hayirli günler forumdaslar,

biraz arastirdim ama cevabini bulamadigim icin, burda bir sormak istedim:

2 ay sonra allah izin verirse insallah Anavatana, izine gitmeyi planliyoruz. Kendi sahsi aracim yerine, calistigim sirketin bana tahsis etmis oldugu arac ile gitmek istiyorum.
Arac Leasing ile olmak üzere, sahsi kullanima izin verilmis bir sekilde benim elimde. Arac sahibi elbette calistigim sirket, o nedenlede ruhsatta benim adim yazmiyor. Sahsi kullanim ise arac degerinin 1%ini vergi ile ödememle Almanya icinde hic sorun degil. Sigorta, mazot, bakim, lastik vs. hepsi sirket tarafindan karsilaniyor.

Bir kac is arkadasim ispanya ve italya olmak üzeri avrupa icinde yurt disina ciktilar ve sorun olmadi. Zaten arac degirinin 1% oranini vergiye verdigimiz icin bu hakka sahibiz. Sirket bu konuda yasak koymuyor.

Ama Türkiye'ye girildiginde bu is nasil olacagini kestiremiyoru. Diger ülkeler Avrupa Birligi üyesi ülkeleri iken, Türkiye bu birlige dahil degil. Ayrica Gümrükten gecerken Arac passaporta isleniyor.

Sirket calisanlara danistim ama bugüne kadar bizim calistigimiz Sirkette kimsede bu durum olusmadigi icin bilgi yok. Sirket ve benim aramda bir sözlesme var, aracin Plakasi yaziyor, Ayrica Marka ve Model de dahil ve araci kullanma hakkina sahip oldugum belirtilmis. onun disinda birsey yok.

Acaba aranizda bu durumla karsi karsiya kalip cözen varmi?