Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2246 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Telif hakki ile ilgili soru

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı

Telif hakki ile ilgili soru

Selam,

sorumu sormadan evvel sizlerden ricam bu konuda sadece Bilgi sahibi olanlarin cevap vermesini rica edecegim. Lütfen gereksiz ve anlamsiz konu ile ilgili olmayan yorumlarda bulunmayin. Tesekkür ederim.

Konu:

Gecen gün internette türk medyasini takip ederken taninmis bir türk gazetesinin internet sayfasinda benim cektigim iki fotografi gördüm.
    Cektigim fotograflar internette yazilan haberde kullanilmis. Fotograflari kim cekti diye haberde hicbir yazi yok. Gene emin olmak icin bu iki fotografi benim arsivimdeki fotograflar ile karsilastirdim ve onlarin olduguna 100% kanaat getirdim.

Sözü gecen fotograflarima bu gazetenin Internet sayfasi nasil ulasti diye sadece tahmin üretiyorum. Ben tatilde genelde cok gezen ve gezdigim yerlerin fotograflarini ceken birisiyim.
    Ayriyetten azbucuk bilgim oldugu icinde cektigim fotograflara bilgisayarda ceki-düzen veriyorum. Cektigim fotograflarida genelde Google Mapte diger kisiler ile paylasiyorum. Tahminim sözü gecen gazete benim fotolari Google Mapte yerlestirdigim yerden alip Internet sayfasinda haberlerine eklemistir. Lakin baska secenegi yoktur diye düsünüyorum, cünkü fotolarimi baska hicbir yerde ne paylastim nede gösterdim. Böyle olsa bile Google Mapte eklenen-gösterilen bütün fotograflarin gene sahibinde telif haklari var diye uyari yazisi mevcut.

Allah var ilk önce pek umursamadim, bilakis aksine fotolarimi görünce memnum oldum fakat simdi bu adi gecen gazete ne olursa olsun bana önceden haber verebilirdi veya benden izin isteyebilirdi diye düsünüyorum. Koskoca bir gazetenin telif hakkinda tabiki bilgisi olmasi lazim ve bu hassas konuda özen gösterip titiz calismasi lazim diye düsünüyorum.

Önlem almak icin bu gazetede gösterilen fotograflarimin sayfasini kopyaladim ve hafizaya aldim. Simdi benim sorum bu:

Niyetim bu gazetenin Internet sayfasinda gösterilen fotograflarim icin hak talebinde bulunmak istiyorum. Bunun icin onlarla ilk adim olarak E-Mail üzerinden kontaga gececegim ve mühlet verecegim. Egerki bu ise yaramazsa ikinci adim olarak avukat yolunu deneyecegim.

Bana bu konuda ne gibi akil-fikir verebilirsiniz? Sizin düsünceleriniz nedir?

2. Selam üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    ∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,089 teşekkür aldı
    usta bir Reisebürosu olan arkadas Google Maps üzeri paylasilan resimleri Telif hakki olmadigan kullanirsin demisti oda sayfasinda kullanmisti

yillardan 2008 yani 10 yil önce durum simdi nasil bilemem

Paylasirken nelere evet dedin nerelere cengel atip ok dedin mühim olan o

madem cok resimlerin var bunlarla para kazanabilirsin

mesela bu gibi sayfalara yükleyip telif hakkini kullanan olursa otomatikman alirsin

https://www.shutterstock.com/de/photos

https://de.fotolia.com

Fotograf isini yapan herkese tavsiye ederim hem resimleriniz ile para kazanirsiniz

hemde resimleriniz cok kisi tarafindan görülmüs olur

5. TipiTip üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Mesut64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    552 mesaja 3,594 teşekkür aldı
    Google üzeri paylastigin Fotograflarda Telif hakki iddia edemezsin, eger ki öyle bir girisimde
    bulunacaksan önce Google ye Mail yazip durumu bildirmelisin, onlar senin icin gerekenleri yaparlar.

7. Mesut64 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    Benim bildigim Google Mapta paylasilan Fotolar sadece bakilir ama sahsi cikar veya amac icin kendisi kullanamaz. Ama yazdiginiz gibi ben Google Mape bir sorayim. Belki benim eksik bilgim var ve hataliyim bu konuda.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Zor bir soru. Kanatimce, eğer fotoğrafa copyright koyarsan, kullanamazlar olması gerek. Ama kullanılarsada yapılcak birşey yok. Mahkemeye vermek deymiceğini düşünürsek unut gitsin. Bundan sonra ama copyright koy mutlaka.

10. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye gentlement - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mannheim
    Ettiği Teşekkür
    24
    172 mesaja 424 teşekkür aldı
    kardes, izlemen gereken yol su sekilde.

Google´da senin resimlerininde bulunabilecegi bir kelime yazarak aratiyorsun.

Daha sonra resimler yani "Bilder" bölümüne giriyorsun. Orada araclar yani "Tools" yazan yere basiyorsun. Orada telifhaklari yani "Nutzungsrechte" diye bir bölüm var. Resimleri filtrelendirip bakiyorsun. Senin resimlerin telif hakki olmayan resimler icerisinde cikiyorsa, emin ol gecmis olsun hicbirsey yapamassin! Ancak senin resmin telif hakki olan resimler icerisinde cikiyorsa, karsi tarafi fena sallarsin haberin olsun...

NOT: Basima gelmis olan bir olaydan örnek verdim. Bir yerde kullandigim resimler google´da telif hakki resimleri icerisindeymis ve karsi taraf avukati araciligi ile benimle irtibata gecti. Mahkeme disi anlasmaya gittik ve 1750,- EUR + avukat masraflari karsiliginda resimleri kullanabilecegim yönünde anlastik. Rizke girmemek icin pasa pasa ödedim... Cünkü telif hakki olaylari Almanya´da cidden cok cok pahali olabiliyor...

saygilar.
    Konu gentlement tarafından (06 Mart 2018 Saat 18:43 ) değiştirilmiştir.

12. gentlement üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    249 mesaja 364 teşekkür aldı
    copytrack.com

icinde virus da yok, trojan da yok.

bu siteye resim(lerinizi) yüklüyorsunuz. site kendisi sizin resimlerin kullanildigi yerleri buluyor ve isterseniz telif hakkinizi uyguluyor.

servic bedava, sonra telif hakki ücretinden % aliyorlar.
    Konu Cengiz Bond tarafından (06 Mart 2018 Saat 19:57 ) değiştirilmiştir.

14. 2 kişi Cengiz Bond üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    Son durum:

Gazeteye uyari seklinde email yazdim. aradan 3 hafta gecmesine ragmen sözü gecen gazete hicbir reaksiyon göstermedi. malum baska birseyde beklemiyordum zaten.

Olan olmus ve bende üstüne fazla gitmeyecegim. zaten baska secenegimde yok. saglik olsun.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    249 mesaja 364 teşekkür aldı
    resmi yukardaki siteye yükle, onlar söke söke alirlar hakkini.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    eger yazdigin gibi parasiz üyelik ise dedigini bi uygulayim.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Ya açıkla şu gazezenin adını ne saklayıp duruyorsun.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    Saklamak degil gerek duymadigim icin yazmadim. Ama sakin ol sirf senin icin yaziyorum: Milliyet gazetesi

Konu rahmetli Kemal Sunalin oynadigi Kibar feyzo filmin cekildigi yer / mekan. Foto-Galeride gösterdikleri iki fotograf bana aitti.

Tecrübeli Üye guesswhosback - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    hitlerin bile kafayi bozdugu yerden
    Ettiği Teşekkür
    281
    95 mesaja 239 teşekkür aldı
    Kardes Simdi nasil sonuclanir durumun bilmiyorum ama gelecek zamanda cekmis oldugun fotolara "Wasserzeichen" yapistirabilirsin yüklemeden önce, ozaman en azindan kullanilan fotonun kimden gelmis oldugu acikta olur

// Mesaji düzenledim. ( Telefon ile yazmis oldugum türkce kelimeler almancaya cevirilmis mesajimi kendim bile anlamadim )
    Konu guesswhosback tarafından (25 Mart 2018 Saat 11:42 ) değiştirilmiştir.

21. guesswhosback üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    @ Cengiz Bond

dedigin sayfaya üye oldum ve elimdeki fotolari oraya yükledim.

Sonuc:

Toplam 26 fotom internette degisik sayfalarda kullaniliyor diye gösterdi. 22 Fotoyu ben kendim yükledigim icin (wikimapia, Google map) onlardan telif hakkim yok, fakat 4 sayfaya benden izinsiz kullandiklari icin "Fall" actim. 2 sayfa Türkiyeden, biri amerikadan bir digeride rusyadan cikti. ve simdi beklemedeyim. Bakalim sonuc ne olacak görecegim.

Ama dedigin gibi insallah bu sayfa bana ekstra masraf cikartmaz. Provizyon alsinlar sorun degil, fakat onca ugrasidan sonra karsi taraftan diyelim para alamazlarsa insallah benden bunun masraf parasini taleb etmezler.

Milliyet gazetesindeki 2 fotografi bulamadi. tahmin ediyorum milliyet gazetesi o sayfayi ya yayindan kaldirdi yada bulunmamasi icin degisik bir teknik kullaniyor.
    Konu Selam tarafından (01 Nisan 2018 Saat 19:24 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Cahit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tek Rakibim THY
    Ettiği Teşekkür
    64
    304 mesaja 2,532 teşekkür aldı
    Alıntı Selam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Milliyet gazetesindeki 2 fotografi bulamadi. tahmin ediyorum milliyet gazetesi o sayfayi ya yayindan kaldirdi yada bulunmamasi icin degisik bir teknik kullaniyor.
    bu galeride var mı çektiğin resimler
    http://www.milliyet.com.tr/fotogaler...imdilerde---/8

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    Alıntı Cahit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu galeride var mı çektiğin resimler
    http://www.milliyet.com.tr/fotogaler...imdilerde---/8
    Evet. Galerideki 6. ve 8. fotograf bana ait. Zamaninda oralari gezerken cekmistim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)