Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 513 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Calismadigim seneleri Rentenversicherunga ödeyebilirmiyim?

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    125
    159 mesaja 349 teşekkür aldı
    Şu EYT detaylari belli olsun bakalim TR dende borçlanma yapabilirim.

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    28
    9 mesaja 13 teşekkür aldı
    Alıntı Haziran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu EYT detaylari belli olsun bakalim TR dende borçlanma yapabilirim.
    Bence yapilabilecek en büyük hata Türkiyeden borclanarak emekli olmak. Ben annemleri de uyarmistim, o parayla borsada ETF'lere yatirim yapalim daha iyi diye.

Yatirdigi toplu parayi cikarabilmesi icin yaklasik 8 yil emekli maasi almasi gerekiyordu. TL'nin asiri derecede deger kaybetmesi sonucu bu süre 13 yila cikmisti en son hesapladigimda, suan belki 17-18 yil bile olmustur.

Almanya dünyanin iktisadi yönden en güclü ülkerinden biri olmasina ragmen bile insanlar emeklilige inanmaz iken ve 70 yas tartisilirken, Türkiye'de günü kurtarmak adina EYT'yi gecirdiler...genc nesile agir bir yük. Sonra Türkiyede niye Almamyadaki refah seviyesi yok diye söyleniyorlar, her kesimi de ayni ).

Gecen bir bayan yazmis, 40 yasimda emekli olmam benim en dogal hakkim, neticede hayatimin yarisi, bir diger yarisi da emekli olarak gecirsem ne olur diye .

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,280 teşekkür aldı
    Alıntı alpeg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence yapilabilecek en büyük hata Türkiyeden borclanarak emekli olmak. Ben annemleri de uyarmistim, o parayla borsada ETF'lere yatirim yapalim daha iyi diye.

Yatirdigi toplu parayi cikarabilmesi icin yaklasik 8 yil emekli maasi almasi gerekiyordu. TL'nin asiri derecede deger kaybetmesi sonucu bu süre 13 yila cikmisti en son hesapladigimda, suan belki 17-18 yil bile olmustur.

Almanya dünyanin iktisadi yönden en güclü ülkerinden biri olmasina ragmen bile insanlar emeklilige inanmaz iken ve 70 yas tartisilirken, Türkiye'de günü kurtarmak adina EYT'yi gecirdiler...genc nesile agir bir yük. Sonra Türkiyede niye Almamyadaki refah seviyesi yok diye söyleniyorlar, her kesimi de ayni ).

Gecen bir bayan yazmis, 40 yasimda emekli olmam benim en dogal hakkim, neticede hayatimin yarisi, bir diger yarisi da emekli olarak gecirsem ne olur diye .
    Sen yatırım (Geldanlage) ile güvenceyi (Vorsorge)yi karıştırıyorsun.

Geldanlage senin düşündüğün. Gaye parayı çoğaltmal. Vorsorge'nin hedefi kendini güvene almaktır. Bu güvencede bir bedel karsılığı olur.

Misal ev yakın sigortası bir Vorsorge'dir. Yani güvence amaçlı yapılır. Kimse sigortadan para alayım inşAllah evim yangın çıkarda paramı çıkartayım diye yapmaz.

Krankenversicherung'da bir Vorsorge'dir. İnşAllah hasta olurumda Krankenvesicherunga yatırdığım parayı çıkarırım diye yapmaz.

Kimse araba sigortasını inşAllah kaza yaparım ve primlerimi geri alır demez.

Emeklilikde vücudunun sigortasıdır. Para bittimi banka bu adam ne yiyecek ne yapacak diye düşünmez. Kapital bittimi ister geber ister kal.

Emeklilkde sırf yaşlılığını sigorta etmiyorsun. Malülük, dul ve yetim öksüz kalma sigortasıdır.

Sana tavsiyem önce Geldanlage ile Vorsorge farkını araştır. Aileni tebrik ederim. Onlar anlamış bu farkı.

Ha EYt külfiyet buna katılırım.

Almanya olayına gelince. Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'nin tüm sosyal güvenlik dallarına harcadığı para 222 Milyar Euro. Sırf Alman Emekllilik kurumu yıllık 450 Milyar Euro para değıtıyor. 220 Milyar Euroyu çalışan 40 milyon kişiden prim olarak geliyor. Geri kalan 130 Milyar Avro primlerin yetmediği için 130 Milyar Euro vergiden aktarılıyor.

Dikkatli okuyor. 222 Milyar tüm sosyal güvencenler. 450 Milyar sırf emeklilik. Krankenkassede 500 Milyar tutuyor. Daha Arbeitsamt ve Sozialhilfe/Hartz 4 yok bunların içinde.

İki yol var. Ya yaşı yükeltecekler. Yada primleri ve vergileri yükseltecekler. Yoksa iflas er veya geç.

Şimdi diyecek bazılarım Gelene gidene para dağıtmasın. Doğru bu yanlış. Ama bu dağıtılan 50 Milyar Euro olmasa bile sorun çözülmüyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (10 Ocak 2023 Saat 00:24 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)