Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 499 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyedeki 4B kapsamında ödenen prim günlerinin Alman Emeklilik kasasına prim günü olarak etkisi.

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Üye runner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    10 mesaja 11 teşekkür aldı
    Selamlar Arkadaşlar,

Maalesef hala bir sonuç alamadım. E-Devlet evrak takipte baktığımda Sgk yurtdışı servisine hizmet cetvelinin gönderildiği yazıyor. Her ne hikmetse 4a süreleri gönderiliyor ama 4b süreleri gönderilmiyor. Bilgi edinmek için (neden gönderilmediği hakkında) mail de yazdım fakat cevap alamadım hala. Telefon ile Alo 170 i aradım; onlar Alman vatandaşı olduğum için benim bilgilerimi göremediklerini bunu İl Sgk yoluyla halletmemi tavsiye ettiler.
    Almanya ve Türkiye sürelerinin çakışması gibi bir sorun da yok. Acaba dedim bu süreleri borcunu yapılandırma ile ödediğim için mi çakışma oluyor ondanmı bildirmiyorlar.
    Neyse bu arada önce iş arıyoyorum diye arbeitsagentur abildirdim, 30.06.2023 tarihinde işimi bıraktım. Aynı gün işsizlik parasına başvurup Yine 03.07 tarihinde kendimi abmelden yaptım ki 4 yıl işsizlik parası hakkım kaybolmasın diye.
    Bu arada 30.06 tarihinde TR ye edevlet üzeri Türkiyeden emekliliği bşlatmak için başvurdum ve diğer belgeleride posta ile gönderdim. Zaten artık Almanyadan dönmek istiyorduk. Buradaki evimi satılığa çıkarıp ilk adımı attık. Eşim de işi bırakacak nasipse dönüş başladı.

Sorun sadece bu 6 yıllık Bağkur süresi. O hallolsa 35 yılım doluyor ve 63 yaşımda emekli olabiliyorum Almanyadan. Hallolmazsada ya TR de sigortalı bir işyerine, yada 35 yıl dan eksik olan günleri Almanya dan freiwillig ödeyeceğim emeklilik sigortasına. Nasip bakalım.

Eylül gibi de dönmeyi planladık. İnşallah herşey yolunda gider. 63 yaşına kadar da yetecek kadar da birikimimiz var. Nasip bakalım. Hele bir yerleşelim, yolu Ortaca Muğla ya düşen arkadaş olursa bir çay içmeye bekleriz.

Selamlar saygılar, yardımlarınız ve verdiğiniz bilgilerden dolayı hepinize çok teşekkür ederim.

2. Sponsor Reklam
    Üye runner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    10 mesaja 11 teşekkür aldı
    Selam Arkadaşlar.
    Nihayet Türkiye deki 4B kapsamındaki prim ödediğim günler Almanya Emeklilik kasasına işlendi.
    Yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)