Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 619 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye ye calismak icin dönüs

Üye
    Ettiği Teşekkür
    39
    6 mesaja 6 teşekkür aldı

Türkiye ye calismak icin dönüs

Selam Arkadaslar,

35 Yasindayim dogma büyüme Almanyaliyim, Alman Vatandasiyim ayni Oglum gibi oda Alman Vatandasi (6 Yasinda), Esim ise Türkiye den gelme 3 Yillik Vizesi var.

Sorum su, ben Türkiye de Özel Sektörde güzel bir is buldum, Maas cok güzel, Kira derdim yok, Kira gelirim var hem Almanya daki Evimi kiraya veriyorum hem Türkiye de Daire var ekstra o Kira da. Epeyden beri
    düsünüyordum böyle birseyi nasip oldu bir Sirketle anlastim. Ben simdi gidip denemek istiyorum sayetki 1 Yil icinde düzeni tutturur alisirsam kalacagim devamli, lakin Bürokrasi isi cok karisik.

Ben ve Cocuk Alman Vatandasiyiz Mavi Kartimiz var, biz simdi burada ne adim atmamiz gerekiyor ne yapmam gerekiyor, Abmelden mi yoksa Ummelden mi ? Hakkimin ölmesini istemiyorum arada gelip gidecegim. Esim ne yapmasi
    gerekiyor 3 senelik Vizesi var, süresi gectimi veya Abmelden yaptikmi tekrar Vize alabiliyormu yoksa alamiyormu ?

Bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim

Saygilar

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    Alıntı EMTY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam Arkadaslar,

35 Yasindayim dogma büyüme Almanyaliyim, Alman Vatandasiyim ayni Oglum gibi oda Alman Vatandasi (6 Yasinda), Esim ise Türkiye den gelme 3 Yillik Vizesi var.

Sorum su, ben Türkiye de Özel Sektörde güzel bir is buldum, Maas cok güzel, Kira derdim yok, Kira gelirim var hem Almanya daki Evimi kiraya veriyorum hem Türkiye de Daire var ekstra o Kira da. Epeyden beri
    düsünüyordum böyle birseyi nasip oldu bir Sirketle anlastim. Ben simdi gidip denemek istiyorum sayetki 1 Yil icinde düzeni tutturur alisirsam kalacagim devamli, lakin Bürokrasi isi cok karisik.

Ben ve Cocuk Alman Vatandasiyiz Mavi Kartimiz var, biz simdi burada ne adim atmamiz gerekiyor ne yapmam gerekiyor, Abmelden mi yoksa Ummelden mi ? Hakkimin ölmesini istemiyorum arada gelip gidecegim. Esim ne yapmasi
    gerekiyor 3 senelik Vizesi var, süresi gectimi veya Abmelden yaptikmi tekrar Vize alabiliyormu yoksa alamiyormu ?

Saygilar
    Usta sen ve oğlun Alman Vatandaşısın herhangi bir hakkın ölmez istediğin zaman Almanya ya geri dönebilirsin.

Buradan giderken sadece Abmelden yapman gerek

Türkiye ye girerken Mavi Kart ile giriş yapman gerek yoksa 90 gün sonra Oturma ve Çalışma izni alman gerek

Yenge hanımda durum sorunlu .. 180 günden fazla Almanya dışında kaldımı oturma iptal oluyor

çok az ikameti var .. tekrar dan oturma alması mucize

Yenge Hanım Alman Vatandaşı olsaydı .. hiç problem olmayacaktı

şimdi Alman Vatandaşlığı başvursu için Almanya ikamet süreside yetersiz

Sanırım tekrar Almanya vizesi alması gerekecek

Senin anlayacağın senin Türkiye sevdası biraz müşakatlı olacak
    Konu hOrOz tarafından (18 Ağustos 2022 Saat 08:48 ) değiştirilmiştir.

4. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    39
    6 mesaja 6 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta sen ve oğlun Alman Vatandaşısın herhangi bir hakkın ölmez istediğin zaman Almanya ya geri dönebilirsin.

Türkiye ye girerken Mavi Kart ile giriş yapman gerek yoksa 90 gün sonra Oturma ve Çalışma izni alman gerek

Yenge hanımda durum sorunlu .. 180 günden fazla Almanya dışında kaldımı oturma iptal oluyor

Hadi diyelim Vizesi yandi, tekrar dönüs yaptigimizda alamiyormu bir daha Vize ?

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    269
    206 mesaja 533 teşekkür aldı
    Anladim macerayi seviyorsun git de gör türkiyedeki yasami ,insanlar türkiyeyi terk ediyor sen türkiyeye gidiyorsun ,bir kac ay sonrada burda aglayarak anlatacaksin nasil dolandirildin nasil güvendin
    aklini peynir ekmekle yediysen git kendi tücrübeni burda anlat ,maddiyat sorunu olmayanlar bile gitmiyor .

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,152 teşekkür aldı

Türkiye ye calismak icin dönüs

Zor bi süreç buraya döndüğünüzde normal bi vatandaş Türkiye’den eşini getiriyor gibi bi prosedür işlemeniz gerek.

Benim arkadaşın Yaşlı annesinin böyle 6 ay geçti diye Almanya sokmadan geri gönderdiler o gün bugündür geri dönemedi kadın.

Senin yerinde olsam ilk önce kendim gider 6 ay orada yaşarım ortama ayak uydurabilecekmisin buna bakarım.

8. atsiz77 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Arkadaslar tr de sistem hatasi var,sahsiyet meselesi yok..
    Burasini fazla acmak istemiyorum..
    Uzaydan prof getirin gene duzelmez..
    Kimseye duzenini bozmasini tavsiye etmem..
    1 veya birkac sene icin duzeninizi bozmayin..

10. 2 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    TR'ye is yapmaya calismaya gelecekseniz hic tavsiye etmem.
    Ha emekli olmussunuzdur yada calismadan geliriniz vardir uzun süreli gelip gezip tozup gidersiniz.
    Yada 3-5 ay TR'de 3-5 ay almanyada aynu ben gibi.
    Ama TR'de calismak icin gelcekseniz kesinlikle tavsiye etmem.Burasi kurtlar masasi.
    Almanyadaki düzeni burada bulamazsiniz.
    Insanlar bir Barut gibi, kimsenin kimseye saygisi yok.

12. Acemibiri üyemize teşekkür edenler:

Üye dolunaymz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    15
    8 mesaja 13 teşekkür aldı

Horoz usta çok güzel özetlemiş, bu sözlere ilave olarak naçizane bir tavsiye;

İlla da gideceğim diyorsan hanımı ve çocuğu Almanya'da bırak en azından bir süre 6 ay-1 yıl mesela, baktın hakikaten işler iyi giderse onları da sonradan götür.

Yinede onların da gitmesi gerekiyorsa yenge için yabancılar dairesinden güzel bir gerekçeyle izin almaya çalışın, 3 yıllık oturumu dolmadan gelip buraya yerleşip tekrar buradan uzatın yoksa herşeye sıfırdan başlar.

Ancak şahsen hiç tavsiye etmem arkadaşlar güzel anlatmış, Türkiye'nin hali hiç dışardan gözüktüğü gibi değil. Zaten 6 ay sonra bence geri gelmenin yollarını ararsın, bari çocukların düzenini bozma.

14. dolunaymz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    Bazı arkadaşlar aynı Almanya da ki yaşamak istiyor asıl problem burada

Ama sistem değişik bugün Amerika ya gitsenizde problem yaşarsınız

Ben arasıra Belçika ve Hollanda ya gidiyorum daha ilk problem döner kavşaklarda başlıyor

Adamlar döner kavşakta bambaşka sürüyor

Benim 3-4 arkadaşım kesin geri dönüş yaptı hiç sızlanmaları yok

Biri buradan gitti siyasete atıldı şimdi Belediye Başkanı, biri Almanya daki öğrendiği Solar Sistemlerini kuruyor

biri Belçika dan döndü emekli maaşını yiyor, biri beyaz eşya ile uğraşıyor, biri tekstil satışi üretimi uğraşıyor

bunlar emekli değil daha genç 30-40 yaşındaki kişiler

Geri dönüş yaptınmı Almanya yı beyninden sileceksin

aklının yarısı burada kalırsa beyninin yarısı diğer yarısını devamli yer ..
    Konu hOrOz tarafından (22 Ağustos 2022 Saat 21:41 ) değiştirilmiştir.

16. 4 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Selam Arkadaslar,

Saygilar
    Sadec Einwohnmeldeamta gidip Türkiye'deki ikamet adresini bildirmen lazim.

Diger konuya gelince. Eger burada büyük bir firmada saglam isin varsa bence yapma.

Birazda hanim buraya alisamadigi icin falan mi istiyorsun?

Nacizhane fikrim, Türkiye'de is hayati cok zor. Gidiyorsan sunu bilmen lazimki, Türkiye'de pek yasa kitap yok. Cok sey iki kisinin dudaginin arasinda. Almanya'daki gibi iscilerin hakki yok.

Acaba bu is bir Callcenter olabilirmi?

Ben bugün izinden geldim. Sirf 2,5 hafta ordaydim. Dönüs gününü iple cektim. Türkiye'de hayat bence Almanya'dan daha stresli. Annem'in Türkiye'den saglik sigortasi olmasina ragmen 6 gün sgk anlasmali bir özel hastande yatti. 3500 - 4000 TL ekstra ödedik. Almanya'daki bir calisana fazla dokanmiyor belki ama Türkiye'de nerdeyse bir asgari ücret.

18. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    154
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    senin yerinde olsam Hanimi alman vatandasi yapmadan bu ise kalkismam.

Türkiye Avrupaya gelmeye calisiyor sen Türkiyede calismaya calisiyorsun. Sonra pisman olma.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    249 mesaja 364 teşekkür aldı
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senin yerinde olsam Hanimi alman vatandasi yapmadan bu ise kalkismam.

Türkiye Avrupaya gelmeye calisiyor sen Türkiyede calismaya calisiyorsun. Sonra pisman olma.
    öylede, isin iyiyse niye olmasin.

burda dogma büyüme üniversiteden bir arkadas burda doktorasini yapip yillar önce gitti.
    simdi kral gibi yasiyor, limusin, söför ve villa firmadan. ayligi ayni burdaki gibi.

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    Yeniden vize almasi zor olabilir cünkü Schengen vizesinde cok bekleme ve sebepsiz iptaller oluyormus.Türk Televzoyornlarinda son zamanlarda bu haberler dolasip duruyor.

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    269
    206 mesaja 533 teşekkür aldı
    Bazı arkadaşlar aynı Almanya da ki yaşamak istiyor asıl problem burada

Ama sistem değişik bugün Amerika ya gitsenizde problem yaşarsınız

Ben arasıra Belçika ve Hollanda ya gidiyorum daha ilk problem döner kavşaklarda başlıyor

Adamlar döner kavşakta bambaşka sürüyor

Benim 3-4 arkadaşım kesin geri dönüş yaptı hiç sızlanmaları yok

Biri buradan gitti siyasete atıldı şimdi Belediye Başkanı, biri Almanya daki öğrendiği Solar Sistemlerini kuruyor

biri Belçika dan döndü emekli maaşını yiyor, biri beyaz eşya ile uğraşıyor, biri tekstil satışi üretimi uğraşıyor

bunlar emekli değil daha genç 30-40 yaşındaki kişiler

Geri dönüş yaptınmı Almanya yı beyninden sileceksin

aklının yarısı burada kalırsa beyninin yarısı diğer yarısını devamli yer ..
    Usta Bir kac kisinin isi iyi gider istisnalar kayde bozmaz kafasi calisir veya baska sey, maddi sorunun olmasin türkiye su an yasanacak yer degil (bunu üzülerek söylüyorum ülke pimi cekilmis bomba gibi ) freni patlamis kamyon gibi yol aliyor insallah düzelirde bizde gideriz kendimden örnek vereyim almanya sefalet icindeyim gelirim gideri karsilamiyor emekli oldugum icin ama türkiye güzel olsa ben orda kral gibi yasarim ama malesef hayatinda bir kere hastaneye gitmemis insan bana türkiyedeki hastaneyi övüyor gittin mi hic yok nasil oluyor o zaman orasi ana baba günü gibi cagiran bagiran kavga yapan ,cik trafige herkes bir birini dogruyor savas yapilan nülkeden daha fazla ölü var ,gel bir markete savas cikmis gibi saldiriyorlar kavga baris figan bana güzel isleyen 3 tane sey say türkiyede ,temelli dönecegim .

23. haveri68 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye gentlement - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mannheim
    Ettiği Teşekkür
    24
    172 mesaja 424 teşekkür aldı
    Biz gurbetçiler için tek kelime: Türkiye’de yaşanmaz, tatil yapılır…

Maceraya gerek yok…

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    154
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Alıntı Cengiz Bond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öylede, isin iyiyse niye olmasin.

burda dogma büyüme üniversiteden bir arkadas burda doktorasini yapip yillar önce gitti.
    simdi kral gibi yasiyor, limusin, söför ve villa firmadan. ayligi ayni burdaki gibi.
    evet bu konuda hakli olabilirisn - bahsettigin kesim ama okumus tecrübeli ve yüksek pozisyonda olan kisiler icin gecerli. Ben burada yillik 70-100 bin Euroluk maasim var ise Sachbearbeiter olarak misal veriyorum bu maasi orada Genel Müdür / Finans Müdürü olanlara veriyorlar. Birde senden 10 kat daha fazla calismani bekliyorlar (buradaki adalet / is hukuku / sosyal güvence yok tabiki --> hersey 1 kisinin dudagina bakiyor).
    Okadar kolay ve rahat degil.

Benim tanidik var TR den geldi orada Deloitte Türkiyede denetci olarak calisiyordu ve 800-1000 Dolar aliyordu eskiden simdi TL eriyince maasi 400-500 Dolara düstü. Simdi Almanyaya gelip uzman olarak calisiyor (denetci degil). Buradada sanirim 50-60 Bin Euroluk brüt isde simdi. Almancasini gelistirip tekrar denetci olarak sansini zorlayacak ozaman 80 bin üzeri kapilar aciliyor.

Iki kesim daha var:

1. Almanya egitim alip almanyada dogru dürüst is bulamayan alman sirketlerine uyum saglayamayan genclerimiz. Bunlar yüksek egitimleriyle Türkiyeyi tercih edebiliyorlar cünkü Almanyada zaten birsey yapamamislar.

2. Fazla egitimi Uni diplomasi olmayip TR de is kurup rayina oturtanlar baska tabiki (mesela Restaurant). Bu kesim agirlikli Türk damat oluyor ve önceden Almanyaya evlilikle gelip bir türlü memnun olmayip para biriktirip TR ye dönenler.
    Bu isler kolay degil bilhassa alavere dalavere cenneti Türkiyede.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)