Selam Kardesim,

Benimde durum sana benzer.. ilk basta Bende Einfamilienhaus bakmistim, hatta Reiheneckhaus bulmustum privat birisinden. Herseyde anlastik birgün dedi evi satmiyorum. Artik ev bulamam diye gittim araba aldim 6 ay sonra 3 Familienhaus nasip oldu. Esim o zamanlar calisiyordu simdi bir evladim oldu ve calismiyor. Arabayi da ödüyorum halen, Evide, tatile de gidiyorum, oglanin hic birseyini de eksik etmiyorum. Ay sonu bazen zorlaniyoruz ama kenara para biriktirmis oluyorum. Söyle bakmak gerekir ki Ben ama aylik eve 1.600€ ödüyorum, 1.200€ da gelirim oluyor kiralardan. 400€ kendi cebimden cikiyor. 0,9% dan almistim Krediyi. Simdi ~3% + Tilgung 2-3 arasi etti bana 5-6. Kaldirirmiyim suan diye düsündüm. Hesapladim ettim durumlar halen Iyi. Belki o durumda 2 senede bir tatile giderim, 5 yildiz yerine 3 yildiz olur ama yinede olur. Bunlarin bilincinde olmalisin. Ben kendime göre tedbir aldim ve is yerimi degistirdim. Suan 30% olarak net fazla aliyorum. Herseyde yolunda cok sükür. Ben herzaman derim, aldigin ev, araba ne olursa olsun sosyal yasamini negatif etkiliyorsa alma. Evladina bir oyuncak alirken hesap kitap yapmak zorunda kalacaksan alma. Suanki durumun nasilsa halen öyle kalmali!

Reihenhaus alacaksan bilki, bahcede otururken senin tarafini iki komsu tarafindan görülebilir. Biriyle aran kötü olur rahat edmezsin. Müstakil bir Einfamilienhaus baksan dünyanin parasi. Bekledin diyelim, fiyatlar yine cikarsa? Düsebilirde tabiki ama bir insan bugün evi 300.000€ ya aliyorsa ve yan giderler ile (~10%) 330.000€ ya geliyor. Simdi Renovierung yaptin, 350-360 oldu. Alan bunu kaca satacak? Zararla kimse artik ev satmaz.. Eger bu faizler bu yükseklikte kalirsa ve enflasyon böyle giderse almanya zaten Wirtschaftskrise yasayacaktir. Zaten su güncel durumda evini ödiyemiyen cok insan vardir. Demem o ki, tek ailelik degilde ein azindan bir kiracin olsun derim. Hem emekliligin icin bir yatirim yapmis olursun hemde fazla zorlanmazsin.