Birbey 3.0 arkadasim cok tesekkürler yazdiklarin icin, bu yazdiklarini bizde düsünmedik degil, benim 21 yasinda oglum var, oglumda ehrenamtlich mülteci genclere yardim ediyordu,bizler insani düsünüyoruz, darda kalmis din kardeslerimiz diyoruz ama oglum neler anlatiyor bir bilsen, iclerinde uyusturucu kullanan-satan, cok kötü bir sürü insanda varmis. sen yazdiklarinda haklisin, ama bu insanlarin hepsinide ayni kefeye koymamak lazim, nasilki kac cesit Türk var, bunlarin icindede iyi insanlar var.
biz bu aileyi senelerdir taniyoruz, adamin ayagina protez takilmasi icin esim cok ugrasti, cocuklarin gözünün icine bir kere baksan, seninde icin kaynayacaktir.cok düzgün insanlar. cok haklisin kültür farki var, ama cocuklar 3-4 senedir almanyadalar, iyi bir yoldalar, kendi kültürleriyle almanya hayatina alisiyorlar, cocuklar cok kabiliyetli ve cabuk ögreniyorlar.
ben 1993'de almanyaya geldim, benide almanlar dislayabilirdi, ama bana sans veren biri cikti, bütün Türkler kötüdür diye düsünmeyen bir alman beni ise aldi, hepinizede biri bir sans vermistir, bu aile senelerdir ev ariyor ama mülteci olduklari icin kimse vermiyor, aynen yazdigin gibi Babalari belkide talibandi ama cocuklar büyüyecekler ve insallah topluma yararli insanlar olacaklar, benimde bir tuzum olursa ne mutlu bana.
3 aylik kaution icin, sozialamt bize parayi verecek, ailede heray bunun faizini sozialamta ödeyecek dendi bize.
mobilya icin 2000€ nedir? 3 oda ev, mutfak-yatak-dolab-beyaz esyalar, bu para neye yeter? gercekten 2000€ verirlerse, para isteyebilecegimiz baska bir yer yokmu?
mülteciler büyük bir binada kaliyorlar,bina sahibi mülteci basina 400€ aliyor, 2020'ye kadarda vertrag yapmis, bizim aile 1 odada yasiyor, mutfak ve banya ortak, yani 1 oda icin alman devleti 2000€ baskasina heray veriyor, ben 780€ aylik kira istiyorum, ancak 740€ veriyorlar, esya parasida 2000€ bunlar anlasilacak gibi degil.