Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2196 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 74 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Haber: Gurbetçilere sosyal yardım incelemesi

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı

Haber: Gurbetçilere sosyal yardım incelemesi

Almanya’da Sosyal Yardım Dairesi, vatandaşlardan Türkiye’den emekli maaşı almadıklarına dair belge getirmelerini istemeye başladı. Konsolosluk belge vermiyor ancak Otomatik Bilgi Transferi Anlaşması’yla eylülde bilgi paylaşımı başlayacak.

OKTAN ERDİKMEN - Almanya’da Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Sosyal Yardım Dairesi, yardımların devam edebilmesi için Türkiye’den emekli maaşı alınmadığına ilişkin belge istemeye başladı.

Bugüne kadar bu tarz mektuplar gönderilmiyordu. Kurum, yardım alan Türk vatandaşlarından konsolosluktan yazı getirmelerini istiyor. Konsolosluk ise zaten görev tanımında olmayan böyle bir belgeyi vermeye yanaşmıyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz avukatlar da, Sosyal Yardım Dairesi’nin mahkemeye başvurması durumunda emekli maaşına ilişkin bilgileri Türkiye’den edinebileceğini belirterek, uzlaşma yoluna gidilmesini tavsiye ediyorlar.

Bu hafta yine bir okurumuzun gönderdiği bir başka belgeye göre de, Ziraat Bankası, internet üzerinden işlem yapan müşterilerine ‘Bilgilerin yetkili kurumlarla paylaşılabileceği’ uyarısında bulunmaya başladı.

Banka bilgilerin, Mali Suçları Araştırma Kurulu, Maliye Bakanlığı, Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası gibi kurumlarla paylaşılabileceğini hatırlatıyor. Bir banka, elbette bulunduğu ülkedeki resmi kurumlarla bilgi paylaşımı yapmak zorundadır. Ancak bu uyarının neden birdenbire şimdi yapılmaya başladığı sorusu da kafaları karıştırıyor.

İlk bilgi paylaşımı eylülde

Türkiye’nin de imzaladığı ve AKP hükümetinin bakanlar kurulu kararıyla yürürlüğe giren Otomatik Bilgi Transferi Anlaşması çerçevesinde, ilk bilgi paylaşımı 2018 yılının eylül ayı içerisinde yapılacak. Banka hesaplarına ilişkin bilgiler paylaşıldığında, Türkiye’de banka hesabı ve kira geliri olan kişiler, eğer sosyal yardım alıyorlarsa, bunu 10 yıl geriye dönük olarak ödemek zorunda kalabilecekler. Geçtiğimiz haftalarda yurt dışında hesabı bulunan bir aile, Almanya’da tam 175 bin avro para cezasına çarptırıldı.

Söz konusu anlaşma sadece sosyal yardımla ilgili de değil. Hayatında hiç sosyal yardım almayan ancak Türkiye’de banka hesabı ve kira geliri bulunanlar da, iki ülke arasındaki vergi oranlarının farklı olmasından dolayı, aradaki farkı Almanya’da ödemek ve vergi cezalarına maruz kalmak gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirler.

Hükümet gurbetçileri düşünmüyor

Bugüne kadar gurbetçileri bir iç politika enstrümanı olarak gören hükümet, Avrupa’da yaşayan milyonlarca insanı zor durumda bırakacağını bile bile, bu anlaşmaları imzaladı.

Avrupa ülkelerine yönelik düşmanlık politikası, Türkiye’deki seçimlerde faydalı oldu ancak yurt dışındaki Türkleri hedef tahtasına oturttu. Bugüne kadar hiç tartışılmayan gizli çifte vatandaşlık, sosyal yardımlar ve emekli maaşları gibi konular birer birer masaya konuluyor.

Maliye Bakanı, seçimlerde olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için Otomatik Bilgi Değişimi Anlaşması’nın 2019 sonuna ertelenmesini sağlamaya çalışıyordu. Seçimlerin 24 Haziran’a alınması, bu sorunu da ortadan kaldırdı. İki ülke arasındaki kurumlar, eylül ayından itibaren otomatik olarak bilgileri paylaşmaya başlayacaklar.

Erdoğan, gözaltına alınınca ‘Ölümüne Reis’ diye bağıran vatandaşı görüyor, onu arıyor, maddi manevi destek veriyor.

Ancak bu anlaşmaların zarar verdiği milyonlarca vatandaşı görmüyor.

Zaten görmüş olsaydı, AKP emeklilere çalışma izni ve THY biletlerinde indirim gibi konularda vermiş olduğu sözleri tutardı.

Oktan Erdikmen'in diğer yazılarını okumak için tıklayınız.

Türkiye'deki banka hesaplarının incelenmesi ve seçimler üzerine Av. Memet Kılıç'ın konuk olduğu canlı yayını buradan izleyebilirsiniz:

Kaynak: arti49.com

2. 5 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Üye melih1998 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    28
    21 mesaja 37 teşekkür aldı
    Bu Sivrilmek isteyen insanlar haber diye sacmaladiklarinin farkinda degiller.Yeter artik ugrasmayin ya...

5. 4 kişi melih1998 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    4 mesaja 6 teşekkür aldı
    Soruyorum
    1- Kim kiminle uğraşıyor
    2- saçma haber diye nitelendirdiğin bu haber yüzbinlerce gurbetçi vatandaşımızı ilgilendirmicekte kimi ilgilendirecek
    3- Bu olay gerçekleşirse bu durumdan kimler mağdur olacak.

Hoş hem sosyal yardım alıp hemde Türkiyeden emekli maaşı alıp bunu bildirmemekte madalyonun diğer tarafı.
    Ben sadece bu yukarıda yazılan haberin saçma diye nietelendirilmesini manidar buldum.

Saygılarımla

7. 3 kişi elnino üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı melih1998 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu Sivrilmek isteyen insanlar haber diye sacmaladiklarinin farkinda degiller.Yeter artik ugrasmayin ya...
    Ne var simdi bu haberde? Hükümeti elistirdigi icin tahammüllün yokmu? Senin fikirlerine uymasada, baska fikirlere niye sacmalik diyorsun? Baskasina görede senin fikirlerin ozaman sacma. Niye baska görüslere saygi gösteremiyorsun? Nasil herkes senin fikrine saygi göstermesini bekliyorsan, sende baskalarina göstereceksin. Niye kendini karsi argümanlar ile savunmuyorsunda, agzini bozma yoluna gidiyorsun?

Ben hükümetin cogu yaptigi seyi taktir ederim. Ama futbol takimi gibi parti tutmam yada baskasinin arkasina takilmam. Ama yanlislari varsa elestirelerede acik olmak gerek.

Hem yardim alanlar, hemde parsi Türkiye'de olanlarin yaptigi yasal olarak tabiki yanlis. Ama bu Türkiye Cumhuriyet'inin kendi evladini ispiyonlamaya hakki vermez. Dünyada hic bir devlet tanimiyorum, kendi vatandasini baska bir devlete, hele o devlet gercek bir dost devleti degilse, ispiyonlayan. Sen hükümet olarak hergün Almanya ile kavga et, sonra kendi vatandasini o devlete sat. Satamazsin. Ondan sonra devlet olarak sen gurbetcine de, Türkiye'ye orda temsil edin. Yani devlet gurbetcisini korumayacak, ama sen gurbetci olarak koru? Sen kendi cocugun hata yapsa bile bile satarmisin? Satmazsin. Ama bizim devlet baba niye satiyor? Birnevi gurbeticiyi feda ediyor.

Ayrica 15 senelik verilen emeklilere calisma sözünün yerine gelmesi neresi sacma? Yalan bir haber mi? Eski Basbakan sayin Davutoglu Düsseldorf'a geldiginde TV.net Düsseldorf konsoloslugundan canli yayin yapti. Orada izin verecegiz dedi? Hani nerede?

1998 dogumlusun herhalde. 20 yasinda yani. Daha bu yasta bu kadar nasil taraf olabiliyorsun? Ne okudun, ne gördün? Hic birsey. Sadece etrafindan topladigin fikirler ile karar veriyorsun. Önce bir arastir sonra kendi fikrini üret.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (24 Nisan 2018 Saat 22:01 ) değiştirilmiştir.

9. 5 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,308
    312 mesaja 609 teşekkür aldı

Ettiği Teşekkür
    28
    Cevabimdir" sen üstüne alinma elnino...sen paylasmissin ama bu konu burda islendi.

1:Bu Avukat kemak kilic tam gercekden sovmen.Konuyu irdeleyip,didikleyip cebini doldurmaktir biz gurbetcilere panik yaptiriyor.
    2: Burdaki gurbetciler bu isleri yapamasinlar.yapanda cezasina razi gelsin.
    3: kim bu isler icindeyse bence magdur olsun hakediyor.
    4:Bu konular beceriksizlerde islendi cok yorumlar yapildi.
    5.Bu konuya bir daha yorum yazmicam kim ne yazarsa yazssin.cevap vermicem

12. 3 kişi melih1998 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    kardesim konu onemli olabilir ama önemli olan sorunlara cözümler,,
    haberleri okuyalim bir isimize yaramadiktan sonra napalim,simdi böyle birsey olduysa avrupadaki türkler napacak,para pulmu saklasin,vatandaslik mi degistirsin,
    zaten senelerdir yontula yontula tüy birakmadilar..
    böyle haberleri elbette okumali ama fazla da kafaya takmamali,,

Ettiği Teşekkür
    28
    Birbey...Konuyu siyasete dönüstürme.olayi saptirma.konuyu dagitma.ben 20 yasinda degilim Tam olarak bilmek istiyorsan 57 yasindayim.ikinci nesil gurbetteyim,babayim vede dedeyim.ve yeterince burada ezildim,Bilmem anlatabildimmi...

15. 2 kişi melih1998 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Tam anlatamadin abi, ama 1998 yazinca insanin aklina 20 yas geliyor.

Ancak 57 yasindasin. Benden 20 yil daha büyük bir tecrüben var. Haberin icerigini niye sacmalik olarak degerlendiriyorsun? Hadi böyle degerlendirdin, buda tamam, o zaman acikla neresi sacma ve niye sacma? Ortaya kuru bir laf atiyorsun sacma diye, ama ici bos! Oku haberi, surasi sundan dolayi sacmadir diye sende karsi görüsünü bildir. Ver herkesde görüsüne saygi duyma mecbur. Ama sacmalik demek, yeter artik ugrasmayin demek, bos bir laf ve baska görüse saygisizlik. Saygisizligi nasil kendimize istemiyorsak, baskasinada yapmamak lazim.

Birde lütfen su "ben Almanya'da cok ezildim" muhabettini birakalim. Bu özellikle ilk neslin bence mizmizligi. Cünkü Türkiyemizde daha az eziliyorduysak niye orada kalmadik veya geri dönmedik? Türkiye'de sanki ezilmeyecekmiydik? Demekki burasi daha isimize geldi. Bu his kafadaki gurbetci piskolojisi. Baska birsey degil.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (24 Nisan 2018 Saat 22:35 ) değiştirilmiştir.

17. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye yadikar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Berlin/ istanbul
    Ettiği Teşekkür
    430
    131 mesaja 578 teşekkür aldı
    Adam avrupadaki oylar için sosyal yardım konusundan çok anti erdoğan ve akp propagandası yapmış.

19. 6 kişi yadikar üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    Ayrica olaya ahlak ve karakter bakimindan bakildiginda gayet normal..kurum hicbir haksiz sekilde buradan maas alinmadigini ispatlama adina sozum ona kisinin gizlemis veya saklamis olabilecegi odeneklerin dokumanlarini istiyor .!
    Simdi biz vatandas olarak hak hukuka uymayip bir de ustune ustluk dini degerleri hice sayarak bir dolaplar ceviriyorsak bunun suclusu hukumet mi?yada hukumet vatandasinin dolandiriciklarina goz yumacak yasalar cikarip avrupayla uyum icinde oldugunda haksizlik hak ve hukuk ortadan kalkmis mi oluyor..
    Simdi insanlik namina bu soruyu herkes vicdaninda yargilasin..
    Karli cikinca hak ve hukuk,zararli cikinca erdogan safsatalarini birakalim..
    Gercek boyle..

21. 3 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    webci kardesim, dediklerin hepsi dogru. Ancak gözden kacirdigin bir sey var. Vatandas ile devlet arasindada hukuki bir bag var. Bir ülkenin vatandasi yasa geregi o ülkeye zarar vermemesi gerekiyor ve ayrica devletde o kisiyi disa karsi korumasi gerekiyor. Bu vatandaslik anlasmasinin bir zorunlulugu.

Bir örnek. Türk'ün biri Almanya'da banka soyuyor ve Türkiye'ye kaciyor. Sonra onun soydugu ortaya cikiyor ve Türkiye'de yakalaniyor. Almanya o kisiyi yargilamak icin iadesini talep ediyor. Patlasada catlasada Almanya o kisiyi alamiyor. Cünkü Türkiye kendi vatandasini iade ederse vatandaslik ilkesini bozmus oluyor. Ayni sey tersi icinde gecerlidir.

Anlatmaya calistigim bu. Sen devlet olarak hukuken vatandasini ispiyonlamaya hakkin yok! Ayri bir hukuki sikinti, yillarca sen Türkiye devleti olarak millet resmi olarak cagri yaptin, gel parani getir buraya yatir, ben kimseye söylemem diye.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (24 Nisan 2018 Saat 23:03 ) değiştirilmiştir.

23. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    Anlasilan bu is uzadikca demokrasi dedikleri seye zarar verecek
    Demokrasi dedikleri boyle birsey olsa gerek..hakki ve batili ayirmaktan dahi aciz..politikacilarimizin ne denli demokrasi sevicisi olduklari simdi anlasildi..
    @birbey eyvallah kardesim mesaj dolaylida olsa ulasti...

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bunu demokrasi ile alakası yok.

Bunu gurbetcini satmak ile alakası var. Münferit bir olayda değil bu.

Ayrıca hukukcular bilir, kimse kendini ben zaten yardım almadım diye kendisini rahatda his etmesin. Yüzde 90 Türkiye'den emekli. 01.07.2011'den bu yana belirli şartlar altında Türkiye'deki aylığınızdanda Krankenkasseye prim yatırmanız gerekecek. Bunların hepsi ortaya çıkacak.

Yada siz yardım almadınız, ama anneniz babanız aldı ve merhum oldular. Mirasını kabul ettiyseniz hukuki olarak sonradan da olsa çıkacak borçlarada mirascısınız.

Yada çoğunun hanımı emekli ama adam çalışıyor. Lohnsteuerde Türkiye'den emekli olduğunu Finanzamta bildirdiniz mi? Hayır.

Yada cocuğunuz okuyor ve Bafög alıyorsa, bildirmediğiniz içon bu parayı ger alacaklar.

Başka bir örnek. Çoğu emekli Freikartesi var Krankenkasseden. Ama Türkiye'deki aylığı bildirmiyor. Bildirse Freikarte alamıyacak. Bu ilaçların parasını geri alacaklar.

Almanya bu ve benzeri konulardan milyar Euro gelir edle edecek. Şimdi "oh olsun" yada "banane" diyen kişiler cuvaldız kendine batınca kimse hakki ve batili ayırmayacak. Bak ondan sonra hükümete nasıl sallayacak millet.

Ha ben bu konuyu zamanı geldiğinde çıkaracağım geri. Çünkü otomatik bilgi paylaşımı Merkez Bankası olayından daha tehlikeli.

Coğu sanıyorki sırf yardım.alan yanacak. Hayır almayanlarda yanacak.

26. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    4 mesaja 6 teşekkür aldı
    Arkadaşlar burada kim haklı kim haksız muhabbeti değil önemli olan. Ortada sadece paylaşılmış bir haber var mesajları yazan arkadaşları değilde konunun içeriğini eleştirebilirsiniz. Alman yada Hollanda devleti yardıma muhtacım diye devletten ek ödenek alıpta acaba kendi ülkelerinde gelirleri varmı? bu yardım ödeneğine gerçekten ihtiyaçları varmı diye bunu araştırmaları en doğal hakları. Bu tür bilgi alışverişi devletler arasında yapılan bir anlaşmadır. Türkiyeden bir gelirleri varmı bunu öğrenmek istemeleri doğaldır. Ben sadece Türk devletinin Alman veya Hollanda devletine Vatandaşların Tapu bilgisi vermesine şiddetle karşıyım. Ya adama belkide babasından yada dedesinden miraz kalmıştır. Kime ne.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Eh parada kalmış olabilir miras. Fark nerde şimdi?

Tecrübeli Üye Mesut64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    552 mesaja 3,594 teşekkür aldı
    Arkadaslar, bir defa Türkiye´de uygulamaya giren yasalar, Avrupa yasalari. Hemen Hükümete
    yüklenip konuyu yine bir secim öncesi siyasete dogru götürmeyelim.
    Biz Gurbetcileri zaten bu Avrupa yasalari cok etkiliyor, ve etkilemeye de devam edecek. Önceden
    Türkiye´den Gelen Isciler icin özel anlasma vardi bu anlasma yavas yavas degismeye ve zorlasmaya
    basladi. Türkiye Tam üye olmadigi sürece de daha da zor durumlarda kalacagimiz yasalar cikabilir.

Kolay Gelsin!

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Ata sözü,

Çiğ yiyenin karnı ağrır,kanunsuz,hukuksuz davrananlar,ah ne olacak diyenler icin sıkıntılı günler.

31. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    Alıntı elnino Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar burada kim haklı kim haksız muhabbeti değil önemli olan. Ortada sadece paylaşılmış bir haber var mesajları yazan arkadaşları değilde konunun içeriğini eleştirebilirsiniz. Alman yada Hollanda devleti yardıma muhtacım diye devletten ek ödenek alıpta acaba kendi ülkelerinde gelirleri varmı? bu yardım ödeneğine gerçekten ihtiyaçları varmı diye bunu araştırmaları en doğal hakları. Bu tür bilgi alışverişi devletler arasında yapılan bir anlaşmadır. Türkiyeden bir gelirleri varmı bunu öğrenmek istemeleri doğaldır. Ben sadece Türk devletinin Alman veya Hollanda devletine Vatandaşların Tapu bilgisi vermesine şiddetle karşıyım. Ya adama belkide babasından yada dedesinden miraz kalmıştır. Kime ne.
    Kimse malin paran mirasin var diye cöreklenmiyor kardesim..
    Beyan edeceksen,konu bu..
    Vatandas yapmiyor ustune ustluk alman devletini kazikliyor ve akilli geciniyor..bunu anlatiyoruz..
    Ve kendi devletine sucluyor,o hakkimi korumadin bu hakkimi korumadin..
    Hakka sahip cikanin hakki gozetilir, ilahi adelet..bukadar basit..
    Konu webci tarafından (25 Nisan 2018 Saat 11:49 ) değiştirilmiştir.

33. webci üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı
    Bu kanunun daha dogrusu almanya ile türkiye devletleri arasindaki anlasmanin yürürlüge girmesini destekliyorum ve hatta gec kalinmis olarak dahi görüyorum.

birakin simdi parti, marti veya secim gibi iddialari. Burda hul hakkina girenlerin gün isigina cikmasini sagliyan anlasma söz konusu.

ne almanya nede türkiye devletinin kimsenin malinda veya mülkünde gözü yoktur. ister kazanmis ol ister sana miras kalsin, malda, mülkte senindir ve kimsede buna birsey demiyor. konuda zaten bu degil.

esas konu olan mal ve mülk sahibi olupta utanmadan SIKILmadan hak etmedigi halde sosyal yardima basvurup genel topluma ait olan parayi devletten haksiz yere yalan Dolan beyannamelere dayanarak sosyal yardimi talep etmek ve bunu vicdani sizlamadan Allah korkusu olmadan catir catir yemektir.

Bunu ne Allah nede kul sever. Yardima muhtac kisilerin hakkina tecavüz etmek denir. Haksiz yere hak sahibimis gibi gözüküp kul Hakki yemek denir.

ne almanya nede türkiye hickimse senin malina, parana el koymuyor veya elinden zorla almiyor. ama sende bunu Hakki ile git devlete beyan et ve benim bu sosyal yardimda hakkim yok, benim malim ve mülküm var onun icin bu yardima ihtiyacim yok diye bildir.

fakat bu cogumuz tarafindan genelde bildirilmez ve binbir dereden su getirilerek kendi kendimizi kandirarak hak edilmeyen parayi devletten aliriz.

parayi aldigimiz Zaman Devlet cok iyi, Devlet cok basarili deriz, lakin Devlet ne Zaman dur kardesim ya dur, senin bu parada hakkin varmi? gel hele suraya malina bir göz atalim, arastiralim derse o Zaman yaygara kopar ve basarili Devlet olur tu kaka Devlet.

Niye? cünkü para kaynagi kesiliyor. alismis oldugu haksiz yere aldigi para kesilecek ve arti bunun icinde ceza ödeme söz konusu dahi olacak.

korku basliyor, telas basliyor. caresiz saskin halde bu durumdan nasil cikacaginin hesabini yapmaya basliyor.

Halbuki hesabini ilk bastan, haksiz yere para yardimi almadan, yalan Dolan beyanname ile bildirmeden evvel yapsaydi bu durumlara düsmezdi.

simdi baslar hem alman Hemde türk devletini kötülemeye. her iki ülkeyede baslar savmaya, yok bu bizim hakkimiz, yok bu nasil olur, bu haksizlik falanda filan.

Halbuki Adam gibi oturup düsünse hesabini yapsa acaba Burda kim haksizlik yapiyor, kim kimin hakkini yiyor diye düsünse bütün oklar onu bulur ve sonunda aynada kendisni görür bir baskasini degil.

Bu vesile ile burdan haksiz yere yardim alipta kul Hakki yiyen herkese hakkimi helal etmiyorum. Bunun hesabini elbet birgün gelecek vereceksiniz. fani olmasa bile baki olacak. bu muhakkak olacak.

Yazim agir oldu bunun bilincindeyim ama bu kisilerin hakkindan ancak böyle gelinilir.
    Konu Selam tarafından (25 Nisan 2018 Saat 12:40 ) değiştirilmiştir.

35. 4 kişi Selam üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)