1) TR ye gelenlerin büyük cogunlugu Kuzey Suriye den gelenlerdir ki, Türkmenlerdir. Bunlar Osmanli Devleti zamaninda oraya Hac güzergahinin güvenligi icin yerlestirilmis öz be öz Türk askerlerinin torunlaridir, yani senin 100 sene evvelki asker amcan, dayin vs.
2) Araplarin hepsi Suud veya Emir Şerif Hüseyin soyundan gelmez. Unutmayalim ki, I. Dünya savasi bitmesine ragmen bir cok Arap asireti Ingilizlere karsi Osmanli sancagi ile savasa devam etti. Medyanin gaziyla araplarin tümüne düsman olmak salakliktir.
3) Arabistanin ve El-Cezire bölgesinin elden gitmesinden sonra Ingilizler tarafindan isgal edilen bölgelerdeki askerlerimizi esir olmamalari icin büyük guruplar halinde Arabistan, Irak ve Suriye ahalisinden gizlice kacirip, Anadoluya sag galim ulastiranda yine bunlarin bu araplarin dedeleridir. Bu askerlerimizin bir cogu Kurtulus savasinda silah elde devam düsmana karsi savastilar o asker kitliginda.
4) Türkiye Afrin bölgesinde kendi askeriyle harekat yapip, PKK nin en önemli lojistik ve gecis bölgesini tikadi. Unutmayin ki asker bir yere girdimi kolayina cikmaz. (örnek Kibris taki Türk askerleri yada Irak'taki Başika Üssü)
5) ABD nin gelecekteki perspektifine göre Kuzey Irak Kürt bölgesinden cikan (ABD sirketlerine akacak olan) Petrol, TR yi by-pass ederek kuzey suriye üzerinden Akdenize cikacakti, güvenliginide güclendirilmis PKK ya vereceklerdi, belkide Devlet kuracaklardi. Sen Afrin e Türk askerini koyarak bu yolu tikadin.
6) Dogu Akdenizdeki (denizin icerisindeki) gaz yataklarina herkes cökmek istiyor, biz geriden geriye yapma etme, bizede pay verin bizde geriden komsuyuz diyorduk, dirsek gösteriyorlardi. Afrinin ele gecmesiyle TR bu zamana kadar denizlerdeki askeri meydan okumasini karadan da destekliyor.

Simdi soruyorum, sen bu Kadar avantaji sadece kendi askerini Suriye topragina sokarak aldin. Eger Suriyenin Fakir genclerine silahi verip basarili operasyonlar yaptirsaydin, 10 sene sonra sana demezmiydi, bunu ben basardim arkadas, sen TR olarak 2 tane kici kirik silah verdin diye. Yada bu Fakir insanlara 10 sene sonra daha fazla para yada is veren adamin kilicini sallamazlarmiydi? Unutma ki bu sekilde oralarda kalici bir askeri varligin olmayacakti.

Benim fikrim, bize bu Kadar avantaj saglayan o gencler varsin g.tü devirip yan gelip yatsin, ben alacagimi aldiktan sonra. Ayrica ben TR nin yok zorda kalana kucak acarmis falan laflarina inanmiyorum, temel mevzu buradaki kazanimlardir.

Saygilar
05300 - Merzifon