Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 707 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ölheizung'un yerine ne kullanabiliriz?

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    156
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    aynen elektronikere katiliyorum.

bende 4 sene önce ev aldim ve Heizung / Dämmung yapmadim. Heizungu eski ev sahibi 2017 de degistirmis ve yeni tip Ölheizung.
    Üst kat 105 m2 civari alt katda bodrum oradada 30m2 oturma alani var ama alt katda keyfi kaliyoruz.

Senelik yakitim = 2.500 Litre ortalama = 26.000 kwH (sen bununla kiyaslayabilirsin).
    Daha net olacak olursak senin alacagin ev daha az yag yakiyor (21.000 kwH = 2.000 Litre yag eder

Simdi iki yolun var

1.) ya benim yaptigim gibi yapacaksin = yani hicbirsey (ben sadece camlari degistirdim)
    2.) yada herseyi yenileyeceksin

Ikinci yolu izlersen Wärmepumpe mantikli (benim komsu yapti gecen sene basladi bu sene bitti - evlerimiz ayni bitisik) ama Wärmepumpe yaparsan evi mantolaman gerek. Komsunun rakamlarini paylasiyorum
    - Kalorifer (30k), Wärmepumpe mit Fussbodenheizung (Entsorgung alte Öltanks)
    - CAmlar 3 katli (25k)
    - Cati (25k)
    - Solar (25k)
    - Mantolama (35k), bunun icinde dis cephe Dämmung, Dachbodendämmung, ve evin disi yeniden sivalama ve boyama var
    Bunlari tabiki Energieberater üzeri yapip 20%-40% devlet destegide aldi yukarda olan rakamlarda devlet destegi düsürülmüs hali
    yani esittir 140 bin Euro

Simdi ise hemen hemen hic yakit masrafi yok. Wärmepumpe agirlikli elektrik ile calistigi icin catidan gelen elektrik onu karisiliyor. Fazla elektrik bile üretiyor.

Simdi benim hesaba gelelim yukardaki komsunun yaptigi masrafin sadece camlara 15k yaptim.
    senelik yakitim 2500 Litre en son 0,75 full doldurum. Su an fiyatlar 1,45
    Diyelim ki önümüzdeki 30 sene bu fiyatlar kalir ise senelik 3.625 euro ve 30 senede 108 bin Euro harcayacagim.

Tabiki bende su an bu fiyatlardan etkilenenlerden ama önden 140 bin cikaracak kadar mantiksiz düsünmedim.

Ben su an tek brsey yapmayi düsünüyorum oda komsunun yaptigi Dachboden dämmen. Malzemeleri kendim aliü babamla yapacagim 105m2 ye 3.000 Euro masraf edip enerji masraflarimi 30% indirmeyi hedefliyorum.

Bu romanimdan sonra düsün tasin derim.

Sen komsunun yaptirdigi kaloriferde bile iki misli teklif almissin (bu arada teklif normal cünkü firmalar yetisemedigi icin ucuruyorlar fiyatlari). Allah bu rakamlarda kolaylik versin.....
    Konu Ejderabi tarafından (11 Haziran 2022 Saat 13:50 ) değiştirilmiştir.

2. 3 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)