Alıntı Cengiz Bond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
öylede, isin iyiyse niye olmasin.

burda dogma büyüme üniversiteden bir arkadas burda doktorasini yapip yillar önce gitti.
simdi kral gibi yasiyor, limusin, söför ve villa firmadan. ayligi ayni burdaki gibi.
evet bu konuda hakli olabilirisn - bahsettigin kesim ama okumus tecrübeli ve yüksek pozisyonda olan kisiler icin gecerli. Ben burada yillik 70-100 bin Euroluk maasim var ise Sachbearbeiter olarak misal veriyorum bu maasi orada Genel Müdür / Finans Müdürü olanlara veriyorlar. Birde senden 10 kat daha fazla calismani bekliyorlar (buradaki adalet / is hukuku / sosyal güvence yok tabiki --> hersey 1 kisinin dudagina bakiyor).
Okadar kolay ve rahat degil.

Benim tanidik var TR den geldi orada Deloitte Türkiyede denetci olarak calisiyordu ve 800-1000 Dolar aliyordu eskiden simdi TL eriyince maasi 400-500 Dolara düstü. Simdi Almanyaya gelip uzman olarak calisiyor (denetci degil). Buradada sanirim 50-60 Bin Euroluk brüt isde simdi. Almancasini gelistirip tekrar denetci olarak sansini zorlayacak ozaman 80 bin üzeri kapilar aciliyor.

Iki kesim daha var:

1. Almanya egitim alip almanyada dogru dürüst is bulamayan alman sirketlerine uyum saglayamayan genclerimiz. Bunlar yüksek egitimleriyle Türkiyeyi tercih edebiliyorlar cünkü Almanyada zaten birsey yapamamislar.

2. Fazla egitimi Uni diplomasi olmayip TR de is kurup rayina oturtanlar baska tabiki (mesela Restaurant). Bu kesim agirlikli Türk damat oluyor ve önceden Almanyaya evlilikle gelip bir türlü memnun olmayip para biriktirip TR ye dönenler.
Bu isler kolay degil bilhassa alavere dalavere cenneti Türkiyede.