Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 478 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyedeki 4B kapsamında ödenen prim günlerinin Alman Emeklilik kasasına prim günü olarak etkisi.

Üye runner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    10 mesaja 11 teşekkür aldı

Türkiyedeki 4B kapsamında ödenen prim günlerinin Alman Emeklilik kasasına prim günü olarak etkisi.

Selamlar,

Türkiyede 4B ( Bağkur ) üzerine yatırılmış prim yılları (6-7 yıl), Almanya Emeklilik sürelerinin örneğin 35 yada 45 yıl ın doldurulması için pozitif bir etkisi olur mu? Yani bu prim günlerin Almanya LVA ya bildirilmesi durumunda 35 yada 45 yılı doldurmak için hesaplanır mı. LVA dan gelen belgede bu süreler gözükmüyor haliyle.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

2. runner üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,308
    312 mesaja 609 teşekkür aldı
    Bu soru yu biraz netlestirirsek.
    LVA Almanya da ayni tarihle cakisirsa bir faydasi olur mu.Ek bir getirisi.
    Almanya daki calismislik süresinden öncesine mesela sonradan Almanya ya gelen isci aileleri icin. Faydasi olur mu.

4A veya 4B fark eder mi.?

5. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu soru yu biraz netlestirirsek.
    LVA Almanya da ayni tarihle cakisirsa bir faydasi olur mu.Ek bir getirisi.
    Almanya daki calismislik süresinden öncesine mesela sonradan Almanya ya gelen isci aileleri icin. Faydasi olur mu.

4A veya 4B fark eder mi.?
    Aslında soru benim sorduğum şekilde ama. O tarihte kişi buradan TR ye dönüyor ve kendi işini kuruyor. 4B kapsamında Esnaf olarak çalışıyor ve primlerini ödüyor(6-7 yıl) sonraki yıllarda yine Almanyaya dönüyor ve burada çalışmaya devam ediyor.

Mesela bu süre haricinde Çalışılan süreler ( TR de 4A kapsamında) o süreler (2 yıl) LVA dan gelen kağıtlarda görünüyor. Aylığı arttırmasada Yıl olarak etkisi oluyor 35 yıl sigortalılık süresini doldurmaya.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı runner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

Türkiyede 4B ( Bağkur ) üzerine yatırılmış prim yılları (6-7 yıl), Almanya Emeklilik sürelerinin örneğin 35 yada 45 yıl ın doldurulması için pozitif bir etkisi olur mu? Yani bu prim günlerin Almanya LVA ya bildirilmesi durumunda 35 yada 45 yılı doldurmak için hesaplanır mı. LVA dan gelen belgede bu süreler gözükmüyor haliyle.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
    Almanyadki süreler ile cakismadigi süre boyuncu ister fiili calisma isterse borclanma süreleri olsun, 35 yila sayilir. 45 yila sayilmaz. 45 yildaki sorun sosyal güvenlik anlasamasindan kaynaklaniyor.

Cakisan sürelerin bir getirisi yoktur.

4A, 4B veya 4C fark etmiyor.

8. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanyadki süreler ile cakismadigi süre boyuncu ister fiili calisma isterse borclanma süreleri olsun, 35 yila sayilir. 45 yila sayilmaz. 45 yildaki sorun sosyal güvenlik anlasamasindan kaynaklaniyor.

Cakisan sürelerin bir getirisi yoktur.

4A, 4B veya 4C fark etmiyor.
    Çok teşekkürler @Birbey 3.0 ustam. İçime su serptin.
    Niyetimiz kesin dönüştü TR ye. Eşimin 35 yıl ı doldu. Benimde doldu sanıyordum. Tabii Borçlanma süreleri Almanya ile çakıştığı için onu hesaba katmadım. Fakat ben 6-7 yıllık TR Bağkur süremi hesaplayınca doldu 35 Yıl dönelim artık dedik. LVA dan kağıtları istedik geldi. 4A çalışmam orada görülüyor fakat 4B ( Bağkur) görülmeyince tüm planlar alt üst oldu. Allahtan işyerlerimize daha çıkış vermedik diye sevindik bir yandanda. Fakat sizlerin sayesinde yine bir ümit ışığı gördük• çok teşekkür ederim.

Şimdi bu 4B ( Bağkur) günlerinin 35 yıl a sayılması İçin nasıl bir yol izlemeliyim? Nerelere başvurmam lazım?

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Gelen kağıt Bayreuth'dansa, şu mail adresine şunu yaz.

[email protected]

Vielen Dank für ihren zwischenstaatlichen Versicherungsverlauf. Die 4A-Zeiten (SSK) sind drauf, aber die 4B-Zeiten (Bağkur) nicht. Ich brauche dringend einen vollständigen Versicherungsverlauf um zu sehen, ob die 35-jährige Wartezeit erfüllt ist. Bitte um sehr dringende Erledigung.

Sigorta numaranı unutma yazmayı.

Bağura borçun yok demi? Varsa SGK onaylamaz.

11. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Gelen kağıt Bayreuth'dansa, şu mail adresine şunu yaz.

[email protected]

Vielen Dank für ihren zwischenstaatlichen Versicherungsverlauf. Die 4A-Zeiten (SSK) sind drauf, aber die 4B-Zeiten (Bağkur) nicht. Ich brauche dringend einen vollständigen Versicherungsverlauf um zu sehen, ob die 35-jährige Wartezeit erfüllt ist. Bitte um sehr dringende Erledigung.

Sigorta numaranı unutma yazmayı.

Bağura borçun yok demi? Varsa SGK onaylamaz.
    Çok teşekkür ederim @Birbey 3.0 ustam. Yok zamanında Bağkur borcumu ödedim. Kalan kısmını da yapılandırıp ödedim. Sizin verdiğiniz bilgiler dahilinde de zamanında Borçlanmamı 2000 öncesi olarak 4A statüsüne geçerek yaptım, ve ödemesini hallettim zamanında. Allah sizlerden razı olsun.
    Saygılar

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Nordbayern, Bayreuth'dan geliyorsa mektup yazdığı kopyala yapıştır yolla.

Düzeltirler.

14. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Günaydın Arkadaşlar.

07.01.2023 tarihinde @Birbey 3.0 ustamızın tavsiyesiyle e-mail i gönderdim. Mail in gittiğine dair otomatik mail geldi. Fakat yaklaşık 1 ay a yakın zaman geçmesine rağmen başkada hiçbirşey gelmedi. Acaba LVA ya gidip tekrardan sorayım mı, yoksa bir süre daha beklemem mi gerekiyor? Bir an önce TR ye dönüş yapmak istiyoruz. Burada tecrübeli arkadaşlar olduğu için önce sizlere sormayı daha uygun gördüm. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    Alıntı runner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günaydın Arkadaşlar.

07.01.2023 tarihinde @Birbey 3.0 ustamızın tavsiyesiyle e-mail i gönderdim. Mail in gittiğine dair otomatik mail geldi. Fakat yaklaşık 1 ay a yakın zaman geçmesine rağmen başkada hiçbirşey gelmedi. Acaba LVA ya gidip tekrardan sorayım mı, yoksa bir süre daha beklemem mi gerekiyor? Bir an önce TR ye dönüş yapmak istiyoruz. Burada tecrübeli arkadaşlar olduğu için önce sizlere sormayı daha uygun gördüm. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.
    Usta Almanya da bürokrasi kaplumbağa hızında çalışıyor biraz bekleyeceksin.
    Daha bir ay olmamış sen ertesi gün cevapmı bekliyorsun.

Mart ayında kaza yapmıştım ambulans gelmişti
    Daha dün 10€ AOK dan kendi pay ücreti hesabı geldi.
    Konu hOrOz tarafından (28 Ocak 2023 Saat 08:40 ) değiştirilmiştir.

17. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Runner onlara 4B süresi için Türkiye'den TR4 diye bir belge istiyorlar. O belge gelmediği sürece sana cevap veremiyorlar. Türkiye'den cevap gelmesi haftalar hatda aylar sürebiliyor. Hele büyük bir vilayetdeyse aylar sürüyor. Ister istemez sabırlı olacaksın.

E-Devletde 4B süresi gözüküyormu?
    Konu Birbey 3.0 tarafından (28 Ocak 2023 Saat 15:08 ) değiştirilmiştir.

19. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Runner onlara 4B süresi için Türkiye'den TR4 diye bir belge istiyorlar. O belge gelmediği sürece sana cevap veremiyorlar. Türkiye'den cevap gelmesi haftalar hatda aylar sürebiliyor. Hele büyük bir vilayetdeyse aylar sürüyor. Ister istemez sabırlı olacaksın.

E-Devletde 4B süresi gözüküyormu?
    Evet E devlette Türkiyede kendi işyerimde yani
    4b kapsamında (2202 gün (6yıl 1 ay 12 gün) gözüküyor.

4 a kapsamında borçlanmalarımla ve fili çalışmalarımla ( Almanya ile Çakışmayan) beraber 3204 gün üm gözüküyor.

Yurtdışı borçlanmam yukarıda 2000 öncesi yazmıştım, yanlış yazmışım, 02.10.1989 ile 01.06.1998 arası.

Son fili Tr çalışmam da 4a kapsamında gene Tr de bulunduğum 2 ay. ( 12. Ay 2012/1. Ay 2013 ve 2. Ay 2013) sonrası malum yine Almanya ve arlıksız bu güne kadar.

Benim hesabıma göre 15 ay kadar bir zamanım var 35 yılın dolmasına.

Gerçi onu işsizlik parası olarak ta doldururum fakat dönüş yapacağım için o süreyi Arbeitsamttan 4 yıl dondurmayı planladım. Ne olur ne olmaz. Herşey yolunda giderse almam amaaa 4 yıl içinde dönmem gerekirse en azından güvencem olur diye düşündüm. Zaten kendim çıkış vereceğim için 3 ay kesecekler işsizlik parası sürem den.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    E devletden hizmet cetvelini çıkar 4a ve 4b ile yazan ve yukardaki emaile yolla pdf olarak Versicherungsnummerunide yazıp yılla.

Anbei noch mein vollständiger türkischer Versicherungsverlaud mit 4a und 4b Zeiten. Ich bitte nochmals um sehr eilige zwischenstaatliche Rentenauskunft.

Yaz ve maille.

22. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    E devletden hizmet cetvelini çıkar 4a ve 4b ile yazan ve yukardaki emaile yolla pdf olarak Versicherungsnummerunide yazıp yılla.

Anbei noch mein vollständiger türkischer Versicherungsverlaud mit 4a und 4b Zeiten. Ich bitte nochmals um sehr eilige zwischenstaatliche Rentenauskunft.

Yaz ve maille.
    Çok teşekkür ederim. Gönderdim. Hayırlısı bakalım.

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Selamar Hayılı Ramazanlar.

Şu ana kadar cevap gelmemişti. Bugün uzun uğraşlar sonucu Telefon ile ulaşıp, konu hakkında bilgi istedim. Şu ana kadar hiçbir bilgi gelmediğini( kısaca derdimi anlattım), 1-2 saat içinde mail geldi ve Türkiyede takıldığını öğrenmiş oldum. (Malum Deprem, EYT…).
    En azından işlem yapıldığını gördüm, içim rahatladı ve sizlerle paylaşmak istedim. Emeği geçen @Birbey 3.0 ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim. İnşallah sonuçlanıncada paylaşacağım.

Selamlar

Gelen mail;

Sehr geehrter Herr xxxxx,

hiermit teilen wir Ihnen mit, dass Ihr Vorgang in Bearbeitung ist. Wir warten aktuell die Antwort des türkischen Rentenversicherungsträgers ab.
    Dieses wurde am 11.01.2023 angefordert und am 02.03.2023 gemahnt.
    Erst nach Eingang des Formblatts TR 4 kann ein neuer Versicherungsverlauf erteilt werden.

Mit freundlichen Grüßen

Xxxxxxx

25. 2 kişi runner üyemize teşekkür etti:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Selamlar Arkadaşlar,

Maalesef hala bir sonuç alamadım. E-Devlet evrak takipte baktığımda Sgk yurtdışı servisine hizmet cetvelinin gönderildiği yazıyor. Her ne hikmetse 4a süreleri gönderiliyor ama 4b süreleri gönderilmiyor. Bilgi edinmek için (neden gönderilmediği hakkında) mail de yazdım fakat cevap alamadım hala. Telefon ile Alo 170 i aradım; onlar Alman vatandaşı olduğum için benim bilgilerimi göremediklerini bunu İl Sgk yoluyla halletmemi tavsiye ettiler.
    Almanya ve Türkiye sürelerinin çakışması gibi bir sorun da yok. Acaba dedim bu süreleri borcunu yapılandırma ile ödediğim için mi çakışma oluyor ondanmı bildirmiyorlar.
    Neyse bu arada önce iş arıyoyorum diye arbeitsagentur abildirdim, 30.06.2023 tarihinde işimi bıraktım. Aynı gün işsizlik parasına başvurup Yine 03.07 tarihinde kendimi abmelden yaptım ki 4 yıl işsizlik parası hakkım kaybolmasın diye.
    Bu arada 30.06 tarihinde TR ye edevlet üzeri Türkiyeden emekliliği bşlatmak için başvurdum ve diğer belgeleride posta ile gönderdim. Zaten artık Almanyadan dönmek istiyorduk. Buradaki evimi satılığa çıkarıp ilk adımı attık. Eşim de işi bırakacak nasipse dönüş başladı.

Sorun sadece bu 6 yıllık Bağkur süresi. O hallolsa 35 yılım doluyor ve 63 yaşımda emekli olabiliyorum Almanyadan. Hallolmazsada ya TR de sigortalı bir işyerine, yada 35 yıl dan eksik olan günleri Almanya dan freiwillig ödeyeceğim emeklilik sigortasına. Nasip bakalım.

Eylül gibi de dönmeyi planladık. İnşallah herşey yolunda gider. 63 yaşına kadar da yetecek kadar da birikimimiz var. Nasip bakalım. Hele bir yerleşelim, yolu Ortaca Muğla ya düşen arkadaş olursa bir çay içmeye bekleriz.

Selamlar saygılar, yardımlarınız ve verdiğiniz bilgilerden dolayı hepinize çok teşekkür ederim.

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Selam Arkadaşlar.
    Nihayet Türkiye deki 4B kapsamındaki prim ödediğim günler Almanya Emeklilik kasasına işlendi.
    Yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)