Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2084 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 121 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gurbetciler Sevilmiyor mu ?

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,280 teşekkür aldı
    Tabiki yasam tarzindan dolayi kimse seni carpma hakki vermez. Ancak yasam tarzina gelince, ben oldugum yere ayak uydurum. Camiye gidersem ona göre giyinir otururum, dügüne gitsem ona göre, yaslilarin yanina gitsem ona göre giyinir giderim.

Tabiki diyebilirsin kime ne. Ama bence öyle degil. Her zaman mütevazi giyinmek ve davranmak daha iyidir. Benimde pahali seylerim var, ama sadece özel günlerde giyerim. Dügün olur, bayram olur, ama günlük hayatda giymem.

Birde senin niyetin iyi olabilir yasam tarzin ile, ama önemli olan senin niyetin degil, karsi tarafindakinin nasil degerlendirdigi. Özellikle Türkiye'de hava atmaya gelmis olarak degerlendiriliyor.

Cok basit bir örnek. Eski Merkez Bankasi Müdüsürü, Durmus Yilmaz, bundan 5-10 yil önce basbakandan ve cumhurbaskanindan daha fazla aylik aliyordu. Bir siyasi parti mecliste hükümete sormustu en yüksek memur maasi alan kim diye. Adam 33000 TL aylik aliyordu.

Bu kisi enistemin akrabasi. Adam köye geldiginde mütevazi bir araba ile gelmis. Üstü falanda öyle allim sallim degil. Normal herkesin giydigi bir pantolon ve gömlek giymis. Herkes gibi oda yer sofrasina oturmus, herkes gibi oda köydeki evin icindeki eski cesmede abdest almis. Yaninda bir koruma bile yok.

Yada baska bir örnek. Yasim ozaman 16. Bizim kiraci genc bir polis. Annemler evde yok. Ben evde kaldim mac bakacagim diye. Kiraci polis beni cagirdi gel maca beraber bakalim diye. Inanki üstümü giyerken sadece esofman giydim. Cünkü biliyordum o polisin maddi durumu iyi degil. Ozamanlar polisler cok aylik almiyor. Evine indim koltuk bile yoktu. Ancak ev tertemizdi. Yerde güzel minderler vardi, onlarda oturduk. Allah ne verdiyse yedik.

Bu gibi olaylar bana cok ders oldu. Iyiki yasamisim bu olaylari. Bana hayatin Nike, Boss'dan ibaret olmadigi, bunlarin mutluluk degil, sadece mutsuzluk getirdigini gösterdi. Tam aksine bunlari giyerek suni bir mutluluk yasadigimi anladim. Ve yüce rabbim bu mütevaziligimi hep ödüllendirdi. Ben mütevazi kaldikca okulda olsun, iste olsun, tüm kapilari bana acti. Iyi paralar kazaniyorum, ama yinede mütevaziligimi kaybetmedim.

Demek istedigim mütevazilikten zarar gelmez. Mütevazi olursan, kendini sevdirirsin. Ancak bulundugun ortamdan daha forslu bir sekilde gidersen bir yere, dedigin gibi hazmedezler ve soyulursunda. Ha bu onlara soyma hakkini vermez, ama ne gerek var.

Bak benim hic Türkiye'de basim belaya girmiyor. Tam tersine her yerde isim ras gidiyor. Neden, cünkü ben olayi cözdüm. Devlet dairesinde gitsem, konsolosluguda gitsem, bankayada gitsem, hep görgü kurallarina uyarim, saygimi ve özellike rica ve tesekkür kelimelerini hic eksik etmem ve herkes bana cok sükür bugüne kadar iyi davrandi ve kazik yemedim.

Ben temizlik iscisinide, bir genel müdürede ayni saygiyi gösteririm.

Giyen istedigini giysin. Allah'daha da iyilerini versin herkese. Ben mütevazi kalacam. Son Model bir arabaya biniyoruz, son model telefonlar kullaniyoruz, herseyimiz var. Ama niye halen insanolgu mutsuz? Cünkü mütevaziligini kaybetmis. Bir söz vardir, "Bir insan kötü olmasini istiyorsan ona Allahim zenginlik ver diye dua et" derler.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (06 Eylül 2018 Saat 23:57 ) değiştirilmiştir.

2. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)