yaptiricaklar ?
    senede bir kere almanyaya gelip burda yaptiracaklar.
    Zor birsey degil yada cocuklari varsa onlar burdan Steuerberatere basvurcaklar gereken dökümanlari cocuklarina gönderecekler onlarda burda Steuerberatere verecekler.

13. Haziran üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    1,957
    Alıntı Haziran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senede bir kere almanyaya gelip burda yaptiracaklar.
    Zor birsey degil yada cocuklari varsa onlar burdan Steuerberatere basvurcaklar gereken dökümanlari cocuklarina gönderecekler onlarda burda Steuerberatere verecekler.
    usta nasil gelsinler yürüyecek halleri kalmamis pasaporlari öldürmüsler temelli dönmüsler,
    coculari var 1tane oglu oda hapisanede ne zaman cikar belli degil, oglu hapisaneden tel.. acti bana rica etti bende ustalara sorayim dedim

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    332
    251 mesaja 366 teşekkür aldı
    online da olur, elster üzerinden :-)

16. Cengiz Bond üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    2,368

Sene sonu Lonsteuer Almanya da yaptirmaya gerek yok.Istemiyorlar.Ödenen paradan yola cikiyorlar.

Almanya dan giden paranin toplamini ve sizin 3 ayda bir ön ödeme yi karsilastirip.
    Alacak ve verecek karsilastirmasi yapiyorlar.Cok ödemisseniz, gelecek ödemelerden düsüyorlar.Az ödenmis se sizden istiyorlar.

3 senedir bizde bu sekil gidiyor.Ben Neu Brandenburg a yazi yazdim.Babam yasli 3 ayda size para gönderme problem olur.
    Benimle kontaga gecin ve benim kontomdan parayi cekin talimati verdim.O sekil problemsiz gidiyor.

Allah gecinden versin ölüm olayinda ödemeyi hemen durdurmak gerekir.
    Geri de kalan esler az aylik alacagi icin 10.000 € nun altinda kalacaktir.
    Fazla ödenen parayi geri almak icin Finanzamt la ugrasmamak icin.

Bu konuyu Avukat ve Türk Vergi denklestirmesi yapan kisiler le de görüstüm.Ödeme mektuplari geldiginde.
    Olay devletler arasi oldugu icin baska cikar yolu yok.
    Konu murat39 tarafından (Dün Saat 18:37 ) değiştirilmiştir.

18. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    125
    usta nasil gelsinler yürüyecek halleri kalmamis pasaporlari öldürmüsler temelli dönmüsler,
    coculari var 1tane oglu oda hapisanede ne zaman cikar belli degil, oglu hapisaneden tel.. acti bana rica etti bende ustalara sorayim dedim
    Türkiyeye temelli dönüs yapmis, pasaportu öldürmüs kisiler burada vergi denklestirmesine tabilermi?
    Hala yapmak zorundalarmi?

Ettiği Teşekkür
    1,957
    Alıntı Haziran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiyeye temelli dönüs yapmis, pasaportu öldürmüs kisiler burada vergi denklestirmesine tabilermi?
    Hala yapmak zorundalarmi?
    temelli dönüs yapmis kisiler malesef vergi denklestirmesine tabilermis yapicak birsey yok usta

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    125
    temelli dönüs yapmis kisiler malesef vergi denklestirmesine tabilermis yapicak birsey yok usta
    Ama ben bir kac kisi taniyorum burdan abmelden yaptilar, saglik sigortasini falan öldürdüler hatta gelip gitmiyorlar.
    Hic de vergi denklestirmesi falan yapmiyorlar.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    39
    216 mesaja 383 teşekkür aldı
    Benim Anne Babamda emekli
    Annem ara sira gelip gidiyor Paps hic gelmiyor
    Anmeldunglari benim evin üzerine

11-12 sene önce Finanzamtdan Lohnsteuer jahresausgleich icin mektup gelmisdi
    Anne Babam artik Tr yasiyor dedim,ondan sonra daha sora eden olmadi

Bir baska Örnek
    Benim kayserili is arkadasim bundan 3 sene önce emekli oldu Lohnsteuer jahresausgleich yapmis
    ne para almis nede vermis

Steuer berater artik doldurmana gerek yok demis
    2 senedir vergi ödemiyormus

Kanunlara göre 1200 euro üstünde alanlar vergi ödermis

Biz ilk sene 600 euro geri ödedik,Bu sene hic geri ödemedik

seneyede ödemezsek bizde daha lohnsteuer doldurmicaz (Esim 50%Behinderung aldi,Benimde simdilik 40% var,50 almaya calisiyorum)

Ettiği Teşekkür
    2,368
    Arkadaslar
    Anmeldung Almanya da oldugu zaman uzun Türkiye de izin kagirtli kalinsa fark edilmiyor.
    Anmeldung Almanya ve Krankenkasse burada.
    Almanya nin Steuer kanunlari gecerli.Evli ler su kadar freibetrag...Schwerbehinderung...gibi.
    Babam da Almanya dayken.Steuer ödemiyordu.Freibetrag in icerisine giriyordu.Schwerbehinderung da vardi.Steuer ödemiyordu.
    Lohnsteuerci Finanzamt a Antrag verdi.Senelerce doldurulmadi.

Ikamet Türkiye oldugunda Finanzamt Babam da 3 sene sonra Finanzamt geldi.Türkiye de buldu.Abmelden yapildiginda bize adres ne sormamislardi.Hesaplari geriye dönük topdan aldi.
    Ilginc tarafi bütün bilgiler ellerindeydi.Bütün gelirleri listelemisler.Türkiye den aldigi emeklilik ayligini ne hepsinin listenin icerisinde yaziliydi.
    Bu da demek oluyor ki Bilgi transferi var.Türkiye Almanya arasinda.
    Finanzamt acele etmez.
    Ikamet Türkiye olunca Freibetrag lar+ Schwerbehinderung vergi indirimi hicbir sey gecmiyor.Almanya daki haklar iptal.
    Bir 4.000 € freibetrag gibi bir boyut var gerisini vergilendiriyorlar.

Gittikce ikametgah olayini kontrol altina alip problem yapacaklardir.6 aydan fazla ikamet ettigin yer neresiyse ora nin kanunlari gecerli.Su an daha esnek.
    Son ikamet ettiginiz Almanya daki Finanzamt karismiyor.Ikametgah yurtdisi olunca.
    Neu Brandenburg daki Finanzamt sorumlu.

Son 5-6 senedir Türkiye ye ikameti kaydiranlar.Daha erken listenin icerisine giriyorlar.Kanunlar kararlar daha müsaid.
    Daha önceki ikamet ve emekli ayliklarinda toleranz ve netlikler ?? oldugundan fazla onlara gelmiyor.
    Konu murat39 tarafından (Dün Saat 22:30 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 4 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 4 misafir)