Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 555 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dışı emeklilik için hangi belgeler gerekli ve nasıl müracaat edebilirim.

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye Burclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    259
    128 mesaja 248 teşekkür aldı
    Dün Konsoloslukta müracat işlemlerini tamamladım ve Posta ile gönderdim, gereken evraklar aynen üstte belirtilen gibi şunlar:

Erkek:
    sadece güncel olan Versicherungsverlauf (ıslak imza vs. gerek yok) bunu Konsolosluğa ait olan Yeminli Tercumana gidip Almancadan Türkçeye Tercüme ettirmeniz gerek, size en yakın olanını Konsolosluğun Web sitesinden öğrenebilirsiniz.
    Tercüme ettikten sonra Konsolosluktan Noter Bölümünden Tasdiklemeniz gerekiyor ve Randevu alıp Tasdikliyorlar (14€).
    TC Kimlik, TR de çalıştığınız günler var ise bunu ekliyorlar.
    Erkekler için bu kadar başka bir işlem yok.

Bayanlar için:
    Versicherungsverlauf güncel olacak, erweiterte Meldebescheinigung (alırken Rentenkasse için denilirse sizden Belediye Para almaz). Örneğin eşiniz ilk Almanyadaki Anmeldungu Hamburg ve sonradan taşındınız Stuttgarta o zaman Hamburgdan almanız gerek ve sonrada Stuttgarttan, yani Şehir Şehir gittiyseniz tek tek almanız gerek.
    Sonra Bu Versicherungsverlaufu Yeminili Terümanda Terüme ettirip üstte olduğu gibi Konsoloslukta Noterde tastiklemeniz gerek.
    Erweiterte Meldebescheinigung Tercümeye gerek yok çünkü bunu Konsolosluk (Ataşe) onaylıyor direk ve onaylandığına dair belgeyi yanında gönderilıyor SSK ya.

Karlsruhe Konsolosluğuna gittik ve Ateşelik fazla bilgi vermek istemedi, yani ne zaman emekli olabiliriz veya ne kadar ödememiz gerek diye sorduğumda Müracatınızı yapın size bildirirler dedi, onun için malesef bilgi alamadım.

Dün gittiğimde Eşim ve benim için Müracat Formunu Doldurdu Ataşe ve Belgeleri ayrı zarfa koyup bunu Posta ile mutlaka Einschreiben gönderin dedi, Ankaraya deyil hangi Şehirde kayıtlıysanız oraya.

Fazla bilgi vermemesine rağmen eski kanuna göre işlem görürsünüz dedi yani 7200 gün deyil 5400 gün ve 97TL den ödersiniz dedi.

En çok bende Yeminli Tercumana gitti 330€

Yaptırmak isteyenler için son fırsat, bence acele edin derim.

EYT için sonradan Kanun yürürlüğe geçince ayrıca müracaat etmemiz gerek, bu tabiiki sonraki aşama.

2. 2 kişi Burclu üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)