Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2184 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanyadan sirketin bana tahsis etmis olugu arac ile TÜRKIYE'ye gitmek

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Üye SinanAy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Viyana
    Ettiği Teşekkür
    21
    8 mesaja 13 teşekkür aldı
    Ustam ayni konu gecen yilda yazilmisti.

Senin durumunun 100% aynisi benimle. Bende sirketin verdigi araca 1,5% vergi ödeyerek 6 yildir tüm dünyada kullanabiliyorum ve her yil Türkiye'ye gidip geliyorum.
    Kanuni olarak horoz ustanin dedigi vekalet dogru gerekli, hatta Almanya disinda her hangi bir Avrupa ülkesinde bile sorabiliyorlar. (sahsen bana Macaristan da ve Sirbistan'da polis kontrolünde sorduklari oldu.) Bu vekaletin ADAC ya da ÖAMTC'den olmasina hic ama hic gerek yok. Word programinda bir vekalet yazip ruhsatta arac sahibi olarak yazan firmanin mühürü (Stempel) ile mühürlersen bir problem olmuyor. Ben benim elimde olanin bir fotografini buraya yüklüyorum, bunun aynisiyla 6 yil gittim geldim, gecen yil araba degistigi icin yenisini aldim ve Agustos ayinda yine gittim, hic bir sorunla karsilasmadim.

https://picload.org/view/dociplgr/im...ed_20.jpg.html

Yalniz iki yildan beri uygulanan yeni bir uygulama var. Sebebini ya da kanuni dayanagini tam bilmiyorum ama Türkiye'ye giris yapacagin tarihten en fazla 1 ay önce firmadan halen firmanin aktif iscisi olduguna dair bir yazi istiyorlar.
    Ben ilk gittigimde bana sordular, bende böyle bir uygulamadan haberim yoktu dedim, yanimda su anda sadece Kartvizit var üzerinde firmanin Logo'su var dedim, adam bu seferlik kabul edelim ama seneye mühürlü bir kagit getirmen gerek dedi. Söyledigine göre bir firma araciyla senede 6-7 farkli kisi girip cikiyormus ülkeye ama bu kisilerin o firmayla alakalari yokmus, emekli insanlar felanmis ve nedense bunu engellemek istiyorlarmis.
    Gecen yil giderken yine bir yazi yazdim, -ismim, dogum tarihim, adresim ve yukarida bilgileri yazili olan kisi firmamizda aktif olarak su görevde bulunmaktadir- gibi, üst kismina Almanca, alt kismina Türkce yazdim ve mühürlettim, hic problem olmadan girdim ülkeye.

Firma araciyla ilgili olarak en cok sikinti yasadigim konu : Sigorta yani yesil kart konusu.
    Bizim araclar bütün Avrupa'da Vollkasko sigortali ama Türkiye kapali ve Avusturya'da ki sigorta sirketi tek bir arac icin sigorta policesini degistirmiyor, cünkü bizim 120 arac bir Sigorta paketinin icinde. Yani sadece benim araci Türkiye'ye acsalar, diger bütün 120 araci da acmis olacaklar. Aracin ruhsatta kendi sahibi olmadigim icin baska bir sigorta sirketine gidip sadece Türkiye icin belirli bir süre icin sigorta da yaptiramiyorum. O yüzden Türkiye'ye sadece Kapikule(Bulgaristan üzeri) ve Ipsala(Yunanistan üzeri) girebiliyorum. Cünkü sadece bu iki kapida 24 saat sigorta sirketi acik ve ordada sadece Zorunlu Trafik Sigortasi (ve ortalama 160-200 euro arasi) yaptirabiliyorsun. Yani Allah göstermesin Türkiye'de bir kaza yapsan ve suclu sen olsan, aracin bütün tamir masraflarini kendim ödemem gerekiyor, hatta arac Türkiye'de calinirsa araci kendi cebimden yenisini alip firmaya hediye etmem gerekiyor. Cünkü bir kanuna göre eger firma aracini sigortasina dahil olmayan bir ülkeye götürürsen, sigortasinin gecerli oldugu ülkelerdeki tüm sartlari kapsayan benzer bir sigortayi diger ülkede yaptirma zorunlulugu aracin kullanicisina ait.

Eger daha baska sorularin varsa burdan yardimci olmaya calisirim.

(Insallah kafa sisirecek kadar uzun yazmamisimdir, affola.)

2. Sponsor Reklam
    Üye denizlili88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    57
    16 mesaja 19 teşekkür aldı
    #SinanAy aynen bende senin dedigin gibi yapmistim hep, bende sansa tüm sirket araclari Allianz sigortaliydi ve türkiye acikti. Bu aktiv isci olayi icin kagit benim zamanda yoktu.
    Ben Vollmacht olarak hep Vollmacht.pdf dolduruyordum. ACE oldugunu takmayin, oraya üye olmaniz sart degil. Bende degildim ve degilim.
    Herkes tutturmus illa ADAC diye. Öyle bir zorunluluk yok, millet bilip bilmeden yaziyor, sinir oluyorum, insallah konuyu acan arkadas fazla ugrasmadan dogru olani yapar.
    Konu denizlili88 tarafından (03 Haziran 2018 Saat 20:22 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Viyana
    Ettiği Teşekkür
    21
    Alıntı denizlili88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    #SinanAy aynen bende senin dedigin gibi yapmistim hep, bende sansa tüm sirket araclari Allianz sigortaliydi ve türkiye acikti. Bu aktiv isci olayi icin kagit benim zamanda yoktu.
    Ben Vollmacht olarak hep Vollmacht.pdf dolduruyordum. ACE oldugunu takmayin, oraya üye olmaniz sart degil. Bende degildim ve degilim.
    Herkes tutturmus illa ADAC diye. Öyle bir zorunluluk yok, millet bilip bilmeden yaziyor, sinir oluyorum, insallah konuyu acan arkadas fazla ugrasmadan dogru olani yapar.
    Haklisin ustam, ama herkez ÖAMTC ya da ADAC'tan aldigi icin, gümrüklerde renginden bile taniyorlar kagidi ve hic bakmiyorlar bile. Sadece Plaka ve Pasaport'taki isim dogrumu, evet, gec diyorlar. Kendi yazdigimizi adam okumaya calisiyor, en fazla kaybettigimiz 2 dakika fazla.

Bu aktif isci olayi cikali daha 2 yil oldu ustam, yani 2017'de baslamis. 2016'da gittigimizde hicbirsey sormadilar, 2017 yaz sezonunda bu kagidi istediler. Ama kapida duran kisi, bilmiyor olmaniz normal, o yüzden bu yil o kadar siki tutmuyoruz ama seneye aklinizda olsun dedi.

Sigorta olayi beni cok yipratiyor kapida hocam. Bütün sirayi bekliyorum Kapikule'de, sonra polis memuru diyor ki "aa senin sigorta yokmus, karsiya C blok'a git, sigorta yaptir, sonra sana hangar'da bakarlar". Yani orada bekledigim sira bosuna gidiyor, sigorta yaptirdiktan sonra tekrar siraya giriyoruz. Sigorta binasi kapiya gelmeden önce Alisveris merkezinin icinde var ama o da haftaici sadece 09:00-17:00 arasi acik, daha sonra gelirsen gümrüge mecbur kapi sirasini bekledikten sonra yaptirabiliyorsun. Senelerdir ayni sikintiyi yasiyorum

Bu yil nasip olursa internetten Türkiye'den Türkiye icin sigorta yaptiracam ve policeyi bilgisayardan cikartip öyle gidecem, bakalim nolcak

5. SinanAy üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    57
    Alıntı SinanAy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklisin ustam, ama herkez ÖAMTC ya da ADAC'tan aldigi icin, gümrüklerde renginden bile taniyorlar kagidi ve hic bakmiyorlar bile. Sadece Plaka ve Pasaport'taki isim dogrumu, evet, gec diyorlar. Kendi yazdigimizi adam okumaya calisiyor, en fazla kaybettigimiz 2 dakika fazla.

Bu aktif isci olayi cikali daha 2 yil oldu ustam, yani 2017'de baslamis. 2016'da gittigimizde hicbirsey sormadilar, 2017 yaz sezonunda bu kagidi istediler. Ama kapida duran kisi, bilmiyor olmaniz normal, o yüzden bu yil o kadar siki tutmuyoruz ama seneye aklinizda olsun dedi.

Sigorta olayi beni cok yipratiyor kapida hocam. Bütün sirayi bekliyorum Kapikule'de, sonra polis memuru diyor ki "aa senin sigorta yokmus, karsiya C blok'a git, sigorta yaptir, sonra sana hangar'da bakarlar". Yani orada bekledigim sira bosuna gidiyor, sigorta yaptirdiktan sonra tekrar siraya giriyoruz. Sigorta binasi kapiya gelmeden önce Alisveris merkezinin icinde var ama o da haftaici sadece 09:00-17:00 arasi acik, daha sonra gelirsen gümrüge mecbur kapi sirasini bekledikten sonra yaptirabiliyorsun. Senelerdir ayni sikintiyi yasiyorum

Bu yil nasip olursa internetten Türkiye'den Türkiye icin sigorta yaptiracam ve policeyi bilgisayardan cikartip öyle gidecem, bakalim nolcak
    Bu türkiye sigortalari baya pahali, allah yardimcin olsun. Ben iki yil önce kendi aracimla gittim, Vollkasko sadece türkiyenin avrupa yakasinda gecerli. Haftpflicht türkiyenin tümüne acik. Dedim Vollkasko yaptirayim asya yakasi icin (Antalyaya gidecektik) Malkarada (Tekirdag) benden yalan olmasin 800 Lira istediler 3 hafta icin. Dedikleride Suriyeliler geldi fiyatlar uctu, ne kadar dogru bilmiyorum. Bu yil tekrar kendi aracimla gidecegiz insallah, bakalim kurdan dolayi belki 800 lira veririm bu da 145 € civari. Türkiyede ne olacagi hic belli olmuyor, önüne aniden kedi, köper vs. cikiyor. Saglama almak lazim

Nereden
    Viyana
    Ettiği Teşekkür
    21
    Bu türkiye sigortalari baya pahali, allah yardimcin olsun. Ben iki yil önce kendi aracimla gittim, Vollkasko sadece türkiyenin avrupa yakasinda gecerli. Haftpflicht türkiyenin tümüne acik. Dedim Vollkasko yaptirayim asya yakasi icin (Antalyaya gidecektik) Malkarada (Tekirdag) benden yalan olmasin 800 Lira istediler 3 hafta icin. Dedikleride Suriyeliler geldi fiyatlar uctu, ne kadar dogru bilmiyorum. Bu yil tekrar kendi aracimla gidecegiz insallah, bakalim kurdan dolayi belki 800 lira veririm bu da 145 € civari. Türkiyede ne olacagi hic belli olmuyor, önüne aniden kedi, köper vs. cikiyor. Saglama almak lazim
    Valla ustam ben Kapikule'de sordum, AXA Sigortaya sordum, Zürich sigortaya sordum Türkiye'de ama hicbirisi de Vollkasko yapmiyoruz yabanci araclara dedi.
    Eger sen yaptirirsan burda paylas ya da bana PM at bilgim olsun.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    19
    40 mesaja 48 teşekkür aldı

Selam Denizlili88,

bu ACEye ait Vollmachte ADACtaki gibi Türkce Vekaletname yazisini Türkce Bay/Bayan gibi Tercümeleride eklenebilinirmi?

Ettiği Teşekkür
    57
    Alıntı Sweet_FormuLa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam Denizlili88,

bu ACEye ait Vollmachte ADACtaki gibi Türkce Vekaletname yazisini Türkce Bay/Bayan gibi Tercümeleride eklenebilinirmi?
    Selam Sweet_Formula,

türkceye gerek hic duymadim, 4 dilde yaziyor Almanca, Ingilizce, Ispanyolca ve Italyanca. Türkiyedeki memurlara almanca da yetiyor, sonucta Fahrzeugschein da almanca ve ondada sorun olmuyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    19
    40 mesaja 48 teşekkür aldı
    Selam Sweet_Formula,

türkceye gerek hic duymadim, 4 dilde yaziyor Almanca, Ingilizce, Ispanyolca ve Italyanca. Türkiyedeki memurlara almanca da yetiyor, sonucta Fahrzeugschein da almanca ve ondada sorun olmuyor.

Selam Denizlili88,

Bu ACEnin Vollmachti doldururken en üste Herr / Frau yazan yerin karsisina kimin adi yaziliyor Arbanin Ruhsatin sahibinin Adinimi yazilacak? yada ADAC nin Vollmachtinda oldugu gibi Vekaleti alanin adimi yaziliyor? yada Vekaleti verenin adimi?

Birde altindaki ücüncü yerde ist berechtigt, meinen / unseren Wagen yazan yerin karsina kimin Adi yazilacak?
    Cünkü ADAC nin Vollmachtina anlasilir sekilde yazilmis!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)