Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2331 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyede Atom Enerjisi Hakkinda Düsündükleriniz

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    10
    8 mesaja 23 teşekkür aldı
    arkadasim bu konuyu neden actigini cok merak ettim dogrusu durup dururken? Bilmiyorum atom fizikcimisin ama birseye karsit yada destek olmak icin o konu hakkinda bilgin olmasi gerek diye dusunuyorum; yoksa kahve sohbeti gibi "ben dogru buluyorum cünkü elektrige ihtiyac var" a indirgenmeyecek kadar bilimsel arastirma gereken bir konu bu. Türkiyede bu konu bilim adamlari tarafindan zaten tartisiliyor ve hala ikiye bölünülmüs durumda. Ha birde siyaset yapmayin, yapaninkide silinsin diye tehtit savurmussun ki bu konu zaten siyasetin bir konusu, cünkü atom santralinin kurulmasina siyasiler karar verdi halka sormadan. Neyse ben kendi goruslerimi bildireyim madem acildi bu konu. Atom enerjisi kaza bela olmazsa en temiz enerji üretme sistemidir, sadece sogutma suyu yakindaki su kaynagindan alinir ve sicak su olarak tekrar verilir bu durum o bölgedeki baliklari olumsuz etkiler. En önemli tehlike bir kaza olmasi durumundadir ki riskleri

-Nükleer reaktörlerin çalışması sırasında atık olarak ortaya çıkan Plütonyum üst düzeyde zehirli ve kanser yapıcıdır. Doğada bulunma ömrü 250 yıldır.
    -Açığa çıkan bir diğer radyoaktif madde olan STRONSİYUM yağış yoluyla bitkilere oradan da hayvanların sütüne geçerek insanlara bulaşır. Kan kanserine ( lösemi) yol açar. 280 yıl ömrü vardır.
    -SEZYUM ve İYOD’ da besin yoluyla insan vücuduna girer ve Tiroid bezi kanserine, çocuklarda büyüme aksaklıklarına ve genetik bozukluklara neden olur.

En önemli risk ise tam yanmayan (yanma burda mecazidir) uranyum cubuklarinin yok edilememesidir. Recycling icin topraga gömülür ve en az 50 metre beton ile üstü kapatilmasi gerekli. Simdi dusunulmesi gereken konu su; birak savasi, kazayi terör suikastlarini filan türkiyede santral yapilacak yerler hep aktif deprem pay hatti üzerinde. Onuda gectik atiklar toprak altinda isinmaya (fizyon) devam ediyor ve zamanla yani betonda olusan catlaklardan disari sizabiliyor. Atom santrali bizim ülkede pimi cekilmis bir bomba gibidir benim kanaatimce. Almanyada kömür üretimi 2011 de alinan kararla durduruldu 2022 dede hicbir atom santrali kalmayacak bir kacini söküp 3ncü dünya ülkelerine sattilar bile. simdi sormak lazim almanya türkiye gibi 3 tarafi denizle cevrili degil (dalgalardan elektrik üretimi), Birkac istisna haric kaplicasi yok (yer altindan cikan kaynar suyla elektrik üretimi), günesli gün sayisi ise karsilastirilmayacak kadar az (gunes enerjisi) ve türkiyedeki kadar baraj yapabilecegi irmagi, Hes yapabilecegi dagi tepesi yok. Bunlar butür kisitli olanaklarina ragmen atomdan vazgecebildiklerine göre bunun arkasinda bir mantik vardir, yoksa kendi ayyagina kursun sikmaktan baska bir sey degildir. bu arada Türkiye'de Kişi Başı Enerji Tüketimi Almanya'nın Üçte Biri.

Bulgaristanda rusyada atom santrali patlasa 300km yi etkiler ki bulgaristandaki santral romanya sinirinda kozludoy sehrinde edirneye 486 km.
    simdi var sen dusun ne kadar mantikliymis atom enerjisi türkiye icin. saygilarimla

2. 8 kişi dedebar2017 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)