Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 550 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dışı emeklilik için hangi belgeler gerekli ve nasıl müracaat edebilirim.

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,372
    317 mesaja 615 teşekkür aldı
    Birbey in yazmis oldugu gibi.Basimiz dan gecen olayi yazayim.

Babam zamaninda insaatci olarak Türkiye de orda burda calismis.
    Elinde hicbir sigorta numarasi yok.Bizlerde o zaman ufakdik.Neyin ne oldugunu bildigimiz yok.

Babam SGK ya gitmis, arastirmis bundan seneler belki 30 sene önce bir sey bulamamis.Öyle kalmisti.

Babam Almanya dan emekli oldu.LVA Türkiye ye bildirmis.Biz hicbir sey yapmadik.
    Bir de Almanya daki adresi Türkiye SGK dan mektup geldi.Edindigimiz bilgiye göre Almanya da emekli olmusunuz.
    Sizin Su kadar calismisliginiz var.karsiliginda 160 TL o zaman bir miktar yazmislardi hesap numarsi bildirin hesabiniza yatiralim dediler.

Biz de O zaman Avukata verip tam emeklilige cevirmistik.
    Anlayacaginiz LVA SGK tarafindan otamatik bilgi transferi var.Ta olay bundan 20 sene önceydi ki olay olali.Simdi daha da gelismistir.

Almanya da yasiyordu.Belli zaman sonra baktim Finanzamt olayi ve Krankenkasse olayi.Ele gecen para ve alinan emeklilik kanunlar netlesti.
    Lohnsteuer de 1.200 € kadar steuer frei boyutu vardi.Lohnsteuer cimiz.Türkiye den alinan emeklilik ayligi size zarar verecek.Tavsiyem orasini dondurun dedi.Biz de o zaman dondurmustuk.
    Iyi ki dondurmusuz.10 sene kadar dondurduk.Sonra babam ben artik gelip gitmeye yoruluyorum dedi.Buralari degerlendirdik.Hastaneler..Doktorlar eskisi gibi degil.....Biz de onayladik.
    Orada bir bakici tutar..Hastalik konusunu da özel le hallederiz diye.Buralardan abmelden e gelince

Krankenkasse gel bakalim öyle gelip kisi Türkiye kesin dönüs yapip buradan kendini abmelden yapamaz dedi.Uluslar arasi anlasmaya göre bir kisi sigortasiz birakilmaz dedi.
    Türkiye de yasarsa biz kendisine buradan degisik her seyi karsilayan bir yazi verecegiz.Normal de acil durumlar gecerli kagirt veriyorlar
    Bir tek sekilde burasini abmelden yaparsiniz dediler O da Türkiye de emeklilik varsa bunu belgelerseniz.
    Evet var ama para almiyor, dedigimde ispat belge istediler.O sekilde ceza islem olmadan kapandi.(Yoksa yukarda yazdigim olay.SGK dan belgeler geldi.Tercüme yapildi.Dedigimiz sekil olunca.)

Sonra Finanzamt Neu Brandenburg geliyor.Almanya da ikamet ettigi Finanzamt dan gelmiyor yazilar.
    O da bütün bilgiler elinde size geliyor.2 sene babam Türkiye de yasadi.Pasaporun oturum kartinin günü ne gecti..Almanya ya ayak atmadi. 2 sene sonra Finanzamt geldi.
    Siz yasantinizi ikametinizi Türkiye ye kaydirmisiniz deyip.Almanya daki ikamet de gelir ayda 1.200 € frei iken senede (14.400 €).Ikametgah Türkiye olunca Freibetrag senede 4.000 € gibi hesap cikarmislar.
    Türkiye deki almis oldugu emekliligi ne dökümani ne ellerinde bizimle kontaga gectiler.
    Türkiye ye kesin dönüs ettigi halde Finanzamt vergi aliyor.Türkiye deki almis oldugu ayligi bile hesap ediyor.Senede 822 € hesap etmisler.2 sene sonra gelmis olduklari süreyi geriye dönük toptan parsini da hesap etmisler.1.600 € Aldilar.
    Aylikdan kesip devamini Türkiye ye göndermiyorlar.Extra Finanzamt kontosuna 3 aylik bölümlere bölmüsler o sekil hesaplarina gönderilmesini istiyorlar.
    Arastirmalarimda bu dogru yeni cikti.Ödemek zorundasin denildi ben de hesap numarami verdim.Oradan cekiliyor.

Hesabi su miktardan cikarmislar:
    senelik Toplam 13.054 €
    Krankenkasseyi kapatinca 120 € gibi bu ayligin üzerine hesap ettiler.
    (Türkiye deki alinan emeklilik ayligini bile ellerinde dökümanlarla buraya hesap cikarmislar. Ama Türkiye deki emeklilik az freibetrag icerisinde diye yazi vardi)

Yasadiklarimda gördüm ki gizli sakli diye birsey yok.

Onun icin dünya kücüldü.Bilgisayarin basinda bir dügmeye basip bagli bulunan kurumlar beraber calisiyor. Devletler de birbirleriyle ag kurmuslar.Beraber calisiyorlar.

Bütün bunlari bilgi amacli yaziyorum.Basimdan bizzat gecip yasadigim icin.Cogu belki artistlik ceker ya ben Türkiye ye kesin dönüs yaptiysam Almanya ne karisir diye.Olay öyle degil Karisiyor.

Finanzamt a veya herhangi bir yere Türkiye ikametgah adresini vermemistim.Almanya dan ikametgah adresini abmelden yapilca da orada bildirmedim.
    Kendileri eliyle koymus gibi Türkiye deki adrei ne bulup oraya göndermisler.
    Schwerbehindert olanlar 50 % mesela Almanya ikametgahi kapatinca o freibetrag da iptal.Auswei gecersiz iade etmeniz gerekiyor.Alman yayi ikametgahi terk ettiginiz icin

Kasalar bosaldikca planli bir sekilde kimden ne kadar kopaririz kasalari doldururuz hesabi var.Karsiniz da devlet oldugu icin birsey yapamiyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=jIZgFS2mTW8

https://www.youtube.com/watch?v=hNwNitl-VwE

https://www.youtube.com/watch?v=AbZCm_sAPMI

https://www.youtube.com/watch?v=tK1B-qDGn5I

https://www.youtube.com/watch?v=qojbutA1KMg

Krankenkasse olayi
    https://www.youtube.com/watch?v=U8rAnRNCZeQ

Türkiye ye Kesin dönüs yapildigindaki hesap.
    Not:Finanzamt in hesabi Emekli ayligi senelik Almanya dan ödenen. 13054 € (Firmanin extra ödedigi Betriebsrente...bütün gelirler.icerisnde)
    Freibetrag i hesap etmisler
    Geriye 4.328 € kalmis.
    Bunu da 4.328 € X 19 % carpmislar.=822 € steuer istiyorlar senede
    10.000 € altinda Almanya bu uygulamayi yapmiyor.Bilginize. 10.000 € 1 € da gecse bu uygulama ya tabi olursunuz.

Yukarda yazdigim gibi Bilgi amacli yaziyorum.Böyle bir Almanya-Türkiye arasi uygulama var.
    Konu murat39 tarafından (18 Kasım 2022 Saat 22:19 ) değiştirilmiştir.

2. 3 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)