Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 506 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 55 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Krankenversicherung + Minijob + Türkiyeden emekli

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,280 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söyle bir sekil hesap cikiyor.
    https://www.smart-rechner.de/midijob/rechner.php

Isveren Rentenversicherung a ödemek zorunda mi.Bunu iptal edebilir mi ?.Türkiyeden alinan emeklilik de sanki LVA ya para ödenmemesi gerekir diye bir sey var di.
    İşveren primi iptal edilemiyor. Zaten öyle bir gereksim yok SGK tarafından. SGK isci primi kesilmemesi gerektiğini söylüyor. Bundan befreien yapabiliyorsun. Zaten işe başlarken işveren bir kağıt verip soruyor.

Ancak befreien etsen bile bu Krankenkasse için Familienversicherung için yinede geçerli. Aylık 520 Euroyu geçtiği an eşin üzerinden Familienversicherung olmuyor.

Ya Ozanonur38'un dediği gibi kendin ödeyeceksin aylık 210 Euro (Ozanonur38 184 eski rakam dı)...yada AT21 belgesi başvuruda bulanacaksın. O belgeyi Türkiye'den aldığın Alman Krankenkasse yine Krankenkasseni ücretsiz veriyor, çünkü arka tarafan SGK herşeyi ödüyor. Alman-Sosyal Güvenlik anlaşmadın 14 madesinin 1. fıkrasına bu belgeyi almak için SGKya dilekce yazıp alabilirsin annen için. 1 yıl geçerli. Sonra yeniliyorsun. Sakın eş dost SGK yollama başından savarlar öyle birşey yok diye.

Dilekce söyle yazılacak.

Bilgi endinme kanuna göre başvuru: İsim, Soyisim, T.C. Kimlik No.

Alman-Türk Sosyam Güvenlik anlaşmasının 14. Maddesinin 1. fıkrasına göre AT21 belgesi için başvuruyorum.

Almanya'dan emekli aylığı almıyorum. Almanya'da sigortadan muaf cüzi çalısma yapıyorum (Minijob = versicherungsfreie geringfügige Beschäftigung). Böyle bir Minijob Türkiye'den aylık almama engel değildir. Sigortadan muaf olduğu için Almanya'da sağlık güvencesinden yararlanamıyorum. Acilen AT21 belgesinin Almanya'daki ikametgah adresine yollanmasını rica ediyorum. Altda belgeleri sunuyorum:

1. Pasaportun ve Kimlik kartın fotokopisi
    2. Alman Sağlık Kurumunun Sigorta Sicil numarasını ve Alman Sağlık Kasasanın ismi ve açık adresi.
    3. Alman ikametgah belgesinin aslı (Meldebescheinigung) ve konsolosluğa bağlı tercümandan çevirisi.
    4. Alman oturum kartının fotokopisi ve yine yeminli tercümesi
    5. Islak mühürlü imzalı Alman Hizmet Cetveli (Tercümesine gerek yoktur. SGK 2010/91 EK2 ve EK3'de Alman Hizmet cetvelin kelimelerin tercümesi vardır.

Tarih ve imza.

----------------------------------------------------------------------------------

Dikkat: Eger annen minijob'dan kendini befreien yapmadıysa, yani versicherungsfreei geringfügige Beschäftigung değilde "geringfügige VP veya versicherungspflichtige Beschäftigung" yazarsa annen hapı yuttu. Ozaman aylıkları faizi ile geri alırlar.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (29 Aralık 2022 Saat 22:26 ) değiştirilmiştir.

2. 4 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Üye galaxy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    8 mesaja 13 teşekkür aldı
    tesekkürler
    Konu galaxy tarafından (10 Mayıs 2023 Saat 14:04 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)