Alıntı rmt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam, Flatex uzerinden Turkiye Eurobond´lari alindiginda vergisi mesela sadece Flatex uzerinden Almanya icin mi kesiliyor?
Turkiye icin de vergi durumu olusuyor mu?

Saniyorum bu konularda epey tecruben var, benim gibi tecrubesi olmayanlari biraz aydinlatabilirsen cok sevinirim.

Saniyorum bu konularda epey tecruben var, benim gibi tecrubesi olmayanlari biraz aydinlatabilirsen cok sevinirim.[/QUOTE]

Bu konuda ikili anlasmalar var. Bu sayfayi okumani tavsiye ediyorum.
Eger Sparerfreibetragi kullanacaksan mantiksiz olabilir yurtdisi kagitlari.
Bende su an Türkiye Eurobondlari yok gecen sene al sat yaptim ve kur kari yaptim. Tüm yatirimlar EURO ve birkac Amerikan hisseleri var.

2024 yilinda TÜrkiye yatirimim SIFIR ve bu sekildede kalacak. Bankalara veya TR tahvili almam.
Ama secimlerden dolayi Türk borsasini takip ediyorum orada bir borsada cökme falan olursa biraz "MSCI Turkey" fonu var ondan alabilirim.
Biz Almanyadan sadece bu fon üzerinden Türkiye hisslerine yatirim yapabiliyoruz.
Birkac "ADR" altinda Türk hisselerde var ama onlara bakmiyorum. Fon en büyüklere dagitiyor.

Ama tahminimce su sekilde oluyor

Alman tahvili alsan mesela 3.000 Euro faiz gelirin oldu.
Eger Freibetrag yoksa 3.000 Euroya 25% vergi ödüyorsun ve bende Flatex otomatik kesiyor onu ( diger brokerleri bilemeyecegim).
Freibetrag var ise mesela 2.000 Euro ozaman kazandigin 3.000 Euroya degil de sadece 1.000 Euroya 25% vergi kesiliyor.

Simdi Türkiye Eurobondu aldin mesela EURO olanini.
Ve bir senede 3.000 Euro faiz ödediler. Freibetragin yok.
Simdi buna Quellensteuer ödüyorsun 10% (ekte olan tabloya göre). Bu direkt Türkiyede kesiliyor.
Almanyadada geriye kalan 15% ödüyorsun yani toplam 25% ödüyorsun.

Ama....eger Freibetragin var ise.
Türkiyede direkt 10% kesiliyor ve buna vergi ödüyorsun.
Simdi bu olay tam nasil oluyor tecrübe edinmedim. Ikili anlasmalar var ama.

https://www.tagesgeldvergleich.net/r...#quellensteuer